INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   KLASY GIMNAZJALNE   M E N U
Dzisiaj
– Wydarzenia
Drodzy Rodzice i Uczniowie,
oddając elektrośmieci, wesprzecie naszą szkołę, ponieważ w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do akcji „Szkole pomagamy i świat oczyszczamy”. Ma ona na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz prawidłowego gospodarowania odpadami.
Katolicka Szkoła Podstawowa w Trzciance w dniach 14-30 maja 2018 r. będzie prowadziła zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. telefonów, czajników, tosterów, radioodbiorników, kuchenek mikrofalowych, lodówek, monitorów, komputerów, telewizorów. Można te rzeczy przynosić we wskazanych dniach do szkoły przy ul. Spokojnej 2 codziennie w dni powszednie do godz. 18.00. W przypadku trudności z dostarczeniem wysłużonych urządzeń prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły pod numerem telefonu 67 216 22 56.
Do akcji prowadzonej na rzecz środowiska mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które chcą oddać do utylizacji sprzęt przeznaczony do likwidacji, a tym samym zwiększyć szanse na zdobycie nagród rzeczowych. W akcji nie ma przegranych — zyskuje każda szkoła. Dzięki Państwa współpracy możemy uzyskać bony wymienne na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych, z czego zapewne ucieszą się nasi uczniowie.
Przed nami perspektywa uwolnienia swoich mieszkań i pomieszczeń gospodarczych od zbędnych urządzeń. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, przeprowadzenie porządków domowych i chęci.
Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej
Zmartwychwstały Pan przynosi światu pokój i nadzieję!!!

W dniu tak wielkim i wspaniałym dla naszej wiary, jakim jest Zmartwychwstanie naszego Pana, chcielibyśmy Wam złożyć serdecznie życzenia wielkanocne.
Niech zmartwychwstały Pan i Zbawiciel uzdolni Was do naśladowania Go i stanie się dla każdego z Was pokojem, sensem i nadzieją życia!
Dyrektor szkoły,
nauczyciele oraz pozostali pracownicy
Katolickiej Szkoły Podstawowej
Dnia 21 marca 2018 r. • Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
We wtorek, 20 marca, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ustanowiony przez Światową Federację Dentystyczną (FDI). Poprzez spotkanie higienistki szkolnej Marii Niećko z wszystkimi uczniami podkreśliliśmy znaczenie profilaktyki zdrowia jamy ustnej dla ogólnego stanu zdrowotnego człowieka. Jest to o tyle ważny dzień w ciągu całego roku, ponieważ w Polsce ok. 90% dzieci w wieku szkolnym jest zarażonych próchnicą zębów.

Dnia 19 marca 2018 r. • Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka
W piątek, 16 marca, uczniowie naszej szkoły kolejny raz chętnie włączyli się w obchody Dnia Świętego Patryka. To radosne święto o charakterze narodowo-religijnym obchodzone jest nie tylko w samej Irlandii, ale coraz częściej w innych krajach. W naszej szkole tego dnia uczniowie mogli porzucić szkolne mundurki i ubrać się na zielono. Były konkursy, scenki z życia świętego i związane z nim legendy, występy taneczno-wokalne... Jednym słowem, Dzień Świętego Patryka na stałe zagościł już w harmonogramie naszych szkolnych uroczystości, czekamy więc na następne obchody za rok.

Dnia 15 marca 2018 r. • Glina — wielkanocne warsztaty ceramiczne
Glina — wielkanocne warsztaty ceramiczne
W środę, 14 marca, odbyły się zajęcia z użyciem gliny z udziałem naszej zerówki. Uczestniczyliśmy w wielkanocnych warsztatach ceramicznych zrealizowanych w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzciance, należących do Caritas parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Celem tej wyjątkowej lekcji było stworzenie dzieciom możliwości pełnego wyrażania siebie w procesie tworzenia ozdób wielkanocnych, rozwijanie sprawności manualnej, orientacji przestrzennej, koncentracji uwagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

Dnia 12 marca 2018 r. • Szkolna akcja charytatywna „Dar na Madagaskar”
Szkolna akcja charytatywna - Dar na Madagaskar
W sobotę, 10 marca, Szkolne Koło Misyjne i wolontariusze naszej szkoły podjęli akcję charytatywną w sklepie Mila. W godz. 9.00-18.00 uczniowie pakowali zakupy klientów marketu, zbierając datki na rzecz misji prowadzonych na Madagaskarze.
Warto przypomnieć, że nasza szkoła w ramach „Adopcji Serca” opiekuje się Marią Franciszką Razafindrazanany, uczennicą szkoły św. Piotra w Miandrivazo prowadzonej od ponad 40 lat przez misjonarza ks. Mariana Sajdaka MS.

Dnia 9 marca 2018 r. • Dzień Kobiet w zerówce
Dzień Kobiet w zerówce
W czwartek, 8 marca, dziewczynki z oddziału przedszkolnego poczuły się naprawdę wyjątkowo. W tym dniu bowiem chłopcy okazali się prawdziwymi dżentelmenami i na stojąco zaśpiewali swoim koleżankom piosenkę z życzeniami i obdarzyli je kwiatami. Po wspólnej zabawie miłą niespodzianką dla wszystkich były słodkie kolorowe babeczki oraz cukiereczki.

Dnia 6 marca 2018 r. • Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Ziemi Trzcianeckiej
Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Ziemi Trzcianeckiej
W poniedziałek, 5 marca, w Gminnym Przedszkolu nr 1 w Trzciance odbył się VIII Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Ziemi Trzcianeckiej. W eliminacjach wzięło udział osiem drużyn z lokalnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Na dzieci czekało 10 konkurencji, w których mogły zaprezentować swoją wiedzę i przygotowanie do konkursu. Niestety, naszym reprezentantkom nie udało się zająć miejsca na podium, ale cieszymy się, że dzieci wykazały się dużą wiedzą o najbliższym otoczeniu, znały charakterystyczne lokalne miejsca, instytucje, nazwy ulic, zabytki, pomniki i legendy naszego miasta.

Dnia 5 marca 2018 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W lutym nasi zerówkowicze Stanisław Markowicz, Zofia Menska i Aleksander Ratajczak obchodzili urodziny. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali jubilatom Życzymy, życzymy... oraz złożyli życzenia. Były słodycze i dużo dużo radości...

Dnia 5 marca 2018 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. W lutym tym mianem były tytułowane: Zofia Krzywda i Lena Węcławowicz.
Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 5 marca 2018 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne
Szkolne rekolekcje wielkopostne
W dniach 1–3 marca przeżywaliśmy w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Prowadził je gościnnie ks. Kamil Pękalski MS. Nasze rozważania koncentrowały się na trzech cnotach teologalnych, które św. Paweł wymienia w 1 Liście do Koryntian pod koniec Hymnu o miłości: wierze, nadziei i miłości. Zwieńczeniem szkolnych rekolekcji wielkopostnych była Eucharystia z udziałem społeczności szkolnej w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej należącym do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skrzatuszu. Mszę św. odprawił ks. Kamil Pękalski MS w koncelebrze z ks. Mariuszem Maćkowiakiem MS i ks. Piotrem Sofijem MS.


Zakończyły się ferie zimowe!
Droga zbawienia przechodzi także przez ludzką pracę.
bł. Jan Paweł II
Witamy wszystkich po feriach zimowych! Były na pewno wspaniałe — zarówno spędzane na atrakcyjnych wyjazdach, w domowych pieleszach, jak i te w szkole... Wypoczęci, zregenerowani i pełni zapału wracamy do pracy!

Rozpoczęliśmy ferie zimowe!
Lubię śnieżek, lubię śnieg, chociaż w oczy prószy.
Lubię mrozik, lubię mróz, chociaż marzną uszy.
Lubię wicher, lubię wiatr, chociaż mnie przewiewa.
Lubię zimę, idę w świat, i wesoło śpiewam.
(I. Suchorzewska, „Zimowa piosenka”)
Pani Zima przywitała nas szczypiącym w uszy mrozem! Jeszcze tylko trochę śniegu i z radością można będzie oddawać się zimowym atrakcjom.
Życzymy wszystkim miłego odpoczynku. Uważajcie na siebie, abyście po feriach wrócili cali i zdrowi, z bagażem pięknych wspomnień i pełni sił do pracy.
Dnia 9 lutego 2018 r. • Świetlicowa gra 5 sekund junior
Świetlicowa gra 5 sekund junior
Od dnia 5 do dnia 8 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego grały w grę 5 sekund junior. Jest to odmiana popularnej gry towarzyskiej, przygotowana z myślą o najmłodszych graczach. Z kolei w dniu 9 lutego zostały wręczone dzieciom dyplomy i upominki. To była świetna gra, niesamowicie się przy niej bawiliśmy, a dzieci dowiedziały się wielu interesujących rzeczy o świecie.

Dnia 9 lutego 2018 r. • Bal karnawałowy klas 0–VI
Bal karnawałowy klas 0–VI
W czwartek, 8 lutego, w sali gimnastycznej sąsiedniego Zespołu Szkół Technicznych odbył się bal karnawałowy. Wzięli w nim udział zerówkowicze, klasy nauczania zintegrowanego i klasa IV. Zabawa była przednia. Niesamowicie było wspólnie się pobawić i wziąć udział w ciekawych konkursach.

Dnia 8 lutego 2018 r. • Bezpieczeństwo w czasie ferii
Bezpieczeństwo w czasie ferii
Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, w środę 7 lutego, odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawicieli Policji, panią Esterą Bartol i panem Łukaszem Kowalczykiem. Pani policjant omówiła z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci, które pozostają w domach w czasie wolnym od nauki, zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych do mieszkania.

Dnia 30 stycznia 2018 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W styczniu nasza zerówkowiczka Lena Węcławowicz obchodziła urodziny. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali jubilatce Życzymy, życzymy... oraz złożyli życzenia. Były słodycze i dużo dużo radości...

Dnia 29 stycznia 2018 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. Tym razem miło nam wyróżnić styczniowych przedszkolaków: Albert Grześ, Michał Bakinowski, Marcelina Marek, Stanisław Markowicz. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 22 stycznia 2018 r. • Zerówkowy Dzień Babci i Dziadka
Zerówkowy Dzień Babci i Dziadka
W piątek, 19 stycznia, świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance. To czas wyjątkowy, pełen ciepła i radości, po prostu bajkowy! Niespodzianką stała się inscenizacja na wesoło wiersza Jana Brzechwy Rzepka. W poszczególne role wcielili się rodzice naszych dzieci. Ileż to radości i wzruszeń było dla naszych przemiłych gości!

