INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     KLASY GIMNAZJALNE   M E N U
Dzisiaj
– Aktualności
W A K A C J E       W A K A C J E       W A K A C J E
Podręczniki na rok szkolny 2018/2019
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
w dziale Edukacja i wychowanie publikujemy pełny wykaz podręczników szkolnych przeznaczonych na rok szkolny 2018/2019. Poszczególne pliki są zapisane w formacie PDF. Wystarczy pobrać dany dokument, klikając odpowiednią ikonę dotyczącą konkretnej klasy.
Zmartwychwstały Pan przynosi światu pokój i nadzieję!!!

W dniu tak wielkim i wspaniałym dla naszej wiary, jakim jest Zmartwychwstanie naszego Pana, chcielibyśmy Wam złożyć serdecznie życzenia wielkanocne.
Niech zmartwychwstały Pan i Zbawiciel uzdolni Was do naśladowania Go i stanie się dla każdego z Was pokojem, sensem i nadzieją życia!
Dyrektor szkoły,
nauczyciele oraz pozostali pracownicy
Katolickiej Szkoły Podstawowej
Dnia 21 marca 2018 r. • Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
We wtorek, 20 marca, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ustanowiony przez Światową Federację Dentystyczną (FDI). Poprzez spotkanie higienistki szkolnej Marii Niećko z wszystkimi uczniami podkreśliliśmy znaczenie profilaktyki zdrowia jamy ustnej dla ogólnego stanu zdrowotnego człowieka. Jest to o tyle ważny dzień w ciągu całego roku, ponieważ w Polsce ok. 90% dzieci w wieku szkolnym jest zarażonych próchnicą zębów.

Dnia 19 marca 2018 r. • Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka
W piątek, 16 marca, uczniowie naszej szkoły kolejny raz chętnie włączyli się w obchody Dnia Świętego Patryka. To radosne święto o charakterze narodowo-religijnym obchodzone jest nie tylko w samej Irlandii, ale coraz częściej w innych krajach. W naszej szkole tego dnia uczniowie mogli porzucić szkolne mundurki i ubrać się na zielono. Były konkursy, scenki z życia świętego i związane z nim legendy, występy taneczno-wokalne... Jednym słowem, Dzień Świętego Patryka na stałe zagościł już w harmonogramie naszych szkolnych uroczystości, czekamy więc na następne obchody za rok.

Dnia 19 marca 2018 r. • Tydzień matematyczno-przyrodniczy
Tydzień matematyczno-przyrodniczy
W dniach 12–16 marca w naszej szkole trwał tydzień matematyczno-przyrodniczy. W tym szczególnym czasie klasy IV–VI wzięły udział w turniejach 1 z 10 w kategorii wiedzy matematycznej i przyrodniczej, w eliminacjach dotyczących wyboru mistrza tabliczki mnożenia, w stacjach matematycznych, a także w konkursie przyrodniczym „Przyjaciel przyrody”. Były także klasowe zmagania matematyczne, krzyżówki matematyczno-przyrodnicze, a dla chętnych prezentacje doświadczeń przyrodniczych w trakcie długich przerw międzylekcyjnych. W czwartek 15 marca odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny.

Dnia 15 marca 2018 r. • Glina — wielkanocne warsztaty ceramiczne
Glina - wielkanocne warsztaty ceramiczne
W środę, 14 marca, odbyły się zajęcia z użyciem gliny z udziałem naszej zerówki. Uczestniczyliśmy w wielkanocnych warsztatach ceramicznych zrealizowanych w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzciance, należących do Caritas parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Celem tej wyjątkowej lekcji było stworzenie dzieciom możliwości pełnego wyrażania siebie w procesie tworzenia ozdób wielkanocnych, rozwijanie sprawności manualnej, orientacji przestrzennej, koncentracji uwagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

Dnia 12 marca 2018 r. • Rośliny w klasie I
Rośliny w klasie I
We wtorek, 13 marca, klasa I omawiała warunki niezbędne do prawidłowego wzrostu. W trakcie zajęć sialiśmy owies do doniczek. Każdy uczeń samodzielnie musiał nasypać do niej odpowiednią ziemię, następnie nasiona. Teraz w naszej sali lekcyjnej codziennie doglądamy naszych roślin, aby już niebawem wykorzystać je jako dekorację na Wielkanoc.

Dnia 12 marca 2018 r. • Szkolna akcja charytatywna „Dar na Madagaskar”
Szkolna akcja charytatywna - Dar na Madagaskar
W sobotę, 10 marca, Szkolne Koło Misyjne i wolontariusze naszej szkoły podjęli akcję charytatywną w sklepie Mila. W godz. 9.00-18.00 uczniowie pakowali zakupy klientów marketu, zbierając datki na rzecz misji prowadzonych na Madagaskarze.
Warto przypomnieć, że nasza szkoła w ramach „Adopcji Serca” opiekuje się Marią Franciszką Razafindrazanany, uczennicą szkoły św. Piotra w Miandrivazo prowadzonej od ponad 40 lat przez misjonarza ks. Mariana Sajdaka MS.

Dnia 12 marca 2018 r. • Dzień Kobiet w klasie VI
Dzień Kobiet w klasie VI
W piątek, 9 marca, w klasa VI świętowała Dzień Kobiet. Chłopcy stanęli na wysokości zadania. Udekorowali salę lekcyjną, złożyli dziewczętom życzenia, wręczyli kwiaty oraz upominek w postaci ramki na zdjęcia. Przygotowali również zabawne konkurencje. Dziewczęta zostały nagrodzone brawami i słodkimi babeczkami.

Dnia 6 marca 2018 r. • Dzień Kobiet w zerówce
Dzień Kobiet w zerówce
W czwartek, 8 marca, dziewczynki z oddziału przedszkolnego poczuły się naprawdę wyjątkowo. W tym dniu bowiem chłopcy okazali się prawdziwymi dżentelmenami i na stojąco zaśpiewali swoim koleżankom piosenkę z życzeniami i obdarzyli je kwiatami. Po wspólnej zabawie miłą niespodzianką dla wszystkich były słodkie kolorowe babeczki oraz cukiereczki.

Dnia 8 marca 2018 r. • Wzorowi uczniowie
Wzorowi uczniowie
W dniu 23 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej w sprawie klasyfikacji uczniów w I półroczu roku szkolnego 2017/2018. Okazało się, że bardzo wielu z naszych podopiecznych jest wzorowych. Gratulujemy Wam siły uczniowskiej, determinacji, ciągłego rozwijania się na drodze codziennych zmagań z własnymi słabościami.

Dnia 8 marca 2018 r. • Postawy moralne Żołnierzy Wyklętych
Postawy moralne Żołnierzy Wyklętych
W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszej szkole wystąpił Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Gość pasjonująco mówił o życiowych postawach żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunizmem. Uczniowie z ciekawością wysłuchali wykładu Kajetana Rajskiego, a po zakończeniu nagrodzili brawami interesujące wystąpienie zaproszonego do nas badacza losów Żołnierzy Wyklętych.

Dnia 8 marca 2018 r. • Klasa VI na lodowisku
Klasa VI na lodowisku
W środę, 7 marca, klasa VI wraz z wychowawcą Dorotą Pawłowską oraz nauczycielem wychowania fizycznego Marcinem Wiśniewskim pojechała na lodowisko do Aquaparku do Piły. Głównym celem wyjazdu było: wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej, nauka i doskonalenie indywidualnych umiejętności jazdy na łyżwach oraz pokonywanie własnych słabości i lęków. Większość z uczestników wycieczki przekonała się, że jazda na lodzie jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Zabawa była przednia.

Dnia 7 marca 2018 r. • Szkolny przegląd talentów
Szkolny przegląd talentów
Każdy z nas ma talent, który należy odkryć i szlifować jak diament, a nie zakopywać pod ziemią. — z takim hasłem w sercu dwie uczennice z klasy III naszej szkoły Zofia Kawczyńska oraz Agata Wardak zorganizowały pokaz talentów wśród uczniów z klas I–III. Dziewczynki przygotowały plakaty informujące o konkursie i zapisywały chętnych zgłaszających się do przeglądu. Same postarały się o nagrody dla uczestników. Zostały one ufundowane przez sklep Rogalik p. Katarzyny Wardak.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, jak i również pomysłodawczyniom z klasy III, które „od A do Z” zadbały o każdy szczegół przygotowań i samego spotkania.

Dnia 6 marca 2018 r. • Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Ziemi Trzcianeckiej
Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Ziemi Trzcianeckiej
W poniedziałek, 5 marca, w Gminnym Przedszkolu nr 1 w Trzciance odbył się VIII Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Ziemi Trzcianeckiej. W eliminacjach wzięło udział osiem drużyn z lokalnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Na dzieci czekało 10 konkurencji, w których mogły zaprezentować swoją wiedzę i przygotowanie do konkursu. Niestety, naszym reprezentantkom nie udało się zająć miejsca na podium, ale cieszymy się, że dzieci wykazały się dużą wiedzą o najbliższym otoczeniu, znały charakterystyczne lokalne miejsca, instytucje, nazwy ulic, zabytki, pomniki i legendy naszego miasta.

Dnia 6 marca 2018 r. • Urodziny Trzcianki zakodowane na dywanie
Urodziny Trzcianki zakodowane na dywanie
Chcąc uczcić 287 rocznicę nadania naszemu miastu praw miejskich, dzieci w poniedziałek 5 marca pracowały na specjalnej macie do kodowania, na której miały do przetworzenia informacje przy użyciu kolorowych kółek stanowiących kod. Dzięki sprawnemu zdefiniowaniu danych powstało godło naszego miasta. Kolejnym zadaniem było zakodowanie na kartkach z kratownicą godła i flagi Trzcianki.
Te bardzo ciekawe zajęcia odbywały się w ramach I edycji programu edukacyjnego „Uczymy dzieci programować”, mającego na celu wprowadzanie już w najmłodszych klasach elementów programowania i robotyki.

Dnia 5 marca 2018 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W lutym nasi zerówkowicze Stanisław Markowicz, Zofia Menska i Aleksander Ratajczak obchodzili urodziny. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali jubilatom Życzymy, życzymy... oraz złożyli życzenia. Były słodycze i dużo dużo radości...

Dnia 5 marca 2018 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. W lutym tym mianem były tytułowane: Zofia Krzywda i Lena Węcławowicz.
Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 5 marca 2018 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne
Szkolne rekolekcje wielkopostne
W dniach 1–3 marca przeżywaliśmy w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Prowadził je gościnnie ks. Kamil Pękalski MS. Nasze rozważania koncentrowały się na trzech cnotach teologalnych, które św. Paweł wymienia w 1 Liście do Koryntian pod koniec Hymnu o miłości: wierze, nadziei i miłości. Zwieńczeniem szkolnych rekolekcji wielkopostnych była Eucharystia z udziałem społeczności szkolnej w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej należącym do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skrzatuszu. Mszę św. odprawił ks. Kamil Pękalski MS w koncelebrze z ks. Mariuszem Maćkowiakiem MS i ks. Piotrem Sofijem MS.


Zakończyły się ferie zimowe!
Droga zbawienia przechodzi także przez ludzką pracę.
bł. Jan Paweł II
Witamy wszystkich po feriach zimowych! Były na pewno wspaniałe — zarówno spędzane na atrakcyjnych wyjazdach, w domowych pieleszach, jak i te w szkole... Wypoczęci, zregenerowani i pełni zapału wracamy do pracy!
Dnia 23 lutego 2018 r. • Ferie w szkole
Ferie w szkole
W dniach 12–23 lutego 2018 r. mieliśmy upragnione ferie. Niektórzy z nas spędzili je na zimowych wyjazdach czy w domach. Byli też i tacy, którzy postanowili być z nami. Z tego też powodu nasi uczniowie goszczący w szkole w czasie wolnym od nauki mieli specjalne zajęcia. W poszczególne dni przyjęto inne, różnorodne formy aktywności.


Rozpoczęliśmy ferie zimowe!
Lubię śnieżek, lubię śnieg, chociaż w oczy prószy.
Lubię mrozik, lubię mróz, chociaż marzną uszy.
Lubię wicher, lubię wiatr, chociaż mnie przewiewa.
Lubię zimę, idę w świat, i wesoło śpiewam.
(I. Suchorzewska, „Zimowa piosenka”)
Pani Zima przywitała nas szczypiącym w uszy mrozem! Jeszcze tylko trochę śniegu i z radością można będzie oddawać się zimowym atrakcjom.
Życzymy wszystkim miłego odpoczynku. Uważajcie na siebie, abyście po feriach wrócili cali i zdrowi, z bagażem pięknych wspomnień i pełni sił do pracy.
Dnia 12 lutego 2018 r. • Nasze dziewczęta grały w halowych mistrzostwach piłkarskich
Nasze dziewczęta grały w halowych mistrzostwach piłkarskich
W sobotę, 2 grudnia, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 odbyły się halowe mistrzostwa w piłce nożnej dziewcząt klas VII oraz I i II gimnazjalnych. Zmierzyły się ze sobą trzy szkoły — Szkoła Podstawowa w Siedlisku, Szkoła Podstawowa nr 2 i nasza. W rozgrywkach zajęliśmy III miejsce.

Dnia 9 lutego 2018 r. • Świetlicowa gra 5 sekund junior
Świetlicowa gra <i>5 sekund junior</i>
Od dnia 5 do dnia 8 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego grały w grę 5 sekund junior. Jest to odmiana popularnej gry towarzyskiej, przygotowana z myślą o najmłodszych graczach. Z kolei w dniu 9 lutego zostały wręczone dzieciom dyplomy i upominki. To była świetna gra, niesamowicie się przy niej bawiliśmy, a dzieci dowiedziały się wielu interesujących rzeczy o świecie.

Dnia 9 lutego 2018 r. • Bal karnawałowy klas 0–VI
Bal karnawałowy klas 0–VI
W czwartek, 8 lutego, w sali gimnastycznej sąsiedniego Zespołu Szkół Technicznych odbył się bal karnawałowy. Wzięli w nim udział zerówkowicze, klasy nauczania zintegrowanego i klasa IV. Zabawa była przednia. Niesamowicie było wspólnie się pobawić i wziąć udział w ciekawych konkursach.

Dnia 8 lutego 2018 r. • Bezpieczeństwo w czasie ferii
Bezpieczeństwo w czasie ferii
Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, w środę 7 lutego, odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawicieli Policji, panią Esterą Bartol i panem Łukaszem Kowalczykiem. Pani policjant omówiła z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci, które pozostają w domach w czasie wolnym od nauki, zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych do mieszkania.

Dnia 8 lutego 2018 r. • Przeciwdziałanie grypie
Przeciwdziałanie grypie
We wtorek, 6 lutego, nasza higienistka szkolna Maria Niećko przeprowadziła z uczniami szkoły podstawowej i klasami gimnazjalnymi spotkanie poświęcone przeciwdziałaniu grypie. Właśnie trwamy w okresie wzmożonych zachorowań na tle odpornościowym, jest środek zimowych zmagań z trudnymi warunkami pogodowymi. Wielu z nas nie ma świadomości, w jaki sposób rozróżnić zwykłe przeziębienie od groźnej grypy. Po spotkaniu z panią Marią nasza świadomość zdrowotna znacząco wzrosła.

Dnia 7 lutego 2018 r. • Bal karnawałowy klas IV–VI
Bal karnawałowy klas IV–VI
We wtorek 6 lutego, w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV–VI. Zabawa była przednia — taneczne korowody różnych postaci z bajek i baśni, słynnych filmów i opowieści, wprost szalały na parkiecie. Nie zabrakło również przeróżnych ciekawych konkursów i gier towarzyskich.

Dnia 30 stycznia 2018 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W styczniu nasza zerówkowiczka Lena Węcławowicz obchodziła urodziny. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali jubilatce Życzymy, życzymy... oraz złożyli życzenia. Były słodycze i dużo dużo radości...

Dnia 29 stycznia 2018 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. Tym razem miło nam wyróżnić styczniowych przedszkolaków: Albert Grześ, Michał Bakinowski, Marcelina Marek, Stanisław Markowicz. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 24 stycznia 2018 r. • III miejsce w zawodach siatkarskich
III miejsce w zawodach siatkarskich
We wtorek, 23 stycznia, odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej dziewcząt. Zmierzyło się z sobą pięć drużyn. Z radością informujemy, że nasza szkoła zajęła bardzo dobre III miejsce.

Dnia 22 stycznia 2018 r. • Świetlicowy bal karnawałowy
Świetlicowy bal karnawałowy
Jak co roku w ramach zajęć pozalekcyjnych, tak i tym razem w czwartek, 18 stycznia, odbył się świetlicowy bal karnawałowy. Cieszymy się, że i teraz udało nam się stworzyć prawdziwą atmosferę zabawy. Równocześnie z rozpoczęciem tańców rozstrzygnęliśmy szkolny konkurs na maskę karnawałową wykonaną przez uczniów klas I–III.

Dnia 22 stycznia 2018 r. • Zerówkowy Dzień Babci i Dziadka
Zerówkowy Dzień Babci i Dziadka
W piątek, 19 stycznia, świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance. To czas wyjątkowy, pełen ciepła i radości, po prostu bajkowy! Niespodzianką stała się inscenizacja na wesoło wiersza Jana Brzechwy Rzepka. W poszczególne role wcielili się rodzice naszych dzieci. Ileż to radości i wzruszeń było dla naszych przemiłych gości!

Dnia 19 stycznia 2018 r. • Gala podsumowująca IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli
Gala podsumowująca IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli
W czwartek, 18 stycznia, gościnnie w auli Zespołu Szkół Technicznych odbyła się gala podsumowująca IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli. Wszystkich zebranych przywitała Bożena Wargin — dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej — organizatora największych jasełek w naszym mieście. Na uroczyste spotkanie przybyli przedstawiciele władz miasta, koordynatorzy, przedstawiciele lokalnych szkół podstawowych, wolontariusze, służby porządkowe i wszyscy ci, którzy zaangażowali się w przygotowanie Orszaku. Wśród nas byli też królowie i święta rodzina, którzy w dniu 6 stycznia razem z nami przemierzali ulice Trzcianki z okazji Objawienia Pańskiego.

Dnia 17 stycznia 2018 r. • Pierwszy śnieg
Pierwszy śnieg
W końcu śnieg!!! Tak dzieci cieszyły się we wtorek, 16 stycznia, z pierwszego śniegu, który zdecydował się spaść w tę zimę. Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego oddały się zimowemu szaleństwu, chętnie lepiąc bałwana i rzucając się śnieżkami. Było bardzo mroźnie, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo najmłodsi wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka.

Dnia 16 stycznia 2018 r. • II miejsce w mistrzostwach gminy w piłkę siatkową
II miejsce w mistrzostwach gminy w piłkę siatkową
W sobotę, 13 stycznia, w Hali Sportowo-Widowiskowej odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej dziewcząt klas IV–VI. Nasza drużyna zacięcie walczyła z dwoma zespołami — reprezentacjami Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3. Po emocjonujących rozgrywkach zajęliśmy II miejsce.

Dnia 11 stycznia 2018 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W grudniu dwoje naszych zerówkowiczów obchodziło urodziny: Hanna Mikołajczak i Maksymilian Felcyn. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie śpiewali solenizantom Życzymy, życzymy... oraz składali życzenia. Były słodycze i dużo dużo radości...

Dnia 11 stycznia 2018 r. • II miejsce w międzyprzedszkolnym przeglądzie teatralnym
II miejsce w międzyprzedszkolnym przeglądzie teatralnym
W środę, 10 stycznia, w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance odbył się V Międzyprzedszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych „Jasełka”. Organizatorem konkursu było Gminne Przedszkole nr 1. Nasz oddział przedszkolny zaprezentował jasełka pt. W stajence. Dzieci ukazały wysoki poziom umiejętności aktorskich, zajmując II miejsce.

Dnia 8 stycznia 2018 r. • IV Orszak Trzech Króli
IV Orszak Trzech Króli
W sobotę, 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami naszego miasta przeszedł IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tych niewątpliwie największych w świecie jasełkach. Jak wszyscy dobrze pamiętamy, spółinicjatorem obecności Orszaku w Trzciance i jego współorganizatorem jest nasza szkoła.

Dnia 8 stycznia 2018 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W piątek, 5 stycznia, pani Agnieszka Klepianowska, mama Natalii, dołączyła do naszego Klubu Czytających Rodziców zerówki. Przygotowała dzieciom do przeczytania książkę Szczęśliwego Nowego Roku, Puchatku. Poza obdarowała wszystkie dzieci prezentami, które sprawiły im wiele radości.

Dnia 2 stycznia 2018 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. Tym razem miło nam wyróżnić grudniowych przedszkolaków: Zofia Menska, Michalina Stańczyk, Hanna Jóźwiak. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 23 grudnia 2017 r. • Dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem
Dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem
W piątek, 22 grudnia, podczas ostatniego spotkania przed zimową przerwą świąteczną — w tym Bożym Narodzeniem, w trakcie przeżywanego przez nas dnia skupienia ukazano w naszej szkole okolicznościową historię przygotowaną teatralnie przez klasę IV z wychowawcą panią Martą Sienkiewicz. Uczniowie zaprezentowali nowoczesne przedstawienie, które przypomniało wszystkim o wartości świąt Bożego Narodzenia. Pomimo wielkiego stresu młodzi aktorzy zostali docenieni przez innych i otrzymali ogromne brawa.

Dnia 22 grudnia 2017 r. • Zerówkowe jasełka
Zerówkowe jasełka
W czwartek, 21 grudnia, w Katolickiej Szkole Podstawowej w auli odbyły się jasełka przygotowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego. Wzięli w nich udział pani dyrektor szkoły Bożena Wargin, wicedyrektor Dorota Pawłowska oraz rodzice młodych artystów. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Dnia 22 grudnia 2017 r. • Świąteczne piosenki angielskie
Świąteczne piosenki angielskie
W czwartek, 21 grudnia, w naszej szkole odbył się Świąteczny Konkurs Piosenki Angielskiej. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje muzyczno-aktorskie umiejętności, a także znajomość języka angielskiego. W konkursie brali udział uczniowie oddziału zerowego i klas I, II i III, prezentując po dwa utwory.

Dnia 22 grudnia 2017 r. • Kolędy zagrane na flecie
Kolędy zagrane na flecie
W czwartek, 21 grudnia, w naszej szkole odbył się szkolny konkurs „Kolęda na flecie”. Każdy uczestnik miał za zadanie zagrać dwie kolędy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 20 grudnia 2017 r. • Nie dla czadu
Nie dla czadu
W poniedziałek, 18 grudnia, w naszej szkole gościli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Zwraca ona uwagę na eliminowanie zagrożenia spowodowanego tlenkiem węgla. Zadbanie o zamontowanie w domu odpowiedniego czujnika znacząco wpływa na zachowanie bezpieczeństwa.
PSP przestrzega, że każdego roku czad jest przyczyną wielu zatruć,
a nawet śmierci!

Dnia 19 grudnia 2017 r. • Świątecznie przystrojone sale szkolne
Świątecznie przystrojone sale szkolne
W poniedziałek, 18 grudnia, został rozstrzygnięty szkolny konkurs „Świąteczny wystrój klasy”. Komisja oceniająca brała pod uwagę pomysłowość co do aranżacji sal lekcyjnych, elementy własne i estetykę wykonanych prac.

Dnia 19 grudnia 2017 r. • Spotkanie adwentowe
Pieczenie pierników przez drugoklasistów
Właśnie trwamy w Adwencie — łac. adventus oznacza przyjście. Oczekujemy więc na Narodzenie Jezusa, Zbawiciela Świata. Nasza społeczność szkolna właśnie z tej okazji w poniedziałek, 18 grudnia, przybyła do auli Zespołu Szkół Technicznych, gdzie tym razem odbyło się spotkanie adwentowe.

Dnia 19 grudnia 2017 r. • Pieczenie pierników przez drugoklasistów
Pieczenie pierników przez drugoklasistów
W poniedziałek, 18 grudnia, uczniowie klasy II udali się do muzeum na zajęcia zapowiadające święta. Każdy uczeń miał szansę upiec i ozdobić bożonarodzeniowe pierniczki. Zabawa była wspaniała, a pierniczki piękne.

Dnia 18 grudnia 2017 r. • Słodki smak świątecznej tradycji
Słodki smak świątecznej tradycji
W piątek, 15 grudnia, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, których celem było poznanie tradycji świątecznych, m.in. sposobu przygotowania wypieku i dekorowania pierniczków. Warsztaty zostały przygotowane przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Dzięki tej atrakcji nasze dzieci miały wielką frajdę i przyjemność uczestniczyć w zajęciach wprowadzających do świąt.

Dnia 18 grudnia 2017 r. • Sztukoteka — spotkanie adwentowe
Sztukoteka - spotkanie adwentowe
W piątek, 15 grudnia, odbyła się kolejna sztukoteka w wykonaniu grupy artystycznej Mozaika z Poznania. Tym razem uczestniczyliśmy w spotkaniu adwentowym Zapomniane zwrotki kolęd — wigilijna opowieść na głosy i akordeon.

Dnia 18 grudnia 2017 r. • VII Jarmark Bożonarodzeniowy
VII Jarmark Bożonarodzeniowy
W piątek, 15 grudnia, w naszym mieście odbył się VII Jarmark Bożonarodzeniowy. W czasie jego trwania nie zabrakło również występów lokalnych zespołów oraz uczniów naszej szkoły. Cztery dziewczynki z klasy III — Barbara Jopek, Wiktoria Weilandt, Daniela Dąbrowska i Agata Wardak — pod opieką pana Bartosza Śliwińskiego porwały publiczność swoim pięknym głosem.

Dnia 18 grudnia 2017 r. • Szopki bożonarodzeniowe
Szopki bożonarodzeniowe
W piątek, 15 grudnia, ogłoszono wyniki V Rodzinnego Konkursu na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Corocznym organizatorem artystycznych zmagań jest nasza szkoła. Komisja sędziowska podkreśliła, że wszystkie prace prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i rzetelność wykonania. V Rodzinny Konkurs na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową odbył się jako element towarzyszący, zapowiadający odbycie się IV Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli.

Dnia 15 grudnia 2017 r. • Święty Mikołaj z przedstawicielami samorządu
Święty Mikołaj z przedstawicielami samorządu
W czwartek, 14 grudnia, Święty Mikołaj odwiedził dzieci z naszego oddziału przedszkolnego. Wraz z nim przybyli jego specjalni pomocnicy: Burmistrz Miasta i Gminy Trzcianka Krzysztof Czarnecki wraz z zastępczynią Grażyną Zozulą. Niezwykły gość został przez nas przyjęty z wielką radością oraz uśmiechami. Dzieci przywitały go też piosenką.

Dnia 15 grudnia 2017 r. • I miejsce w powiatowym festiwalu kolęd i piosenek świątecznych
I miejsce w powiatowym festiwalu kolęd i piosenek świątecznych
W czwartek, 14 grudnia, w sali Młodzieżowego Domu Kultury odbył się XX Powiatowy Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych. Cała sala była wypełniona po brzegi, a jury z zaciekawieniem śledziło występy dzieci i młodzieży z naszego miasta i powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Nasza reprezentantka Julia Dziamska z klasy VII zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas IV–VII.