Dnia 19 stycznia 2018 r. • Gala podsumowująca IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli
Gala podsumowująca IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli
W czwartek, 18 stycznia, gościnnie w auli Zespołu Szkół Technicznych odbyła się gala podsumowująca IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli. Wszystkich zebranych przywitała Bożena Wargin — dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej — organizatora największych jasełek w naszym mieście. Na uroczyste spotkanie przybyli przedstawiciele władz miasta, koordynatorzy, przedstawiciele lokalnych szkół podstawowych, wolontariusze, służby porządkowe i wszyscy ci, którzy zaangażowali się w przygotowanie Orszaku. Wśród nas byli też królowie i święta rodzina, którzy w dniu 6 stycznia razem z nami przemierzali ulice Trzcianki z okazji Objawienia Pańskiego.

Dnia 17 stycznia 2018 r. • Pierwszy śnieg
Pierwszy śnieg
W końcu śnieg!!! Tak dzieci cieszyły się we wtorek, 16 stycznia, z pierwszego śniegu, który zdecydował się spaść w tę zimę. Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego oddały się zimowemu szaleństwu, chętnie lepiąc bałwana i rzucając się śnieżkami. Było bardzo mroźnie, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo najmłodsi wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka.

Dnia 11 stycznia 2018 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W grudniu dwoje naszych zerówkowiczów obchodziło urodziny: Hanna Mikołajczak i Maksymilian Felcyn. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie śpiewali solenizantom Życzymy, życzymy... oraz składali życzenia. Były słodycze i dużo dużo radości...

Dnia 11 stycznia 2018 r. • II miejsce w międzyprzedszkolnym przeglądzie teatralnym
II miejsce w międzyprzedszkolnym przeglądzie teatralnym
W środę, 10 stycznia, w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance odbył się V Międzyprzedszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych „Jasełka”. Organizatorem konkursu było Gminne Przedszkole nr 1. Nasz oddział przedszkolny zaprezentował jasełka pt. W stajence. Dzieci ukazały wysoki poziom umiejętności aktorskich, zajmując II miejsce.

Dnia 8 stycznia 2018 r. • IV Orszak Trzech Króli
IV Orszak Trzech Króli
W sobotę, 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami naszego miasta przeszedł IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tych niewątpliwie największych w świecie jasełkach. Jak wszyscy dobrze pamiętamy, spółinicjatorem obecności Orszaku w Trzciance i jego współorganizatorem jest nasza szkoła.

Dnia 8 stycznia 2018 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W piątek, 5 stycznia, pani Agnieszka Klepianowska, mama Natalii, dołączyła do naszego Klubu Czytających Rodziców zerówki. Przygotowała dzieciom do przeczytania książkę Szczęśliwego Nowego Roku, Puchatku. Poza obdarowała wszystkie dzieci prezentami, które sprawiły im wiele radości.

Dnia 2 stycznia 2018 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. Tym razem miło nam wyróżnić grudniowych przedszkolaków: Zofia Menska, Michalina Stańczyk, Hanna Jóźwiak. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 23 grudnia 2017 r. • Dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem
Dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem
W piątek, 22 grudnia, podczas ostatniego spotkania przed zimową przerwą świąteczną — w tym Bożym Narodzeniem, w trakcie przeżywanego przez nas dnia skupienia ukazano w naszej szkole okolicznościową historię przygotowaną teatralnie przez klasę IV z wychowawcą panią Martą Sienkiewicz. Uczniowie zaprezentowali nowoczesne przedstawienie, które przypomniało wszystkim o wartości świąt Bożego Narodzenia. Pomimo wielkiego stresu młodzi aktorzy zostali docenieni przez innych i otrzymali ogromne brawa.

Dnia 22 grudnia 2017 r. • Zerówkowe jasełka
Zerówkowe jasełka
W czwartek, 21 grudnia, w Katolickiej Szkole Podstawowej w auli odbyły się jasełka przygotowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego. Wzięli w nich udział pani dyrektor szkoły Bożena Wargin, wicedyrektor Dorota Pawłowska oraz rodzice młodych artystów. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Dnia 22 grudnia 2017 r. • Świąteczne piosenki angielskie
Świąteczne piosenki angielskie
W czwartek, 21 grudnia, w naszej szkole odbył się Świąteczny Konkurs Piosenki Angielskiej. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje muzyczno-aktorskie umiejętności, a także znajomość języka angielskiego. W konkursie brali udział uczniowie oddziału zerowego i klas I, II i III, prezentując po dwa utwory.

Dnia 20 grudnia 2017 r. • Nie dla czadu
Nie dla czadu
W poniedziałek, 18 grudnia, w naszej szkole gościli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Zwraca ona uwagę na eliminowanie zagrożenia spowodowanego tlenkiem węgla. Zadbanie o zamontowanie w domu odpowiedniego czujnika znacząco wpływa na zachowanie bezpieczeństwa.
PSP przestrzega, że każdego roku czad jest przyczyną wielu zatruć,
a nawet śmierci!

Dnia 19 grudnia 2017 r. • Spotkanie adwentowe
Spotkanie adwentowe
Właśnie trwamy w Adwencie — łac. adventus oznacza przyjście. Oczekujemy więc na Narodzenie Jezusa, Zbawiciela Świata. Nasza społeczność szkolna właśnie z tej okazji w poniedziałek, 18 grudnia, przybyła do auli Zespołu Szkół Technicznych, gdzie tym razem odbyło się spotkanie adwentowe.

Dnia 18 grudnia 2017 r. • Słodki smak świątecznej tradycji
Słodki smak świątecznej tradycji
W piątek, 15 grudnia, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, których celem było poznanie tradycji świątecznych, m.in. sposobu przygotowania wypieku i dekorowania pierniczków. Warsztaty zostały przygotowane przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Dzięki tej atrakcji nasze dzieci miały wielką frajdę i przyjemność uczestniczyć w zajęciach wprowadzających do świąt.

Dnia 18 grudnia 2017 r. • Sztukoteka — spotkanie adwentowe
Sztukoteka - spotkanie adwentowe
W piątek, 15 grudnia, odbyła się kolejna sztukoteka w wykonaniu grupy artystycznej Mozaika z Poznania. Tym razem uczestniczyliśmy w spotkaniu adwentowym Zapomniane zwrotki kolęd — wigilijna opowieść na głosy i akordeon.

Dnia 18 grudnia 2017 r. • Szopki bożonarodzeniowe
Pomogliśmy bezdomnym zwierzętom
W piątek, 15 grudnia, ogłoszono wyniki V Rodzinnego Konkursu na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Corocznym organizatorem artystycznych zmagań jest nasza szkoła. Komisja sędziowska podkreśliła, że wszystkie prace prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i rzetelność wykonania. V Rodzinny Konkurs na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową odbył się jako element towarzyszący, zapowiadający odbycie się IV Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli.

Dnia 15 grudnia 2017 r. • Święty Mikołaj z przedstawicielami samorządu
Święty Mikołaj z przedstawicielami samorządu
W czwartek, 14 grudnia, Święty Mikołaj odwiedził dzieci z naszego oddziału przedszkolnego. Wraz z nim przybyli jego specjalni pomocnicy: Burmistrz Miasta i Gminy Trzcianka Krzysztof Czarnecki wraz z zastępczynią Grażyną Zozulą. Niezwykły gość został przez nas przyjęty z wielką radością oraz uśmiechami. Dzieci przywitały go też piosenką.

Dnia 13 grudnia 2017 r. • II miejsce w gminnym konkursie kolęd i piosenek świątecznych
II miejsce w gminnym konkursie kolęd i piosenek świątecznych
We wtorek, 12 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku odbył się V Gminny Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych dla Przedszkolaków. Nasz oddział przedszkolny reprezentowało dwóch wykonawców: Hanna Mikołajczak, śpiewając kolędę Przylecieli aniołkowie, i Lena Węcławowicz, wykonując kolędę Przybieżeli do Betlejem. Miło nam poinformować, że Hanna Mikołajczak zajęła II miejsce!

Dnia 12 grudnia 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W poniedziałek, 11 grudnia, pani Dorota Król. mama Adama, dołączyła do naszego Klubu Czytających Rodziców zerówki. Zaciekawiła nas książką Astrid Lindgren Dzieci z Bullerbyn część II Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę oraz oczarowała jej lekturą.

Dnia 12 grudnia 2017 r. • Program Nauki Zachowania
Pomogliśmy bezdomnym zwierzętom
Drodzy Uczniowie i Rodzice, chcemy się z Wami podzielić tym, że nasza szkoła jako jedyna w regionie przystąpiła do Programu Nauki Zachowania (PNZ), określanego „jako alternatywa dla zjawiska formalizacji relacji i braku wsparcia uczniów”. Skierowany jest on przede wszystkim do uczniów z trudnym zachowaniem, ale dzięki przyjętej strategii postępowania obejmuje on swoim oddziaływaniem całą społeczność szkolną, a więc wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli.
Aby wdrożyć w naszej szkole Program Nauki Zachowania nauczyciele wzięli udział w dwóch szkoleniach. Pierwsze odbyło się w dniu 10 października, następne zostało zrealizowane w dniach 3–5 listopada 2017 r. Drugie warsztaty poprowadził psycholog i certyfikowany trener do spraw Programu Nauki Zachowania Norbert Karaszewski. Przeprowadził trzydniowe szkolenie w sprawie wdrożenia w Katolickiej Szkole Podstawowej opisywanych strategii wychowawczych.

Dnia 11 grudnia 2017 r. • Nagrodzeni warcabiści
Nagrodzeni warcabiści
W niedzielę, 10 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku odbył się XXII Gwiazdkowy Turniej Warcabowy. W turnieju uczestniczyli zawodnicy z naszej Katolickiej Szkoły Podstawowej, zdobywając wysokie miejsca.

Dnia 11 grudnia 2017 r. • Świetlicowy turniej warcabowy dla przedszkolaków
Świetlicowy turniej warcabowy dla przedszkolaków
W poniedziałek, 4 grudnia, odbył się świetlicowy turniej gry w warcaby. W turnieju brały udział dzieci z oddziału przedszkolnego. Organizatorem eliminacji była p. Ewa Koniuszy — opiekun zerówkowej świetlicy szkolnej. Celem turnieju były: popularyzacja gier umysłowych wśród dzieci, stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

Dnia 11 grudnia 2017 r. • Przedszkolne jasełka
Przedszkolne jasełka
W piątek, 8 grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do Hali Sportowo-Widowiskowej na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 3 w Trzciance. To był wspaniały występ opowiadający historię narodzenia małego Jezusa.