Dnia 15 grudnia 2017 r. • I miejsce w Mikołajkowej Spartakiadzie
I miejsce w Mikołajkowej Spartakiadzie
W czwartek, 14 grudnia, w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance odbyła się Mikołajkowa Spartakiada Szkół Podstawowych klas IV–VI. Temu wydarzeniu patronował burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki. W sportowych pojedynkach zmierzyło się osiem szkół. Z radością donosimy, że reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce!

Dnia 14 grudnia 2017 r. • W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W środę, 13 grudnia, uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz wygaszanych klas gimnazjum wysłuchali ciekawej prelekcji dotyczącej przyczyn wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz jego przebiegu, w 36. rocznicę wspomnienia tego wydarzenia historycznego. Swoimi wspomnieniami dzielił się Mieczysław Ślesicki, opozycjonista i działacz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z Trzcianki, pisarz.

Dnia 13 grudnia 2017 r. • Szkolny turniej szachowy klas I–III
Szkolny turniej szachowy klas I–III
We wtorek, 12 grudnia, odbył się szkolny turniej szachowy klas I–III szkoły podstawowej. Do rywalizacji zgłosiło się sześciu zawodników. Po emocjonujących rozgrywkach I miejsce zajął Kamil Majorczak z klasy III.

Dnia 13 grudnia 2017 r. • II miejsce w gminnym konkursie kolęd i piosenek świątecznych
Nagrodzeni warcabiści
We wtorek, 12 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku odbył się V Gminny Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych dla Przedszkolaków. Nasz oddział przedszkolny reprezentowało dwóch wykonawców: Hanna Mikołajczak, śpiewając kolędę Przylecieli aniołkowie, i Lena Węcławowicz, wykonując kolędę Przybieżeli do Betlejem. Miło nam poinformować, że Hanna Mikołajczak zajęła II miejsce!

Dnia 13 grudnia 2017 r. • Ozdabianie piernikowych domków
Ozdabianie piernikowych domków
Uczniowie klasy V, skoro już starsi i bardziej wyspecjalizowani w piernikach, w tym roku w poniedziałek, 11 grudnia, wybrali się na zajęcia dotyczące przygotowywania piernikowych domków. Okazało się, że to niełatwe zadanie. Niektóre z naszych wypieczonych budowli runęły podczas ich wznoszenia. Zaledwie kilkoro piątoklasistów zasługuje na miano wytrwałych kulinarnych architektów. Ci jednak, którym nie udało się sfinalizować słodkich chatek, mieli dużo radości z ich zjedzenia.

Dnia 12 grudnia 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W poniedziałek, 11 grudnia, pani Dorota Król. mama Adama, dołączyła do naszego Klubu Czytających Rodziców zerówki. Zaciekawiła nas książką Astrid Lindgren Dzieci z Bullerbyn część II Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę oraz oczarowała jej lekturą.

Dnia 12 grudnia 2017 r. • Program Nauki Zachowania
Program Nauki Zachowania
Drodzy Uczniowie i Rodzice, chcemy się z Wami podzielić tym, że nasza szkoła jako jedyna w regionie przystąpiła do Programu Nauki Zachowania (PNZ), określanego „jako alternatywa dla zjawiska formalizacji relacji i braku wsparcia uczniów”. Skierowany jest on przede wszystkim do uczniów z trudnym zachowaniem, ale dzięki przyjętej strategii postępowania obejmuje on swoim oddziaływaniem całą społeczność szkolną, a więc wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli.
Aby wdrożyć w naszej szkole Program Nauki Zachowania nauczyciele wzięli udział w dwóch szkoleniach. Pierwsze odbyło się w dniu 10 października, następne zostało zrealizowane w dniach 3–5 listopada 2017 r. Drugie warsztaty poprowadził psycholog i certyfikowany trener do spraw Programu Nauki Zachowania Norbert Karaszewski. Przeprowadził trzydniowe szkolenie w sprawie wdrożenia w Katolickiej Szkole Podstawowej opisywanych strategii wychowawczych.

Dnia 12 grudnia 2017 r. • Prezentacja judo
Prezentacja judo
W poniedziałek, 11 grudnia, w naszej szkole gościli przedstawiciele Uczniowskiego Klubu Sportowego 3 w Pile. Była to grupa Judo Jopek Team. Nasi uczniowie zostali zaproszeni na zajęcia sprawnościowe z elementami judo, adresowane dla przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych. Zajęcia rozpoczną się od stycznia 2018 r. w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance.
Mogliśmy zobaczyć ćwiczenia w wykonaniu chociażby Pauli Kułagi, która we wrześniu 2017 r. zdobyła złoty medal w 61. Mistrzostwach Polski Seniorów w Judo w Opolu. Również sami spróbowaliśmy, jak to jest być judokiem.

Dnia 11 grudnia 2017 r. • Nagrodzeni warcabiści
Nagrodzeni warcabiści
W niedzielę, 10 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku odbył się XXII Gwiazdkowy Turniej Warcabowy. W turnieju uczestniczyli zawodnicy z naszej Katolickiej Szkoły Podstawowej, zdobywając wysokie miejsca.

Dnia 11 grudnia 2017 r. • Świetlicowy turniej warcabowy dla przedszkolaków
Świetlicowy turniej warcabowy dla przedszkolaków
W poniedziałek, 4 grudnia, odbył się świetlicowy turniej gry w warcaby. W turnieju brały udział dzieci z oddziału przedszkolnego. Organizatorem eliminacji była p. Ewa Koniuszy — opiekun zerówkowej świetlicy szkolnej. Celem turnieju były: popularyzacja gier umysłowych wśród dzieci, stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

Dnia 11 grudnia 2017 r. • Przedszkolne jasełka w Hali Sportowo-Widowiskowej
Przedszkolne jasełka w Hali Sportowo-Widowiskowej
W piątek, 8 grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do Hali Sportowo-Widowiskowej na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 3 w Trzciance. To był wspaniały występ opowiadający historię narodzenia małego Jezusa.

Dnia 7 grudnia 2017 r. • Święty Mikołaj przybył do zerówki
Święty Mikołaj przybył do zerówki
W środę, 6 grudnia, o godz. 12.00 Święty Mikołaj odwiedził nasz oddział przedszkolny. Dzieci przywitały tego niezwykłego gościa piosenką. W zamian Święty Mikołaj zaczął wręczać najmłodszym paczki, w których były owoce, słodycze i zabawki. Wszyscy byli z nich bardzo zadowoleni.

Dnia 7 grudnia 2017 r. • Mikołajki
Mikołajki
W środę, 6 grudnia, nasza szkoła uczestniczyła w tradycyjnym, polskim zwyczaju świątecznym ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry.
Cieszyliśmy się więc z mikołajek. Z tego względu, że wszyscy uczniowie byli... niezwykle grzeczni i pilni w nauce, każdy z nas otrzymał od tajemniczego przybysza słodki upominek. Niektórzy, by go otrzymać, musieli pewnie powiedzieć wierszyk, żeby udowodnić, że nie ma żadnych przeszkód co do przekazania im podarunku.

Dnia 6 grudnia 2017 r. • Pomogliśmy bezdomnym zwierzętom
Pomogliśmy bezdomnym zwierzętom
We wtorek, 5 grudnia, zakończyła się akcja pomocowa skierowana do bezdomnych psów znajdujących w schronisku dla zwierząt w Jędrzejewie. Wolontariusze pod opieką pedagog szkolnej Jadwigi Górskiej zaangażowali w akcję całą społeczność szkolną.
Do schroniska wolontariusze zawieźli dary gromadzone przez cały listopad: karmę dla zwierząt, koce i ręczniki do pielęgnacji wykąpanych czy chorych psów. Szkolny klub wolontariatu otrzymał podziękowania od opiekunów schroniska.

Dnia 6 grudnia 2017 r. • Wizyta higienistki szkolnej w zerówce
Wizyta higienistki szkolnej w zerówce
We wtorek, 5 grudnia, pani Maria Niećko, higienistka szkolna, odwiedziła dzieci w oddziale przedszkolnym. Tematem spotkania była higiena osobista i zdrowy styl życia, tj. dobre odżywianie się i odpowiednie ubieranie się do panujących warunków atmosferycznych. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na jego zakończenie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z panią Marią — higienistką Katolickiej Szkoły Podstawowej.

Dnia 4 grudnia 2017 r. • Międzywojewódzki konkurs recytatorski — II miejsce i wyróżnienie
Międzywojewódzki konkurs recytatorski
W sobotę, 2 grudnia, w I Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzinie odbył się finał Międzywojewódzkiego XVIII Konkursu Recytatorskiego „O laur Haliny Poświatowskiej”. Organizatorem eliminacji jest Regionalne Towarzystwo Kultury w Świebodzinie.
Miło nam przekazać, że dwie nasze reprezentantki ponownie zostały nagrodzone: Lena Felsmann zdobyła II miejsce, a Julia Dziamska — wyróżnienie.

Dnia 1 grudnia 2017 r. • Dyskoteka andrzejkowa zerówki
Dyskoteka andrzejkowa zerówki
W czwartek, 30 listopada, w oddziale przedszkolnym, jak i w całej szkole, odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Sala zerówkowa była wypełniona uśmiechniętymi buziami dzieci.

Dnia 1 grudnia 2017 r. • Dyskoteka andrzejkowa
Dyskoteka andrzejkowa
W czwartek, 30 listopada, w naszej szkole była dyskoteka. Tym razem jej przewodnim motywem były, a jakże, andrzejki! Organizatorem zabawy był oczywiście nasz Samorząd Uczniowski.

Dnia 1 grudnia 2017 r. • Wykonaliśmy bombki
Wykonaliśmy bombki
W poniedziałek, 27 listopada, klasa V dzięki babci Matyldy Zieńko pani Teresie Wiesiołowskiej miała okazję wykonać przepiękne bombki. Wielkimi krokami zbliża się przepiękny czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Również i my szykujemy się na nadejście tego cudownego czasu. Dziękujemy babci Matyldy za poświęcony nam czas, cudowną atmosferę i wskazanie, jakim sposobem można zorganizować przepiękne bombki.

Dnia 30 listopada 2017 r. • Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny w ramach Światowego dnia Pluszowego Misia pt. „Mój przyjaciel Miś”. Równocześnie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej przygotowały przedstawienie pt. Historia pluszowego Misia. Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy, a zaangażowanym w przedstawienie składamy podziękowania.

Dnia 30 listopada 2017 r. • Światowy Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Światowy Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Miś to jedna z najmilszych zabawek świata, a 25 listopada jest Światowym Dniem Pluszowego Misia. Z tej okazji również w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy tę uroczystość. Każde dziecko mogło w tym dniu przynieść do szkoły swoją przytulankę, ale okazało się, że misiowych atrakcji było więcej! W auli szkolnej przedstawienie, na którym poznawaliśmy historie sławnych misiów: Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona oraz Misia Remisia. Poza tym rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Mój przyjaciel Miś” oraz misiowe piosenki, scenki teatralne i zagadki w sali zerówki. Spotkanie z misiami sprawiło wszystkim uczestnikom wiele radości i dostarczyło miłych wrażeń.

Dnia 29 listopada 2017 r. • Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze Tuwima i Brzechwy”
Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze Tuwima i Brzechwy”
W piątek, 24 listopada, w Gminnym Przedszkolu nr 3 w Trzciance odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze Tuwima i Brzechwy”. W zmaganiach wzięło udział 24 recytatorów, w tym dwie reprezentantki naszego oddziału przedszkolnego. Miło nam ogłosić, że po wysłuchaniu wszystkich artystów komisja oceniająca przyznała wyróżnienie naszej reprezentantce Michalinie Stańczyk.

Dnia 29 listopada 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. Tym razem miło nam wyróżnić listopadowych przedszkolaków: Hanna Mikołajczak, Bartosz Sosnowski, Antonina Wiśniewska, Wiktoria Wiśniewska. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 29 listopada 2017 r. • I miejsce w powiatowym konkursie literacko-plastycznym
I miejsce w powiatowym konkursie literacko-plastycznym
Trzcianecki Dom Kultury zorganizował IV Powiatowy Konkurs Literacko-Plastyczny „Słowem malowane — Bajki i baśnie w obrazach”. Wśród przeszło 273 zgłoszonych prac znalazły się też wykonane przez naszych uczniów, w tym te nagrodzone — I miejsce dla Leny Felsmann oraz wyróżnienie dla Zofii Kotiuszko.

Dnia 28 listopada 2017 r. • Klasa VI w Stodole Tradycji w Rychliku
Klasa VI w Stodole Tradycji w Rychliku
W piątek, 10 listopada, klasa VI wraz z wychowawcą Dorotą Pawłowską pojechała na wycieczkę do skansenu Stodoła Tradycji w Rychliku. Jego właścicielem jest pan Ryszard Szymczak. Szóstoklasiści pod kierunkiem instruktorki pani Amelii Szymczak spróbowali swych sił przy wypieku ciasta drożdżowego, poznali historię skansenu, nauczyli się wypiekać podpłomyczki...

Dnia 27 listopada 2017 r. • Graliśmy w turnieju Tymbarku
Graliśmy w turnieju Tymbarku
W piątek, 24 listopada, odbył się Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Zagraliśmy w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance. Oprócz naszego zespołu wystąpiły też następujące reprezentacje: dwie ze Szkoły Podstawowej nr 2 i dwie ze Szkoły Podstawowej nr 3. Tym razem zajęliśmy IV miejsce.

Dnia 27 listopada 2017 r. • Sztukoteka — Iluminacje
Sztukoteka - Iluminacje
W piątek, 24 listopada, odbyła się kolejna sztukoteka dla klas młodszych. Przyjechali do nas artyści z Poznania z grupy Mozaika. Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się, że można łączyć w nowatorski sposób różne przestrzenie sztuk. Przed nami pojawiły się najrozmaitsze środki wyrazu — zespolone ze sobą teatr tańca, muzyka, poezja i barwnie zmieniająca się scenografia.

Dnia 23 listopada 2017 r. • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Wtorek, 21 listopada, był dniem wyjątkowym, pełnym miłych słów, gestów i uśmiechów. Nasza szkoła pierwszy raz włączyła się w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Wtedy to w szkole działała „poczta życzliwości”, za jej pośrednictwem każdy mógł przekazać życzliwe, ciepłe słowa do wybranych osób. Przeprowadzono plebiscyt na najżyczliwsze osoby w poszczególnych klasach.

Dnia 23 listopada 2017 r. • Zdobyliśmy III miejsce w turnieju o puchar burmistrza Trzcianki
Zdobyliśmy III miejsce w turnieju o puchar burmistrza Trzcianki
W sobotę, 18 listopada, na trzcianeckim boisku orlika przy Szkole Podstawowej nr 1 w Trzciance odbył się Turniej Piłkarski klas IV–VI o Puchar Burmistrza Trzcianki. Pomimo mroźnej pogody zawodnicy pokazali wielkie zaangażowanie i padło sporo goli.
Zwyciężyli chłopcy reprezentujący Szkołę Podstawową nr 2 w Trzciance, którzy wyprzedzili bilansem bramek rywali ze Szkoły Podstawowej nr 3. III miejsce przypadło chłopakom z Katolickiej Szkoły Podstawowej.

Dnia 22 listopada 2017 r. • Wysokie miejsca w międzyszkolnym konkursie o świętych
Wysokie miejsca w międzyszkolnym konkursie o świętych
W poniedziałek, 13 listopada, Szkoła Podstawowa nr 3 zaprosiła uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Świętych „Świętymi bądźcie”. Eliminacje przeznaczone były dla uczniów klas IV–VII. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Maria Kotiuszko i Kasandra Sawińska — obie z klasy VI, a także Mieszko Mazur z klasy V.
Z dumą informujemy, że Maria Kotiuszko zdobyła I miejsce, natomiast Kasandra Sawińska zajęła miejsce III.

Dnia 21 listopada 2017 r. • Cecyliada 2017 — chrześcijański wokal
Cecyliada 2017 - chrześcijański wokal
Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem.
(św. Augustyn)
W poniedziałek, 20 listopada, odbył się VIII Powiatowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej Cecyliada 2017. Eliminacje są organizowane przez naszą szkołę. Charakter corocznych przesłuchań ma na celu wyłonienie najlepszych wykonawców w kategoriach indywidualnej i zespołowej wśród klas I–III oraz — tym razem — klas IV–VII szkoły podstawowej w zakresie pieśni i piosenek religijnych.

Dnia 20 listopada 2017 r. • Międzywojewódzki konkurs recytatorski
Międzywojewódzki konkurs recytatorski
W piątek, 17 listopada, w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbył się półfinał Międzywojewódzkiego XVIII Konkursu Recytatorskiego „O laur Haliny Poświatowskiej”. Organizatorem eliminacji jest Regionalne Towarzystwo Kultury w Świebodzinie.
Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów. Troje z nich zostało laureatami konkursu.

Dnia 14 listopada 2017 r. • Szkolny konkurs „Kartka z kalendarza”
Szkolny konkurs Kartka z kalendarza
W piątek, 10 listopada, został rozstrzygnięty I szkolny konkurs „Kartka z kalendarza”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. Prace konkursowe oceniało jury w składzie p. dyrektor Bożena Wargin, p. Agnieszka Kapela oraz p. Marta Sienkiewicz. Wręczenie nagród nastąpi w dniu 18 grudnia podczas spotkania adwentowego.

Dnia 14 listopada 2017 r. • Eksponowane miejsca w powiatowych konkursach o św. Janie Pawle II
Eksponowane miejsca w powiatowych konkursach o św. Janie Pawle II
W czwartek, 9 listopada, w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się dwa konkursy powiatowe związane z osobą św. Jana Pawła II — jeden plastyczny, a drugi z wiedzy. Hasłem przewodnim obu eliminacji było: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Uczniowie naszej szkoły wzięli w nich udział i zajęli wysokie miejsca.

Dnia 13 listopada 2017 r. • „Poloneza czas zacząć...” — wielkie patriotyczne tańczenie
Poloneza czas zacząć - wielkie patriotyczne tańczenie
W sobotę, 11 listopada, obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Technicznych, a także uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły spotkali się w centrum miasta, by w ramach trzcianeckich obchodów uroczystości zaprezentować pokaz „Poloneza czas zacząć…” — wielkie patriotyczne tańczenie. Zobaczyli go wszyscy zgromadzeni trzcianczanie i goście.

Dnia 13 listopada 2017 r. • Vivat Paderewski, Vivat Polska... — świętowanie niepodległości
Vivat Paderewski, Vivat Polska... - świętowanie niepodległości
Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę,
ale ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny.
(Bolesław Prus, pisarz)
Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance hucznie uczcili 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości nasza młodzież przygotowała uroczysty poranek patriotyczny.

Dnia 9 listopada 2017 r. • Włączyliśmy się w akcję „Paczka na Kresy”
Włączyliśmy się w akcję Paczka na Kresy
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję pomocy polskim rodzinom mieszkającym na Kresach dawnej Rzeczypospolitej „Paczka na Kresy”. Tym razem towary zbierano pod hasłem „Pilanie Kresowianom”. Z ramienia naszej szkoły zbiórkę pilotowało Szkolne Koło Misyjne, prowadzone przez pedagog szkolną Jadwigę Górską.
W ciągu kilku tygodni zebraliśmy dwa kosze artykułów chemii gospodarczej, które trafiły już do pilskich organizatorów zbiórki, którzy z kolei przekażą je do potrzebujących.

Dnia 8 listopada 2017 r. • Pomagajmy zwierzakom! — nasza zbiórka na rzecz psów ze schroniska
Pomagajmy zwierzętom! — nasza zbiórka na rzecz psów ze schroniska
We wtorek, 7 listopada, grupa 16 wolontariuszy Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance pod opieką pedagog szkolnej Jadwigi Górskiej udała się do schroniska dla zwierząt w Jędrzejewie. Na miejscu w przytulisku dla opuszczonych czworonogów rozmawialiśmy z jego kierownictwem i opiekunami zwierząt.
Postanowiliśmy, że przez wszystkie dni listopada br. będziemy zbierać w naszej szkole karmę dla psów, szczególnie małych, ważących do 10 kg.

Dnia 8 listopada 2017 r. • Mamy powiatowego mistrza pięknego czytania
Mamy powiatowego mistrza pięknego czytania
Kolejny już raz z rzędu Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Trzcianka zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w zmaganiach dotyczących sztuki czytania. Tym razem rywalizacja przybrała rangę konkursu powiatowego i odbyła się w Miejskiej Bibliotece w Czarnkowie. Tematem Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania „Legendy czarnkowsko-trzcianeckie” były teksty skupiające się na ludowej tematyce naszego regionu. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczestniczki — piątoklasistki Nina Król i Weronika Kapela.
Powiatowym mistrzem pięknego czytania została uczennica naszej szkoły Weronika Kapela z klasy V, która pokonała w rywalizacji ponad 65 zawodników. Gratulujemy Weronice inwencji twórczej i zdolności posługiwania się mową ojczystą.

Dnia 7 listopada 2017 r. • Wyróżnienie w gminnym konkursie piosenki jesiennej
Wyróżnienie w gminnym konkursie piosenki jesiennej
W poniedziałek, 6 listopada, w Gminnym Przedszkolu w Siedlisku odbył się III Gminny Konkurs Piosenki „Jesień wokół nas”. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały Alicja Dziamska i Antonina Wiśniewska.
Miło nam poinformować, że Antonina Wiśniewska została wyróżniona śpiewając piosenkę Ogórek wąsaty.

Dnia 2 listopada 2017 r. • Dzień Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych
We wtorek, 31 października, w naszej szkole przeżywaliśmy Dzień Wszystkich Świętych. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w prezentacjach promujących ludzi, którzy — zgodnie z wiarą chrześcijańską — przebywają z Bogiem. W trakcie naszych szkolnych spotkań mogliśmy zauważyć ogrom tych, którzy swoim życiem potwierdzali wierność zasadom Ewangelii. Uczestnicząc w konkursach, próbowaliśmy odgadnąć imiona świętych. Udaliśmy się do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwie składającym się z litanii do wszystkich świętych. Oddaliśmy również cześć bł. ks. Jerzemu Popiełuszce poprzez ucałowanie jego relikwii.

Dnia 2 listopada 2017 r. • Proces tworzenia przedstawienia teatralnego
Proces tworzenia przedstawienia teatralnego
W poniedziałek, 30 października, w naszej szkole gościli aktorzy z Teatru Polskiego w Szczecinie. Podczas spotkania uczniowie skupili się na procesie tworzenia przedstawienia teatralnego. Przeanalizowali etapy powstawania spektaklu wraz z wyeksponowaniem twórców angażujących się w dane dzieło sceniczne.

Dnia 31 października 2017 r. • Zrobiliśmy makietę wulkanu
Zrobiliśmy makietę wulkanu
W każdy poniedziałek na siódmej lekcji w naszej szkole odbywają się zajęcia przyrodnicze. Uczniowie odkrywają na nich świat przyrody. Największą przyjemnością dla uczestników są oczywiście doświadczenia i eksperymenty.
Na zajęciach w poniedziałek, 30 października, udało nam się zbudować wulkan!

Dnia 31 października 2017 r. • II miejsce w mistrzostwach powiatu w halowej piłce nożnej
II miejsce w mistrzostwach powiatu w halowej piłce nożnej
W sobotę, 28 października, odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej chłopców klas IV–VI. Wszystkie zakwalifikowane zespoły spotkały się w nowo oddanej do użytku sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieleniu. Grało osiem drużyn, które rozlosowano na dwie czteroosobowe grupy. Nasz zespół, po dobrej grze w grupach, pewnie awansował do finału.
W samym finale nasi chłopcy nie dali rady pokonać rówieśników z Lubasza, jednak zdobyte przez nas II miejsce jest naszym ogromnym sukcesem!

Dnia 31 października 2017 r. • Wyróżnienia w powiatowym konkursie recytatorskim
Wyróżnienia w powiatowym konkursie recytatorskim
W czwartek, 26 października, uczniowie naszej szkoły Maria Kotiuszko z klasy VI i Kacper Malicki z klasy VII reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Kochać poezję” będącym częścią XXIII Grzybobranek Lirycznych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie. Podczas zmagań konkursowych usłyszeliśmy wiele interpretacji głosowych w wykonaniu ponad 70 uczestników. Nasi uczniowie uzyskali wyróżnienia. Opiekunem uczniów była nauczyciel języka polskiego Marzena Felsmann.

Dnia 31 października 2017 r. • Zerówkowe kodowanie
Zerówkowe kodowanie
Dzieci z oddziału przedszkolnego uczą się kodować za pomocą przyjacielskiej pszczółki. W poniedziałek, 30 października, nasi zerówkowicze zapoznali się i zaprzyjaźnili z robocikiem. Dzięki tej pomocy dydaktycznej dzieci z oddziału przedszkolnego nie tylko będą się uczyć podstaw programowania i myślenia sekwencyjnego, ale też świetnie się bawić.

Dnia 30 października 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. W październiku byli nimi: Alicja Dziamska, Adam Król, Aleksander Ratajczak, Maksymilian Grześ. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 30 października 2017 r. • Akcja „Festiwal sałatek — dla Marii Franciszek datek”
Akcja Festiwal sałatek - dla Marii Franciszek datek
We wtorek, 24 października, w Tygodniu Misyjnym w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „Festiwal sałatek — dla Marii Franciszek datek”. Szkolne Koło Misyjne wraz z opiekunem pedagog szkolną Jadwigą Górską przeprowadziło to przedsięwzięcie w ramach programu pomocowego „Adopcja Serca”. Zbieraliśmy fundusze na kolejny rok nauki Marii Franciszki Razafindrazanany, która jest uczennicą szkoły św. Piotra w Miandrivazo na Madagaskarze prowadzonej od ponad 40 lat przez misjonarza ks. Mariana Sajdaka MS ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette.

Dnia 27 października 2017 r. • Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
W czwartek, 26 października, uczniowie klasy I Katolickiej Szkoły Podstawowej zawitali do królestwa Szkołolandii. Tam czekały na nich zadania przygotowane przez króla Ołówkosa i królową Ołówkową. Po wykonaniu wszystkich zadań królowa Szkołolandii przekazała dzieciom dary: przyjaźni, uśmiechu, życzliwości, pracowitości, ostrożności i mądrości, po czym nastąpił akt pasowania na ucznia przez panią dyrektor szkoły Bożenę Wargin. Po ślubowaniu dzieci otrzymały podarki i zostały im przekazane życzenia od pani dyrektor szkoły, burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego, ks. proboszcza Wawrzyńca Skraby MS i rodziców uczniów.

Dnia 23 października 2017 r. • I miejsce w gminie w piłce halowej
I miejsce w gminie w piłce halowej
W niedzielę, 22 października, w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance odbyły się Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłce Nożnej „Igrzyska Dzieci”. Do rywalizacji zgłosiło się pięć drużyn. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”. Mecze trwały po 10 minut.
Po emocjonujących rozgrywkach na I miejscu uplasowała się nasza Katolicka Szkoła Podstawowa, awansując tym samym do mistrzostw powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Życzymy powodzenia na dalszym etapie mistrzostw!

Dnia 20 października 2017 r. • O lesie i nie tylko w klasie III
O lesie i nie tylko w klasie III
Wróciła do nas złota polska jesień — takie zdanie nieraz pojawiało się w klasie III, gdy uczyliśmy się w kręgu tematycznym, jakim było omawianie zagadnień związanych z przyrodą. Na zajęcia przybył również leśnik, pan Jan Wardak, który w pasjonujący sposób opowiadał o lesie, zwierzętach, potrzebie ich ochrony i wielu innych przyrodniczych ciekawostkach. Wszystkie tematy związane z lasem, roślinnością i zwierzętami uczniowie zakończyli w dniu 18 października wycieczką do muzeum.