Dnia 7 grudnia 2017 r. • Święty Mikołaj przybył do zerówki
Święty Mikołaj przybył do zerówki
W środę, 6 grudnia, o godz. 12.00 Święty Mikołaj odwiedził nasz oddział przedszkolny. Dzieci przywitały tego niezwykłego gościa piosenką. W zamian Święty Mikołaj zaczął wręczać najmłodszym paczki, w których były owoce, słodycze i zabawki. Wszyscy byli z nich bardzo zadowoleni.

Dnia 6 grudnia 2017 r. • Pomogliśmy bezdomnym zwierzętom
Pomogliśmy bezdomnym zwierzętom
We wtorek, 5 grudnia, zakończyła się akcja pomocowa skierowana do bezdomnych psów znajdujących w schronisku dla zwierząt w Jędrzejewie. Wolontariusze pod opieką pedagog szkolnej Jadwigi Górskiej zaangażowali w akcję całą społeczność szkolną.
Do schroniska wolontariusze zawieźli dary gromadzone przez cały listopad: karmę dla zwierząt, koce i ręczniki do pielęgnacji wykąpanych czy chorych psów. Szkolny klub wolontariatu otrzymał podziękowania od opiekunów schroniska.

Dnia 6 grudnia 2017 r. • Wizyta higienistki szkolnej w zerówce
Wizyta higienistki szkolnej w zerówce
We wtorek, 5 grudnia, pani Maria Niećko, higienistka szkolna, odwiedziła dzieci w oddziale przedszkolnym. Tematem spotkania była higiena osobista i zdrowy styl życia, tj. dobre odżywianie się i odpowiednie ubieranie się do panujących warunków atmosferycznych. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na jego zakończenie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z panią Marią — higienistką Katolickiej Szkoły Podstawowej.

Dnia 1 grudnia 2017 r. • Dyskoteka andrzejkowa zerówki
Dyskoteka andrzejkowa zerówki
W czwartek, 30 listopada, w oddziale przedszkolnym, jak i w całej szkole, odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Sala zerówkowa była wypełniona uśmiechniętymi buziami dzieci.

Dnia 30 listopada 2017 r. • Światowy Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Światowy Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Miś to jedna z najmilszych zabawek świata, a 25 listopada jest Światowym Dniem Pluszowego Misia. Z tej okazji również w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy tę uroczystość. Każde dziecko mogło w tym dniu przynieść do szkoły swoją przytulankę, ale okazało się, że misiowych atrakcji było więcej! W auli szkolnej przedstawienie, na którym poznawaliśmy historie sławnych misiów: Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona oraz Misia Remisia. Poza tym rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Mój przyjaciel Miś” oraz misiowe piosenki, scenki teatralne i zagadki w sali zerówki. Spotkanie z misiami sprawiło wszystkim uczestnikom wiele radości i dostarczyło miłych wrażeń.

Dnia 29 listopada 2017 r. • Wyróżnienie w gminnym konkursie recytatorskim
Wyróżnienie w gminnym konkursie recytatorskim
W piątek, 24 listopada, w Gminnym Przedszkolu nr 3 w Trzciance odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze Tuwima i Brzechwy”. W zmaganiach wzięło udział 24 recytatorów, w tym dwie reprezentantki naszego oddziału przedszkolnego. Miło nam ogłosić, że po wysłuchaniu wszystkich artystów komisja oceniająca przyznała wyróżnienie naszej reprezentantce Michalinie Stańczyk.

Dnia 29 listopada 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. Tym razem miło nam wyróżnić listopadowych przedszkolaków: Hanna Mikołajczak, Bartosz Sosnowski, Antonina Wiśniewska, Wiktoria Wiśniewska. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 27 listopada 2017 r. • Sztukoteka — Iluminacje
Sztukoteka - Iluminacje
W piątek, 24 listopada, odbyła się kolejna sztukoteka dla klas młodszych. Przyjechali do nas artyści z Poznania z grupy Mozaika. Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się, że można łączyć w nowatorski sposób różne przestrzenie sztuk. Przed nami pojawiły się najrozmaitsze środki wyrazu — zespolone ze sobą teatr tańca, muzyka, poezja i barwnie zmieniająca się scenografia.

Dnia 14 listopada 2017 r. • Szkolny konkurs „Karta z kalendarza”
Szkolny konkurs „Karta z kalendarza”
W piątek, 10 listopada, został rozstrzygnięty I szkolny konkurs „Kartka z kalendarza”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. Prace konkursowe oceniało jury w składzie p. dyrektor Bożena Wargin, p. Agnieszka Kapela oraz p. Marta Sienkiewicz. Wręczenie nagród nastąpi w dniu 18 grudnia podczas spotkania adwentowego.

Dnia 13 listopada 2017 r. • Vivat Paderewski, Vivat Polska... — świętowanie niepodległości
Vivat Paderewski, Vivat Polska... - świętowanie niepodległości
Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę,
ale ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny.
(Bolesław Prus, pisarz)
Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance hucznie uczcili 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości nasza młodzież przygotowała uroczysty poranek patriotyczny.

Dnia 7 listopada 2017 r. • Wyróżnienie w gminnym konkursie piosenki jesiennej
Wyróżnienie w gminnym konkursie piosenki jesiennej
W poniedziałek, 6 listopada, w Gminnym Przedszkolu w Siedlisku odbył się III Gminny Konkurs Piosenki „Jesień wokół nas”. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały Alicja Dziamska i Antonina Wiśniewska.
Miło nam poinformować, że Antonina Wiśniewska została wyróżniona śpiewając piosenkę Ogórek wąsaty.

Dnia 2 listopada 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W październiku pani Marta Bzdręga-Felcyn dołączyła do Klubu Czytających Rodziców zerówki. Dzięki książce Felicii Law Zebra Zanzibar, którą zaprezentował nasz gość, dowiedzieliśmy się o swojej niepowtarzalnej wyjątkowości.

Dnia 31 października 2017 r. • Dzień Wszystkich Świętych
Akcja Festiwal sałatek - dla Marii Franciszek datek
We wtorek, 31 października, w naszej szkole przeżywaliśmy Dzień Wszystkich Świętych. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w prezentacjach promujących ludzi, którzy — zgodnie z wiarą chrześcijańską — przebywają z Bogiem. W trakcie naszych szkolnych spotkań mogliśmy zauważyć ogrom tych, którzy swoim życiem potwierdzali wierność zasadom Ewangelii. Uczestnicząc w konkursach, próbowaliśmy odgadnąć imiona świętych. Udaliśmy się do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwie składającym się z litanii do wszystkich świętych. Oddaliśmy również cześć bł. ks. Jerzemu Popiełuszce poprzez ucałowanie jego relikwii.

Dnia 31 października 2017 r. • Zerówkowe kodowanie
Zerówkowe kodowanie
Dzieci z oddziału przedszkolnego uczą się kodować za pomocą przyjacielskiej pszczółki. W poniedziałek, 30 października, nasi zerówkowicze zapoznali się i zaprzyjaźnili z robocikiem. Dzięki tej pomocy dydaktycznej dzieci z oddziału przedszkolnego nie tylko będą się uczyć podstaw programowania i myślenia sekwencyjnego, ale też świetnie się bawić.

Dnia 30 października 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. W październiku byli nimi: Alicja Dziamska, Adam Król, Aleksander Ratajczak, Maksymilian Grześ. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 30 października 2017 r. • Akcja „Festiwal sałatek — dla Marii Franciszek datek”
Akcja Festiwal sałatek - dla Marii Franciszek datek
We wtorek, 24 października, w Tygodniu Misyjnym w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „Festiwal sałatek — dla Marii Franciszek datek”. Szkolne Koło Misyjne wraz z opiekunem pedagog szkolną Jadwigą Górską przeprowadziło to przedsięwzięcie w ramach programu pomocowego „Adopcja Serca”. Zbieraliśmy fundusze na kolejny rok nauki Marii Franciszki Razafindrazanany, która jest uczennicą szkoły św. Piotra w Miandrivazo na Madagaskarze prowadzonej od ponad 40 lat przez misjonarza ks. Mariana Sajdaka MS ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette.

Dnia 20 października 2017 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W piątek, 13 października, swoją uroczystość obchodziła Alicja Dziamska. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali solenizantce Życzymy, życzymy..., złożyli życzenia: uśmiechu, radości, wielu zabawek, zdrowia. Alicja pełna szczęścia w podziękowaniu za pamięć poczęstowała wszystkich cukierkami.

Dnia 20 października 2017 r. • Konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”
Konkurs plastyczny Mój ulubiony nauczyciel
W naszej szkole odbył się szkolny konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”. Eliminacje były przeznaczone dla naszych dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniów szkoły podstawowej klas I–III. Zadaniem uczestników konkursowych zmagań było wykonanie portretu nauczyciela za pomocą dowolnej techniki plastycznej.

Dnia 19 października 2017 r. • Jesienny spacer zerówki
Jesienny spacer zerówki
W środę, 18 października, zerówkowicze byli w pięknym jesiennym parku 1 Maja. Wyjście potraktowaliśmy jako wspieranie zdrowia psychicznego dziecka poprzez kontakt z naturą i sztuką, jako narzędzia do lepszego poznania siebie, rozpoznawania własnych mocnych i słabych stron, nazywania emocji i korzystania z nich, dostrzegania swoich potrzeb i świata wartości, kształtowania odpowiednich relacji i budowania pozytywnych kontaktów w grupie.

Dnia 19 października 2017 r. • Pomarańczowa „Tęczowa Szkoła”
Pomarańczowa Tęczowa Szkoła
Już od czterech lat jeden dzień w miesiącu oddajemy wybranemu kolorowi i zdrowym przekąskom. Wcześniej akcja „Tęczowa Szkoła” odbywała się w gimnazjum, obecnie obejmuje ona także uczniów ze szkoły podstawowej.
W październiku 2017 r. królował kolor związany z jesienią, czyli pomarańczowy.

Dnia 16 października 2017 r. • Dzień św. Franciszka
Dzień św. Franciszka
We wtorek, 10 października, w naszej szkole mieliśmy okazję, by przypomnieć sobie, kim był św. Franciszek. Z tej okazji uczniowie klasy VI zaprezentowali spektakl teatralny pt. Biedaczyna. Dzięki tej inscenizacji uczniowie zapoznali się z życiem i działalnością tego niezwykle ubogiego i skromnego człowieka.