Dnia 20 października 2017 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W piątek, 13 października, swoją uroczystość obchodziła Alicja Dziamska. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali solenizantce Życzymy, życzymy..., złożyli życzenia: uśmiechu, radości, wielu zabawek, zdrowia. Alicja pełna szczęścia w podziękowaniu za pamięć poczęstowała wszystkich cukierkami.

Dnia 20 października 2017 r. • Konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”
Konkurs plastyczny Mój ulubiony nauczyciel
W naszej szkole odbył się szkolny konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”. Eliminacje były przeznaczone dla naszych dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniów szkoły podstawowej klas I–III. Zadaniem uczestników konkursowych zmagań było wykonanie portretu nauczyciela za pomocą dowolnej techniki plastycznej.

Dnia 19 października 2017 r. • Jesienny spacer zerówki
Jesienny spacer zerówki
W środę, 18 października, zerówkowicze byli w pięknym jesiennym parku 1 Maja. Wyjście potraktowaliśmy jako wspieranie zdrowia psychicznego dziecka poprzez kontakt z naturą i sztuką, jako narzędzia do lepszego poznania siebie, rozpoznawania własnych mocnych i słabych stron, nazywania emocji i korzystania z nich, dostrzegania swoich potrzeb i świata wartości, kształtowania odpowiednich relacji i budowania pozytywnych kontaktów w grupie.

Dnia 19 października 2017 r. • Pomarańczowa „Tęczowa Szkoła”
Pomarańczowa Tęczowa Szkoła
Już od czterech lat jeden dzień w miesiącu oddajemy wybranemu kolorowi i zdrowym przekąskom. Wcześniej akcja „Tęczowa Szkoła” odbywała się w gimnazjum, obecnie obejmuje ona także uczniów ze szkoły podstawowej.
W październiku 2017 r. królował kolor związany z jesienią, czyli pomarańczowy.

Dnia 18 października 2017 r. • Pracownicy szkoły oczami ucznia
Pracownicy szkoły oczami ucznia
W poniedziałek, 16 października, podsumowano szkolny konkurs plastyczny „Pracownicy szkoły w oczach ucznia”, którego inicjatorem był Samorząd Uczniowski. Młodociani twórcy zaprezentowali graficznie swoją wizję nauczyciela. Prac było niewiele, ale wszystkie były ciekawe, a nawet zaskakujące.

Dnia 17 października 2017 r. • Dzień św. Franciszka
Dzień św. Franciszka
We wtorek, 10 października, w naszej szkole mieliśmy okazję, by przypomnieć sobie, kim był św. Franciszek. Z tej okazji uczniowie klasy VI zaprezentowali spektakl teatralny pt. Biedaczyna. Dzięki tej inscenizacji uczniowie zapoznali się z życiem i działalnością tego niezwykle ubogiego i skromnego człowieka.

Dnia 17 października 2017 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W piątek, 13 października, swoją uroczystość obchodziła Lila Menska. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali solenizantce Życzymy, życzymy..., złożyli życzenia: uśmiechu, radości, wielu zabawek, zdrowia. Lila pełna szczęścia w podziękowaniu za pamięć poczęstowała wszystkich przepysznymi muffinkami oraz cukierkami.

Dnia 16 października 2017 r. • Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek, 13 października, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W trakcie święta uczniowie dziękowali nauczycielom za trudną pracę wkładaną w ich rozwój edukacyjny. Składali życzenia i wręczali kwiaty pedagogom. Dziękujemy uczniom, że doceniają nasz trud nauczycielski. Razem możemy istotnie wpływać na jakość pracy szkoły.

Dnia 13 października 2017 r. • Najmłodsi o bezpiecznym internecie
Najmłodsi o bezpiecznym internecie
W czwartek, 12 października, nasza zerówka przyszła do sali informatycznej na zajęcia dotyczące bezpiecznego internetu. Nauczyciel informatyki Krzysztof Felsmann omówił z zerówkowiczami zagadnienia odnoszące się do określenia, czym jest internet, jakie są korzyści z nim związane oraz to, że w wirtualnym świecie można natknąć się na zagrożenia.

Dnia 12 października 2017 r. • Dzień Pieczonego Ziemniaka w zerówce
Dzień Pieczonego Ziemniaka w zerówce
W środę, 11 października, dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Pieczonego Ziemniaka. Były więc zagadki, zabawy ze śpiewem i praca plastyczno-techniczna Pan Kartofelek. Ten dzień pachnący pieczonym ziemniakiem był bardzo udany i na pewno dzieci będą go długo pamiętały.

Dnia 11 października 2017 r. • Zbiórka książek dla Mołdawian
Zbiórka książek dla Mołdawian
W dniach od 27 września do 6 października Samorząd Uczniowski prowadził zbiórkę książek dla dzieci Polaków mieszkających w Mołdawii. Ci, których postanowiliśmy obdarzyć utworami literackimi, są potomkami naszych rodaków przybyłych do Mołdawii po przegranym powstaniu styczniowym trwającym w latach 1863–64. Bardzo dziękujemy uczniom naszej szkoły za zaangażowanie i chętne podzielenie się swoimi zbiorami bibliotecznymi.

Dnia 10 października 2017 r. • Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka
Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka
W czwartek, 4 października, odbyła się w naszej szkole pierwsza dyskoteka. Brali w niej udział uczniowie klas IV–VII szkoły podstawowej, a także klas II i III gimnazjum. Motywem przewodnim był oczywiście Dzień Chłopaka! Wszyscy bawili się świetnie.

Dnia 9 października 2017 r. • Rozgłośnia Tere–Fere–Kuku — spotkanie integracyjne zerówki
Rozgłośnia Tere-Fere-Kuku - spotkanie integracyjne zerówki
W piątek, 6 października, nasze pociechy z oddziału zerówkowego przeniosły się wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczyniami Felicją Dobranowską i Ewą Koniuszy oraz panią dyrektor szkoły Bożeną Wargin i wicedyrektor szkoły Dorotą Pawłowską do rozgłośni Tere–Fere–Kuku mającej miejsce na leśnej polanie... w auli szkolnej. Nie była to zwykła rozgłośnia, bo magiczna.

Dnia 9 października 2017 r. • Dzień Patrona Szkoły — oddział przedszkolny
Dzień Patrona Szkoły - oddział przedszkolny
W piątek, 6 października, obchodziliśmy dzień Patrona Szkoły. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji związanych ze szkolnym świętem. Doświadczyli ich również najmłodsi — dzieci z oddziału przedszkolnego.

Dnia 9 października 2017 r. • Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły
W piątek, 6 października, obchodziliśmy dzień Patrona Szkoły. Przeżywaliśmy to święto łącząc wspomnienie zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z przeżywanym przez naszą szkołę pierwszym piątkiem miesiąca. Po zakończeniu Eucharystii i dokonaniu uroczystego aktu zawierzenia się społeczności szkolnej św. s. Faustynie, powróciliśmy do szkoły, gdzie czekało nas mnóstwo atrakcji związanych ze szkolnym świętem.

Dnia 4 października 2017 r. • Zerówkowicze na tropie mieszkańców lasu
Zerówkowicze na tropie mieszkańców lasu
We wtorek, 3 października, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na zajęcia muzealne pod tytułem Mieszkańcy lasu. Na początku najmłodsi obejrzeli wystawę leśnych zwierząt. Później dzieci wysłuchały opowieści na temat życia toczącego się w lesie i tropów zostawianych przez zwierzęta. Dowiedziały się także, jaką rolę odgrywa myśliwy oraz zapoznały się z elementami ubioru i podstawowym wyposażeniem łowczego. Na końcu spotkania dzieci wzięły udział w zagadce słuchowej.

Dnia 5 października 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
W środę, 4 października, rozpoczęliśmy głośne czytanie w naszej klasie w ramach naszej akcji Klubu Czytających Rodziców. Mama Antoniny Wiśniewskiej — Karolina Dobranowska–Wiśniewska, zabrała wszystkich słuchaczy w podróż do Kostaryki, gdzie mała reporterka Nela opowiadała o zwierzętach tam zamieszkujących.

Dnia 4 października 2017 r. • Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków
W piątek, 29 września, świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Do obchodów tego święta uczniowie zaczęli się przygotowywać już dwa tygodnie temu. Wychowawcy klasy VII szkoły podstawowej i klas II i III gimnazjum wylosowali po jednym kraju europejskim. Zadaniem uczniów było przygotowanie gazetki na temat danego kraju, prezentacji polegającej na wystąpieniu publicznym oraz tradycyjnego dania.

Dnia 4 października 2017 r. • Dzień Chłopaka w klasie VI
Dzień Chłopaka w klasie VI
W piątek, 29 września, w klasie VI odbył się Dzień Chłopaka. Dziewczęta powitały swoich kolegów hucznym okrzykiem oraz wręczyły im niestandardowe upominki w postaci śliniaków. Do nich na osłodę otrzymali także lizaki–smoczki. To był dopiero początek wyjątkowych zajęć zorganizowanych na cześć męskiej części klasy...

Mamy nowy Samorząd Uczniowski

W naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone one zostały kampanią wyborczą. Kandydaci przygotowali plakaty ze swoimi propozycjami działań na rzecz szkoły i uczniów, mające zachęcić do głosowania na nich.
Po podjęciu decyzji przez młodych elektorów i przeliczeniu przez komisję wyborczą oddanych głosów następujące osoby weszły do Samorządu Uczniowskiego:
  • przewodniczące: Agata Tomczak i Maria Kotiuszko,
  • zastępca przewodniczących: Jan Paszkiel,
  • członkowie: Jano Felsmann, Weronika Kapela, Beata SosnowskaMichał Zakrzewski.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Opiekun SU
Lilianna Korzeniewska
Dnia 4 października 2017 r. • Pejzaż w fotografii
Pejzaż w fotografii
We wtorek, 3 października, nasz oddział przedszkolny był w Trzcianeckim Domu Kultury na wystawie fotograficznej ToMasz pejzaż p. Tomasza Marka — taty naszej koleżanki. Zdjęcia przedstawiały przyrodę naszych okolic, polskich gór oraz regionu Toskanii we Włoszech. Piękne widoki, kolory i ujęcia zachwyciły nas oglądających te artystycznie wykonane fotografie. Po wystawie oprowadzał i interesująco opowiadał fotografik p. Henryk Król.

Dnia 3 października 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. We wrześniu byli nimi: Wiktoria Pigłowska, Natalia Klepianowska, Maksymilian Felcyn. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 2 października 2017 r. • Dzień Chłopaka w zerówce
Dzień Chłopaka w zerówce
W piątek, 29 września, w oddziale przedszkolnym przeżywaliśmy Dzień Chłopaka. Czas ten upłynął nam w miłej atmosferze. Na początku dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Następnie chłopcy wzięli udział w konkursach i wspólnych zabawach z dziewczynkami. Na zakończenie zabawy pani wychowawczyni wręczyła chłopcom dyplomy dla superchłopaków.

Dnia 2 października 2017 r. • Dzień Chłopaka w klasie VII
Dzień Chłopaka w klasie VII
W piątek, 29 września, na ostatniej godzinie lekcyjnej cała nasza klasa VII wyszła do restauracji Złoty Róg, aby obchodzić uroczystość z okazji Dnia Chłopaka, zorganizowaną przez dziewczyny i panią wychowawczynię Marię Łaszkiewicz–Henszke. Była to bardzo miła odmiana od codzienności. Spotkanie podobało się każdemu i wszyscy jesteśmy wdzięczni naszym koleżankom za to, co dla nas zrobiły z okazji Dnia Chłopaka.

Dnia 29 września 2017 r. • Kącik jesienny w klasie I
Kącik jesienny w klasie I
Jesień zawitała również w klasie I. Uczniowie wspólnie z wychowawcą klasy Agnieszką Werte stworzyli kącik jesienny, w którym prócz kasztanów, żołędzi i kolorowych liści znalazły się własnoręcznie wykonane jeżyki z masy solnej.

Dnia 29 września 2017 r. • Bądź widoczny — wizyta policjanta w klasie I
Bądź widoczny — wizyta policjanta w klasie I
W środę, 27 września, do klasy I przybył bardzo ważny gość — pani policjantka sierż. sztab. Estera Bartol. Celem spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań wśród naszych uczniów. Pani sierżant sztabowy przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci uważnie słuchały o niebezpieczeństwach czyhających na nich w mieście.

Dnia 29 września 2017 r. • Nasze carambello pipiakuku
Nasze carambello pipiakuku
Zainspirowani szaloną kuchnią cioci Jadzi — bohaterki książek Elizy Piotrowskiej, w środę, 20 września, postanowiliśmy stworzyć swój przepis kulinarny. Przygotowaliśmy słodkie przysmaki według własnego pomysłu i wyobraźni, by łatwiej było utrwalić formę wypowiedzi literackiej, jaką jest instrukcja wykonania potrawy.

Dnia 28 września 2017 r. • Oznaki jesieni
Oznaki jesieni
W środę, 27 września, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego były na wycieczce w parku 1 Maja. Miło było spacerować alejkami i poznawać oznaki jesieni. Zabawa „Wykonaj zadanie” podsumowała wiadomości zdobyte przez dzieci w plenerze. Tak minęła jesienna lekcja przyrody — wesoło i na zabawie.

Dnia 27 września 2017 r. • Gra terenowa przedszkolaków
Gra terenowa przedszkolaków
We wtorek, 26 września, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego po raz pierwszy brały udział w miejskiej grze terenowej. Odbyła się ona z inicjatywy Gminnego Przedszkola nr 4 w Trzciance. Zadaniem dzieci było odwiedzenie wyznaczonych instytucji, które znajdowały się na mapie terenowej, gdzie musiały wykonać drobne zadania. Była to dla dzieci świetna zabawa i jednocześnie doskonała możliwość poznania znaczących miejsc w Trzciance.

Dnia 26 września 2017 r. • Klasa IV na Festynie Archeologicznym w Biskupinie
Klasa IV na Festynie Archeologicznym w Biskupinie
Klasa IV oraz uczniowie koła historycznego działającego w naszej szkole w piątek, 22 września, poszerzali horyzonty wiedzy na Festynie Archeologicznym w Biskupinie. Nie zniechęcił nas panujący chłód i dwugodzinna podróż. Było warto wybrać się do słynnej wsi w województwie kujawsko–pomorskim.

Dnia 26 września 2017 r. • Nasi superbiegacze w biegu im. T. Zielińskiego
Nasi superbiegacze w biegu im. T. Zielińskiego
W sobotę, 23 września, reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w XXXV Międzynarodowym Biegu im. Tadeusza Zielińskiego. Ścigali się ulicami Trzcianki, ponieważ tym razem trasa rywalizacji przebiegała przez miasto. Jesteśmy dumni, że w biegach dziecięcych i młodzieżowych wysokie miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły.

Dnia 25 września 2017 r. • Wielkie zerówkowe pranie
Wielkie zerówkowe pranie
Pogoda jeszcze nam sprzyja, więc wykorzystaliśmy dobrą aurę i w czwartek, 21 września, przygotowaliśmy z dziećmi wielkie pranie. Poprzez taką zabawę, ruch i aktywność poćwiczyliśmy nasze dłonie, przygotowując je i nasze ciało do nauki pisania.

Dnia 25 września 2017 r. • Spotkanie z saletynami
Spotkanie z saletynami
W środę, 20 września, z okazji 171 rocznicy objawienia Matki Bożej Saletyńskiej, w naszej szkole gościli księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette oraz przedstawicielka sióstr franciszkanek Rodziny Maryi. Przybyli zostali przywitani przez dyrektor szkoły Bożenę Wargin, a następnie wszyscy zebrani obejrzeli przedstawienie teatralne przygotowane przez nauczyciel matematyki Marię Łaszkiewicz-Henszke wraz z klasą VII.

Dnia 25 września 2017 r. • Międzynarodowy Dzień Pokoju
Międzynarodowy Dzień Pokoju
W czwartek, 21 września, przypadł Międzynarodowy Dzień Pokoju. Z tej okazji w naszym oddziale przedszkolnym odbyła się rozmowa z dziećmi na temat tego, jaką wartością jest pokój, jak należy postępować, by żyć w zgodzie z innymi, co robić, żeby panowała międzyludzka harmonia.

Dnia 25 września 2017 r. • Świetlica szkolna zerówki i klasy I
Świetlica szkolna zerówki i klasy I
W naszej świetlicy szkolnej dużo się dzieje. Każdy znajdzie tu coś ciekawego: warcaby, zajęcia plastyczno-techniczne, zajęcia taneczne i muzyczne, zajęcia sportowe, zajęcia audiowizualne w formie oglądania bajek. Z nami jest ciekawie! Zobaczcie zresztą sami...

Dnia 25 września 2017 r. • Sztukoteka — instrumenty dęte
Sztukoteka — instrumenty dęte
W piątek, 22 września, w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie w bieżącym roku szkolnym w ramach sztukoteki. Poprowadziła je artystyczna grupa Mozaika z Poznania. Zawsze stawia ona na trzy elementy interakcji — edukację, animację i kreację. W niezwykłych koncertach będą uczestniczyć nasze klasy 0–VI.

Dnia 22 września 2017 r. • Mieszkańcy lasu w muzeum
Mieszkańcy lasu w muzeum
W czwartek, 21 września, uczniowie klasy II szkoły podstawowej wybrali się na zajęcia muzealne pod tytułem Mieszkańcy lasu. Dzieci obejrzały wystawę, gdzie dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o rozpoznawanych gatunkach zwierząt, a także o pracy leśników. Jako podsumowanie zajęć rozwiązywały krzyżówkę. To była bardzo udana lekcja przyrody.

Dnia 22 września 2017 r. • Był u nas królik
Był u nas królik
W czwartek, 21 września, w naszym oddziale przedszkolnym gościliśmy królika, którego przyniosła nasza koleżanka Hanna Jóźwiak. Zerówkowicze chętnie obserwowali zachowanie sympatycznego zajęczaka. Serdecznie dziękujemy Hani i jej rodzicom za miłą niespodziankę, która sprawiła dzieciom wiele radości.

Dnia 21 września 2017 r. • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
W środę, 20 września, był obchodzony Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji rozmawialiśmy z dziećmi z naszego oddziału przedszkolnego o ważnych dla nich sprawach, czyli o ich prawach. Po naszej lekcji dzieci wiedzą, że mają prawa i że należy je przestrzegać. Przed nami spotkanie integracyjne z rodzicami dzieci zerówkowych, podczas którego będziemy wspólnie bawić się i obchodzić to ważne święto.

Dnia 20 września 2017 r. • Spotkanie autorskie z pisarką Elizą Piotrowską
Spotkanie autorskie z pisarką Elizą Piotrowską
W poniedziałek, 18 września, czniowie klasy IV na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Trzciance uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką utworów dla dzieci Elizą Piotrowską. Doskonale się złożyło, bo akurat fragmenty tekstów tej literatki poznawali na lekcjach języka polskiego. Podczas spotkania z panią Elizą mogli zadawać pytania dotyczące zarówno jej twórczości, jak i okoliczności powstawania książek. Po rozmowie chętne dzieci mogły nabyć publikacje, które autorka opatrzyła swoim autografem.

Dnia 19 września 2017 r. • Zakropkowani w zerówce
Zakropkowani w zerówce
W piątek, 15 września, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia wszyscy bez wyjątku ubrani byli właśnie w kolorowe kropki. Odbywały się także „kropkowe” zajęcia. Zobaczcie...

Dnia 18 września 2017 r. • Dzień kropki w klasie I
Dzień kropki w klasie I
W piątek, 15 września, w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to związane jest z autorem książek Peterem H. Reynoldsem i jego książką The Dot. Pierwszaczki już podczas słówka w auli szkolnej obejrzały tą bajkę i zaczęły zastanawiać się, w jakiej dziedzinie są dobre.

Dnia 18 września 2017 r. • Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole
Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole
W piątek, 15 września, w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kropki. Łączy się on z utworem literackim Petera H. Reynoldsa The Dot. Przez cały dzień kropki skupialiśmy się na naszych mocnych stronach, kreatywności i szukaniu motywacji wewnątrz siebie w powiązaniu z towarzyszącymi nam koleżankami i kolegami.

Dnia 15 września 2017 r. • Zajęcia w klasie I z cyklu Zdrowo jem
Zajęcia w klasie I z cyklu Zdrowo jem
W klasie I w środę, tj. 13 września, odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu Zdrowo jem. Pierwszaki rysowały ulubione dania, układały piramidę żywieniową oraz przyrządzały zdrową potrawę, a na koniec otrzymały zdrowe zadanie domowe.

Dnia 13 września 2017 r. • Start do wiedzy pierwszaków
Start do wiedzy pierwszaków
Wtorek 5 września 2017 r. był dniem pełnym emocji szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły. Pierwszaczki swój start do wiedzy rozpoczęły słówkiem i modlitwą wspólnie z drugo– i trzecioklasistami. Razem z wychowawczynią Agnieszką Werte zapoznali się ze swoją salą lekcyjną, po czym rozpoczęli wycieczkę po szkole.

Dnia 11 września 2017 r. • Zerówkowy tydzień adaptacyjny
Zerówkowy tydzień adaptacyjny
Za nami pierwszy tydzień nauki i zabawy w naszej zerówce. Nareszcie możemy pokazać, co dzieci z oddziału przedszkolnego robiły w ostatnim czasie. Wszystko, co było naszym udziałem, można zobaczyć na zdjęciach. Zapraszamy!

Dnia 8 września 2017 r. • Nietypowi goście — patyczaki!
Nietypowi goście - patyczaki
W czwartek, 7 września, Antonina Wiśniewska z oddziału przedszkolnego przyniosła patyczaki w terrarium. Niektórzy z naszych zerówkowiczów widzieli takie stworzonka po raz pierwszy, dlatego Antonina opowiedziała nam, jak się nimi opiekować i co jest ich ulubionym przysmakiem.

Dnia 7 września 2017 r. • Piniata na rozpoczęcie roku szkolnego
Piniata na rozpoczęcie roku szkolnego
W naszym oddziale przedszkolnym mieliśmy ciekawe rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W poniedziałek, 4 września, po wspólnej mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela przyszliśmy z rodzicami dzieci do naszej sali i pań wychowawczyń. Po przekazaniu istotnych spraw związanych z nadchodzącym czasem wspólnego przebywania w zerówce czekała na najmłodszych niespodzianka — piniata.

Dnia 6 września 2017 r. • Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
Inauguracja roku szkolnego 2017-2018
W poniedziałek, 4 września, o godz. 10.00 rozpoczęliśmy inaugurację roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły spotkali się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela podczas mszy świętej sprawowanej przez proboszcza ks. Wawrzyńca Skrabę MS i prefekta szkoły ks. Mariusza Maćkowiaka MS — przedstawicieli organu prowadzącego szkołę. Po zakończonej mszy świętej dyrektor szkoły Bożena Wargi powitała wszystkich zebranych, zarysowała rozpoczętą właśnie reformę edukacji wprowadzającą ośmioletnią szkołę podstawową z klasami gimnazjalnymi, zaprezentowała poszczególnych wychowawców przypisanych do klas i życzyła każdemu uczniowi pomyślności w nauce. Następnie cała społeczność szkolna przeszła do szkoły, gdzie dopełniono czynności organizacyjnych, by już następnego dnia stanąć w pełnej gotowości do obowiązków szkolnych.

Dnia 13 czerwca 2017 r. • III Turniej Tańca Towarzyskiego „Taniec na szóstkę”
III Turniej Tańca Towarzyskiego Taniec na szóstkę
W sobotę, 10 czerwca, w Hali Sportowo–Widowiskowej w Trzciance odbył się III Turniej Tańca Towarzyskiego „Taniec na szóstkę” o Puchar Przechodni Dyrektora Zespołu Szkół Katolickich. Nasi tancerze z klas III, IV, V i VI szkoły podstawowej i klasy I gimnazjum wspaniale zaprezentowali się podczas konkursu. Imprezę uświetnili tancerze Szkoły Tańca „Astra Luna” z Trzcianki, Krzyża Wielkopolskiego, Wałcza i Złotowa oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance.

Dnia 12 czerwca 2017 r. • Szkolne Koło Misyjne w Toruniu
Szkolne Koło Misyjne w Toruniu
W dniach 8–10 czerwca 12 osób działających w Szkolnym Kole Misyjnym w naszej szkole było pod opieką pedagog szkolnej Jadwigi Górskiej na wycieczce w Toruniu. Wyjazd był nagrodą za całoroczną pracę uczniów na rzecz misji Kościoła. Bogaty i bardzo ciekawy program zwiedzania sprawił, że czas biegł bardzo szybko, a na zakończenie wszyscy zgodnie orzekli, że chcieliby przyjechać do Torunia jeszcze raz!

Dnia 8 czerwca 2017 r. • Zajęcia przyrodnicze w szkolnym ogródku
Zajęcia przyrodnicze w szkolnym ogródku
W środę, 7 czerwca, zajęcia przyrodnicze odbyły się w szkolnym ogródku, którym opiekują się uczniowie należący do koła przyrodniczego. Opiekunem dzieci jest wychowawczyni edukacji wczesnoszkolnej Agnieszka Kapela. Mali ogrodnicy sprawdzili, czy wszystkie wcześniej zasiane warzywa wykiełkowały. Następnie zajęli się pielęgnacją grządek. Mały ogród zamienił się w prawdziwą dżunglę — udało im się wyhodować sałatę, rzodkiewkę, buraki czerwone, pietruszkę, koper i szczypiorek. To była wspaniała lekcja szkolnego ogrodnictwa.

Dnia 8 czerwca 2017 r. • Spotkanie integracyjne z przyszłą zerówką
Spotkanie integracyjne z przyszłą zerówką
W środę, 7 czerwca, spotkała się u nas nowa grupa zerówkowiczów, którzy będą z nami na zajęciach od września w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej. Pani dyrektor szkoły Bożena Wargin powitała rodziców i dzieci. Mamy i tatowie zostali zaproszeni na zebranie z panią dyrektor, natomiast dzieci wraz z wychowawczyniami zerówki postanowiły zabawić się. Na koniec zabawy każdy uczestnik spotkania otrzymał dyplom.

Dnia 7 czerwca 2017 r. • Olimpiada sportowa klas I–III szkół podstawowych
Olimpiada sportowa klas I–III szkół podstawowych
We wtorek, 6 czerwca, na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Trzciance odbyły się zawody w ramach XI Gminnej Olimpiady Sportowej Klas I–III Szkół Podstawowych. Rozgrywki opierały się na trójboju lekkoatletycznym — bieg na 60 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Zmierzyło się ze sobą osiem gminnych reprezentacji szkolnych. Miło nam ogłosić, że Anna Kadow i Julia Jaworska z klasy III zajęły II miejsce w kategorii indywidualnej dziewcząt.

Dnia 6 czerwca 2017 r. • Byliśmy w miasteczku westernowym
Byliśmy w miasteczku westernowym
W poniedziałek, 5 czerwca, dzieci z oddziału przedszkolnego i klasa I wyruszyły na wycieczkę autokarową do jedynego w swoim rodzaju miasteczka westernowego — Silverado City w Żninie. Celem naszego wyjazdu było właśnie przeniesienie się w świat Dzikiego Zachodu. Zerówka i pierwszoklasiści zwiedzili minizoo, arenę do rodeo, wioskę indiańską i kopalnię złota. Oglądali rodeo i „prawdziwy” napad na bank...