Dnia 16 października 2017 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W piątek, 13 października, swoją uroczystość obchodziła Lila Menska. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali solenizantce Życzymy, życzymy..., złożyli życzenia: uśmiechu, radości, wielu zabawek, zdrowia. Lila pełna szczęścia w podziękowaniu za pamięć poczęstowała wszystkich przepysznymi muffinkami oraz cukierkami.

Dnia 16 października 2017 r. • Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek, 13 października, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W trakcie święta uczniowie dziękowali nauczycielom za trudną pracę wkładaną w ich rozwój edukacyjny. Składali życzenia i wręczali kwiaty pedagogom. Dziękujemy uczniom, że doceniają nasz trud nauczycielski. Razem możemy istotnie wpływać na jakość pracy szkoły.

Dnia 13 października 2017 r. • Najmłodsi o bezpiecznym internecie
Najmłodsi o bezpiecznym internecie
W czwartek, 12 października, nasza zerówka przyszła do sali informatycznej na zajęcia dotyczące bezpiecznego internetu. Nauczyciel informatyki Krzysztof Felsmann omówił z zerówkowiczami zagadnienia odnoszące się do określenia, czym jest internet, jakie są korzyści z nim związane oraz to, że w wirtualnym świecie można natknąć się na zagrożenia.

Dnia 12 października 2017 r. • Dzień Pieczonego Ziemniaka w zerówce
Dzień Pieczonego Ziemniaka w zerówce
W środę, 11 października, dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Pieczonego Ziemniaka. Były więc zagadki, zabawy ze śpiewem i praca plastyczno-techniczna Pan Kartofelek. Ten dzień pachnący pieczonym ziemniakiem był bardzo udany i na pewno dzieci będą go długo pamiętały.

Dnia 11 października 2017 r. • Zbiórka książek dla Mołdawian
Zbiórka książek dla Mołdawian
W dniach od 27 września do 6 października Samorząd Uczniowski prowadził zbiórkę książek dla dzieci Polaków mieszkających w Mołdawii. Ci, których postanowiliśmy obdarzyć utworami literackimi, są potomkami naszych rodaków przybyłych do Mołdawii po przegranym powstaniu styczniowym trwającym w latach 1863–64. Bardzo dziękujemy uczniom naszej szkoły za zaangażowanie i chętne podzielenie się swoimi zbiorami bibliotecznymi.

Dnia 9 października 2017 r. • Rozgłośnia Tere–Fere–Kuku — spotkanie integracyjne zerówki
Rozgłośnia Tere-Fere-Kuku — spotkanie integracyjne zerówki
W piątek, 6 października, nasze pociechy z oddziału zerówkowego przeniosły się wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczyniami Felicją Dobranowską i Ewą Koniuszy oraz panią dyrektor szkoły Bożeną Wargin i wicedyrektor szkoły Dorotą Pawłowską do rozgłośni Tere–Fere–Kuku mającej miejsce na leśnej polanie... w auli szkolnej. Nie była to zwykła rozgłośnia, bo magiczna.

Dnia 9 października 2017 r. • Dzień Patrona Szkoły — oddział przedszkolny
Dzień Patrona Szkoły zerówki - oddział przedszkolny
W piątek, 6 października, obchodziliśmy dzień Patrona Szkoły. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji związanych ze szkolnym świętem. Doświadczyli ich również najmłodsi — dzieci z oddziału przedszkolnego.

Dnia 9 października 2017 r. • Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły
W piątek, 6 października, obchodziliśmy dzień Patrona Szkoły. Przeżywaliśmy to święto łącząc wspomnienie zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z przeżywanym przez naszą szkołę pierwszym piątkiem miesiąca. Po zakończeniu Eucharystii i dokonaniu uroczystego aktu zawierzenia się społeczności szkolnej św. s. Faustynie, powróciliśmy do szkoły, gdzie czekało nas mnóstwo atrakcji związanych ze szkolnym świętem.

Dnia 6 października 2017 r. • Zerówkowicze na tropie mieszkańców lasu
Zerówkowicze na tropie mieszkańców lasu
We wtorek, 3 października, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na zajęcia muzealne pod tytułem Mieszkańcy lasu. Na początku najmłodsi obejrzeli wystawę leśnych zwierząt. Później dzieci wysłuchały opowieści na temat życia toczącego się w lesie i tropów zostawianych przez zwierzęta. Dowiedziały się także, jaką rolę odgrywa myśliwy oraz zapoznały się z elementami ubioru i podstawowym wyposażeniem łowczego. Na końcu spotkania dzieci wzięły udział w zagadce słuchowej.

Dnia 5 października 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W środę, 4 października, rozpoczęliśmy głośne czytanie w naszej klasie w ramach naszej akcji Klubu Czytających Rodziców. Mama Antoniny Wiśniewskiej — Karolina Dobranowska–Wiśniewska, zabrała wszystkich słuchaczy w podróż do Kostaryki, gdzie mała reporterka Nela opowiadała o zwierzętach tam zamieszkujących.

Dnia 4 października 2017 r. • Pejzaż w fotografii
Pejzaż w fotografii
We wtorek, 3 października, nasz oddział przedszkolny był w Trzcianeckim Domu Kultury na wystawie fotograficznej ToMasz pejzaż p. Tomasza Marka — taty naszej koleżanki. Zdjęcia przedstawiały przyrodę naszych okolic, polskich gór oraz regionu Toskanii we Włoszech. Piękne widoki, kolory i ujęcia zachwyciły nas oglądających te artystycznie wykonane fotografie. Po wystawie oprowadzał i interesująco opowiadał fotografik p. Henryk Król.

Dnia 3 października 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od września roku szkolnego 2017/2018 ponownie organizujemy cykl prezentacji „Bohater Tygodnia”. We wrześniu byli nimi: Wiktoria Pigłowska, Natalia Klepianowska, Maksymilian Felcyn. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 2 października 2017 r. • Dzień Chłopaka w zerówce
Dzień Chłopaka w zerówce
W piątek, 29 września, w oddziale przedszkolnym przeżywaliśmy Dzień Chłopaka. Czas ten upłynął nam w miłej atmosferze. Na początku dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Następnie chłopcy wzięli udział w konkursach i wspólnych zabawach z dziewczynkami. Na zakończenie zabawy pani wychowawczyni wręczyła chłopcom dyplomy dla superchłopaków.

Dnia 28 września 2017 r. • Oznaki jesieni
Oznaki jesieni
W środę, 27 września, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego były na wycieczce w parku 1 Maja. Miło było spacerować alejkami i poznawać oznaki jesieni. Zabawa „Wykonaj zadanie” podsumowała wiadomości zdobyte przez dzieci w plenerze. Tak minęła jesienna lekcja przyrody — wesoło i na zabawie.

Dnia 27 września 2017 r. • Gra terenowa przedszkolaków
Gra terenowa przedszkolaków
We wtorek, 26 września, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego po raz pierwszy brały udział w miejskiej grze terenowej. Odbyła się ona z inicjatywy Gminnego Przedszkola nr 4 w Trzciance. Zadaniem dzieci było odwiedzenie wyznaczonych instytucji, które znajdowały się na mapie terenowej, gdzie musiały wykonać drobne zadania. Była to dla dzieci świetna zabawa i jednocześnie doskonała możliwość poznania znaczących miejsc w Trzciance.

Dnia 26 września 2017 r. • Wielkie zerówkowe pranie
Wielkie zerówkowe pranie
Pogoda jeszcze nam sprzyja, więc wykorzystaliśmy dobrą aurę i w czwartek, 21 września, przygotowaliśmy z dziećmi wielkie pranie. Poprzez taką zabawę, ruch i aktywność poćwiczyliśmy nasze dłonie, przygotowując je i nasze ciało do nauki pisania.

Dnia 25 września 2017 r. • Spotkanie z saletynami
Spotkanie z saletynami
W środę, 20 września, z okazji 171 rocznicy objawienia Matki Bożej Saletyńskiej, w naszej szkole gościli księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette oraz przedstawicielka sióstr franciszkanek Rodziny Maryi. Przybyli zostali przywitani przez dyrektor szkoły Bożenę Wargin, a następnie wszyscy zebrani obejrzeli przedstawienie teatralne przygotowane przez nauczyciel matematyki Marię Łaszkiewicz-Henszke wraz z klasą VII.

Dnia 25 września 2017 r. • Międzynarodowy Dzień Pokoju
Międzynarodowy Dzień Pokoju
W czwartek, 21 września, przypadł Międzynarodowy Dzień Pokoju. Z tej okazji w naszym oddziale przedszkolnym odbyła się rozmowa z dziećmi na temat tego, jaką wartością jest pokój, jak należy postępować, by żyć w zgodzie z innymi, co robić, żeby panowała międzyludzka harmonia.

Dnia 25 września 2017 r. • Świetlica szkolna zerówki i klasy I
Świetlica szkolna zerówki i klasy I
W naszej świetlicy szkolnej dużo się dzieje. Każdy znajdzie tu coś ciekawego: warcaby, zajęcia plastyczno-techniczne, zajęcia taneczne i muzyczne, zajęcia sportowe, zajęcia audiowizualne w formie oglądania bajek. Z nami jest ciekawie! Zobaczcie zresztą sami...

Dnia 25 września 2017 r. • Sztukoteka — instrumenty dęte
Sztukoteka - instrumenty dęte
W piątek, 22 września, w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie w bieżącym roku szkolnym w ramach sztukoteki. Poprowadziła je artystyczna grupa Mozaika z Poznania. Zawsze stawia ona na trzy elementy interakcji — edukację, animację i kreację. W niezwykłych koncertach będą uczestniczyć nasze klasy 0–VI.

Dnia 22 września 2017 r. • Był u nas królik
Był u nas królik
W czwartek, 21 września, w naszym oddziale przedszkolnym gościliśmy królika, którego przyniosła nasza koleżanka Hanna Jóźwiak. Zerówkowicze chętnie obserwowali zachowanie sympatycznego zajęczaka. Serdecznie dziękujemy Hani i jej rodzicom za miłą niespodziankę, która sprawiła dzieciom wiele radości.