Dnia 6 czerwca 2017 r. • Wysokie miejsca w powiatowym konkursie muzycznym
Wysokie miejsca w powiatowym konkursie muzycznym
W poniedziałek, 5 czerwca, troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w XVI Powiatowym Konkursie Muzykujących Dzieci. Eliminacje odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Czarnkowie. Zmagania konkursowe przebiegały w trzech kategoriach wiekowych. W przedziale klas IV–VI naszą szkołę reprezentowały Weronika Kajkowska i Berenika Strzelecka, obie dziewczęta z klasy VI szkoły podstawowej. W gimnazjalnej grupie wiekowej naszą szkołę reprezentował Arkadiusz Zawalniak z klasy II gimnazjum. Cała nasza trójka uczniów stanęła na podium, uzyskując wysokie lokaty zgodnie ze swoją kategorią wiekową.

Dnia 3 czerwca 2017 r. • Jeszcze raz o festynie rodzinnym...
Jeszcze raz o festynie rodzinnym...
Jak pamiętamy, w czwartek, 1 czerwca, odbył się w naszej szkole festyn rodzinny. Na to wyjątkowe spotkanie licznie przybyli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Trzcianki, aby wspólnie przeżyć szczególny dzień — dzień rodziny, radości i zabaw. Prezentujemy drugą część relacji z tego wydarzenia, obejmującą m.in. fotorelację z przedstawienia teatralnego o Jasiu i Małgosi oraz wiedźmie, a także festynowe fotomigawki, zarejestrowane obiektywem aparatu fotograficznego Krzysztofa Zieńko.

Podziękowania za zaangażowanie w organizację
Festynu Rodzinnego
w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance
Serdecznie dziękuję za przygotowanie i organizację doskonałej imprezy rodzinnej, jakim był nasz szkolny Festyn Rodzinny.
Dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy pomagali w organizacji i wspierali rzeczowo całą imprezę.
Bez Waszego zaangażowania, Drodzy Przyjaciele, zorganizowanie Festynu Rodzinnego z tyloma atrakcjami nie byłoby możliwe.
Dziękuję Pracownikom szkoły — zarówno Nauczycielom, jak i Paniom oraz Panom z obsługi — za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Państwa pomysłowość i wsparcie oraz ciężka praca pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie imprezy.
Dziękuję Uczniom naszej szkoły za wspaniałą postawę, świetne zachowanie i udział w programie artystycznym.
Jestem z Was bardzo dumna.
Bożena Wargin
dyrektor Zespołu Szkół Katolickich
w Trzciance
Dnia 2 czerwca 2017 r. • Festyn rodzinny naszej szkoły
Festyn rodzinny naszej szkoły
Za nami Dzień Dziecka — czas rodzinnego przeżywania wspólnych chwil. Zespół Szkół Katolickich w Trzciance postanowił w tym roku właśnie w dniu 1 czerwca zorganizować festyn rodzinny. Na to wyjątkowe spotkanie licznie przybyli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Trzcianki. Wszyscy zgromadzili się na dziedzińcu szkolnym, aby wspólnie przeżyć niesamowity i pełen atrakcji czas integracji. Cieszymy się, że razem przeżywaliśmy nasz szczególny dzień — dzień rodziny, radości i zabaw.

Dnia 1 czerwca 2017 r. • III Turniej Piłki Nożnej Klas IV–VI „Lolek”
III Turniej Piłki Nożnej Klas IV–VI „Lolek”
We wtorek, 30 maja, rozegrano III Turniej Piłki Nożnej Klas IV–VI „Lolek”, którego organizatorem jest nasz Zespół Szkół Katolickich. O godz. 9.00 na zaproszenie gospodarza rozgrywek na naszym boisku stawiło się sześć reprezentacji szkół miasta i gminy Trzcianka. Zespoły piłkarskie zmierzyły się ze sobą, grając w systemie „każdy z każdym”. W trakcie kolejnych meczy turnieju można było zobaczyć, jak zawodnicy poszczególnych szkół grali zacięcie i fair play. Walka trwała do ostatnich minut turnieju, a losy poszczególnych reprezentacji ujawniły się w trakcie rzutów karnych. Ostatecznie w trzeciej edycji „Lolka” sukces odnieśli zawodnicy naszego Katolika, stając się mistrzami międzyszkolnych eliminacji piłkarskich.
Cieszymy się, że po raz trzeci mogliśmy gościć na naszym boisku tak wielu uzdolnionych zawodników. Dziękujemy za przybycie tak wielu reprezentacji. Zapraszamy za rok, by znów zmierzyć się w pojedynku o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Katolickich.
Dnia 1 czerwca 2017 r. • Gminny konkurs matematyczny — mamy mistrzów matematyki!
Mamy mistrzów matematyki
W poniedziałek, 29 maja, w Szkole Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Zespole Szkół w Siedlisku odbył się XIV Gminny Konkurs Matematyczny Szkół Podstawowych klas IV–VI. Eliminacje odbywały się w kategoriach klasowych reprezentowaną przez dwóch uczniów. Najlepszy matematyk w każdej kategorii otrzymuje nagrodę — Pióro Burmistrza Trzcianki. W tym roku wszyscy nasi reprezentanci zajęli wysokie lokaty i tym samym wszystkie trzy pióra trafiły do uczniów naszej szkoły!

• Wyniki sprawdzianu 2016 •
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
w dziale Sprawdzian kl. VI przedstawiamy średnie wyniki procentowe sprawdzianu klasy VI uzyskane przez naszych uczniów w 2016 r. Dane prezentowane są w układzie terytorialnym — z odniesieniem do wyników gminy Trzcianka, powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, województwa wielkopolskiego, okręgu egzaminacyjnego i kraju.
Dnia 30 maja 2017 r. • Dzień Mamy i Taty w klasie I
Dzień Mamy i Taty w klasie I
W czwartek, 25 maja, w szkole katolickiej pierwszoklasiści zaprosili swoich rodziców na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty. Dla rodziców był przygotowany specjalny występ. Dzieci prezentowały twórczość Jana Brzechwy, śpiewały wyjątkowo przygotowane na tę okazję piosenki w języku angielskim oraz zaprezentowały dwa tańce.

Dnia 30 maja 2017 r. • Zielona szkoła klas II i III w Ostrowcu
Zielona szkoła klas II i III w Ostrowcu
We wtorek, 23 maja, o godz. 8.00 klasy II i III wyruszyły do Ostrowca koło Wałcza na zajęcia zielonej szkoły. Dzieci kwaterowały w Ośrodku Charytatywnym St. Liborius, należącym do Caritas diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej. Program zielonej szkoły obejmował spotkania z leśnikiem i pszczelarzem, wizytę w ekologicznym gospodarstwie rolnym i zwiedzanie muzeum maszyn rolniczych. Nie zabrakło także czasu na gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz pływanie w wałeckim basenie. To był udany wyjazd!

Dnia 30 maja 2017 r. • II miejsce w regionalnym konkursie piosenki religijnej
II miejsce w regionalnym konkursie piosenki religijnej
W niedzielę, 21 maja, uczeń klasy VI Kacper Malicki zajął II miejsce w XI Regionalnym Konkursie Piosenki Religijnej „Barka 2017”. Eliminacje odbyły się w Wiejskim Domu Kultury w Rosku. Nasz reprezentant został przygotowany wokalnie przez instruktor Marię Gęsicką.

Dnia 30 maja 2017 r. • Mali pielgrzymi u stóp Maryi
Mali pielgrzymi u stóp Maryi
Jak co roku, tak i tym razem dzieci pierwszokomunijne z trzcianeckich szkół pojechały do Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej, by tam u stóp Matki w towarzystwie katechetek, księdza, wychowawczyń i swoich bliskich uczcić ten wyjątkowy czas. Zwyczaj ten w naszym mieście zapoczątkowała s. Beata Czop FRM i przez kilka ostatnich lat upowszechnia go wśród naszych małych przyjaciół Chrystusa Eucharystycznego. Również nasi trzecioklasiści ze szkoły katolickiej uczestniczyły w tym niecodziennym wydarzeniu.

Dnia 29 maja 2017 r. • Pierwsza Komunia Święta
Pierwsza Komunia Święta
W Niedzielę 14 maja klasa III Katolickiej Szkoły Podstawowej przeżywała uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Mszę świętą sprawował proboszcz ks. Wawrzyniec Skraba MS wraz z prefektem szkoły ks. Mariuszem Maćkowiakiem MS. Trzecioklasiści oraz ich bliscy przyjęli Jezusa obecnego w Najświętszej Hostii i dziękowali Mu za dar miłości. Ufamy, że dzieci we współpracy z najbliższymi zechcą pielęgnować głęboką relację z Panem Bogiem, przystępując często do ołtarza eucharystycznego, skąd promieniują liczne łaski Boże.

Dnia 29 maja 2017 r. • I miejsce w gminnym konkursie recytatorskim
I miejsce w gminnym konkursie recytatorskim
W dniu 27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzciance odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej uczniów klas IV–VI szkół podstawowych. Eliminacje miały na celu uwrażliwić młode pokolenie na piękno poezji polskiej. Do udziału w nich zgłosiło się sześć szkół z terenu miasta i gminy Trzcianka. 16 uczniów wyrecytowało utwory poetyckie znanych polskich literatów. Miło nam poinformować, że nasz przedstawiciel Kacper Malicki zajął I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Dnia 29 maja 2017 r. • Diecezjalny Dzień Dziecka w Skrzatuszu
Diecezjalny Dzień Dziecka w Skrzatuszu
W sobotę, 27 maja, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu miały miejsce obchody V Diecezjalnego Dnia Dziecka. Na tę uroczystość zostały zaproszone wszystkie dzieci ze szkół podstawowych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Również nasza szkoła miała liczną reprezentację w trakcie tego wydarzenia. Hasłem tej wyjątkowej pielgrzymki z udziałem najmłodszych wraz z rodzicami, bliskimi i nauczycielami były słowa „Dobrzy jak chleb” nawiązujące do życia św. brata Alberta.

Dnia 25 maja 2017 r. • Dzień Mamy i Taty w zerówce
Dzień Mamy i Taty w zerówce
W środę, 24 maja, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Mamy i Taty. Zerówkowicze wystąpili przed swoimi rodzicami. Na twarzach wszystkich mam i tatów gościł uśmiech, a nawet pojawiły się łzy wzruszenia, ponieważ ich pociechy zadały sobie wiele trudu, aby przygotować się do pięknej uroczystości. Były wierszyki, okolicznościowe piosenki o mamie i tacie, nie zabrakło również tańców.

Dnia 24 maja 2017 r. • II miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
II miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
Weronika Kapela z klasy IV zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Krew i szpik darem życia”, organizowanym przez powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Czarnkowie. Eliminacje przeprowadzono w ramach happeningu profilaktycznego Dzień dla życia.
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy!

Dnia 24 maja 2017 r. • Nasz udział w festiwalu piosenki przedszkolnej
Nasz udział w festiwalu piosenki przedszkolnej
We wtorek, 23 maja, w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbyły się eliminacje Powiatowego i Rejonowego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków „Czerwonak 2017”. W konkursie brało udział 21 solistów z miejscowych przedszkoli. Nasz oddział przedszkolny reprezentował Piotr Makarewicz, śpiewając piosenkę Bursztynek. Bardzo ładnie zaśpiewał wybrany przez siebie utwór, ale niestety nie udało mu się zakwalifikować do najlepszej piątki, która weźmie udział w eliminacjach rejonowych.

Dnia 23 maja 2017 r. • Byliśmy na miejskim placu zabaw
Byliśmy na miejskim placu zabaw
W poniedziałek, 22 maja, bawiliśmy się na największym placu zabaw w naszym mieście! To ostatnio zmodernizowany i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Trzciance, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic W. Broniewskiego i A. Mickiewicza. Najmłodsi korzystali z nowych huśtawek, karuzeli, zjeżdżalni i bujaków sprężynowych. Uśmiechom i zabawom nie było końca.

Dnia 19 maja 2017 r. • Byliśmy na gminnym konkursie matematycznym
Byliśmy na gminnym konkursie matematycznym
W czwartek, 18 maja, w Szkole Podstawowej w Rychliku odbył się IV Gminny Konkurs Matematyczny dla Przedszkolaków. Do eliminacji zgłosiło się dziewięć placówek. Nasze reprezentantki świetnie sobie poradziły z przygotowanymi zadaniami, ale to nie wystarczyło, aby stanąć na podium. Dziewczynki wróciły do szkoły z dyplomami i z drobnymi upominkami, a także z dużymi uśmiechami na twarzy.

Dnia 19 maja 2017 r. • Braliśmy udział w mistrzostwach czwórboju rejonu
Braliśmy udział w mistrzostwach czwórboju rejonu
W czwartek, 18 maja, odbyły się w XVIII Igrzyska Rejonu Pilskiego Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska” w Czwórboju Lekkoatletycznym chłopców. Zawody odbyły się na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile. Tym razem zajęliśmy VI miejsce. Podjęliśmy walkę z najlepszymi zespołami rejonu pilskiego. Na dodatek musieliśmy zmierzyć się z wielkim upałem. Mamy nadzieję, że w przyszłości zajmiemy eksponowaną lokatę w tych ważnych czwórbojowych zawodach.

Dnia 18 maja 2017 r. • Klasa VI w parku linowym w Rudnicy
Klasa VI w parku linowym w Rudnicy
W środę, 17 maja, uczniowie klasy VI wraz z panią wychowawczynią Marią Łaszkiewicz–Henszke wybrali się do Rudnicy k. Wałcza, aby się nieco „rozerwać” w parku linowym na łonie natury. Uczestnicy mieli do przejścia siedem tras. Wszystkim udało się zmierzyć z tym wyzwaniem. Każdy był bardzo zadowolony z wycieczki i chętnie by ją powtórzył.

Dnia 18 maja 2017 r. • Spotkanie z podróżniczką
Spotkanie z podróżniczką
W poniedziałek, 8 maja, gościliśmy w naszej szkole panią Jadwigę Witkowską, nauczyciela przyrody w Szkole Podstawowej w Białej, która opowiadała o pasjach podróżniczych. Pani Jadwiga powiedziała, że z wielką wdzięcznością i radością podziwia cuda, które stworzył Pan Bóg. Wierzy w wielkie wstawiennictwo świętych w jej życiu. Większość podróży odbyła ich śladami, np. św. Rity, o. Pio, św. Jana Marii Vianneya, św. Maksymiliana Marii Kolbego czy św. Antoniego. Zwiedziła m.in. Włochy, Francję, Hiszpanię i Ziemię Świętą. Odbyła daleką podróż trasą transsyberyjską, była w Korei i Japonii...

Dnia 17 maja 2017 r. • Warsztaty mydlarskie — zerówka
Warsztaty mydlarskie - zerówka
We wtorek, 16 maja, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wybrały się na warsztaty mydlarskie do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej znajdującego się w Trzciance. Podczas praktycznych zajęć najmłodsi najpierw poznali historię powstania mydła. Następnie każde dziecko mogło uczestniczyć we własnoręcznym wyrobie i ozdabianiu kostki będącej środkiem do mycia. Na końcu spotkania mydełka zostały pięknie zapakowane i zabrane przez dzieci.

Dnia 17 maja 2017 r. • Warsztaty mydlarskie
Warsztaty mydlarskie
W poniedziałek i wtorek, 15 i 16 maja, uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wybrali się na warsztaty mydlarskie do trzcianeckiego muzeum. Uczestnicy warsztatów poznawali historię mydła oraz samodzielnie wyrabiali swój unikatowy środek do mycia o niepowtarzalnym kształcie, zapachu i kolorze. Zabawa była wspaniała i wszyscy zaopatrzyli się we własnoręcznie wykonane mydełkowe upominki na Dzień Matki.

Dnia 16 maja 2017 r. • Dzień Polskiej Niezapominajki
Dzień Polskiej Niezapominajki
W poniedziałek, 15 maja, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance zaprosiła grupy przedszkolne na obchody Dnia Polskiej Niezapominajki. Podczas tych uroczystości przypominane są ważne treści o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Wszystkie przybyłe zespoły spotkały się przed budynkiem biblioteki, a potem pięknym korowodem udaliśmy się do parku 1 Maja w oczekiwaniu na włodarzy naszego miasta.

Dnia 16 maja 2017 r. • 100 rocznica objawień Matki Bożej Fatimskiej
100 rocznica objawień Matki Bożej Fatimskiej
W piękną słoneczną sobotę, 13 maja, w auli Katolickiej Szkoły Podstawowej odbyło się po południu spotkanie zorganizowane przez pana Bartosza Śliwińskiego wraz z jego podopiecznymi z klasy II. W tym dniu obchodziliśmy 100 rocznicę ukazania się Maryi w Fatimie. Mimo że był to dzień wolny od zajęć szkolnych i pracy, na spotkanie przybyli nie tylko drugoklasiści, ale i ich rodzice, babcie, dziadkowie oraz inni, którzy skorzystali z zaproszenia. Klasa II wraz ze swoim wychowawcą chciała być może nie dla milionów — jak to obchodzono w tym dniu w Fatimie w trakcie jubileuszu maryjnego — ale nam najbliższym ukazać, jak gorące i czyste są serca uczniów, gdy przy akompaniamencie skrzypiec, fletu czy też pianina śpiewają takie pieśni, jak Chwalcie łąki umajone, Była cicha i piękna jak wiosna, Maryjo, śliczna Pani czy też O fatimska nasza Pani...

Dnia 15 maja 2017 r. • W fabryce słodkości w Poznaniu
W fabryce słodkości w Poznaniu
W czwartek, 11 maja, dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I wybrały się na wycieczkę autokarową do manufaktury czekolady i lizaków w Poznaniu „Słodkie Czary–Mary”. W fabryce dzieci poznały proces produkcji czekolady. Dowiedziały się również, jak wygląda wtrabianie bajecznie kolorowych lizaków. Ogromną atrakcją dla wszystkich był własnoręczny udział w wyrabianiu słodkości. Nieodzownym punktem wycieczki było odwiedzenie Starego Rynku i McDonalda w Poznaniu.

Dnia 15 maja 2017 r. • Piękne czytanie z ks. Janem Twardowskim
Piękne czytanie z ks. Janem Twardowskim
W piątek, 5 maja, w naszej szkole odbył się wewnątrzszkolny konkurs pięknego czytania, tym razem zaadresowany do uczniów klasy III. Tematem przewodnim były teksty ks. Jana Twardowskiego zebrane w książce Pierwsza Komunia z białą kokardą. Uczestników konkursu oceniało jury złożone z nauczyciela nauczania początkowego p. Bartosza Śliwińskiego i dwojga uczniów klasy V. Wyłoniono czworo zwycięzców. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy zapału do czytelniczych poszukiwań w przyszłości.

Dnia 15 maja 2017 r. • Mistrzostwa Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym
Mistrzostwa Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym
W sobotę, 6 maja, na boisku wielofunkcyjnym Szkoły Podstawowej w Wieleniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Czarnkowsko–Trzcianeckiego w Czwórboju Lekkoatletycznym szkół podstawowych. Udział w zawodach wzięły cztery drużyny chłopców: z Wielenia, Krzyż Wielkopolskiego, Czarnkowa i nasza reprezentacja. Nasi zawodnicy zajęli II miejsce w kategorii chłopców, dzięki czemu zakwalifikowaliśmy się do eliminacji wyższego rzędu. Trzeba zaznaczyć, że pierwsze dwie drużyny z danej kategorii reprezentować będą nasz powiat czarnkowsko-trzcianecki w Mistrzostwach Rejonu Pilskiego w Czwórboju Lekkoatletycznym. Zostaną one przeprowadzone w dniu 18 maja br. w Pile.

Dnia 12 maja 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W środę, 10 maja, p. Paulina Piduch, mama naszej zerówkowiczki Marii, czytała dzieciom książkę o Maszy i Niedźwiedziu zatytułowaną Obraz olejny. Fascynująca przygoda bohaterki utworu pełna humoru i błysku zafascynowała dzieci i wprawiła w doskonały humor.

Dnia 12 maja 2017 r. • III miejsce w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
III miejsce w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
We wtorek, 4 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wzięły w nim udział szkoły podstawowe z terenu naszego miasta i gminy. Placówki reprezentowane były przez czteroosobowe drużyny — dwie dziewczęta i dwóch chłopców. Nasza reprezentacja odniosła spory sukces zajmując III miejsce.

Dnia 11 maja 2017 r. • Wiosenne kanapki
Wiosenne kanapki
W środę, 10 maja, uczniowie klasy I zgodnie z programem edukacyjnym „Zdrowo jem” mieli za zadanie własnoręcznie wykonać wiosenne kanapki. Efektem tych działań było pyszne i zdrowe śniadanie, podczas którego zostały zjedzone przez nas kanapki z wielkim apetytem.

Dnia 5 maja 2017 r. • Vivat 3 maja, vivat Konstytucja
Vivat 3 maja, vivat Konstytucja
Jak co roku w Zespole Szkół Katolickich obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W czasie poranku patriotycznego wysłuchaliśmy ciekawego programu artystycznego okraszonego informacjami dotyczącymi uchwalania wspomnianego aktu zasadniczego. O tych sprawach podczas szkolnego apelu mówili nasi uczniowie: Katarzyna Bagrowska, Zuzanna Patyniak, Aleksander Gajeński, Mateusz Wieczorek i Jakub Rybarczyk. Wszyscy po takim poranku czuliśmy moc hasła Vivat 3 maja, vivat Konstytucja.

Dnia 4 maja 2017 r. • Dzień Technika
Dzień Technika
We wtorek, 25 kwietnia, uczniowie klasy III zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Technicznych w Trzciance na wyjątkowe zajęcia zorganizowane z okazji Dnia Technika. To był miły dzień. Bardzo dziękujemy pani Angelice Jaworskiej, pani Joannie Rybarczyk i pani Julii Rodzik za zaproszenie nas do pobliskiej szkoły ponadgimnazjalnej, gdzie ciekawie i pożytecznie spędziliśmy czas.

Dnia 28 kwietnia 2017 r. • Z sukcesami w gminnym turnieju sportowym
Z sukcesami w gminnym turnieju sportowym
W środę, 26 kwietnia, uczniowie szkół podstawowych tłumnie przybyli do Hali Sportowo–Widowiskowej na Gminny Turniej Sportowy Klas I–III. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzciance. Dla uczestników z każdej grupy wiekowej przewidziane były inne konkurencje. Uczniowie naszej szkoły katolickiej wrócili z dwoma pucharami. II miejsce zajęła drużyna z klasy I i II miejsce zespół z klasy III. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 28 kwietnia 2017 r. • Z sukcesami w gminnym konkursie wokalnym
Z sukcesami w gminnym konkursie wokalnym
W środę, 26 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance odbył się V Gminny Konkurs Piosenki „Wiosenne Przebudzenie”. Był on skierowany do uczniów klas 0–III. Główną ideą spotkania było odkrywanie talentów wokalnych oraz integracja między szkołami i przedszkolami z terenu miasta i gminy. Nasi reprezentanci odnieśli sukces zajmując czołowe miejsca w swoich kategoriach!

Dnia 27 kwietnia 2017 r. • Sztukoteka — historia rock and rolla
Sztukoteka - historia rock and rolla
W środę, 26 kwietnia, w naszej szkole gościła grupa artystyczna Mozaika z Poznania. Tym razem uczniowie klas 0–III uczestniczyli w pokazie Kraciaste marynary — historia rock and rolla na perkusję i gitary! W naszej auli szkolnej pojawili się zawodowi muzycy — pasjonaci rock and rolla. Podczas występów połączonych z omówieniem wątków historycznokulturowych mieliśmy do czynienia z niezwykłym wokalem, mistrzowskimi solówkami gitarowymi oraz pełną energii sekcją rytmiczną.

Dnia 26 kwietnia 2017 r. • I i III miejsce w gminnych mistrzostwach lekkoatletycznych
I i III miejsce w gminnych mistrzostwach lekkoatletycznych
We wtorek, 25 kwietnia, na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Gminne Mistrzostwa w Czwórboju Lekkoatletycznym w kategorii klas szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło siedem szkół z gminy Trzcianka w kategoriach dziewcząt i chłopców. Po zaciętej rywalizacji nasz zespół dziewcząt uplasował się na III miejscu, zespół chłopców natomiast zajął ostatecznie I miejsce, awansując tym samym do Mistrzostw Powiatu Czarnkowsko–Trzcianeckiego w Czwórboju Lekkoatletycznym. Życzymy im więc dobrego kolejnego występu w zawodach.

Dnia 21 kwietnia 2017 r. • Wiosenne maślane ciasteczka
Wiosenne maślane ciasteczka
W czwartek, 20 kwietnia, uczniowie klasy VI, dokonali nietypowego sprawdzianu opanowania formy instrukcji kulinarnej, której sporządzania uczyli się na lekcji jęz. polskiego. Sprawdzian polegał na tym, że uczniowie według takiego przepisu, pod okiem wychowawczyni... własnoręcznie upiekli ciasteczka!

Dnia 21 kwietnia 2017 r. • Koszyczki wielkanocne
Koszyczki wielkanocne
W piątek, 14 kwietnia, został rozstrzygnięty konkurs na koszyczek wielkanocny, zorganizowany w naszej szkole w tym roku po raz pierwszy. Jego organizatorami byli wychowawca świetlicy szkolnej Małgorzata Grzyb i prefekt szkoły ks. Mariusz Maćkowiak MS. Wśród wykonanych prac dekoracyjnych można było zauważyć różnorodność technik i pomysłów ich wykonania. Laureaci otrzymali nagrody, wyróżnienia i dyplomy.

Dnia 21 kwietnia 2017 r. • Wielkanocne mazurki, wcale nie Szopena
Wielkanocne mazurki, wcale nie Szopena
W środę, 12 kwietnia, klasa IV dla uczczenia zbliżających się Świąt Wielkanocnych, zainspirowana omawianymi treściami lektury Akademia pana Kleksa Jana Brzechwy dotyczącymi nietuzinkowych doświadczeń kuchennych, wzięła udział w niecodziennej lekcji. Czwartoklasiści postanowili zająć się mazurkami, ale nie tymi pana Szopena, tylko pysznymi świątecznymi wypiekami.

Dnia 20 kwietnia 2017 r. • Najpiękniejszy baranek
Najpiękniejszy baranek
W poniedziałek, 10 kwietnia, rozstrzygnięto wewnątrzszkolny konkurs na Najpiękniejszego Baranka Wielkanocnego. Spośród prac uczniów uczęszczających do klas 0–VI przedstawiciele społeczności szkolnej wybrali przygotowane w najbardziej kreatywny sposób. Zwycięzcy indywidualni w kategoriach klas 0–III i IV–VI oraz w kategorii zbiorowej otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Laureatom gratulujemy i zapraszamy do dalszych artystycznych poszukiwań.

Dnia 20 kwietnia 2017 r. • Przedstawienie o sile witamin
Przedstawienie o sile witamin
W piątek, 14 kwietnia, młodsi uczniowie naszej szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie Witaminowa przygoda w wykonaniu Iwony Fijałkowskiej i Grzegorza Ociepki. Przed widzami stanęły leśne zwierzęta: dwa zające, wilk i ptaszki. Jak to w bajkach bywa, wszystko kończy się pozytywnie. Pamiętajmy, że witaminowa przygoda powinna być nam bliska na co dzień.