Dnia 21 września 2017 r. • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
W środę, 20 września, był obchodzony Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji rozmawialiśmy z dziećmi z naszego oddziału przedszkolnego o ważnych dla nich sprawach, czyli o ich prawach. Po naszej lekcji dzieci wiedzą, że mają prawa i że należy je przestrzegać. Przed nami spotkanie integracyjne z rodzicami dzieci zerówkowych, podczas którego będziemy wspólnie bawić się i obchodzić to ważne święto.

Dnia 20 września 2017 r. • Zakropkowani w zerówce
Zakropkowani w zerówce
W piątek, 15 września, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia wszyscy bez wyjątku ubrani byli właśnie w kolorowe kropki. Odbywały się także „kropkowe” zajęcia. Zobaczcie...

Dnia 11 września 2017 r. • Zerówkowy tydzień adaptacyjny
Zerówkowy tydzień adaptacyjny
Za nami pierwszy tydzień nauki i zabawy w naszej zerówce. Nareszcie możemy pokazać, co dzieci z oddziału przedszkolnego robiły w ostatnim czasie. Wszystko, co było naszym udziałem, można zobaczyć na zdjęciach. Zapraszamy!

Dnia 8 września 2017 r. • Nietypowi goście — patyczaki!
Nietypowi goście - patyczaki
W czwartek, 7 września, Antonina Wiśniewska z oddziału przedszkolnego przyniosła patyczaki w terrarium. Niektórzy z naszych zerówkowiczów widzieli takie stworzonka po raz pierwszy, dlatego Antonina opowiedziała nam, jak się nimi opiekować i co jest ich ulubionym przysmakiem.

Dnia 7 września 2017 r. • Piniata na rozpoczęcie roku szkolnego
Piniata na rozpoczęcie roku szkolnego
W naszym oddziale przedszkolnym mieliśmy ciekawe rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W poniedziałek, 4 września, po wspólnej mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela przyszliśmy z rodzicami dzieci do naszej sali i pań wychowawczyń. Po przekazaniu istotnych spraw związanych z nadchodzącym czasem wspólnego przebywania w zerówce czekała na najmłodszych niespodzianka — piniata.

Dnia 6 września 2017 r. • Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
W poniedziałek, 4 września, o godz. 10.00 rozpoczęliśmy inaugurację roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły spotkali się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela podczas mszy świętej sprawowanej przez proboszcza ks. Wawrzyńca Skrabę MS i prefekta szkoły ks. Mariusza Maćkowiaka MS — przedstawicieli organu prowadzącego szkołę. Po zakończonej mszy świętej dyrektor szkoły Bożena Wargi powitała wszystkich zebranych, zarysowała rozpoczętą właśnie reformę edukacji wprowadzającą ośmioletnią szkołę podstawową z klasami gimnazjalnymi, zaprezentowała poszczególnych wychowawców przypisanych do klas i życzyła każdemu uczniowi pomyślności w nauce. Następnie cała społeczność szkolna przeszła do szkoły, gdzie dopełniono czynności organizacyjnych, by już następnego dnia stanąć w pełnej gotowości do obowiązków szkolnych.

Dnia 8 czerwca 2017 r. • Spotkanie integracyjne z przyszłą zerówką
Spotkanie integracyjne z przyszłą zerówką
W środę, 7 czerwca, spotkała się u nas nowa grupa zerówkowiczów, którzy będą z nami na zajęciach od września w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej. Pani dyrektor szkoły Bożena Wargin powitała rodziców i dzieci. Mamy i tatowie zostali zaproszeni na zebranie z panią dyrektor, natomiast dzieci wraz z wychowawczyniami zerówki postanowiły zabawić się. Na koniec zabawy każdy uczestnik spotkania otrzymał dyplom.

Dnia 6 czerwca 2017 r. • Byliśmy w miasteczku westernowym
Byliśmy w miasteczku westernowym
W poniedziałek, 5 czerwca, dzieci z oddziału przedszkolnego i klasa I wyruszyły na wycieczkę autokarową do jedynego w swoim rodzaju miasteczka westernowego — Silverado City w Żninie. Celem naszego wyjazdu było właśnie przeniesienie się w świat Dzikiego Zachodu. Zerówka i pierwszoklasiści zwiedzili minizoo, arenę do rodeo, wioskę indiańską i kopalnię złota. Oglądali rodeo i „prawdziwy” napad na bank...

Dnia 3 czerwca 2017 r. • Jeszcze raz o festynie rodzinnym
Jeszcze raz o festynie rodzinnym
Jak pamiętamy, w czwartek, 1 czerwca, odbył się w naszej szkole festyn rodzinny. Na to wyjątkowe spotkanie licznie przybyli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Trzcianki, aby wspólnie przeżyć szczególny dzień — dzień rodziny, radości i zabaw. Prezentujemy drugą część relacji z tego wydarzenia, obejmującą m.in. fotorelację z przedstawienia teatralnego o Jasiu i Małgosi oraz wiedźmie, a także festynowe fotomigawki, zarejestrowane obiektywem aparatu fotograficznego Krzysztofa Zieńko.

Podziękowania za zaangażowanie w organizację
Festynu Rodzinnego
w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance
Serdecznie dziękuję za przygotowanie i organizację doskonałej imprezy rodzinnej, jakim był nasz szkolny Festyn Rodzinny.
Dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy pomagali w organizacji i wspierali rzeczowo całą imprezę.
Bez Waszego zaangażowania, Drodzy Przyjaciele, zorganizowanie Festynu Rodzinnego z tyloma atrakcjami nie byłoby możliwe.
Dziękuję Pracownikom szkoły — zarówno Nauczycielom, jak i Paniom oraz Panom z obsługi — za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Państwa pomysłowość i wsparcie oraz ciężka praca pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie imprezy.
Dziękuję Uczniom naszej szkoły za wspaniałą postawę, świetne zachowanie i udział w programie artystycznym.
Jestem z Was bardzo dumna.
Bożena Wargin
dyrektor Zespołu Szkół Katolickich
w Trzciance
Dnia 2 czerwca 2017 r. • Festyn rodzinny naszej szkoły
Festyn rodzinny naszej szkoły
Za nami Dzień Dziecka — czas rodzinnego przeżywania wspólnych chwil. Zespół Szkół Katolickich w Trzciance postanowił w tym roku właśnie w dniu 1 czerwca zorganizować festyn rodzinny. Na to wyjątkowe spotkanie licznie przybyli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Trzcianki. Wszyscy zgromadzili się na dziedzińcu szkolnym, aby wspólnie przeżyć niesamowity i pełen atrakcji czas integracji. Cieszymy się, że razem przeżywaliśmy nasz szczególny dzień — dzień rodziny, radości i zabaw.

Dnia 25 maja 2017 r. • Dzień Mamy i Taty w zerówce
Dzień Mamy i Taty w zerówce
W środę, 24 maja, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Mamy i Taty. Zerówkowicze wystąpili przed swoimi rodzicami. Na twarzach wszystkich mam i tatów gościł uśmiech, a nawet pojawiły się łzy wzruszenia, ponieważ ich pociechy zadały sobie wiele trudu, aby przygotować się do pięknej uroczystości. Były wierszyki, okolicznościowe piosenki o mamie i tacie, nie zabrakło również tańców.

Dnia 24 maja 2017 r. • Nasz udział w festiwalu piosenki przedszkolnej
Nasz udział w festiwalu piosenki przedszkolnej
We wtorek, 23 maja, w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbyły się eliminacje Powiatowego i Rejonowego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków „Czerwonak 2017”. W konkursie brało udział 21 solistów z miejscowych przedszkoli. Nasz oddział przedszkolny reprezentował Piotr Makarewicz, śpiewając piosenkę Bursztynek. Bardzo ładnie zaśpiewał wybrany przez siebie utwór, ale niestety nie udało mu się zakwalifikować do najlepszej piątki, która weźmie udział w eliminacjach rejonowych.

Dnia 23 maja 2017 r. • Byliśmy na miejskim placu zabaw
Byliśmy na miejskim placu zabaw
W poniedziałek, 22 maja, bawiliśmy się na największym placu zabaw w naszym mieście! To ostatnio zmodernizowany i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Trzciance, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic W. Broniewskiego i A. Mickiewicza. Najmłodsi korzystali z nowych huśtawek, karuzeli, zjeżdżalni i bujaków sprężynowych. Uśmiechom i zabawom nie było końca.

Dnia 19 maja 2017 r. • Byliśmy na gminnym konkursie matematycznym
Byliśmy na gminnym konkursie matematycznym
W czwartek, 18 maja, w Szkole Podstawowej w Rychliku odbył się IV Gminny Konkurs Matematyczny dla Przedszkolaków. Do eliminacji zgłosiło się dziewięć placówek. Nasze reprezentantki świetnie sobie poradziły z przygotowanymi zadaniami, ale to nie wystarczyło, aby stanąć na podium. Dziewczynki wróciły do szkoły z dyplomami i z drobnymi upominkami, a także z dużymi uśmiechami na twarzy.

Dnia 17 maja 2017 r. • Warsztaty mydlarskie — zerówka
Warsztaty mydlarskie - zerówka
We wtorek, 16 maja, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wybrały się na warsztaty mydlarskie do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej znajdującego się w Trzciance. Podczas praktycznych zajęć najmłodsi najpierw poznali historię powstania mydła. Następnie każde dziecko mogło uczestniczyć we własnoręcznym wyrobie i ozdabianiu kostki będącej środkiem do mycia. Na końcu spotkania mydełka zostały pięknie zapakowane i zabrane przez dzieci.

Dnia 16 maja 2017 r. • Dzień Polskiej Niezapominajki
Dzień Polskiej Niezapominajki
W poniedziałek, 15 maja, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance zaprosiła grupy przedszkolne na obchody Dnia Polskiej Niezapominajki. Podczas tych uroczystości przypominane są ważne treści o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Wszystkie przybyłe zespoły spotkały się przed budynkiem biblioteki, a potem pięknym korowodem udaliśmy się do parku 1 Maja w oczekiwaniu na włodarzy naszego miasta.

Dnia 15 maja 2017 r. • W fabryce słodkości w Poznaniu
W fabryce słodkości w Poznaniu
W czwartek, 11 maja, dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I wybrały się na wycieczkę autokarową do manufaktury czekolady i lizaków w Poznaniu „Słodkie Czary–Mary”. W fabryce dzieci poznały proces produkcji czekolady. Dowiedziały się również, jak wygląda wtrabianie bajecznie kolorowych lizaków. Ogromną atrakcją dla wszystkich był własnoręczny udział w wyrabianiu słodkości. Nieodzownym punktem wycieczki było odwiedzenie Starego Rynku i McDonalda w Poznaniu.

Dnia 12 maja 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W środę, 10 maja, p. Paulina Piduch, mama naszej zerówkowiczki Marii, czytała dzieciom książkę o Maszy i Niedźwiedziu zatytułowaną Obraz olejny. Fascynująca przygoda bohaterki utworu pełna humoru i błysku zafascynowała dzieci i wprawiła w doskonały humor.

Dnia 28 kwietnia 2017 r. • Z sukcesami w gminnym konkursie wokalnym
Z sukcesami w gminnym konkursie wokalnym
W środę, 26 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance odbył się V Gminny Konkurs Piosenki „Wiosenne Przebudzenie”. Był on skierowany do uczniów klas 0–III. Główną ideą spotkania było odkrywanie talentów wokalnych oraz integracja między szkołami i przedszkolami z terenu miasta i gminy. Nasi reprezentanci odnieśli sukces zajmując czołowe miejsca w swoich kategoriach!

Dnia 21 kwietnia 2017 r. • Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
W piątek, 14 kwietnia, został rozstrzygnięty konkurs na koszyczek wielkanocny, zorganizowany w naszej szkole w tym roku po raz pierwszy. Jego organizatorami byli wychowawca świetlicy szkolnej Małgorzata Grzyb i prefekt szkoły ks. Mariusz Maćkowiak MS. Wśród wykonanych prac dekoracyjnych można było zauważyć różnorodność technik i pomysłów ich wykonania. Laureaci otrzymali nagrody, wyróżnienia i dyplomy.

Dnia 20 kwietnia 2017 r. • Najpiękniejszy baranek
Najpiękniejszy baranek
W poniedziałek, 10 kwietnia, rozstrzygnięto wewnątrzszkolny konkurs na Najpiękniejszego Baranka Wielkanocnego. Spośród prac uczniów uczęszczających do klas 0–VI przedstawiciele społeczności szkolnej wybrali przygotowane w najbardziej kreatywny sposób. Zwycięzcy indywidualni w kategoriach klas 0–III i IV–VI oraz w kategorii zbiorowej otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Laureatom gratulujemy i zapraszamy do dalszych artystycznych poszukiwań.

Dnia 20 kwietnia 2017 r. • Przedstawienie o sile witamin
Przedstawienie o sile witamin
W piątek, 14 kwietnia, młodsi uczniowie naszej szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie Witaminowa przygoda w wykonaniu Iwony Fijałkowskiej i Grzegorza Ociepki. Przed widzami stanęły leśne zwierzęta: dwa zające, wilk i ptaszki. Jak to w bajkach bywa, wszystko kończy się pozytywnie. Pamiętajmy, że witaminowa przygoda powinna być nam bliska na co dzień.

Dnia 18 kwietnia 2017 r. • Warsztaty wielkanocne w muzeum
Warsztaty wielkanocne w muzeum
We wtorek, 11 kwietnia, nasi zerówkowicze uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych w trzcianeckim muzeum. Rozmawiano tam o zwyczajach związanych z Wielkanocą, np. o robieniu palm, sposobach barwienia jajek i pisanek, wyglądzie świątecznego stołu i wiosennego koszyczka. Hitem dla dzieci było upieczenie ciasta, które nazywa się mazurkiem. Niespodzianką dla wszystkich była wizyta zajączka wielkanocnego z prezentami w ogrodzie muzeum.

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele szkoły,

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Stanowi niesamowite Misterium Miłości Zmartwychwstałej — odradzania się wiary w siłę Jezusa Chrystusa i drugiego człowieka, uzyskiwanego dzięki wyjątkowemu działaniu Ojca Niebieskiego, który dla zachowania przez nas godności poświęcił własnego Syna. Wskazał nam pewną drogę — „drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły Wam radość, wzajemną życzliwość oraz stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie Mesjasza, niosące nam odrodzenie pełni życia, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu doświadczanych trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość chrześcijańskiego posłannictwa.
w imieniu grona pedagogicznego i pracowników
Dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance
WIELKANOC A.D. 2017
Dnia 11 kwietnia 2017 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne
Szkolne rekolekcje wielkopostne
W dniach od 29 marca do 1 kwietnia w naszej szkole odbywały rekolekcje wielkopostne. Przebiegły one pod hasłem „Być dobrym jak chleb” — trwamy bowiem w Roku Świętego Brata Alberta. W trakcie naszych szkolnych rozważań również w naszym oddziale przedszkolnym omawialiśmy z dziećmi to, jak niezwykle ważne jest trwać przed Bogiem w postawie oddania Mu i kształtowania swojej wrażliwości w oparciu o służenie innym ludziom, zwłaszcza potrzebującym. Przybyła do nas również dyrektor Hospicjum św. Elżbiety Caritas Diecezji Bydgoskiej w Złotowie s. Piotra CSSE — Honorata Dorota Lisakowska. Trzeba zaznaczyć, że nasza szkoła w ramach akcji wielkopostnej prowadziła zbiórkę darów na rzecz wskazanej instytucji.

Dnia 7 kwietnia 2017 r. • Spróbuj z nami... — wiosenne koszyczki i kwiaty
Spróbuj z nami... - wiosenne koszyczki i kwiaty
Święta tuż, tuż i dlatego zapraszamy Was do wykonania wraz z nami koszyczka z kurczakiem i bukietu wiosennych kwiatów. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonacie się, że to wcale nie jest trudne i z powodzeniem możecie nas naśladować! W dołączonej galerii zdjęć zobaczcie kolorowy efekt naszych zajęć świetlicowych.

Dnia 3 kwietnia 2017 r. • Sztukoteka — instrumenty afrykańskie
Sztukoteka - instrumenty afrykańskie
W środę, 29 marca, w naszej szkole odbyła się kolejna sztukoteka poprowadzona przez poznańską grupę artystyczną Mozaika. Tym razem zajęcia miały następujący temat: Dzienniki z Afryki — od Sienkiewicza do muzyki! Barwna twórczość posłużyła przybyłym do zaprezentowania tradycyjnych, rzadko spotykanych instrumentów afrykańskich. Z tej racji, że przywoływany podczas zajęć artystycznych literat mistrzowsko operował słowem pisanym, muzyczna podróż zorganizowana przez goszczącą u nas grupę Mozaika była również obudowana wokół środków poetyckich, tym razem wykorzystanych przez prowadzącą.

Dnia 28 marca 2017 r. • Degustowaliśmy czerwoną herbatę
Degustowaliśmy czerwoną herbatę
W piątek, 24 marca, nasza zerówka była w Zakątku Kawy i Herbaty. Pani Grażyna Czempińska już na nas czekała z pewną niespodzianką. Okazała się nią czerwona herbata. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji o pochodzeniu, sposobie przygotowania i właściwościach tego napoju...

Dnia 27 marca 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W piątek, 24 marca, pani Alina Marzec wpisała się do Klubu Czytających Rodziców zerówki. Nasz gość przygotował do wspólnej lektury ciekawą książkę o przygodach Kubusia Puchatka. Zainteresował dzieci swoim barwnym głosem, interpretacją tekstu i wspaniałymi ilustracjami...

Dnia 27 marca 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Od poniedziałku 13 marca do piątku 17 marca „Bohaterem Tygodnia” naszej zerówki była Natalia Bielej. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 24 marca 2017 r. • Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy Dzień Wiosny
We wtorek, 21 marca, obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W auli szkolnej odbyły się liczne okolicznościowe konkursy, zabawy i prezentacje, podczas których poszukiwaliśmy oznak wiosny w przyrodzie i poezji, a także prezentowaliśmy swoje wiosenne pasje oraz umiejętności. Reasumując, możemy stwierdzić, że wiosna nie ominęła naszej szkoły niezauważalnie!

Dnia 20 marca 2017 r. • Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka
W piątek, 17 marca, w szkole katolickiej po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Tego dnia dzieci, a także nauczyciele ubrani byli na zielono. Wszędzie rozwieszone były trójlistne koniczynki, flagi Irlandii oraz postacie leprechauna, złośliwego irlandzkiego skrzata. Świętowanie rozpoczęło się prezentacją przygotowaną przez uczniów klasy IV i przypominającą wszystkim, kim był św. Patryk. Kolejnym punktem programu było krótkie przedstawienie w wykonaniu uczniów z klasy III. W tym szczególnym dniu nie mogło również zabraknąć konkursów...

Dnia 20 marca 2017 r. • Dekoracje z materiałów wtórnych
Dekoracje z materiałów wtórnych
W czwartek, 16 marca, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Trzcianki odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastyczno-Ekologicznego „Przedmioty dekoracyjne z materiałów wtórnych” pod patronem Burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego. Dzieci z oddziału przedszkolnego Adrianna Kapela oraz Adam Król za wykonane prace otrzymały dyplomy za udział w konkursie.

Dnia 16 marca 2017 r. • Spróbuj z nami... — bazie
Spróbuj z nami... - bazie
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią święta Wielkiej Nocy. Zapraszamy was do zrobienia wraz z nami gałązek bazi. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonacie się, że to wcale nie jest trudne! W dołączonej galerii zdjęć możecie zobaczyć, jak podczas zajęć świetlicowych wykonaliśmy te efektowne symbole wielkanocne.

Dnia 16 marca 2017 r. • Zerówkowe II miejsce w gminnym konkursie tańca
Zerówkowe II miejsce w gminnym konkursie tańca
We wtorek, 14 marca, w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance odbył się III Gminny Międzyprzedszkolny Konkurs Tańca „Po prostu tańcz” dla dzieci 5- i 6-letnich. Głównym organizatorem i pomysłodawcą eliminacji było Gminne Przedszkole nr 4 w Trzciance. W konkursie zaprezentowało się dziewięć grup tanecznych z całej gminy, w tym również nasi zerówkowicze. Miło nam poinformować, że nasz odział przedszkolny wytańczył II miejsce!

Dnia 13 lutego 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 6 marca do piątku 10 marca 2017 r. był Jakub Matuszewski. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 13 marca 2017 r. • Spróbuj z nami... — koszyczki
Spróbuj z nami... - koszyczki
Dziś przedstawiamy Wam prosty sposób na zrobienie koszyczka, który może posłużyć do różnorodnych kompozycji. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonacie się, że wcale nie jest to trudne! W dołączonej galerii zdjęć możecie zobaczyć, jakie pomysłowe koszyczki wykonaliśmy podczas zajęć świetlicowych.