Dnia 19 kwietnia 2017 r. • Dwa I miejsca w gminnym konkursie ortograficznym
Dwa I miejsca w gminnym konkursie ortograficznym
W czwartek, 6 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance odbył Gminny Konkurs Ortograficzny „Ortografii się nie damy”. W eliminacjach wzięło udział pięć reprezentacji szkół podstawowych należących do gminy Trzcianka. Zwycięzcy poszczególnych pionów edukacyjnych otrzymali tytuł „Mistrza Ortografii” naszej gminy. Cieszymy się, że nasze uczennice — Weronika Kapela i Julia Mikanowicz — zdobyły I miejsca! Nasze reprezentantki do eliminacji przygotowała nauczyciel języka polskiego Marzena Felsmann.

Dnia 18 kwietnia 2017 r. • Warsztaty wielkanocne w muzeum
Warsztaty wielkanocne w muzeum
We wtorek, 11 kwietnia, nasi zerówkowicze uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych w trzcianeckim muzeum. Rozmawiano tam o zwyczajach związanych z Wielkanocą, np. o robieniu palm, sposobach barwienia jajek i pisanek, wyglądzie świątecznego stołu i wiosennego koszyczka. Hitem dla dzieci było upieczenie ciasta, które nazywa się mazurkiem. Niespodzianką dla wszystkich była wizyta zajączka wielkanocnego z prezentami w ogrodzie muzeum.

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele szkoły,

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Stanowi niesamowite Misterium Miłości Zmartwychwstałej — odradzania się wiary w siłę Jezusa Chrystusa i drugiego człowieka, uzyskiwanego dzięki wyjątkowemu działaniu Ojca Niebieskiego, który dla zachowania przez nas godności poświęcił własnego Syna. Wskazał nam pewną drogę — „drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły Wam radość, wzajemną życzliwość oraz stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie Mesjasza, niosące nam odrodzenie pełni życia, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu doświadczanych trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość chrześcijańskiego posłannictwa.
w imieniu grona pedagogicznego i pracowników
Dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance
WIELKANOC A.D. 2017
Dnia 11 kwietnia 2017 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne — pielgrzymka do Skrzatusza
Szkolne rekolekcje wielkopostne - pielgrzymka do Skrzatusza
W sobotę 1 kwietnia, ostatnim dniu naszych rekolekcyjnych refleksji wielkanocnych, społeczność szkolna wyruszyła do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Tam wspólnie przeżyliśmy mszę świętą, prosząc Boga o wrażliwość w dostrzeganiu potrzeb drugiego człowieka. Szczególny czas skupienia kończyliśmy, wskazując na źródło Życia, jakim jest Eucharystia, dzięki której możemy stawać się „dobrymi jak chleb”.

Dnia 11 kwietnia 2017 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne
Szkolne rekolekcje wielkopostne
W dniach od 29 marca do 1 kwietnia w naszej szkole odbywały rekolekcje wielkopostne. Przebiegły one pod hasłem „Być dobrym jak chleb” — trwamy bowiem w Roku Świętego Brata Alberta. Z tej okazji gościliśmy u nas siostry Franciszkanki Rodziny Maryi: s. Magdę Weiman FRM i s. Kamilę Kondej, które skupiły się na naukach rekolekcyjnych. W trakcie naszych szkolnych rozważań omawialiśmy to, jak niezwykle ważne jest trwać przed Bogiem w postawie oddania Mu i kształtowania swojej wrażliwości w oparciu o służenie innym ludziom, zwłaszcza potrzebującym. Przybyła do nas również dyrektor Hospicjum św. Elżbiety Caritas Diecezji Bydgoskiej w Złotowie s. Piotra CSSE — Honorata Dorota Lisakowska. Trzeba zaznaczyć, że nasza szkoła w ramach akcji wielkopostnej prowadziła zbiórkę darów na rzecz wskazanej instytucji.

Dnia 10 kwietnia 2017 r. • Wzięliśmy udział w Wielkopolskim Turnieju Orlika Cup 2017
Wzięliśmy udział w Wielkopolskim Turnieju Orlika Cup 2017
W sobotę, 8 kwietnia, na trzcianeckim orliku przy Gimnazjum nr 1 odbył się Wielkopolski Turniej Orlika Cup zorganizowany przez animatora orlika Marcina Wiśniewskiego. Do rywalizacji przystąpiło siedem zespołów, w tym także i nasza reprezentacja. Niestety, tym razem nie zajęliśmy eksponowanego miejsca w klasyfikacji.

Dnia 7 kwietnia 2017 r. • Spróbuj z nami... — wiosenne koszyczki i kwiaty
Spróbuj z nami... - wiosenne koszyczki i kwiaty
Święta tuż, tuż i dlatego zapraszamy Was do wykonania wraz z nami koszyczka z kurczakiem i bukietu wiosennych kwiatów. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonacie się, że to wcale nie jest trudne i z powodzeniem możecie nas naśladować! W dołączonej galerii zdjęć zobaczcie kolorowy efekt naszych zajęć świetlicowych.

Dnia 6 kwietnia 2017 r. • Wzięliśmy udział w akcji „Pilska Paczka na Kresy”
Wzięliśmy udział w akcji Pilska Paczka na Kresy
Dwa lata temu w Pile i Trzciance gościły dzieci z polskich rodzin mieszkających na Litwie. W tym roku, aby pomóc najbardziej potrzebującym, zorganizowano akcję „Pilska Paczka na Kresy”. Nasza szkoła również wzięła udział w tym szczytnym przedsięwzięciu. Przez tydzień zbieraliśmy rzeczy dla rodzin żyjących na Kresach. Udało nam się zapełnić pokaźną skrzynię środkami czystości, proszkami do prania, szczoteczkami i pastami do zębów, a nawet zabawkami.

Dnia 3 kwietnia 2017 r. • Sztukoteka — instrumenty afrykańskie
Sztukoteka - instrumenty afrykańskie
W środę, 29 marca, w naszej szkole odbyła się kolejna sztukoteka poprowadzona przez poznańską grupę artystyczną Mozaika. Tym razem zajęcia miały następujący temat: Dzienniki z Afryki — od Sienkiewicza do muzyki! Barwna twórczość posłużyła przybyłym do zaprezentowania tradycyjnych, rzadko spotykanych instrumentów afrykańskich. Z tej racji, że przywoływany podczas zajęć artystycznych literat mistrzowsko operował słowem pisanym, muzyczna podróż zorganizowana przez goszczącą u nas grupę Mozaika była również obudowana wokół środków poetyckich, tym razem wykorzystanych przez prowadzącą.

Dnia 30 marca 2017 r. • Klasy I i III na basenie w Wałczu
Klasy I i III na basenie w Wałczu
W poniedziałek, 27 marca, uczniowie szkoły katolickiej z klas I i III kolejny już raz uczestniczyli w wyjeździe na basen. Gościliśmy na pływalni Delfin Centralnego Ośrodka Sportu — Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu. Dzieci nie tylko doskonaliły swoje umiejętności pływackie, ale również niekiedy pokonywały własne lęki związane z okiełznaniem wody. Podstawowym celem wyjazdu było ukazanie najmłodszym atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu oraz integracja uczniów.

Dnia 29 marca 2017 r. • Było śniadanie
Było śniadanie
Cecylka Knedelek — bohaterka książki kucharskiej dla dzieci autorstwa Joanny Krzyżanek, towarzyszy nam podczas nauki redagowania przepisu kulinarnego. Tym razem w piątek, 24 marca, wspólnie z nią uczniowie klasy IV utrwalili instrukcję przygotowania zdrowego śniadania. Przy tej okazji klasopracownię języka polskiego ubarwiły ilustracje prezentujące jedną z naszych ulubionych postaci literackich.

Dnia 28 marca 2017 r. • Degustowaliśmy czerwoną herbatę
Degustowaliśmy czerwoną herbatę
W piątek, 24 marca, nasza zerówka była w Zakątku Kawy i Herbaty. Pani Grażyna Czempińska już na nas czekała z pewną niespodzianką. Okazała się nią czerwona herbata. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji o pochodzeniu, sposobie przygotowania i właściwościach tego napoju...

Dnia 27 marca 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W piątek, 24 marca, pani Alina Marzec wpisała się do Klubu Czytających Rodziców zerówki. Nasz gość przygotował do wspólnej lektury ciekawą książkę o przygodach Kubusia Puchatka. Zainteresował dzieci swoim barwnym głosem, interpretacją tekstu i wspaniałymi ilustracjami...

Dnia 27 marca 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Od poniedziałku 13 marca do piątku 17 marca „Bohaterem Tygodnia” naszej zerówki była Natalia Bielej. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 24 marca 2017 r. • Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy Dzień Wiosny
We wtorek, 21 marca, obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W auli szkolnej odbyły się liczne okolicznościowe konkursy, zabawy i prezentacje, podczas których poszukiwaliśmy oznak wiosny w przyrodzie i poezji, a także prezentowaliśmy swoje wiosenne pasje oraz umiejętności. Reasumując, możemy stwierdzić, że wiosna nie ominęła naszej szkoły niezauważalnie!...

Dnia 21 marca 2017 r. • Imieniny dyrektor szkoły
Imieniny dyrektor szkoły
W środę, 15 marca, obchodziliśmy imieniny dyrektor szkoły Bożeny Wargin. Wszystkie klasy szkoły podstawowej zgromadziły się w auli szkolnej wyjątkowo o godz. 8.00. Poprzez to spotkanie uczniów i nauczycieli chcieliśmy podkreślić ważność roli osoby, która kieruje nami w trakcie realizowania różnych naszych zadań edukacyjnych.

Dnia 20 marca 2017 r. • Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka
W piątek, 17 marca, w szkole katolickiej po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Tego dnia dzieci, a także nauczyciele ubrani byli na zielono. Wszędzie rozwieszone były trójlistne koniczynki, flagi Irlandii oraz postacie leprechauna, złośliwego irlandzkiego skrzata. Świętowanie rozpoczęło się prezentacją przygotowaną przez uczniów klasy IV i przypominającą wszystkim, kim był św. Patryk. Kolejnym punktem programu było krótkie przedstawienie w wykonaniu uczniów z klasy III. W tym szczególnym dniu nie mogło również zabraknąć konkursów...

Dnia 20 marca 2017 r. • Dekoracje z materiałów wtórnych
Dekoracje z materiałów wtórnych
W czwartek, 16 marca, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Trzcianki odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastyczno-Ekologicznego „Przedmioty dekoracyjne z materiałów wtórnych” pod patronem Burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego. Dzieci z oddziału przedszkolnego Adrianna Kapela oraz Adam Król za wykonane prace otrzymały dyplomy za udział w konkursie.

Dnia 16 marca 2017 r. • Spróbuj z nami... — bazie
Spróbuj z nami... - bazie
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią święta Wielkiej Nocy. Zapraszamy was do zrobienia wraz z nami gałązek bazi. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonacie się, że to wcale nie jest trudne! W dołączonej galerii zdjęć możecie zobaczyć, jak podczas zajęć świetlicowych wykonaliśmy te efektowne symbole wielkanocne.

Dnia 16 marca 2017 r. • Zerówkowe II miejsce w gminnym konkursie tańca
Zerówkowe II miejsce w gminnym konkursie tańca
We wtorek, 14 marca, w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance odbył się III Gminny Międzyprzedszkolny Konkurs Tańca „Po prostu tańcz” dla dzieci 5- i 6-letnich. Głównym organizatorem i pomysłodawcą eliminacji było Gminne Przedszkole nr 4 w Trzciance. W konkursie zaprezentowało się dziewięć grup tanecznych z całej gminy, w tym również nasi zerówkowicze. Miło nam poinformować, że nasz odział przedszkolny wytańczył II miejsce!

Dnia 13 lutego 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 6 marca do piątku 10 marca 2017 r. był Jakub Matuszewski. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 13 marca 2017 r. • Spróbuj z nami... — koszyczki
Spróbuj z nami... - koszyczki
Dziś przedstawiamy Wam prosty sposób na zrobienie koszyczka, który może posłużyć do różnorodnych kompozycji. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonacie się, że wcale nie jest to trudne! W dołączonej galerii zdjęć możecie zobaczyć, jakie pomysłowe koszyczki wykonaliśmy podczas zajęć świetlicowych.

Dnia 10 marca 2017 r. • „Coś z niczego”
„Coś z niczego”
W czwartek, 9 marca, w naszej szkole odbył się finał świetlicowego konkursu plastyczno–ekologicznego „Coś z niczego”. Eliminacje były przeznaczone dla naszych uczniów oddziału przedszkolnego oraz dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej z klas I—IV szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką pracy plastyczno–technicznej z niepotrzebnych materiałów (odpadów). Pomysłowo przygotowane wytwory oceniała dwuosobowa komisja sędziowska. Organizatorem plastycznych eliminacji była opiekun świetlicy szkolnej p. Ewa Koniuszy.

Dnia 10 marca 2017 r. • Wycieczka do kotłowni szkolnej
Wycieczka do kotłowni szkolnej
W czwartek, 9 marca, dzieci z oddziału przedszkolnego na zajęciach dydaktycznych miały rozmowę na temat „Ogrzewania w zimie — skąd bierze się ciepło w domu i w szkole?”. Następnie po tej ciekawej lekcji dzieci wybrały się na wycieczkę do szkolnej kotłowni. Tam na miejscu najmłodsi dowiedzieli się dużo ciekawych informacji.

Dnia 9 marca 2017 r. • Dzień Kobiet w zerówce
Dzień Kobiet w zerówce
W środę, 8 marca, p. Marzena Jóźwiak gościła w naszej zerówce w ramach zajęć dotyczących Klubu Czytających Rodziców. Akurat w tym dniu oprócz uczestniczenia w lekcji czytelniczej obchodziliśmy też Dzień Kobiet. Nasi chłopcy swoje koleżanki obdarzyli kwiatami i słodyczami. Zaśpiewali piosenkę pt. Marcowy kwiatek, zatańczyli, a na koniec objadaliśmy się lodami. To był piękny dzień!

Dnia 9 marca 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W środę, 8 marca, p. Marzena Jóźwiak z wielką przyjemnością wstąpiła do Klubu Czytających Rodziców naszego oddziału przedszkolnego. Zaciekawiła dzieci rosyjską bajką o rezolutnej dziewczynce o imieniu Masza.

Dnia 9 marca 2017 r. • Dzień Kobiet w podstawówce
Dzień Kobiet w podstawówce
W środę, 8 marca, obchodziliśmy — zgodnie z kalendarzem świąt — Dzień Kobiet. Dziewczęta i panie nauczyciel usłyszały mnóstwo życzeń i przyjmowały kwiaty. Chłopcy oraz panowie nauczyciele, jak przystało na prawdziwych mężczyzn, swoimi staraniami docenili codzienną obecność swoich koleżanek, podkreślając ich niesamowite znaczenie i piękno.

Dnia 8 marca 2017 r. • Dyskoteka karnawałowa klasy V
Dyskoteka karnawałowa klasy V
Pod koniec karnawału w czwartek, 23 lutego, klasa V postanowiła zorganizować dyskotekę. Przybyła na nią w większości żeńska część zespołu klasowego. Uczniowie mieli okazję nie tylko potańczyć, ale również wziąć udział w różnych konkursach, które dostarczyły im wiele przyjemnych wrażeń. Uczestnicy aktywnie włączyli się we wspólną zabawę.

Dnia 8 marca 2017 r. •
Dnia 6 marca 2017 r. • Przedszkolaki mają wiedzę o Ziemi Trzcianeckiej
Przedszkolaki mają wiedzę o Ziemi Trzcianeckiej
Ślady czasów minionych to nie tylko źródło informacji o naszej historii,
ale także żywa zachęta do podtrzymywania i tworzenia wartości wspólczesnych.
(aut. ks. Andrzej Szklarski MS, proboszcz naszej parafii w latach 1991–1997)
W piątek, 3 marca, w Gminnym Przedszkolu nr 1 w Trzciance odbył się VII Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Ziemi Trzcianeckiej. W eliminacjach wzięło udział sześć dwuosobowych drużyn z miejscowych oddziałów przedszkolnych. Naszą zerówkę reprezentowali zespołowo Adrianna Kapela oraz Jakub Matuszewski.

Dnia 6 marca 2017 r. • Urodziny Trzcianki
Urodziny Trzcianki
W 1731 r. król August II Mocny nadał Trzciance prawa miejskie. W tym roku świętowaliśmy tę rocznicę w dwójnasób. Uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej oraz klas I–III gimnazjum zrealizowali projekt Skąd pochodzimy. W piątek, 3 marca, poczet szkolny reprezentował również naszą placówkę oświatową w miejskich obchodach rocznicy nadania praw miejskich Trzciance. Uczestniczyliśmy we wzniosłych chwilach złożenia kwiatów pod symbolami polskości na Ziemi Trzcianeckiej oraz mszy świętej.

Dnia 2 marca 2017 r. • Plastyczna ekspresja... — masa solna
Plastyczna ekspresja... - masa solna
Uczniowie klasy V naszej szkoły podstawowej pod okiem nauczyciel Małgorzaty Grzyb, analizując na lekcji plastyki temat rzeźby, wykonali je z masy solnej. Jest to doskonałe tworzywo plastyczne dla każdego, o czym przekonali się nasi uczniowie we wtorek, 28 lutego. Można z niego zrobić dużo pięknych i ciekawych ozdób. Zapraszamy wszystkich do zabawy twórczej oraz do obejrzenia naszej galerii ozdób z masy solnej wykonanych przez uczennice i uczniów klasy V. A jest co podziwiać!

Dnia 2 marca 2017 r. • Biała szkoła w Czechach
Biała szkoła w Czechach
W dniach 19–25 lutego klasa VI pojechała na białą szkołę. Wycieczka miała punkt docelowy w czeskim miasteczku Bozkov zlokalizowanym w powiecie Semily w kraju libereckim. Podróż przebiegła bez żadnych przeszkód. Na miejscu zakwaterowano się w Domu Pielgrzyma należącym do Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette. W taki oto sposób rozpoczęła się dla szóstoklasistów przygoda z narciarstwem i... Czechami. Jak przebiegała? Sami zobaczcie...

Dnia 1 marca 2017 r. • Ostatki w zerówce
Ostatki w zerówce
Nasze drogie dziatki dzisiaj są ostatki
więc suknie wkładajcie i na bal się wybierajcie.
(aut. NN)
Mamy ostatki — końcowe dni karnawału, ostatnie godziny zabaw przed Wielkim Postem! Pani Marzena Jóźwiak, mama naszej koleżanki Hani, we wtorek, 28 lutego, w godzinach porannych zajęć prowadziła w naszej zerówce warsztaty taneczne. Wszyscy daliśmy się ponieść niesamowitej zabawie i atmosferze.

Dnia 1 marca 2017 r. • Polskie legendy
Polskie legendy
Już od najmłodszych lat uczymy dzieci szacunku wobec polskiej historii i tradycji. Jednym z działań w tym kierunku było spotkanie uczniów klas 0–III z zespołem teatralnym należącym do grupy artystycznej Art and Music z Poznania, prezentującym polskie legendy. Przedstawienie teatralne odbyło się w piątek, 24 lutego. Artyści ze szczególną starannością zobrazowali dzieciom językiem teatralnym legendy: Orle gniazdo, Książę Popiel i myszy oraz O kwiecie paproci. Zapoznali również uczniów ze zwyczajami dawnej Polski. Na końcu przedstawienia uczniowie zatańczyli staropolskie tańce. Po raz kolejny dzieci miały możliwość przyswojenia nauk poprzez dobrą zabawę.

Dnia 28 lutego 2017 r. • Baśnie Charles’a Perraulta
Baśnie Charles’a Perraulta
We wtorek, 21 lutego, klasy I–III szkoły podstawowej uczestniczyły w spektaklu pt. Baśnie pana Perraulta. W tym celu udaliśmy się do Regionalnego Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile. Dobra gra aktorska i ciekawe efekty wywołały radość, wzruszenie, a nawet strach u naszych uczniów. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie z teatrem.

Dnia 27 lutego 2017 r. • Sukces naszego ucznia w lokalnym etapie konkursu pożarniczego
Sukces naszego ucznia w lokalnym etapie konkursu pożarniczego
Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum, jak co roku, wzięli udział w miejsko–gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowanego przez Państwową oraz Ochotniczą Straż Pożarną, który odbył się w piątek, 24 lutego, w Gimnazjum nr 1 w Trzciance. Nasi reprezentanci spisali się bardzo dobrze w konkursie. Wszyscy napisali test na wysokim poziomie, ocierając się o finał. Awansować udało się jedynie czwartoklasiście Mieszkowi Mazurowi, który zdobył 8 punktów i wygrał rywalizację w swojej grupie wiekowej. Ten sukces pozwolił mu na dostanie się do powiatowego etapu konkursu!

Dnia 24 lutego 2017 r. • Zerówkowy tłusty czwartek
Zerówkowy tłusty czwartek
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła i faworków nasmażyła!
(przysłowie polskie)
W tłusty czwartek, 23 lutego, przygotowaliśmy faworki. Sami je formowaliśmy, smażyliśmy, a potem zjedliśmy z wielkim apetytem. Dzieci pamiętały również o swoich rodzinach, zabierając chrusty do domu.

Dnia 23 lutego 2017 r. • Gra światłem i gestem — sztukoteka
Gra światłem i gestem - sztukoteka
W środę, 22 lutego, w auli naszej szkoły odbyło się kolejne spotkanie w ramach sztukoteki. Dzieci oddziału przedszkolnego i uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej przybyli na pokaz zatytułowany Ultrafiolet i pantomima — tu gra światłem i gestem się rozpoczyna! Grupa artystyczna Mozaika z Poznania tym razem skupiła się na uzyskaniu pozytywnych reakcji związanych z uzmysłowieniem nam roli światła i współgrającego z nim gestu aktorskiego.

Dnia 22 lutego 2017 r. • Międzynarodowy Dzień Pizzy
Międzynarodowy Dzień Pizzy
Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada 9 lutego. Dlatego też we wtorek, 21 lutego, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do pizzerii Mamma Mia znajdującej się przy ul. Żeromskiego w Trzciance. Dzięki temu wyjściu zerówkowicze mogli poznać tajniki powstawania pysznego ciasta do pizzy, etapy komponowania jej składników oraz skosztować upieczonej specjalnie dla nas potrawy w tradycyjnym włoskim piecu opalanym drewnem, jedynym takim w naszej miejscowości. Za tę wspaniałą wycieczkę i wszelkie doznania kulinarne dziękujemy właścicielowi pizzerii Mamma Mia w Trzciance.

Dnia 20 lutego 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 13 lutego do piątku 17 lutego 2017 r. była Adrianna Kapela. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 20 lutego 2017 r. • W Trzciance jest kociarnia
W Trzciance jest kociarnia
W piątek, 17 lutego, obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. W jego przeddzień zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezpańskich kotów przebywających w naszej miejscowej kociarni zorganizowanej w ramach punktu weterynaryjnego „Pogotowie dla Zwierząt”, zlokalizowanego na pl. Pocztowym. Podczas wizyty w tym „kocim królestwie” dowiedzieliśmy się, że przebywa tu 65 kotów w różnym wieku w doskonałej kondycji. Wysłuchaliśmy także wiele ciekawych opowiastek o tych zwierzętach, ich zwyczajach i miejscu, w którym obecnie przebywają. Pozwolono nam również na bliskie kontakty z kotami. Po kociarni oprowadzała nas pani Katarzyna Ratajczak.

Dnia 20 lutego 2017 r. • Bal karnawałowy klas 0–IV
Bal karnawałowy klas 0–IV
W tym roku w środę, 15 lutego, klasy 0–IV świętowały karnawał „owocowo”. W sali gościnnie udostępnionej nam przez Zespół Szkół Technicznych spotkać można było tego wyjątkowego popołudnia wiele postaci baśniowych. Wszystkie proponowane konkurencje zainspirowane były zdrową tematyką. Dzieci były zabawiane przez Pana Truskawkę, Panią Arbuz i DJ-a Banana. Nawet nagrodami w konkursach były nasze rodzime jabłuszka. Było kolorowo, wesoło i... „owocowo”!

Dnia 17 lutego 2017 r. • Dzieciaki kochają teatr
Dzieciaki kochają teatr
W drugim tygodniu ferii, we wtorek 7 lutego, wyruszyliśmy do Teatru Animacji w Poznaniu. Obejrzeliśmy spektakl Odlot. Po inscenizacji przyszła kolej na żywą lekcję teatralną. Znaleźliśmy się za kulisami. Wymyślony świat obserwowany przed chwilą na scenie tutaj — za kulisami, stał się rzeczywistością. Mali fascynaci teatru dopytywali o szczegóły techniczne, jak i sposób animowania lalek. Aktor odkrywał przed nami tajniki sztuki teatralnej. Dzieci mogły dotknąć lalek, animować je. W muzeum łączącym się z przestrzenią teatru odwiedziliśmy niejako kilka światów, to znaczy kompletów kukieł wykorzystanych w poprzednich spektaklach.

Dnia 17 lutego 2017 r. • Nad rzeką Trzcianka
Nad rzeką Trzcianka
W czwartek, 16 lutego, dzieci oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę nad rzekę Trzcianka, co ciekawe nazywającą się tak samo jak miasto. Nasza miejscowość oferuje wiele atrakcji turystycznych, a jedną z nich jest właśnie rzeka. Wije się ona przez nasza piękną okolicę, co dodaje uroku temu obszarowi geograficznemu. Idąc wytyczonym szlakiem, spotkaliśmy wiele kaczych rodzin i kruków. Obserwowaliśmy zachowania ptaków, słuchaliśmy ich głosów oraz podziwialiśmy umiejętności pływackie, rozróżnialiśmy płeć oraz rozmawialiśmy o żywieniu ujrzanych przedstawicieli zwierząt. Taki widok zauroczył nas wszystkich!

Dnia 16 lutego 2017 r. • W zerówce karnawałowo
W zerówce karnawałowo
Karnawał lubi zabawy, przebierańce, maskarady. Dlatego w środę, 15 lutego, w zerówce wykonaliśmy piękne maski na twarz do swobodnych zabaw. Własnoręcznie zrobione i przyozdobione stanowią dla nas ogromną wartość.

Plan lekcji
Informujemy, że na naszej stronie internetowej, w związku z rozpoczęciem II semestru nauki, zaktualizowaliśmy plan lekcji. Jest on dostępny pod zakładkami:
„Plan Lekcji kl. I-III” — zobaczcie...
„Plan Lekcji kl. IV-VI” — zobaczcie...
Redakcja
Dnia 14 lutego 2017 r. • W ferie byliśmy aktywni
W ferie byliśmy aktywni
W dniach od 30 stycznia do 3 lutego 2017 r., a więc w pierwszym tygodniu ferii zimowych, oraz we wtorek 7 lutego byliśmy niezwykle aktywni. Mimo tego, że czas wolny od lekcji i tradycyjnych obowiązków szkolnych kojarzy nam się z pewnym rozleniwieniem, były wśród nas osoby, które z wielką chęcią przychodziły do szkoły na zorganizowane przez nas zajęcia dodatkowe. W domach też wiele się działo. Jednoznacznie stwierdzamy, że ferie powinny trwać i trwać, i trwać, i trwać!...


Zakończyły się ferie zimowe!
Droga zbawienia przechodzi także przez ludzką pracę.
bł. Jan Paweł II
Witamy wszystkich po feriach zimowych! Były na pewno wspaniałe, choćby tylko ze względu na pogodę, która dała nam okazję do cieszenia się z uroków zimy... Wypoczęci, zregenerowani i pełni zapału wracamy do pracy!
Dnia 30 stycznia 2017 r. • Coroczne spotkanie dobroczynne
Coroczne spotkanie dobroczynne
Cieszymy się, że jak co roku, tak i teraz cała społeczność Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance mogła zebrać się w sali Szkoły Podstawowej nr 2. Wspólnie przeżywaliśmy spotkanie dobroczynne. Wszystkich przybyłych przywitała dyrektor szkoły katolickiej Bożena Wargin. Najpierw obejrzeliśmy inscenizację pt. Moc prezentów Izabeli Degórskiej w reżyserii nauczyciel języka polskiego Marzeny Felsmann w wykonaniu uczniów koła teatralnego. Następnie nauczyciel muzyki Bartosz Śliwiński zaprosił na scenę uczniów reprezentujących naszą szkołę w konkursach powiatowych i międzyszkolnych. Było też stoisko z ozdobami świątecznymi własnoręcznie przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli. Tradycją stało się już podczas naszych spotkań sprzedawanie cegiełek w postaci cytrynek św. Faustynki, przeznaczonych na budowę sali gimnastycznej.

Dnia 27 stycznia 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 23 grudnia do piątku 27 grudnia 2016 r. był Bartosz Sosnowski. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 27 stycznia 2017 r. • Dzień Babci i Dziadka w zerówce
Dzień Babci i Dziadka w zerówce
W czwartek, 26 stycznia, w naszym oddziale przedszkolnym w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały upominki, ale oczywiście do podarków dołączyły część artystyczną. Po części oficjalnej babcie i dziadkowie wraz z wnukami udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych podopiecznych. Był to piękny wieczór, który stanowił dowód miłości i wdzięczności wobec ukochanych seniorów.

Dnia 27 stycznia 2017 r. • Graliśmy w mistrzostwach gminy piłki siatkowej
Graliśmy w mistrzostwach gminy piłki siatkowej
W czwartek, 26 stycznia, w Hali Sportowo–Widowiskowej odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej dziewcząt szkół podstawowych. W zawodach wzięło udział pięć reprezentacji: z Trzcianki, Siedliska i Białej. Zajęliśmy IV miejsce.

Dnia 23 stycznia 2017 r. • Przedstawienie o losach Kaja i Gerdy
Przedstawienie o losach Kaja i Gerdy
W piątek, 20 stycznia, w naszej szkole gościli aktorzy z Krakowa. Dzięki nim młodsi uczniowie mogli zobaczyć przedstawienie zachowane w zimowej scenerii. Poszczególne wydarzenia prowadziły nas do szczęśliwego zakończenia z udziałem głównych bohaterów Kaja i Gerdy. Na szczęście rodzeństwo pod koniec obrazowanej historii mogło na powrót połączyć się i cieszyć się sobą.

Dnia 23 stycznia 2017 r. • Dzień Babci i Dziadka w klasie I
Dzień Babci i Dziadka w klasie I
W piątek, 20 stycznia, do szkoły katolickiej licznie przybyli dziadkowie i babcie, aby podziwiać występ klasy I. Z tej okazji uczniowie odegrali inscenizację pt. Przyjaciele bałwanka. Każdy z pierwszaków wziął czynny udział w przedstawieniu, wzorowo odgrywając swoją rolę. Nie zabrakło również specjalnie przygotowanych na tę uroczystość piosenek, których część została wykonana w języku angielskim. Jednak największe wrażenie zrobiły na seniorach dwa tańce w wykonaniu dzieci. Na końcu spotkania solenizanci otrzymali własnoręcznie zrobione przez dzieci podarki, dzięki którym chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom.

Dnia 20 stycznia 2017 r. • Gala podsumowująca orszak Trzech Króli
Gala podsumowująca orszak Trzech Króli
W czwartek, 19 stycznia, w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się gala podsumowująca trzecią edycję Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli. Organizator tego przedsięwzięcia dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Bożena Wargin zaprosiła proboszcza ks. Wawrzyńca Skrabę MS, władze miasta, koordynatorów, wolontariuszy, służby porządkowe i wszystkich tych, którzy zaangażowali się w przygotowanie Orszaku. Na uroczystość przybyli też Trzej Królowie, którzy w dniu 6 stycznia razem z nami przemierzali ulice Trzcianki z okazji Objawienia Pańskiego. Uroczysa gala rozpoczęła się spektaklem Betlejem jest w nas, zaprezentowanym przez uczniów klasy VI.

Dnia 20 stycznia 2017 r. • Zajęcia na basenie
Zajęcia na basenie
W czwartek, 19 stycznia, klasa V wraz z wychowawcą p. Dorotą Pawłowską oraz pedagog szkolną p. Jadwigą Górską wybrała się na basen do Wałcza. Bez względu na wiek i stopień sprawności ruchowej zajęcia pływania wpływają pozytywnie na rozwój psychofizyczny i sprawność człowieka. Zajęcia na basenie są dla wielu uczniów ważnym uzupełnieniem zajęć z wychowania fizycznego. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić czas na pływalni.

Dnia 19 stycznia 2017 r. • Możliwości głosu — sztukoteka
Możliwości głosu — sztukoteka
W środę, 18 stycznia, odbyła się sztukoteka w wykonaniu poznańskiej grupy Mozaika. Temat tego spotkania był następujący: Głos od A do Z, czyli kalejdoskop głosu. Dzięki teatralno–muzycznym środkom przekazu mogliśmy zobaczyć i usłyszeć, w jaki sposób można scenicznie operować głosem, by był on ciekawy i budował przed nami nowe, wirtualne światy. Wraz z aktorem scen muzycznych oraz wokalistą poznaliśmy najróżniejsze możliwości kryjące się w głosie.

Dnia 19 stycznia 2017 r. • Kulig klas III i IV
Kulig klas III i IV
Korzystając z uroków zimy, której dawno już u nas nie było, w środę, 18 stycznia, wychowawczynie klas III i IV Agnieszka Kapela i Marzena Felsmann zabrały swoich wychowanków na kulig odbywający się leśnymi ostępami Stradunia i okolic. Sznur saneczek zaczepionych do dużych sań, wesoło podążał białymi trasami, aby przynieść radość swoim małym pasażerom. Na drodze zdarzały się miękkie śnieżne upadki, co przysparzało tym większego zadowolenia dzieciom.

Dnia 16 stycznia 2017 r. • Śnieżne zabawy zerówkowiczów
Śnieżne zabawy zerówkowiczów
Kiedy świat pokryje śnieżny puch, lepienie zimowego bałwanka jest atrakcyjnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu. W piątek, 13 stycznia, aura zapewniła idealne warunki do lepienia śnieżnej postaci. Odpowiedni śnieg musi być mokry, ciężki, lepki. Tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego śmiało ruszyły na boisko szkolne, aby wspólnie bawić się na świeżym zimowym powietrzu.

Dnia 16 stycznia 2017 r. • Wizyta saletynek z Madagaskaru i Filipin
Wizyta saletynek z Madagaskaru i Filipin
W piątek, 13 stycznia, w naszej szkole gościły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z La Salette. Przyszły do nas na zaproszenie, by opowiedzieć o swoim życiu, powołaniu, pracy, a zwłaszcza o krajach swojego pochodzenia. Mogliśmy posłuchać siostrę z Madagaskaru i siostrę z Filipin. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat życia ludzi w tych właśnie stronach świata, codziennych ich obowiązków i o tym, jak tam funkcjonuje chrześcijaństwo i jak radzą sobie rodziny, dbając o swój rozwój.

Dnia 12 stycznia 2017 r. • Bogowie greccy w klasie IV
Bogowie greccy w klasie IV
We wtorek, 3 stycznia, aby lepiej poznać greckich bogów — za które dziedziny życia odpowiadali, jakie mieli atrybuty i w końcu, jakie opowieści są z nimi związane, uczniowie klasy IV przygotowali na lekcji historii krótkie prezentacje tych mitologicznych postaci. Tło wystąpień tworzyły piękne stroje przygotowane przez młodych aktorów.

Dnia 12 stycznia 2017 r. • Zabawa karnawałowa w świetlicy szkolnej
Zabawa karnawałowa w świetlicy szkolnej
W karnawale są same bale, tak i my w środę, 11 stycznia, uczestniczyliśmy w naszej świetlicowej imprezie zorganizowanej z okazji nadejścia nowego roku. Zabawy było co nie miara! Myślimy, że to nie pierwszy i nie ostatni bal świetlicowy w tym karnawale...

Dnia 9 stycznia 2017 r. • III Trzcianecki Orszak Trzech Króli
III Trzcianecki Orszak Trzech Króli
W piątek, 6 stycznia, mieszkańcy miasta i gminy Trzcianka, w tym całe rodziny, wzięły udział w III Trzcianeckim Orszaku Trzech Króli — wspólnym, radosnym świętowaniu. W realizację orszaku zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie z trzech trzcianeckich szkół — ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół Katolickich. Rodzice dzieci przygotowali z tej okazji stroje aniołów i pasterzy oraz instrumenty perkusyjne dla najmłodszych. Mieliśmy świadomość, że nasza lokalna społeczność przyłączyła się do mnóstwa ludzi z całego globu, zamieszkałych na czterech kontynentach, gdzie w różnych miastach odbywały się orszaki Trzech Króli.

2 stycznia 2017 r. • Witamy po przerwie
Witamy wszystkich po przerwie świąteczno-noworocznej.
Pełni radości i zapału wracamy do swoich obowiązków ufni w to, że Boże Dziecię obdarzy nas swoim błogosławieństwem.
Życzymy także wszystkim, aby rozpoczynający się 2017 rok obfitował w sukcesy szkolne i osobiste.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Redakcja
Dnia 23 grudnia 2016 r. • W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas IV–VI
W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas IV-VI
W czwartek, 22 grudnia, uczniowie i nauczyciele klas IV–VI naszej szkoły przeżywali przedświąteczny dzień skupienia. W trakcie naszych rozważań dowiedzieliśmy się, że święta bożonarodzeniowe są po to, byśmy mogli — może bardziej uroczyście niż zazwyczaj — uczyć się miłości do Jezusa przychodzącego do nas w postaci bezbronnego, jak najbardziej ludzkiego i zwyczajnego Dziecięcia, mającego jednak moc samego Boga — mesjańskie namaszczenie.

Dnia 23 grudnia 2016 r. • W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas 0–III
W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas 0-III
W czwartek, 22 grudnia, uczniowie i nauczyciele klas 0–III naszej szkoły przeżywali przedświąteczny dzień skupienia. W trakcie naszych rozważań dowiedzieliśmy się, że święta bożonarodzeniowe są po to, byśmy mogli — może bardziej uroczyście niż zazwyczaj — uczyć się miłości do Jezusa przychodzącego do nas w postaci bezbronnego, jak najbardziej ludzkiego i zwyczajnego Dziecięcia, mającego jednak moc samego Boga — mesjańskie namaszczenie.

Dnia 23 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 19 grudnia do piątku 22 grudnia 2016 r. był Piotr Rutkowski. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 22 grudnia 2016 r. • Zerówka rozdaje pierniki dobroci
Zerówka rozdaje pierniki dobroci
W środę, 21 grudnia, w świątecznym nastroju poszliśmy z piernikami dobroci i życzeniami bożonarodzeniowymi do osób znaczących w naszym szkolnym i klasowym życiu. Wszyscy serdecznie nas przyjęli, choć byli nieco zaskoczeni naszym przyjściem, a my dumni ze swoich działań wróciliśmy do szkoły. Niech Boża Dziecina wszystkim nam błogosławi!

Dnia 22 grudnia 2016 r. • Gwiazda betlejemska zaświeciła — sztukoteka
Gwiazda betlejemska zaświeciła — sztukoteka
W środę, 21 grudnia, w naszej szkole gościł zespół artystyczny Mozaika z Poznania. Kolejny raz mieliśmy możliwość uczestniczenia w niezwykle ciekawych zajęciach sztukoteki. Tym razem najważniejsza była gwiazda betlejemska: „Szczodry wieczór, dobry wieczór! Trzej królowie przyjechali i o gwiazdę się pytali, a ta gwiazda śliczna pani, z jedwabnymi rękawami, swoje dwory omiatała, bo się gości spodziewała.” Wraz ze świecącą gwiazdą i ruchomą szopką mogliśmy wspólnie przybliżyć się do piękna wydobytego z dawnych, uświęconych w naszym kraju obrzędów bożonarodzeniowych.

Dnia 21 grudnia 2016 r. • Piosenki zimowo–świąteczne po angielsku
Piosenki zimowo–świąteczne po angielsku
We wtorek, 20 grudnia, w naszej szkole pierwszy raz odbył się szkolny Konkurs Piosenki Zimowo–Świątecznej w Języku Angielskim. Wzięli w nim udział uczniowie klas 0–III — z każdej klasy po dwóch reprezentantów. Po długiej naradzie szanowne jury ogłosiło swój werdykt, nagradzając wszystkich uczestników konkursu i przyznając dwa pierwsze miejsca dla Adrianny Kapeli i Anny Dziamskiej. Laureaci otrzymali dyplomy i słodkie świąteczne upominki, a zwyciężczynie — dodatkowo sześciomiesięczny kurs nauki języka angielskiego w prywatnej szkole językowej Centrum Helen Doron w Trzciance.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Najpiękniejsze łańcuchy choinkowe
Najpiękniejsze łańcuchy choinkowe
W poniedziałek, 19 grudnia, rozstrzygnięto międzyklasowy konkurs dla klas I–VI „Najpiękniejszy i najdłuższy łańcuch choinkowy”. Okazało się, że najdłuższy łańcuch wykonała klasa V! Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w naszych szkolnych eliminacjach i gratulujemy. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła świetlica szkolna.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • III miejsce w gminnych zawodach w piłce ręcznej szkół podstawowych
III miejsce w gminnych zawodach w piłce ręcznej szkół podstawowych
W sobotę, 17 grudnia, w hali sportowej Gimnazjum nr 2 w Trzciance odbyły się gminne zawody w piłce ręcznej szkół podstawowych. Zagrały następujące zespoły: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Łomnicy i Katolicka Szkoła Podstawowa. Po zaciętej rywalizacji nasza reprezentacja zajęła III miejsce. Organizatorem eliminacji była Szkoła Podstawowa nr 2.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Wyróżnienia w powiatowym festiwalu kolęd i piosenek świątecznych
Wyróżnienia w powiatowym festiwalu kolęd i piosenek świątecznych
W środę, 14 grudnia, w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbył się XIX Powiatowy Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych. Eliminacje były przeznaczone dla solistów oraz zespołów wokalnych. Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów: zerówkowicz Piotr Makarewicz i pierwszoklasistka Patrycja Czarnecka oraz szóstoklasiści Julia Dziamska i Kacper Malicki. Miło nam poinformować, że Julia Dziamska oraz Kacper Malicki zostali wyróżnieni przez oceniających.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 5 grudnia do piątku 9 grudnia 2016 r. był Ksawery Strzelecki. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Pierwszaki piekły świąteczne pierniki
Pierwszaki piekły świąteczne pierniki
We wtorek, 13 grudnia, uczniowie klasy I brali udział w warsztatach bożonarodzeniowych Pierniki lukrem malowane, zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Pierwszoklasiści w świątecznym klimacie dowiedzieli się, jak obchodzono Boże Narodzenie dawniej, gdy ich dziadkowie byli w tym wieku, co oni są obecnie. Przede wszystkim jednak mieli możliwość samodzielnego zrobienia pierników. Własnoręcznie wykonanymi słodkościami można było delektować się na miejscu lub zabrać je do domu. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tak twórczych zajęć.

Dnia 19 grudnia 2016 r. • Nocne oczekiwanie na Świętego Mikołaja
Nocne oczekiwanie na Świętego Mikołaja
Cóż robić w wieczór poprzedzający przyjście Świętego Mikołaja, gdy emocje nie pozwalają spać? Może można by spać w szkole... Tak też zrobili uczniowie klas II–IV, którzy oczekiwali na przybycie Mikołaja wraz ze swoimi wychowawcami. Podczas długiego wieczoru zespoły klasowe 0–IV wzięły udział w licznych zabawach związanych tematycznie ze świętami. Następnie każda klasa oprócz maluchów z zerówki i klasy I udała się do swojej sali lekcyjnej tej nocy pełniącej rolę sypialni. Rankiem zaspanym korowodem ruszyliśmy na roraty. Mikołaj odwiedził nas dopiero po śniadaniu.

Dnia 19 grudnia 2016 r. • Zerówkowe jasełka
Zerówkowe jasełka
W piątek, 16 grudnia, w naszym oddziale przedszkolnym w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance odbyło się spotkanie wigilijno–jasełkowe. Wzięli w nim udział pani dyrektor szkoły Bożena Wargin, rodzice oraz dziadkowie młodych artystów. Był to wyjątkowy wieczór — przedsmak rodzinnej Wigilii i Bożego Narodzenia.

Dnia 16 grudnia 2016 r. • Koncert Majki Jeżowskiej
Koncert Majki Jeżowskiej
W czwartek, 15 grudnia, w Hali Sportowo-Widowiskowej odbył się koncert Majki Jeżowskiej. Ta polska piosenkarka i kompozytorka rozruszała nas podczas zabawy. Usłyszeliśmy znane piosenki. Zapewne kojarzymy chociażby A ja wolę moją mamę czy Wszystkie dzieci nasze są. Słysząc te utwory, nie można stać w miejscu, więc wszyscy wraz z Majką szaleliśmy na parkiecie!

Dnia 16 grudnia 2016 r. • Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
Do Klubu Czytających Rodziców naszej zerówki dołączyły kolejne osoby: w czwartek, 8 grudnia — pan Piotr Wieliński, oraz we wtorek 13 grudnia — pani Dorota Król. To wspaniale, że wspólnie możemy wkraczać w świat niezwykłych przygód zapisanych na kartach książek!

Dnia 16 grudnia 2016 r. • Wykonaliśmy świąteczne pierniczki
Wykonaliśmy świąteczne pierniczki
W środę i czwartek, 14 i 15 grudnia, w naszym oddziale przedszkolnym odbyło się kolejne niesamowite spotkanie kulinarne. Zbliża się Boże Narodzenie, więc tym razem zaprosiliśmy dzieci i chętnych ich bliskich do wykonania świątecznych pierniczków, które napełniają mieszkanie intensywnym, korzennym zapachem.

Dnia 15 grudnia 2016 r. • Klasa III przygotowała świąteczne pierniki
Klasa III przygotowała świąteczne pierniki
W czwartek, 8 grudnia, uczniowie klasy III szkoły podstawowej wybrali się do trzcianeckiego muzeum na zajęcia kulinarne z pieczenia świątecznych pierników. Po upieczeniu się wszystkich ciasteczek trzecioklasiści zabrali się do dekorowania: gwiazdek, choineczek, aniołków. Następnie wszystkie pierniczki zostały zapakowane uczniom do torebek i z własnoręcznie przygotowanymi pysznościami wrócili do szkoły. To były smakowite zajęcia!

Dnia 14 grudnia 2016 r. • Plastycznie ukazany Święty Mikołaj
Plastyczny konkurs świetlicowy „Mikołaj”
W dniach 1–6 grudnia 2016 r. trwał plastyczny konkurs świetlicowy „Mikołaj”. Dzieci przygotowały prace przedstawiające postać Świętego Mikołaja ( zobacz... ). Wszystkie rysunki były bardzo ładne i starannie wykonane. Jury wybrało trzy propozycje przedstawienia postaci:
  • I miejsce — Jolanta Stawicka,
  • II miejsce — Hanna Lisiak,
  • III miejsce ex aequo — Maria Piduch.
aut. Opiekun świetlicy szkolnej Justyna Drewnowska
Dnia 14 grudnia 2016 r. • Wspomnienie św. Franciszka — kl. IV–VI
Wspomnienie św. Franciszka - kl. IV-VI
W piątek, 18 listopada, wzorem roku ubiegłego, wspominaliśmy w naszej szkole św. Franciszka. W tym roku zastanawialiśmy się, czy jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta. Każda klasa przygotowywała plakat przedstawiający zwierzęta, za które uczniowie jako zespół klasowy wzięli odpowiedzialność. Zwieńczeniem spotkania było wysłuchanie Modlitw zwierząt autorstwa francuskiej pisarki Carmen Bernos de Gasztold w wykonaniu uczniów klas IV–VI.

Dnia 14 grudnia 2016 r. • Wspomnienie św. Franciszka — kl. I–III
Wspomnienie św. Franciszka - kl. I-III
W piątek, 18 listopada, wzorem roku ubiegłego, wspominaliśmy w naszej szkole św. Franciszka. W tym roku zastanawialiśmy się, czy jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta. Każda klasa przygotowywała plakat przedstawiający zwierzęta, za które uczniowie jako zespół klasowy wzięli odpowiedzialność.

Dnia 13 grudnia 2016 r. • Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Z okazji Dnia Pluszowego Misia opiekun biblioteki szkolnej Justyna Drewnowska zaprosił uczniów klasy zerowej do wspólnej zabawy. Każde dziecko opowiedziało o swojej ukochanej przytulance, o tym, w jakich okolicznościach ją dostało oraz jak ma na imię ulubiony miś. Następnie odbyło się wspólne czytanie książki o przygodach Kubusia Puchatka. Następnie mieliśmy zajęcia plastyczne. Na końcu spotkania każde dziecko otrzymało kolorowy balonik.

Dnia 13 grudnia 2016 r. • Lalki pomocy
Lalki pomocy
W ramach realizacji hasła „odpowiedzialność” członkowie Samorządu Uczniowskiego zaprosili wszystkie dzieci z naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Uratuj dziecko w Afryce”, w trakcie której są pozyskiwane środki przeznaczone do walki z głodem na kontynencie afrykańskim. Poza zdobyciem informacji znajdujących się na plakatach rozwieszonych w szkole uczniowie mogli w konkretny sposób przyczynić się do wsparcia finansowego swoich rówieśników z krajów dotkniętych problemem głodu. Dzieci kupowały laleczki–cegiełki, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na zakup specjalistycznej żywności.
Lalki znalazły w bardzo szybkim tempie nowe domy.
Czekamy na kolejną dostawę szmacianek i zachęcamy do wsparcia naszej akcji. Każdy z nas może poczuć odpowiedzialność za dzieci żyjące w trudnych warunkach.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego Marzena Felsmann
Dnia 13 grudnia 2016 r. • Najładniejsze szopki bożonarodzeniowe
Najładniejsze szopki bożonarodzeniowe
W poniedziałek, 12 grudnia, w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance odbyło się podsumowanie IV Rodzinnego Konkursu na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. W tym roku dostarczono do naszej szkoły 11 szopek z przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu gminy Trzcianka. Zgłoszone prace wykonane były z najprzeróżniejszych materiałów — papieru, makaronu, czekolady, piernika, słomy czy plasteliny.

Dnia 13 grudnia 2016 r. • Kolędy i piosenki świąteczne
Kolędy i piosenki świąteczne
W poniedziałek, 12 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku odbył się IV Gminny Festiwal Kolęd i Piosenek Świątecznych dla Przedszkolaków. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 15 wykonawców. Nasz oddział przedszkolny reprezentowało dwóch wykonawców: Adrianna Kapela, śpiewając kolędę Świeć, gwiazdeczko, i Piotr Makarewicz, wykonując kolędę Dzisiaj w Betlejem. Miło nam poinformować, że nasz przedstawiciel Piotr został wyróżniony przez oceniających. Serdecznie gratulujemy i życzymy Piotrkowi dalszych sukcesów.

Dnia 12 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 5 grudnia do piątku 9 grudnia 2016 r. był Ksawery Strzelecki. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Zerówka na gminnych jasełkach
Zerówka na gminnych jasełkach
W czwartek, 8 grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do Hali Sportowo–Widowiskowej na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu podopiecznych z Gminnego Przedszkolna nr 1 w Trzciance. To było wspaniałe przedstawienie opowiadające historię narodzin małego Jezusa. Po spektaklu dzieci z pozostałych przedszkoli (w tym także i z naszego) prezentowały na scenie przygotowane kolędy i piosenki nawiązujące do świąt.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Wolontariacka zbiórka książek i gier
Wolontariacka zbiórka książek i gier
Od 1 do 5 grudnia trwała w naszej zerówce akcja wolontariatu na rzecz dzieci z oddziału Szpitala Powiatowego w Trzciance. Była to zbiórka książek, gier, puzzli, kolorowanek i kredek. „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych...” — powiedział św. Jan Paweł II. Dlatego pomagamy innym i zarazem odkrywamy sens znaczenia tej wartości.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Mikołaj z „Wyobraźnią Miłosierdzia” obdarował dzieci
Mikołaj z Wyobraźnią Miłosierdzia obdarował dzieci
We wtorek, 6 grudnia, w domu parafialnym przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela pojawił się długo oczekiwany Mikołaj z „Wyobraźnią Miłosierdzia”. By nie czuł się on osamotniony w zdobywaniu upragnionych zasobów dla najmłodszych, potrzebował on specjalnych pomocników. Taką rolę pośredniczącą spełniła w tym zakresie Fundacja „Wyobraźnia Miłosierdzia” działająca przy Zespole Szkół Katolickich.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Wizyta Świętego Mikołaja
Wizyta Świętego Mikołaja
Święty Mikołaj odwiedził nas, zgodnie z przyjętym przez siebie harmonogramem postępowania, w dniu 6 grudnia. Jak się okazało, wielu z nas zna ściśle jego szczegółowy plan działań, ponieważ w tym czasie już od samego rana wszyscy z wielką niecierpliwością oczekiwali na wejście do klasy biskupa z Miry. Mijały dłuuuugie minuty, ale się doczekaliśmy...

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Kolędnicy na scenie
Kolędnicy na scenie
We wtorek, 6 grudnia, na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance odbyło się przedstawienie Kolędnicy zaprezentowane przez Teatr pod Orzełkiem z Białegostoku. Mogliśmy zobaczyć, jak widzowie przebrani w stroje tradycyjnych kolędników są prowadzeni przez Anioła z Gwiazdą. Młodzi aktorzy odgrywali scenki z historii Bożego Narodzenia. Było też wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Przygotowanie cytrynek św. Faustynki
Przygotowanie cytrynek św. Faustynki
W piątek, 2 grudnia, po południu w naszej szkolnej jadalni spotkali się chętni rodzice i uczniowie, aby przygotować w ramach akcji wolontariackiej cytrynki św. Faustynki. Dzięki wyjątkowej recepturze uzyskuje się bardzo gęsty syrop o smaku cytrynowo–waniliowym, który można wykorzystać na różne sposoby. Cieszymy się, że wspólnymi siłami i w miłej atmosferze mogliśmy przygotować tak wiele cytrynek św. Faustynki. Niedługo będziemy je rozprowadzać jako cegiełkę ufundowaną na rzecz budowy sali gimnastycznej.