Dnia 10 marca 2017 r. • „Coś z niczego”
Coś z niczego
W czwartek, 9 marca, w naszej szkole odbył się finał świetlicowego konkursu plastyczno–ekologicznego „Coś z niczego”. Eliminacje były przeznaczone dla naszych uczniów oddziału przedszkolnego oraz dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej z klas I—IV szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką pracy plastyczno–technicznej z niepotrzebnych materiałów (odpadów). Pomysłowo przygotowane wytwory oceniała dwuosobowa komisja sędziowska. Organizatorem plastycznych eliminacji była opiekun świetlicy szkolnej p. Ewa Koniuszy.

Dnia 10 marca 2017 r. • Wycieczka do kotłowni szkolnej
Wycieczka do kotłowni szkolnej
W czwartek, 9 marca, dzieci z oddziału przedszkolnego na zajęciach dydaktycznych miały rozmowę na temat „Ogrzewanie w zimie — skąd bierze się ciepło w domu i w szkole?”. Następnie po tej ciekawej lekcji dzieci wybrały się na wycieczkę do szkolnej kotłowni. Tam na miejscu najmłodsi dowiedzieli się dużo ciekawych informacji.

Dnia 9 marca 2017 r. • Dzień Kobiet w zerówce
Dzień Kobiet w zerówce
W środę, 8 marca, p. Marzena Jóźwiak gościła w naszej zerówce w ramach zajęć dotyczących Klubu Czytających Rodziców. Akurat w tym dniu oprócz uczestniczenia w lekcji czytelniczej obchodziliśmy też Dzień Kobiet. Nasi chłopcy swoje koleżanki obdarzyli kwiatami i słodyczami. Zaśpiewali piosenkę pt. Marcowy kwiatek, zatańczyli, a na koniec objadaliśmy się lodami. To był piękny dzień!

Dnia 9 marca 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W środę, 8 marca, p. Marzena Jóźwiak z wielką przyjemnością wstąpiła do Klubu Czytających Rodziców naszego oddziału przedszkolnego. Zaciekawiła dzieci rosyjską bajką o rezolutnej dziewczynce o imieniu Masza.

Dnia 8 marca 2017 r. •
Dnia 6 marca 2017 r. • Przedszkolaki mają wiedzę o Ziemi Trzcianeckiej
Przedszkolaki mają wiedzę o Ziemi Trzcianeckiej
Ślady czasów minionych to nie tylko źródło informacji o naszej historii,
ale także żywa zachęta do podtrzymywania i tworzenia wartości wspólczesnych.
(aut. ks. Andrzej Szklarski MS, proboszcz naszej parafii w latach 1991–1997)
W piątek, 3 marca, w Gminnym Przedszkolu nr 1 w Trzciance odbył się VII Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Ziemi Trzcianeckiej. W eliminacjach wzięło udział sześć dwuosobowych drużyn z miejscowych oddziałów przedszkolnych. Naszą zerówkę reprezentowali zespołowo Adrianna Kapela oraz Jakub Matuszewski.

Dnia 1 marca 2017 r. • Ostatki w zerówce
Ostatki w zerówce
Nasze drogie dziatki dzisiaj są ostatki
więc suknie wkładajcie i na bal się wybierajcie.
(aut. NN)
Mamy ostatki — końcowe dni karnawału, ostatnie godziny zabaw przed Wielkim Postem! Pani Marzena Jóźwiak, mama naszej koleżanki Hani, we wtorek, 28 lutego, w godzinach porannych zajęć prowadziła w naszej zerówce warsztaty taneczne. Wszyscy daliśmy się ponieść niesamowitej zabawie i atmosferze.

Dnia 1 marca 2017 r. • Polskie legendy
Polskie legendy
Już od najmłodszych lat uczymy dzieci szacunku wobec polskiej historii i tradycji. Jednym z działań w tym kierunku było spotkanie uczniów klas 0–III z zespołem teatralnym należącym do grupy artystycznej Art and Music z Poznania, prezentującym polskie legendy. Przedstawienie teatralne odbyło się w piątek, 24 lutego. Artyści ze szczególną starannością zobrazowali dzieciom językiem teatralnym legendy: Orle gniazdo, Książę Popiel i myszy oraz O kwiecie paproci. Zapoznali również uczniów ze zwyczajami dawnej Polski. Na końcu przedstawienia uczniowie zatańczyli staropolskie tańce. Po raz kolejny dzieci miały możliwość przyswojenia nauk poprzez dobrą zabawę.

Dnia 24 lutego 2017 r. • Gimnazjaliści podarowali nam książki
Gimnazjaliści podarowali nam książki
W piątek, 17 lutego, dzieci z naszej zerówki gościły na lekcji wychowawczej klasy II gimnazjum. Wcześniej gimnazjaliści w ramach działań wolontariatu zebrali książki przeznaczone dla naszych najmłodszych. Przekazanie tego wyjątkowego literackiego prezentu było połączone z czytaniem bajek przez starszych uczniów. Dzieci z przyjemnością wysłuchały różnych interpretacji tekstów w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów.

Dnia 24 lutego 2017 r. • Zerówkowy tłusty czwartek
Zerówkowy tłusty czwartek
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła i faworków nasmażyła!
(przysłowie polskie)
W tłusty czwartek, 23 lutego, przygotowaliśmy faworki. Sami je formowaliśmy, smażyliśmy, a potem zjedliśmy z wielkim apetytem. Dzieci pamiętały również o swoich rodzinach, zabierając chrusty do domu.

Dnia 24 lutego 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
We wtorek, 21 lutego, w naszym oddziale przedszkolnym gościliśmy mamę Jakuba, czyli panią Annę Matuszewską. Pani Ania przyszła do nas z zamiarem wstąpienia do Klubu Czytających Rodziców zerówki. To wspaniale, że wspólnie możemy wkraczać w świat niezwykłych przygód zapisanych na kartach książek!

Dnia 23 lutego 2017 r. • Gra światłem i gestem — sztukoteka
Gra światłem i gestem — sztukoteka
W środę, 22 lutego, w auli naszej szkoły odbyło się kolejne spotkanie w ramach sztukoteki. Dzieci oddziału przedszkolnego i uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej przybyli na pokaz zatytułowany Ultrafiolet i pantomima — tu gra światłem i gestem się rozpoczyna! Grupa artystyczna Mozaika z Poznania tym razem skupiła się na uzyskaniu pozytywnych reakcji związanych z uzmysłowieniem nam roli światła i współgrającego z nim gestu aktorskiego

Dnia 22 lutego 2017 r. • Międzynarodowy Dzień Pizzy
Międzynarodowy Dzień Pizzy
Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada 9 lutego. Dlatego też we wtorek, 21 lutego, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do pizzerii Mamma Mia znajdującej się przy ul. Żeromskiego w Trzciance. Dzięki temu wyjściu zerówkowicze mogli poznać tajniki powstawania pysznego ciasta do pizzy, etapy komponowania jej składników oraz skosztować upieczonej specjalnie dla nas potrawy w tradycyjnym włoskim piecu opalanym drewnem, jedynym takim w naszej miejscowości. Za tę wspaniałą wycieczkę i wszelkie doznania kulinarne dziękujemy właścicielowi pizzerii Mamma Mia w Trzciance.

Dnia 20 lutego 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 13 lutego do piątku 17 lutego 2017 r. była Adrianna Kapela. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 20 lutego 2017 r. • W Trzciance jest kociarnia
W Trzciance jest kociarnia
W piątek, 17 lutego, obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. W jego przeddzień zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezpańskich kotów przebywających w naszej miejscowej kociarni zorganizowanej w ramach punktu weterynaryjnego „Pogotowie dla Zwierząt”, zlokalizowanego na pl. Pocztowym. Podczas wizyty w tym „kocim królestwie” dowiedzieliśmy się, że przebywa tu 65 kotów w różnym wieku w doskonałej kondycji. Wysłuchaliśmy także wiele ciekawych opowiastek o tych zwierzętach, ich zwyczajach i miejscu, w którym obecnie przebywają. Pozwolono nam również na bliskie kontakty z kotami. Po kociarni oprowadzała nas pani Katarzyna Ratajczak.

Dnia 20 lutego 2017 r. • Bal karnawałowy klas 0–IV
Bal karnawałowy klas 0–IV
W tym roku w środę, 15 lutego, klasy 0–IV świętowały karnawał „owocowo”. W sali gościnnie udostępnionej nam przez Zespół Szkół Technicznych spotkać można było tego wyjątkowego popołudnia wiele postaci baśniowych. Wszystkie proponowane konkurencje zainspirowane były zdrową tematyką. Dzieci były zabawiane przez Pana Truskawkę, Panią Arbuz i DJ-a Banana. Nawet nagrodami w konkursach były nasze rodzime jabłuszka. Było kolorowo, wesoło i... „owocowo”!

Dnia 17 lutego 2017 r. • Nad rzeką Trzcianka
Nad rzeką Trzcianka
W czwartek, 16 lutego, dzieci oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę nad rzekę Trzcianka, co ciekawe nazywającą się tak samo jak miasto. Nasza miejscowość oferuje wiele atrakcji turystycznych, a jedną z nich jest właśnie rzeka. Wije się ona przez nasza piękną okolicę, co dodaje uroku temu obszarowi geograficznemu. Idąc wytyczonym szlakiem, spotkaliśmy wiele kaczych rodzin i kruków. Obserwowaliśmy zachowania ptaków, słuchaliśmy ich głosów oraz podziwialiśmy umiejętności pływackie, rozróżnialiśmy płeć oraz rozmawialiśmy o żywieniu ujrzanych przedstawicieli zwierząt. Taki widok zauroczył nas wszystkich!

Dnia 16 lutego 2017 r. • W zerówce karnawałowo
W zerówce karnawałowo
Karnawał lubi zabawy, przebierańce, maskarady. Dlatego w środę, 15 lutego, w zerówce wykonaliśmy piękne maski na twarz do swobodnych zabaw. Własnoręcznie zrobione i przyozdobione stanowią dla nas ogromną wartość.