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Klasa V odwiedziła Gminne Przedszkole nr 4
Klasa V odwiedziła Gminne Przedszkole nr 4
W poniedziałek, 28 listopada, klasa V wraz z wicedyrektor szkoły i wychowawczynią Dorotą Pawłowską odwiedziła Gminne Przedszkole nr 4 w Trzciance. Wyjście uczniów było połączone z akcją wolontariacką prowadzoną w naszej szkole. Różne zespoły klasowe angażują się w pomoc udzielaną innym, kontaktują się z miejscowymi instytucjami i dzielą się swoimi umiejętnościami, poświęcają swój czas potrzebującym. Nasi piątoklasiści zaprezentowali przedszkolakom sztukę teatralną Francuskie dyrdymały, czyli rzecz o pieczeniu chleba.

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Mikołajkowa spartakiada
Mikołajkowa spartakiada
We wtorek, 6 grudnia, w Hali Sportowo-Widowiskowej odbyła się II Mikołajkowa Spartakiada Szkół Podstawowych. Zmagały się ze sobą klasy IV–VI. W eliminacjach wzięły udział wszystkie placówki z terenu naszej gminy. Organizatorem imprezy był Urząd Miejski Trzcianki i Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzciance.

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od dnia 28 listopada do dnia 2 grudnia 2016 r. była Maria Piduch. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 7 grudnia 2016 r. • Czołowe miejsca w powiatowych konkursach o Janie Pawle II
Czołowe miejsca w powiatowych konkursach o Janie Pawle II
W czwartek, 24 listopada, w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Powiatowy Konkurs o Janie Pawle II „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Dzielił się on na eliminacje plastyczne oraz na temat wiedzy o życiu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła II. Cieszymy się, że reprezentanci naszej szkoły zajęli czołowe miejsca: III miejsce w Konkursie Plastycznym, a także I oraz III w Konkursie Wiedzy.

Dnia 6 grudnia 2016 r. • Wizyta misia Samuela w zerówce
Wizyta misia Samuela w zerówce
W piątek, 18 listopada, miś Samuel odwiedził dzieci z oddziału przedszkolnego. Niecodzienny gość w piątkowy poranek wywołał wiele radości wśród naszych dzieci.

Dnia 5 grudnia 2016 r. • Młodsi uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości
Młodsi uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości
W czwartek, 10 listopada, w auli Katolickiej Szkoły Podstawowej odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy III przygotowali program artystyczny pt. Polsko, święte Twe imię. Był on adresowany do dzieci z klas 0–III. Podczas przedstawienia prezentowały się wszystkie klasy — śpiewając wybrane przez siebie utwory muzyczne związane z dniem 11 listopada, będący świętowaniem przez nas faktu odzyskania przez Polskę wolności.

Dnia 5 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W czasie od poniedziałku 21 listopada do piątku 25 listopada 2016 r. bohaterem tygodnia był Piotr Makarewicz. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 1 grudnia 2016 r. • Co tydzień mamy ćwiczenia gimnastyczne
Co tydzień mamy ćwiczenia gimnastyczne
Ćwiczenia gimnastyczne w oddziale przedszkolnym prowadzone są systematycznie dwa razy w tygodniu. Aby rozbudzić wśród naszych podopiecznych zamiłowanie do ruchu i sportu, proponujemy dzieciom różnorodne zabawy i zajęcia opierające się na aktywności ruchowej.

Dnia 1 grudnia 2016 r. • Mistrzowie głośnego czytania w naszej szkole
Mistrzowie głośnego czytania w naszej szkole
We wtorek 22 listopada, podczas gdy większość uczniów naszej szkoły przysłuchiwała się wokalnym zmaganiom uczestników Cecyliady, nasi czwartoklasiści obserwowali potyczki swoich rówieśników w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Trzcianka. Przedmiotem rywalizacji było interpretowanie tekstu książki Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści Łukasza Wierzbickiego. Dwoje naszych uczniów zostało wyróżnionych w konkursie. Są nimi: Nina Król oraz Mieszko Mazur, który tego dnia reprezentował filię Biblioteki Publicznej zlokalizowaną w Nowej Wsi. Po części konkursowej odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim.

Dnia 1 grudnia 2016 r. • Cecyliada 2016
Cecyliada 2016
We wtorek, 22 listopada, odbył się VII Powiatowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej Cecyliada 2016. Eliminacje są organizowane przez Zespół Szkół Katolickich w Trzciance. Cecyliadowa scena mieściła się tradycyjnie w trzcianeckiej Hali Sportowo–Widowiskowej. Charakter corocznych przesłuchań ma na celu wyłonienie najlepszych wykonawców w kategoriach indywidualnej i zespołowej wśród klas I–III oraz IV–VI szkoły podstawowej w zakresie pieśni i piosenek religijnych.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Przyrządziliśmy jabłka w cieście naleśnikowym
Przyrządziliśmy jabłka w cieście naleśnikowym
W piątek, 25 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z dziadkiem Marysi Piduch przygotowywały smaczne jabłuszka w cieście naleśnikowym, a także przepyszny deser jogurtowo–owocowy. Serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi Warginowi za bardzo miłą wizytę i dostarczenie dzieciom wielu wrażeń.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W piątek, 25 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej zerówce obchodzenie tej uroczystości jest już tradycją. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Opowiadały o swoich maskotkach, bawiły się z misiami.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Dzień Buraka
Dzień Buraka
W czwartek, 24 listopada, przypada Święto Buraka. Dlatego też, ucząc się pilnie w naszej zerówce, poświęciliśmy chwile temu warzywu. Nasz bohater burak jest cennym warzywem bogatym w wartości odżywcze, smakowe i barwnik. Mieliśmy mnóstwo pomysłów na świętowanie dnia tego czerwonego, smakowitego warzywa. Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach...

Dnia 29 listopada 2016 r. • Taniec z parasolkami
Taniec z parasolkami
Tak się bawią dzieci z naszego oddziału przedszkolnego przy piosence:
Hej pada, pada deszczyk, pada dziś od rana,
Zmoczył domy, płoty, drzewa, teraz z nami śpiewa:
Kap, kap, kap, krople deszczu złap!
Kap, kap, kap, po kałużach skacz!
(słowa: Monika Kluza, muzyka: Mateusz Kluza)

Dnia 28 listopada 2016 r. • Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
Pani Izabela Bielej przystąpiła do Klubu Czytających Rodziców naszej zerówki. Cieszymy się, że wspólnie możemy rozwijać się, poznając różne ciekawe historie zapisane na kartach książek. Literatura jest naprawdę ciekawa.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Smak zielonej herbaty
Smak zielonej herbaty
W poniedziałek, 21 listopada, poznaliśmy historię i smak zielonej herbaty. To już trzecie nasze spotkanie w sklepie Zakątek Kawy i Herbaty. Tym razem poznaliśmy chińską legendę o powstaniu zwyczaju picia zielonej herbaty, a także dowiedzieliśmy się, że taka herbata oprócz wyjątkowego smaku ma także właściwości lecznicze. Zyskała uznanie w oczach naukowców, którzy wciąż odkrywają jej nowe właściwości.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Skorzystaliśmy z siłowni plenerowej
Skorzystaliśmy z siłowni plenerowej
W piękny jesienny dzień — 21 listopada, gdy na niebie świeciło złote słońce, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wybrały się na spacer do parku 1 Maja. Oprócz tego, że odprężaliśmy się, przebywając na świeżym powietrzu, to jeszcze wykorzystaliśmy ten czas na ćwiczenia wykonywane przez nas z wielkim zapałem na siłowni plenerowej.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Odpowiedzialność jest ważną wartością
Odpowiedzialność jest ważną wartością
Z nowym rokiem szkolnym wchodzimy z dziećmi oddziału przedszkolnego w zgłębianie świata wartości moralnych. Nasze rozważania zaczynamy od odpowiedzialności. Rozumiemy ją jako rzetelne wypełnianie swoich obowiązków, dbanie o dobro i zapobieganie złu, gotowość do ponoszenia konsekwencji własnych wyborów i zachowań.
Św. Jan Paweł II podkreślał, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za siebie, za drugiego człowieka i za cały świat. Jego nauka jest naszym drogowskazem, które wcielamy w nasze przedszkolne codzienne życie.
aut. Felicja Dobranowska
Dnia 25 listopada 2016 r. • Niecodzienne postacie w klasie VI
Niecodzienne postacie w klasie VI
W piątek, 18 listopada, odbył się konkurs klasy VI. Pomysłodawczynią i autorką formuły eliminacji była przewodnicząca klasy Weronika Kajkowska. Zmagania konkursowe polegały na przebraniu się za postać z bajki, książki lub filmu.

Dnia 25 listopada 2016 r. • Zajęcia dietetyczne z klasą V
Zajęcia dietetyczne z klasą V
Na lekcji wychowawczej klasa V gościła panią dietetyk Paulinę Jagiełę–Śliwińską. Uczniowie dowiedzieli się, że zdrowe odżywianie staje się coraz popularniejsze. Pani dietetyk zapoznała nas z nową piramidą żywienia. Na podstawie zgromadzonych informacji podczas lekcji uczniowie tworzyli samodzielnie jadłospisy poszczególnych posiłków. Zajęcia te uświadomiły dzieciom zagrożenia związane z nieodpowiednim żywieniem oraz wdrożyły do stosowania zdrowej żywności i właściwego stylu życia.

Dnia 25 listopada 2016 r. • Zerówka pomaga zwierzętom
Zerówka pomaga zwierzętom
W piątek, 28 października, odbyło się w naszej zerówce podsumowanie akcji wolontariatu związanej z pomocą potrzebującym zwierzętom. W jej ramach przeprowadzaliśmy zbiórkę karmy dla psów ze schroniska w Jędrzejewie oraz zbieraliśmy kasztany i żołędzie dla zwierząt leśnych, a także odwiedzaliśmy schronisko. Podczas akcji pomocowej uświadomiliśmy sobie, że bezdomność zwierząt jest spowodowana przez ludzi. Zrozumieliśmy także, że naszym zadaniem jest również wspomaganie zwierząt leśnych, by te przetrwały zimę.

Dnia 24 listopada 2016 r. • Reprezentowali zerówkę w gminnym konkursie piosenki
Reprezentowali zerówkę w gminnym konkursie piosenki
W piątek, 28 października, w Gminnym Przedszkolu w Siedlisku odbył się II Gminny Konkurs Piosenki „Jesień wokół nas”. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały: Adrianna Kapela, śpiewając piosenkę Leśna muzyka, i Hanna Jóźwiak, wykonując utwór Jabłka. Przygotowaniem naszych przedstawicielek zajęły się wychowawczynie Felicja Dobranowska i Ewa Koniuszy. Niestety, nie udało się nam zająć miejsca na podium. Cieszymy się jednak, że umiemy pięknie śpiewać.

Dnia 23 listopada 2016 r. • Głośne czytanie dzieciom
Głośne czytanie dzieciom
W czwartek, 27 października, w naszej zerówce odbyło się spotkanie dotyczące głośnego czytania dzieciom. Z tej okazji przybyła do nas p. Angelika Dąbrowska oraz dziewczyny z klasy I gimnazjum.
Wstąp do „Klubu Czytających Dzieciom” działającego w naszym oddziale przedszkolnym! Wspólnie na pewno uda nam się zaszczepić naszym pociechom miłość do literatury, która uczy, bawi i wychowuje.
Serdecznie zapraszamy do naszego oddziału do czytania dzieciom!

Dnia 23 listopada 2016 r. • Narodowe Święto Niepodległości — klasy IV–VI
Narodowe Święto Niepodległości - klasy IV-VI
W czwartek 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w naszej szkole odbyły się uroczyste apele poświęcone tematyce walki o niepodległość Ojczyzny. W klasach IV–VI uczniowie mieli możliwość obejrzenia montażu słowno–muzycznego przygotowanego przez dzieci z klas II i IV. Podsumowaniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był ogłoszony przez Samorząd Uczniowski konkurs na najpiękniejszą kokardę narodową.

Dnia 23 listopada 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W czasie od poniedziałku 14 listopada do piątku 18 listopada w naszej zerówce bohaterem tygodnia była Zofia Menska. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 17 listopada 2016 r. • Zerówkowy sukces recytatorski
Zerówkowy sukces recytatorski
We wtorek 15 listopada, w Gminnym Przedszkolu nr 3 w Trzciance odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Wiersze Brzechwy i Tuwima”. Na scenie zaprezentowało się 16 uczestników. Miło nam poinformować, że Jakub Matuszewski, przedstawiciel naszego oddziału przedszkolnego, zajął III miejsce, recytując wiersz pt. Arbuz autorstwa Jana Brzechwy. Gratulujemy!!!

Dnia 16 listopada 2016 r. • Gimnazjalistki czytały zerówkowiczom
Gimnazjalistki czytały zerówkowiczom
W październiku szkolne koło biblioteczne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowało akcję czytelniczą, podczas której członkinie klubu czytały w zerówce różne krótkie, humorystyczne wierszyki i opowiadania. Spotkania z lekturą były prowadzone zawsze na długiej przerwie międzylekcyjnej. Za każdym razem zerówkowicze przysłuchiwali się z wielką przykładnością innym tekstom odczytywanym na głos.

Zdjęcia klasowe
Informujemy, że na naszej stronie internetowej, pod zakładką „Uczniowie” są już od pewnego czasu zamieszczone zdjęcia klasowe dotyczące roku szkolnego 2016/2017 — zobaczcie...
Jednocześnie przypominamy, że zdjęcia klasowe z poprzednich lat możecie oglądać w naszym „Archiwum” →
Redakcja
Dnia 14 listopada 2016 r. • Sukces na festiwalu piosenek patriotycznych
Sukces na festiwalu piosenek patriotycznych
W czwartek, 10 listopada, uczniowie reprezentowali naszą szkołę na XIX Powiatowym Festiwalu Piosenki Patriotycznej, Żołnierskiej i Harcerskiej. Przesłuchania konkursowe odbywały się w czterech grupach wiekowych. Pierwszą z nich, a więc klasy I–III, reprezentowały dwie uczennice z klasy II. Marta Bryk oraz Wiktoria Weilandt wyśpiewały II miejsce pieśnią Warszawo, ma. Niestety, starsze zespoły uczniowskie z innych szkół były lepsze od naszych reprezentacji.

Dnia 14 listopada 2016 r. • „Wygraj szansę” — III miejsce dla Julii Dziamskiej
Wygraj szansę - III miejsce dla Julii Dziamskiej
W niedzielę, 27 października, odbył się Ogólnopolski Program Dydaktyczno-Kulturalny „Wygraj szansę” w ramach programu „Trzeźwość na co dzień” dla dzieci i młodzieży uzdolnionej muzycznie. Wydarzenie miało miejsce w auli Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Agencja Telewizyjno–Estradowa TV Media. Niezwykle miło nam poinformować, że uczennica klasy VI naszej szkoły Julia Dziamska zdobyła III miejsce w konkursie. W tej wyjątkowej chwili towarzyszyło jej w Pile w trakcie programu estradowego 35 koleżanek i kolegów. Wszyscy dzielnie kibicowali swojej faworytce. W czwartek, 10 listopada, nasza uczennica wraz z dyrektor szkoły Bożeną Wargin gościła w Urzędzie Miejskim, gdzie przyjęła słowa wsparcia, serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów wokalnych i szkolnych.

Dnia 4 listopada 2016 r. • W Dzień Zaduszny na cmentarzu
W Dzień Zaduszny na cmentarzu
W środę, 2 listopada — w Dzień Zaduszny, uczniowie klas 0–III wybrali się na cmentarz parafialny, aby tam polecać Bogu dusze zmarłych. Była wspólna modlitwa najmłodszych przy grobach i symboliczne zapalenie znicza. Razem dbamy oto, aby pamięć o naszych bliskich zmarłych i troska o ich dusze nie zostały zapomniane, a nasi uczniowie już za młodu okazywali szacunek i miłość do każdego człowieka.

Dnia 4 listopada 2016 r. • Graliśmy w turnieju Tymbarku
Graliśmy w turnieju Tymbarku
W Niedzielę, 30 października, odbył się Turniej o Puchar Tymbarku. Piłkarze zagrali na orliku przy Gimnazjum nr 1 w Trzciance. Wystąpiliśmy w następującym składzie: Fabian Kaczmarek, Maciej Bednarek, Tomasz Staszków, Stanisław Kubacki i Patryk Stankiewicz. Nasza szkoła corocznie bierze udział w turnieju Tymbarku.

Dnia 3 listopada 2016 r. • Bal wszystkich świętych
Bal wszystkich świętych
W piątek, 28 października, nasza aula szkolna zapełniła się tłumem świętych Bożych. W przededniu uroczystości związanych z przeżywaniem dnia 1 listopada w naszej szkole w klasach 0–III i IV–VI po raz drugi bawiono się na balu wszystkich świętych. W auli szkolnej maszerowały, przebiegały, spacerowały, tańczyły, a także czasami odpoczywały zastępy niezliczonych osób, które pokazały nam, jak pięknie jest żyć najważniejszymi wartościami oraz jak wspaniale karmić się Miłością i obdarzać ją innych. Chcąc uradować się obcowaniem świętych, uczniowie barwnie się poprzebierali, by w ten sposób przywołać niezliczone rzesze kanonizowanych i beatyfikowanych w historii Kościoła.

Dnia 3 listopada 2016 r. • Wizyta w schronisku dla zwierząt w Jędrzejewie
Wizyta w schronisku dla zwierząt w Jędrzejewie
W piątek, 28 października, uczniowie zerówki i klasy III szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Jędrzejewa. Przez kilka tygodni zbieraliśmy podarunki dla bezdomnych psów, m.in. karmę, koce, legowiska i zabawki. Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z weterynarzem, który opowiedział dzieciom, jak należy opiekować się psami. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po schronisku. Dowiedzieliśmy się wielu bardzo ważnych rzeczy. To była ciekawa i pouczająca wycieczka.

Dnia 3 listopada 2016 r. • Bal owocowo–warzywny w zerówce
Bal owocowo-warzywny w zerówce
W piątek, 28 października, w godzinach popołudniowych odbył się w zerówce bal owocowo–warzywny. W ten sposób podsumowaliśmy cykl naszych lekcji Owoce i warzywa jesienią. Nasz bal owocowo–warzywny był dobrym pomysłem na przeprowadzenie zajęć integracyjnych, a także formą aktywności służącą do wyrobienia nawyków zdrowego odżywiania i do dobrego spędzania wspólnego czasu.

Dnia 2 listopada 2016 r. • Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
W czwartek, 27 października, uroczyście zawitała do Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance Pani Jesień z zadaniami dla naszych pierwszoklasistów. Dzieci, by zostać pełnoprawnymi uczniami, musiały wyruszyć do czterech krain: muzyki, tańca, miłości i mądrości. W każdej z nich czekały na nich zadania do wykonania. Właśnie w taki sposób przebiegło w naszej szkole wyjątkowe spotkanie z okazji pasowania na ucznia.

Dnia 28 października 2016 r. • III miejsce w Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej
III miejsce w Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej
W czwartek, 27 października, odbyły się Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej szkół podstawowych. Rozgrywki miały miejsce w Gimnazjum w Siedlisku. Jesteśmy dumni, ponieważ nasza reprezentacja zdobyła III miejsce, a trzeba zaznaczyć, że zajęliśmy tę lokatę, mierząc się z ośmioma zespołami. Poziom gry był wysoki.

Dnia 28 października 2016 r. • Zajęcia przyrodnicze
Zajęcia przyrodnicze
Od października 2016 r. w naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia z przyrody. Uczęszcza na nie 17 uczniów z klas I–III naszej szkoły podstawowej. Na zajęciach uczniowie odkrywają tajemnice przyrody, wykonują eksperymenty, hodują rośliny. Podczas ostatniego spotkania dzieci zebrały się w szkolnym ogrodzie założonym specjalnie na potrzeby koła przyrodniczego. Uczniowie zasadzili cebulki tulipanów, które wiosną wykiełkują i zakwitną.

Dnia 28 października 2016 r. • Sztukoteka: Skandynawskie dźwięki
Skandynawskie dźwięki
W środę, 26 października, po raz kolejny gościliśmy artystów z grupy Mozaika z Poznania. Tym razem sztukoteka miała następujący tytuł: Skandynawskie smaki na struny i smy(cz)ki. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I–III szkoły podstawowej zostały zaproszone w muzyczną podróż w głąb tradycyjnej muzyki skandynawskiej. Struny, smyczki i śpiew przeniosły nas w klimat północnych tańców i opowieści.

Dnia 28 października 2016 r. • Degustacja białej herbaty
Degustacja białej herbaty
W czwartek, 27 października, odbyło się drugie spotkanie z udziałem dzieci naszego oddziału przedszkolnego w sklepie „Zakątek Kawy i Herbaty” u państwa Grażyny i Roberta Czempińskich. Poznaliśmy białą herbatę i dowiedzieliśmy się o niej dużo niezwykle ciekawych rzeczy. I ktoby pomyślał, że na świecie jest tyle ciekawych herbat o różnych właściwościach i historiach związanych z ich plantacją i spożywaniem?

Dnia 24 października 2016 r. • Wygraliśmy Puchar Burmistrza w turnieju piłkarskim
Wygraliśmy Puchar Burmistrza w turnieju piłkarskim
W niedzielę, 23 października, mimo chłodu zagraliśmy na trzcianeckim orliku przy Gimnazjum nr 1. Wzięliśmy udział w Turnieju Piłkarskim Klas IV–VI o Puchar Burmistrza Trzcianki. W zawodach zagrało pięć drużyn z czterech trzcianeckich szkół podstawowych. Najlepszą okazała się nasza reprezentacja — zajęliśmy I miejsce! Organizatorami zawodów byli animatorzy orlika bracia Daniel i Marcin Wiśniewscy, obaj nauczyciele wychowania fizycznego, wraz z Urzędem Miejskim Trzcianki. Zawodników dopingował burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki oraz zastępca burmistrza niemieckiego Lehrte Burkhard Hoppe.

Dnia 22 października 2016 r. • Konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”
Konkurs plastyczny Mój ulubiony nauczyciel
W naszej szkole odbył się szkolny konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”. Eliminacje były przeznaczone dla naszych uczniów oddziału przedszkolnego oraz szkoły podstawowej klas I–IV uczęszczających do świetlicy szkolnej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie portretu nauczyciela za pomocą dowolnej techniki plastycznej. Prace były wykonane z dużą starannością i odzwierciedlały oczami najmłodszych sylwetki pedagogów pracujących w Zespole Szkół Katolickich. Zostały one wyeksponowane na holu szkoły podstawowej. Prace oceniała dwuosobowa komisja. Organizatorem plastycznych eliminacji była opiekun świetlicy szkolnej p. Ewa Koniuszy.

Dnia 22 października 2016 r. • Zrobiliśmy sałatkę jarzynową
Zrobiliśmy sałatkę jarzynową
W piątek, 21 października, postanowiliśmy zrobić sałatkę jarzynową. Wcześniej nastąpił podział prac przygotowawczych, a potem z wielkim zapałem chwyciliśmy za noże i kroiliśmy warzywa w nieregularną kostkę. Nasza sałatka składała się z ośmiu składników warzywnych i czterech produktów smakowych. „Pycha!” — tak stwierdziły dzieci po degustacji sałatki. Kto chciał, to pozostałą nam potrawę mógł jeszcze zabrać do domu, aby poczęstować rodziców.

Dnia 20 października 2016 r. • Jesień z książką
Jesień z książką
W środę, 19 października, odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu dla klas I–III „Jesień z książką w tle”. Został on zorganizowany przez bibliotekarkę szkolną Justynę Drewnowską z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczestnicy eliminacji mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną obrazującą zasadniczy element, jakim jest książka, na tle wyobrażonej scenerii ukazującej znamiona pory jesiennej.
Nagrodzone zostały następujące osoby: Weronika Marzec, Zuzanna Rybarczyk, Jano Felsmann, Julia Jaworska, Anna Dziamska, Amelia Brodziak i Anna Kadow. Wszyscy ci przedstawiciele uczniów edukacji wczesnoszkolnej są z klasy III.
aut. Krzysztof Felsmann

Dnia 17 października 2016 r. • Rodzinne czytanie Biblii
Rodzinne czytanie Biblii
W niedzielę, 16 października, mając na uwadze ogromne znaczenie ksiąg kanonicznych dla wzrostu naszej wiary, Zespół Szkół Katolickich w Trzciance zorganizował rodzinne czytanie Biblii. Wszyscy zebraliśmy się o godz. 12.00 na deptaku przy ul. T. Kościuszki — w miejscu tzw. amfiteatru (naprzeciwko kościoła) w ramach akcji „Czytam, bo chcę”. Zaprosiliśmy chętnych, w tym rodziny wraz z dziećmi, do wspólnego uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu. W ten sposób świętowaliśmy 38 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Dnia 15 października 2016 r. • Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek, 14 października, przeżywaliśmy święto wszystkich pracowników oświaty — nauczycieli i przedstawicieli administracji i obsługi. W Dniu Edukacji Narodowej cała szkoła zapełniła się niezliczoną ilością bukietów kwiatów i wypowiadanych słów pomyślności zawodowej. To uczniowie pędzili korytarzami szkolnymi do pedagogów, by im podziękować za codzienny trud dydaktyczno–wychowawczy.

Dnia 13 października 2016 r. • Mistrzowie tabliczki mnożenia
Mistrzowie tabliczki mnożenia
Wraz z początkiem roku szkolnego 2016/2017, wzorem lat ubiegłych, uczniowie klas IV–VI rozpoczęli zmagania w Szkolnym Konkursie Matematycznym „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Celem eliminacji jest zdopingowanie naszych podopiecznych do nauki i systematycznego utrwalania tabliczki mnożenia.
We wrześniowej edycji konkursu zwycięzcami zostali: Maciej Wicher, Lidia Wojciechowska, Weronika Kajkowska, Michał Zakrzewski, Mateusz Sumiński, Jan Romanowicz, Marta Krychowiak, Wiktoria Henyk, Jan Paszkiel, Hanna Wikieł, Maciej Bednarek, Julia Mikanowicz, Aleksander Gorczyński i Zuzanna Soboń. Wymienieni uczniowie w bardzo szybkim tempie bezbłędnie rozwiązali wszystkie konkursowe zadania.
Maria Łaszkiewicz–Henszke

Dnia 12 października 2016 r. • „Na straganie w dzień targowy...”
Na straganie w dzień targowy...
Już po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs „Postacie z owoców i warzyw”. Eliminacje były przeznaczone dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Mogliśmy podziwiać cudaki, jakie dzieci niejednokrotnie wraz z rodzicami wyczarowały z owoców i warzyw. Tego samego dnia odbył się również I szkolny konkurs recytatorski „Owoce i warzywa w literaturze”. W konkursie brali udział uczniowie klas 0–III. Serdecznie gratulujemy laureatom, uczestnikom i organizatorom obu konkursów.

Dnia 9 października 2016 r. • Dwie Dorotki — przedstawienie o wyborze dobra
Dwie Dorotki
W czwartek, 6 października, w naszej szkole gościł zespół artystyczny Studia Małych Form Teatralnych Art–Re ze spektaklem Dwie Dorotki. Aktorzy z Krakowa odwiedzili dzieci z klas 0–III i przenieśli widzów w scenerię biednej rodziny, której bohaterkami były dwie siostry i macocha. Po obejrzeniu przedstawienia w sercach najmniejszych zostało przesłanie dotyczące wielkiego znaczenia pełnienia w życiu dobrych uczynków. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania grupy Art–Re!

Dnia 7 października 2016 r. • Warsztaty paleontologiczne
Warsztaty paleontologiczne
We wtorek, 4 października, uczniowie klasy III wybrali się na warsztaty paleontologiczne do trzcianeckiego muzeum. Na początku obejrzeli wystawę i dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z życiem dinozaurów. Następnie otrzymali różne narzędzia i zabrali się do odkopywania szkieletu prehistorycznego stwora. Kolejnym punktem warsztatów była prezentacja multimedialna, a z niej uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca paleontologa. Następnie nasi młodzi badacze historii życia na Ziemi mogli „wydobyć ze skalnego bloku” szkielet dinozaura. To były bardzo udane zajęcia przywołujące prehistoryczne dzieje.

Dnia 6 października 2016 r. • Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły
W środę, 5 października, nasz Zespół Szkół Katolickich obchodził Dzień Patrona. Jest nim św. s. Faustyna, głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego. Aby podkreślić wyjątkowość tego dnia, normalne zajęcia szkolne zostały zastąpione przez okolicznościowe zajęcia (m.in. prezentacje i filmy poświęcone św. Faustynie), gry i zabawy.

Dnia 5 października 2016 r. • Bogactwo herbat
Bogactwo herbat
W piątek, 30 września, nasz oddział przedszkolny odwiedził sklep „Zakątek Kawy i Herbaty” w Trzciance. Dzięki właścicielom sklepu państwu Grażynie i Robertowi Czempińskim będziemy sukcesywnie poznawać gatunki różnych aromatycznych napojów przyrządzanych z suszonych liści herbacianych i ich smaki. Podczas pierwszej wizyty z wielką ciekawością omówiliśmy dwie chińskie kwitnące herbaty. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni nowinkami i zostali obdarowani różnymi gatunkami herbat.

Dnia 4 października 2016 r. • Zerówka świętowała Dzień Chłopaka
Zerówka świętowała Dzień Chłopaka
W piątek, 30 września, w oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. W tym szczególnym czasie dziewczynki składały swoim kolegom życzenia i zaśpiewały im Życzymy, życzymy. Były także konkursy na zręczność, wytrzymałość i pamięć, a także tańce i zabawy. Na zakończenie wszyscy otrzymali truskawkową galaretkę w kubeczku. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

Dnia 4 października 2016 r. • Dzień Chłopaka w klasie VI
Dzień Chłopaka w klasie VI
W czwartek, 29 września, w klasie VI odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczyny przygotowały poczęstunek, wesołe konkursy i upominki. Mają nadzieję, że spotkanie podobało się kolegom i miło będą wspominać ten dzień.

Dnia 3 października 2016 r. • Wizyta saletyna ks. Łukasza Nowaka MS
Wizyta saletyna ks. Łukasza Nowaka MS
W środę, 28 września, w naszej szkole gościł ks. Łukasz Nowak MS. Jest to saletyn, który urodził się w Trzciance, a obecnie posługuje w Liechtensteinie. Znamy go przede wszystkim z umiłowania do historii. Jest on odpowiedzialny za tłumaczenie i historyczne opracowanie Kroniki parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914–1918 pióra ówczesnego proboszcza ks. Aloysiusa Bucksa. Ks. Łukasz Nowak MS opowiadał uczniom o tym, jak się żyje w Liechtensteinie, wskazując na różnice w porównaniu z Polską. Cieszymy się, że mogliśmy poznać saletyna na co dzień działającego poza granicami naszego kraju.

Dnia 3 października 2016 r. • I miejsce w biegu im. Tadeusza Zielińskiego
I miejsce w biegu im. Tadeusza Zielińskiego
W niedzielę, 25 września, odbył się XXXIV Międzynarodowy Bieg Uliczny im. Tadeusza Zielińskiego. Jeśli chodzi o naszych uczniów, w zawodach wzięło udział ponad 10 zawodników. Niezwykle miło nam poinformować, że I miejsce w kategorii klas IV–VI chłopców zdobył Dawid Kazirodek z klasy VI. Z kolei jego rówieśnicy Mikołaj Kanoniuk zajął III miejsce, a Maciej Wicher — IV miejsce. Natomiast w kategorii chłopców gimnazjum Roman Wróblewski z klasy III naszego gimnazjum ukończył trasę, zajmując IV miejsce.

Dnia 30 września 2016 r. • Powstanie listopadowe — lekcja historii w klasie VI
Powstanie listopadowe - lekcja historii w klasie VI
Powstanie listopadowe wybuchło w Warszawie w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. Jego celem była walka o niepodległość Polski. Zryw skończył się klęską, ale przeszedł do historii jako jedno z największych naszych powstań narodowych. Uczniowie klasy VI, aby poznać przyczyny i przebieg omawianego wydarzenia, przygotowali na lekcję historii scenki, w których przedstawili najważniejsze wydarzenia z tego okresu.

Dnia 29 września 2016 r. • Prymicje ks. Piotra Sofija MS
Prymicje ks. Piotra Sofija MS
W Niedzielę, 25 września, przeżywaliśmy w naszej parafii pw. św. Jana Chrzciciela prymicje ks. Piotra Sofija MS, czyli uroczyste powitanie nowo wyświęconego kapłana i Mszę św. odprawianą przez neoprezbitera po raz pierwszy w jego rodzinnej parafii. Również nasz Zespół Szkół Katolickich miał swój udział w uroczystościach, a był nim przygotowany przez nas program modlitewno–poetycki Totus Tuus. Przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczyli także w prymicyjnej Mszy św. i otrzymali okolicznościowe błogosławieństwo.

Dnia 27 września 2016 r. • Spotkanie z saletynami
Spotkanie z saletynami
Jak co roku z okazji 170 rocznicy objawienia Matki Bożej w La Salette uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich — jako wyraz wdzięczności za ich pracę duszpasterską skierowaną także do społeczności szkolnej — zaprosili księży misjonarzy saletynów na uroczystość zainaugurowaną w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Pierwszym elementem tego spotkania był program poetycko–muzyczny Totus Tuus skomponowany z utworów dotyczących biografii Jana Pawła II oraz wierszy ks. Jana Twardowskiego. Drugim — wspólny poczęstunek przygotowany przez pracowników szkoły w domu parafialnym.

Dnia 26 września 2016 r. • Szaszłyki owocowe
Szaszłyki owocowe
W piątek, 23 września, dzieci z oddziału przedszkolnego wykonywały szaszłyki z owoców sezonowych i egzotycznych. Ich przygotowanie dało zerówkowiczom wiele satysfakcji i radości. Wszystkim posiłek bardzo smakował i był pożywny, gdyż zawierał mnóstwo witamin. W obecnym roku szkolnym zajęcia kulinarne w naszym oddziale przedszkolnym będą prowadzone raz w miesiącu.

Dnia 23 września 2016 r. • Z wizytą na poczcie
Z wizytą na poczcie
W czwartek, 22 września, byliśmy z wizytą na poczcie. Mieliśmy cel, gdyż wcześniej utrwaliliśmy znajomość własnego adresu zamieszkania, rozmawialiśmy o pracy listonosza i funkcjonowaniu poczty, a potem rysowaliśmy pocztówki dla mamy i taty według własnego pomysłu. Będąc na poczcie, każde dziecko kupiło znaczek, przykleiło go w odpowiednie miejsce i wrzuciło kartkę z pozdrowieniami do skrzynki pocztowej. Teraz czekamy w domu na wizytę listonosza z upragnioną przesyłką!

Dnia 12 września 2016 r. • Przybory szkolne dla Madagaskaru
Przybory szkolne dla Madagaskaru
W dniach 5–9 września w naszej szkole przedstawiciele Szkolnego Koła Misyjnego wraz z opiekun pedagog szkolną Jadwigą Górską zorganizowali sprzedaż cegiełek przeznaczonych na pomoc finansową na rzecz szkół na Madagaskarze. Przypominamy, że nasz Zespół Szkół Katolickich od 4 lat współpracuje z ks. Marianem Sajdakiem MS, członkiem Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, m.in. finansując naukę dziewczynki Marii Franciszki z Madagaskaru w ramach akcji „Adopcja Serca”. Obecnie współdziałający z nami saletyn opiekujący się ośrodkami szkolno–wychowawczymi dla sierot znajdujących się na wyspie na Oceanie Indyjskim poprosił o pomoc finansową na rzecz tamtejszych szkół. Udało nam się zebrać kwotę 420 zł. Dzięki przekazanym dobrowolnym ofiarom biedni Madagaskarczycy zostaną wyposażeni w potrzebne przybory szkolne.

Dnia 7 września 2016 r. • „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”
Bezpiecznie to wiedzieć i znać
We wtorek, 6 września, w naszej szkole gościliśmy panią policjantkę Esterę Bartol w ramach programu profilaktycznego „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”. Uczniowie klas 0–III szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu i dowiedzieli się o rozpoznawaniu zagrożeń występujących w środowisku. Najmłodsi usłyszeli wiele cennych wskazówek dotyczących zachowania bezpieczeństwa w drodze do szkoły i domu.

Dnia 5 września 2016 r. • Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
W czwartek 1 września 2016 r. przeżywaliśmy inaugurację roku szkolnego 2016/2017. Cała społeczność szkolna zgromadziła się o godz. 10.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Wspólnie powierzyliśmy początek naszych zmagań dydaktyczno-wychowawczych Panu Bogu i Maryi. Mszę świętą odprawili ks. proboszcz Wawrzyniec Skraba MS i ks. Mariusz Maćkowiak MS, nowy prefekt naszej szkoły.

Dnia 27 czerwca 2016 r. • Pożegnanie klasy VI — część artystyczna
Pożegnanie klasy VI — część artystyczna
W piątek, 24 czerwca, po południu uczniowie klasy VI, ich rodzice, wychowawczyni Justyna Drewnowska, pozostali nauczyciele naszej szkoły i pracownicy administracji szkolnej spotkali się w sali teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury. Przyszedł czas na zaprezentowanie drugiej części pożegnania naszych absolwentów — artystycznej, w wykonaniu samych szóstoklasistów.

Dnia 25 czerwca 2016 r. • Uroczystość zakończenia zajęć szkolnych 2015/2016
Uroczystość zakończenia zajęć szkolnych 2015-2016
Właśnie dotrwaliśmy dzielnie do piątku 24 czerwca 2016 r. — dnia uroczystości zakończenia zajęć szkolnych w roku szkolnym 2015/2016. Wszyscy zwarci i gotowi przybyliśmy na godz. 10.00 do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Tu odbyła się msza święta podsumowująca nasze całoroczne działania dydaktyczno-wychowawcze. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. Wawrzyniec Skraba MS, przedstawiciel organu prowadzącego szkołę. Po Eucharystii przyszedł czas na wręczenie świadectw szkolnych, wyróżnień, dyplomów, przyznania tytułów „Przyjaciela Szkoły”. Były okolicznościowe przemowy dyrektor szkoły Bożeny Wargin, prefekta szkoły ks. Piotra Stangrickiego MS, burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego i przedstawicieli Rady Rodziców.

Dnia 23 czerwca 2016 r. • Pielgrzymka szkolna do Łomnicy
Pielgrzymka szkolna do Łomnicy
We wtorek, 21 czerwca, o godz. 9.00 wyruszyła do Łomnicy IV Dziękczynna Piesza Pielgrzymka Szkolna z udziałem uczniów, rodziców, przyjaciół szkoły i nauczycieli naszego Zespołu Szkół Katolickich. Celem naszej wędrówki było wspólne uczestniczenie w modlitwie i integrowanie się społeczności szkolnej z okazji kończącej się nauki w roku szkolnym 2015/2016. Trasa do wsi Łomnica mierzyła 9,6 km. Dzielnie przeszliśmy tę odległość na własnych nogach, modląc się do Pana Boga i Maryi. Będąc u celu, wspólnie przeżyliśmy dziękczynną Eucharystię celebrowaną przez prefekta szkoły ks. Piotra Stangrickiego MS w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz po mszy świętej spędziliśmy czas na pobliskim placu zabaw.

Dnia 23 czerwca 2016 r. • Zajęcia z żywienia
Zajęcia z żywienia
W klasie I naszej szkoły zajęcia z edukacji żywieniowej odbywały się w dwóch grupach. Każda z nich realizowała jeden temat lekcyjny w tygodniu. Zajęcia były prowadzone od kwietnia do czerwca przez przyszłą panią dietetyk Paulinę Jagiełę-Śliwińską. Dzięki nim dzieci znają konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania zasad piramidy żywienia. Poznały również elementy wchodzące w skład przepisów kulinarnych. Cieszymy się, że dzięki cyklicznym zajęciom z żywienia nasi uczniowie teraz z dużą świadomością spożywają różne produkty żywnościowe.

Dnia 23 czerwca 2016 r. • Wycieczka rowerowa klasy V do Smolarni
Wycieczka rowerowa klasy V do Smolarni
W środę, 22 czerwca, wychowawczyni klasy V p. Maria Łaszkiewicz-Henszke zorganizowała dla swoich uczniów wycieczkę rowerową pełną niespodzianek. Piątoklasiści ze swoją nauczyciel wyruszyli na rowerach w kierunku Smolarni. Na trasie wycieczki odwiedzili ścieżkę edukacyjną „Nad Bukówką” i... kręgielnię hotelu Smolarnia. Do Trzcianki powrócili przez Straduń, oddając się refleksji nad dobrze przeżytym czasem w gronie klasowym.

Dnia 23 czerwca 2016 r. • Dni teatru szkolnego
Dni teatru szkolnego
W czasie, gdy do książki już nie chce się zaglądać i trudno wytrzymać w szkolnej ławce, zaproponowaliśmy dzieciom aktywność polegającą na zgłębianiu tajników sztuki teatralnej. Przez dwa dni — od 22 do 23 czerwca, tematyka ta towarzyszyła uczniom klas I–III szkoły podstawowej. Pierwszego dnia każdy z zespołów klasowych uczestniczył w warsztatach teatralnych prowadzonych przez instruktorkę szkolnego koła teatralnego, teatrologa Marzenę Felsmann. Drugiego dnia wszyscy uczniowie szkoły podstawowej zostali zaproszeni na spektakl Francuskie dyrdymały, czyli sztuka pieczenia chleba w wykonaniu jednego z zespołów szkolnego koła teatralnego

Dnia 23 czerwca 2016 r. • Najpiękniejsze zeszyty i ilustracje
Najpiękniejsze zeszyty i ilustracje
Zgodnie z zapowiedzią koniec półrocza roku szkolnego 2015/2016 wyłonił nowych zwycięzców biorących udział w przedmiotowych konkursach języka polskiego, a mianowicie: Konkursie na Najpiękniejszy Zeszyt oraz „Ilustrator Roku”. Wśród najpiękniejszych zeszytów przyznano jedną nagrodę i trzy wyróżnienia. Konkurs „Ilustrator Roku” stanowił podsumowanie comiesięcznych rywalizacji „Ilustrator Miesiąca” i w tym przypadku regulamin przewidywał tylko jednego zwycięzcę.

Dnia 22 czerwca 2016 r. • Pierwsze miejsce w biegach przełajowych
Pierwsze miejsce w biegach przełajowych
W sobotę, 18 czerwca, w parku przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Białej odbyła się II edycja Biegów Przełajowych „Biała biega!!!”. Miło nam ogłosić, że w kategorii klas I–III na dystansie 340 m Martyna Koniuszy zdobyła I miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Dnia 22 czerwca 2016 r. • Zielona szkoła – pierwszaki i drugoklasiści zwiedzali Toruń
Zielona szkoła - pierwszaki i drugoklasiści zwiedzali Toruń
W środę, 15 czerwca, o świcie uczniowie klas I i II naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Torunia. Na miejscu przywitała ich piękna słoneczna pogoda. W mieście słynnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, zwiedzili wiele atrakcyjnych miejsc: bramę klasztorną i mury obronne miasta, Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium Toruń” z seansem o Mikołaju Koperniku i jego odkryciach w Kosmosie, Dom Mikołaja Kopernika i toruńską Krzywą Wieżę oraz rynek Starego Miasta i ruiny zamku krzyżackiego, a także katedrę św. św. Janów, a nawet Bunkier Wisła — autentyczny schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej... Późnym wieczorem wrócili do Trzcianki — zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.

Dnia 21 czerwca 2016 r. • Zerówka i klasa III w jednostce ratowniczo-gaśniczej
Zerówka i klasa III w jednostce ratowniczo-gaśniczej
W piątek, 17 czerwca, dzieci z oddziału przedszkolnego i klasa III odwiedziły Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Trzciance. Celem wycieczki było spotkanie z pracownikami straży, poznanie specyfiki ich pracy oraz obejrzenie sprzętu, jakimi dysponują na co dzień w trakcie wykonywania czynności ratowniczych. Niech ta zdobyta wiedza zachowa się jak najdłużej w pamięci uczniów naszej szkoły. To była wspaniała wycieczka!!!

Dnia 21 czerwca 2016 r. • Zerówka coraz bliżej wakacji
Zerówka coraz bliżej wakacji
W piątek, 17 czerwca, o godz. 17.00 zebraliśmy się integracyjnie z dziećmi naszej zerówki i ich rodzicami u państwa Agnieszki i Wojciecha Kapelów w Straduniu w gospodarstwie agroturystycznym Wojada, aby podziękować za miniony dobry rok szkolny. Pomimo ekstremalnych warunków pogodowych nie zabrakło dobrej woli, chęci, zrozumienia i dobrego ducha, aby wspólnie przyjemnie spędzić ten czas. Wszystkim rodzicom i wychowankom życzymy dobrego wypoczynku w rękach Boga.

Dnia 20 czerwca 2016 r. • Nauka udzielania pomocy przedmedycznej w zerówce
Nauka udzielania pomocy przedmedycznej w zerówce
W czwartek, 16 czerwca, w związku ze zbliżającymi się wakacjami, w naszym oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas lekcji dzieci utrwalały sobie znajomość numerów alarmowych, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy. Potem zerówkowicze poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia w przypadku nieobecności osób dorosłych w pobliżu. Największe emocje wśród dzieci wzbudziło układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, a także pokaz czynności resuscytacji wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę.

Dnia 20 czerwca 2016 r. • Szkolne Koło Misyjne i wrocławskie krasnale
Szkolne Koło Misyjne i wrocławskie krasnale
W dniach 17–18 czerwca Szkolne Koło Misyjne wraz z opiekunem pedagog szkolną Jadwigą Górską zwiedzało Wrocław. Wyjazd ten był nagroda za całoroczną pracę naszych uczniów. Trasę Trzcianka — Wrocław przemierzyliśmy częściowo samochodami udostępnionymi nam przez kochanych rodziców, a potem pociągiem. Podczas zwiedzania pięknego Wrocławia poszukiwaliśmy figurek krasnali, podziwialiśmy piękno wrocławskiego Rynku, wspaniale bawiliśmy się w zoo, odwiedziliśmy Hydropolis i Panoramę Racławicką. Pozostały nam z Wrocławia niezapomniane wrażenia!

Dnia 17 czerwca 2016 r. • Szkolne Koło Misyjne na spotkaniu integracyjnym
Szkolne Koło Misyjne na spotkaniu integracyjnym
W poniedziałek, 13 czerwca, odbyło się spotkanie integracyjne uczniów Szkolnego Koła Misyjnego wraz z ich rodzicami w ośrodku Trzy Stawy w Kadłubku. Opiekun koła pedagog szkolna Jadwiga Górska podziękował dzieciom i rodzicom za całoroczną pracę. W trakcie spotkania pieczono kiełbaski i goszczono się przy cieście i owocach. Mimo deszczu dzieci korzystały ze wspanialej infrastruktury ośrodka: boiska, placu zabaw i tyrolki. Było wyśmienicie.

Dnia 17 czerwca 2016 r. • Śpiewnie z papieżem
Śpiewnie z papieżem
Jako podsumowanie roku muzycznego p. Bartosz Śliwiński, dyrygent chóru szkolnego, zaproponował w poniedziałek, 13 czerwca, spotkanie oparte na pieśniach skomponowanych przez Piotra Rubika. Młodzi śpiewacy przedstawili biografię Jana Pawła II w piosenkach. Choć utwory nie były łatwe, a niektóre wymagały szczególnej sprawności dykcji, to już nawet pierwszoklasiści zaangażowali się w przedsięwzięcie. Całość przeplatały wiersze innego księdza — Jana Twardowskiego. W tle mogliśmy oglądać prezentację składającą się ze zdjęć papieża Polaka uwiecznionego w różnych sytuacjach jego życia.

Dnia 17 czerwca 2016 r. • Bezpieczeństwo w czasie wakacji
Bezpieczeństwo w czasie wakacji
W poniedziałek, 6 czerwca, w naszej szkole gościł p. Dezyderiusz Łaszkiewicz. Tata jednego z uczniów zajmuje się ratownictwem medycznym. Profesjonalnie pomaga innym w trudnych sytuacjach. Dlatego też postanowiliśmy zaprosić specjalistę w niesieniu pomocy, by dowiedzieć się wielu ważnych informacji na temat zachowania bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Dnia 16 czerwca 2016 r. • Zajęcia logopedyczne
Zajęcia logopedyczne
Dzieci z zaciekawieniem zaglądają do wnętrza gabinetu logopedycznego znajdującego się na drugim piętrze budynku naszej szkoły. Niektóre z nich nigdy tam nie były. Za to dobrze znają ten pokoik ze spadzistym dachem te uczestniczące w terapii pedagogicznej. A jak wyglądają nasze zajęcia logopedyczne? Otóż spotykamy się raz w tygodniu, aby ćwiczyć, ale też by sprawdzić, co zostało utrwalone podczas prac domowych, a także zaplanować terapię na następne dni. Zapraszamy Was do obejrzenia naszego gabinetu i zgromadzonych w nim pomocy. Nauka mówienia naprawdę może być ciekawą przygodą!

Dnia 16 czerwca 2016 r. • Kulinarne zajęcia czytelnicze dla klas IV–VI
Kulinarne zajęcia czytelnicze dla klas IV–VI
W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klas IV–VI mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach czytelniczych Poznajemy bohaterów książek kucharskich dla dzieci. Postacią przewodnią podczas spotkań była Cecylka Knedelek pochodząca z utworu Joanny Krzyżaniak. Rudowłosa mieszkanka Knedelkowa przeprowadziła nas przez cykl lekcji, w trakcie których czytaliśmy fragmenty wspomnianej książki i szukaliśmy inspiracji do zabaw. Jako podsumowanie zajęć zaproponowaliśmy dzieciom z całej szkoły podstawowej udział w ciekawych konkursach z nagrodami w postaci książek kucharskich dla dzieci. Miłej zabawy w gotowanie podczas wakacji!

Dnia 15 czerwca 2016 r. • Dzień Mamy i Taty w klasie II
Dzień Mamy i Taty w klasie II
We wtorek, 31 maja, w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki i Ojca. Uczniowie klasy II przygotowywali się do tego wydarzenia wiele dni. Dzieci powitały swoich rodziców piosenkami i przedstawieniem pt. Kto spełni marzenia mamy? Po prezentacji talentów wokalnych i aktorskich drugoklasiści rozdali swoim opiekunom własnoręcznie przygotowane upominki. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek. To było bardzo udane popołudnie przeżyte przez nas w gronie rodzinnym.

Dnia 15 czerwca 2016 r. • Zielona szkoła: klasa V w nadmorskim Dźwirzynie
Zielona szkoła: klasa V w nadmorskim Dźwirzynie
W dniach 23–25 maja klasa V była na zielonej szkole w Dźwirzynie w Ośrodku Wczasowym Geo-Sea. Poligonowe szaleństwa i atrakcje Kołobrzegu, ogrody tematyczne i zielone labirynty — uczestnicy nigdy nie zapomną tak wspaniale spędzonego czasu!

Dnia 14 czerwca 2016 r. • Na basenie w Wałczu
Na basenie w Wałczu
W czwartek, 9 czerwca, klasy I i II wybrały się do Wałcza na basen. Dla pierwszaków był to debiut na pływalni i nie lada przeżycie. Po krótkim instruktażu przedstawionym przez panów ratowników dzieci z obu zespołów klasowych mogły szaleć w kąpielisku. Wszyscy już się nie mogą doczekać, kiedy powtórzymy taką wyprawę połączoną z pływaniem.

Dnia 13 czerwca 2016 r. • Spotkanie integracyjne w oddziale przedszkolnym
Spotkanie integracyjne w oddziale przedszkolnym
W środę, 8 czerwca, w ciągu przedpołudniowych godzin odbyło się spotkanie z koleżankami i kolegami, którzy chcą być w naszym oddziale przedszkolnym od początku roku szkolnego 2016/2017. Na to spotkanie zaplanowaliśmy zajęcia kulinarne. W ich trakcie poznaliśmy dobroczynną rolę koktajli dla organizmu człowieka. Z wyborem tematu trafiliśmy w upodobania przybyłych gości. Czas przeznaczony na wspólne przebywanie upłynął wesoło, ciekawie i przyjaźnie. Do zobaczenia 1 września. Czekamy na Was!

Dnia 13 czerwca 2016 r. • Przedszkolne sukcesy matematyczne
Przedszkolne sukcesy matematyczne
W środę, 8 czerwca, Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Lasu w Rychliku zorganizowała III Gminny Konkurs Matematyczny dla Przedszkolaków. Każda ze szkół mogła wytypować dwoje uczestników eliminacji. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Matuszewski i Miłosz Król. W konkursie indywidualnym Jakub Matuszewski zdobył II miejsce, a Miłosz KrólIII miejsce. Jako drużyna nasi reprezentanci byli niepokonani i wrócili z zawodów z I miejscem.

Dnia 13 czerwca 2016 r. • Sztukoteka — tym razem instrumenty dęte
Sztukoteka - Instrumenty Dęte
W środę, 8 czerwca, w szkole podstawowej odbyła się sztukoteka w wykonaniu grupy artystycznej Mozaika z Poznania. Tym razem zajęliśmy się zagadnieniem instrumentów dętych obecnych w polskiej muzyce tradycyjnej. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się wielu ciekawych szczegółów dotyczących klarnetu. Również usłyszeliśmy, jak pięknie wybrzmiewa ten instrument. Zastanawialiśmy się wspólnie, skąd wzięły się tuby, saksofony i trąbki. Po tym spotkaniu pełnym akcentów muzycznych jesteśmy znów bogatsi w wiedzę o kulturze.

Dnia 10 czerwca 2016 r. • Festyn rodzinny
Festyn rodzinny
W poniedziałek, 6 czerwca, w godz. 16.30–19.00 nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance zaprosili uczniów, ich rodziców, przyjaciół szkoły i mieszkańców Trzcianki do wspólnego świętowania. Razem przeżywaliśmy nasz szczególny dzień — dzień rodziny, czas radości i zabaw. Podczas naszego integracyjnego spotkania było wiele atrakcji i zabaw dla młodszych oraz starszych. Zainteresowanie wzbudziły pokazy tańca towarzyskiego i festiwal mody. Wszyscy spragnieni sztuki teatralnej obejrzeli spektakl Francuskie dyrdymały, czyli rzecz o pieczeniu chleba. Dla wzmocnienia sił raczyliśmy się chlebem ze smalcem, ogórkiem małosolnym, grillowaną kiełbasą, sałatkami, ciastami i napojami. Wesołym atrakcjom nie było końca i wszyscy bawili się kapitalnie!

Dnia 10 czerwca 2016 r. • Wspólne czytanie w zerówce