Plan lekcji
Informujemy, że na naszej stronie internetowej, w związku z rozpoczęciem II semestru nauki, zaktualizowaliśmy plan lekcji. Jest on dostępny pod zakładką „Plan Lekcji” — zobaczcie...
Redakcja
Dnia 14 lutego 2017 r. • W ferie byliśmy aktywni
W ferie byliśmy aktywni
W dniach od 30 stycznia do 3 lutego 2017 r., a więc w pierwszym tygodniu ferii zimowych, oraz we wtorek 7 lutego byliśmy niezwykle aktywni. Mimo tego, że czas wolny od lekcji i tradycyjnych obowiązków szkolnych kojarzy nam się z pewnym rozleniwieniem, były wśród nas osoby, które z wielką chęcią przychodziły do szkoły na zorganizowane przez nas zajęcia dodatkowe. W domach też wiele się działo. Jednoznacznie stwierdzamy, że ferie powinny trwać i trwać, i trwać, i trwać!...


Zakończyły się ferie zimowe!
Droga zbawienia przechodzi także przez ludzką pracę.
bł. Jan Paweł II
Witamy wszystkich po feriach zimowych! Były na pewno wspaniałe, choćby tylko ze względu na pogodę, która dała nam okazję do cieszenia się z uroków zimy... Wypoczęci, zregenerowani i pełni zapału wracamy do pracy!
Dnia 30 stycznia 2017 r. • Coroczne spotkanie dobroczynne
Coroczne spotkanie dobroczynne
Cieszymy się, że jak co roku, tak i teraz cała społeczność Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance mogła zebrać się w sali Szkoły Podstawowej nr 2. Wspólnie przeżywaliśmy spotkanie dobroczynne. Wszystkich przybyłych przywitała dyrektor szkoły katolickiej Bożena Wargin. Najpierw obejrzeliśmy inscenizację pt. Moc prezentów Izabeli Degórskiej w reżyserii nauczyciel języka polskiego Marzeny Felsmann w wykonaniu uczniów koła teatralnego. Następnie nauczyciel muzyki Bartosz Śliwiński zaprosił na scenę uczniów reprezentujących naszą szkołę w konkursach powiatowych i międzyszkolnych. Było też stoisko z ozdobami świątecznymi własnoręcznie przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli. Tradycją stało się już podczas naszych spotkań sprzedawanie cegiełek w postaci cytrynek św. Faustynki, przeznaczonych na budowę sali gimnastycznej.

Dnia 27 stycznia 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 23 grudnia do piątku 27 grudnia 2016 r. był Bartosz Sosnowski. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 27 stycznia 2017 r. • Dzień Babci i Dziadka w zerówce
Dzień Babci i Dziadka w zerówce
W czwartek, 26 stycznia, w naszym oddziale przedszkolnym w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały upominki, ale oczywiście do podarków dołączyły część artystyczną. Po części oficjalnej babcie i dziadkowie wraz z wnukami udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych podopiecznych. Był to piękny wieczór, który stanowił dowód miłości i wdzięczności wobec ukochanych seniorów.

Dnia 20 stycznia 2017 r. • Gala podsumowująca orszak Trzech Króli
Gala podsumowująca orszak Trzech Króli
W czwartek, 19 stycznia, w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się gala podsumowująca trzecią edycję Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli. Organizator tego przedsięwzięcia dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Bożena Wargin zaprosiła proboszcza ks. Wawrzyńca Skrabę MS, władze miasta, koordynatorów, wolontariuszy, służby porządkowe i wszystkich tych, którzy zaangażowali się w przygotowanie Orszaku. Na uroczystość przybyli też Trzej Królowie, którzy w dniu 6 stycznia razem z nami przemierzali ulice Trzcianki z okazji Objawienia Pańskiego. Uroczysa gala rozpoczęła się spektaklem Betlejem jest w nas, zaprezentowanym przez uczniów klasy VI.

Dnia 19 stycznia 2017 r. • Możliwości głosu — sztukoteka
Możliwości głosu — sztukoteka
W środę, 18 stycznia, odbyła się sztukoteka w wykonaniu poznańskiej grupy Mozaika. Temat tego spotkania był następujący: Głos od A do Z, czyli kalejdoskop głosu. Dzięki teatralno–muzycznym środkom przekazu mogliśmy zobaczyć i usłyszeć, w jaki sposób można scenicznie operować głosem, by był on ciekawy i budował przed nami nowe, wirtualne światy. Wraz z aktorem scen muzycznych oraz wokalistą poznaliśmy najróżniejsze możliwości kryjące się w głosie.

Dnia 16 stycznia 2017 r. • Śnieżne zabawy zerówkowiczów
Śnieżne zabawy zerówkowiczów
Kiedy świat pokryje śnieżny puch, lepienie zimowego bałwanka jest atrakcyjnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu. W piątek, 13 stycznia, aura zapewniła idealne warunki do lepienia śnieżnej postaci. Odpowiedni śnieg musi być mokry, ciężki, lepki. Tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego śmiało ruszyły na boisko szkolne, aby wspólnie bawić się na świeżym zimowym powietrzu.

Dnia 9 stycznia 2017 r. • III Trzcianecki Orszak Trzech Króli
III Trzcianecki Orszak Trzech Króli
W piątek, 6 stycznia, mieszkańcy miasta i gminy Trzcianka, w tym całe rodziny, wzięły udział w III Trzcianeckim Orszaku Trzech Króli — wspólnym, radosnym świętowaniu. W realizację orszaku zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie z trzech trzcianeckich szkół — ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół Katolickich. Rodzice dzieci przygotowali z tej okazji stroje aniołów i pasterzy oraz instrumenty perkusyjne dla najmłodszych. Mieliśmy świadomość, że nasza lokalna społeczność przyłączyła się do mnóstwa ludzi z całego globu, zamieszkałych na czterech kontynentach, gdzie w różnych miastach odbywały się orszaki Trzech Króli.

2 stycznia 2017 r. • Witamy po przerwie
Witamy wszystkich po przerwie świąteczno-noworocznej.
Pełni radości i zapału wracamy do swoich obowiązków ufni w to, że Boże Dziecię obdarzy nas swoim błogosławieństwem.
Życzymy także wszystkim, aby rozpoczynający się 2017 rok obfitował w sukcesy szkolne i osobiste.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Redakcja
Dnia 23 grudnia 2016 r. • W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas 0–III
W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas 0–III
W czwartek, 22 grudnia, uczniowie i nauczyciele klas 0–III naszej szkoły przeżywali przedświąteczny dzień skupienia. W trakcie naszych rozważań dowiedzieliśmy się, że święta bożonarodzeniowe są po to, byśmy mogli — może bardziej uroczyście niż zazwyczaj — uczyć się miłości do Jezusa przychodzącego do nas w postaci bezbronnego, jak najbardziej ludzkiego i zwyczajnego Dziecięcia, mającego jednak moc samego Boga — mesjańskie namaszczenie.

Dnia 23 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 19 grudnia do piątku 22 grudnia 2016 r. był Piotr Rutkowski. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 22 grudnia 2016 r. • Gwiazda betlejemska zaświeciła — sztukoteka
Gwiazda betlejemska zaświeciła — sztukoteka
W środę, 21 grudnia, w naszej szkole gościł zespół artystyczny Mozaika z Poznania. Kolejny raz mieliśmy możliwość uczestniczenia w niezwykle ciekawych zajęciach sztukoteki. Tym razem najważniejsza była gwiazda betlejemska: „Szczodry wieczór, dobry wieczór! Trzej królowie przyjechali i o gwiazdę się pytali, a ta gwiazda śliczna pani, z jedwabnymi rękawami, swoje dwory omiatała, bo się gości spodziewała.” Wraz ze świecącą gwiazdą i ruchomą szopką mogliśmy wspólnie przybliżyć się do piękna wydobytego z dawnych, uświęconych w naszym kraju obrzędów bożonarodzeniowych.

Dnia 22 grudnia 2016 r. • Zerówka rozdaje pierniki dobroci
Zerówka rozdaje pierniki dobroci
W środę, 21 grudnia, w świątecznym nastroju poszliśmy z piernikami dobroci i życzeniami bożonarodzeniowymi do osób znaczących w naszym szkolnym i klasowym życiu. Wszyscy serdecznie nas przyjęli, choć byli nieco zaskoczeni naszym przyjściem, a my dumni ze swoich działań wróciliśmy do szkoły. Niech Boża Dziecina wszystkim nam błogosławi!

Dnia 21 grudnia 2016 r. • Piosenki zimowo–świąteczne po angielsku
Piosenki zimowo–świąteczne po angielsku
We wtorek, 20 grudnia, w naszej szkole pierwszy raz odbył się szkolny Konkurs Piosenki Zimowo–Świątecznej w Języku Angielskim. Wzięli w nim udział uczniowie klas 0–III — z każdej klasy po dwóch reprezentantów. Po długiej naradzie szanowne jury ogłosiło swój werdykt, nagradzając wszystkich uczestników konkursu i przyznając dwa pierwsze miejsca dla Adrianny Kapeli i Anny Dziamskiej. Laureaci otrzymali dyplomy i słodkie świąteczne upominki, a zwyciężczynie — dodatkowo sześciomiesięczny kurs nauki języka angielskiego w prywatnej szkole językowej Centrum Helen Doron w Trzciance.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 12 grudnia do piątku 24 lutego 2017 r. była Karolina Marzec. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Wyróżnienia w powiatowym festiwalu kolęd i piosenek świątecznych
Wyróżnienia w powiatowym festiwalu kolęd i piosenek świątecznych
W środę, 14 grudnia, w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbył się XIX Powiatowy Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych. Eliminacje były przeznaczone dla solistów oraz zespołów wokalnych. Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów: zerówkowicz Piotr Makarewicz i pierwszoklasistka Patrycja Czarnecka oraz szóstoklasiści Julia Dziamska i Kacper Malicki. Miło nam poinformować, że Julia Dziamska oraz Kacper Malicki zostali wyróżnieni przez oceniających.

Dnia 19 grudnia 2016 r. • Oczekiwanie na Świętego Mikołaja
Oczekiwanie na Świętego Mikołaja
Cóż robić w wieczór poprzedzający przyjście Świętego Mikołaja, gdy emocje nie pozwalają spać? Może można by poczekać na niego w szkole... Tak też zrobili uczniowie naszej szkoły, którzy oczekiwali na przybycie Mikołaja wraz ze swoimi wychowawcami. Podczas długiego wieczoru zespoły klasowe 0–IV wzięły udział w licznych zabawach związanych tematycznie ze świętami. Następnie klasy II, III i IV udały się do swoich sal lekcyjnych, tej nocy pełniących rolę sypialni. Natomiast nasi zerówkowicze i pierwszaki poszli z rodzicami do swoich domów. Rankiem wszyscy spotkali się na roratach i wspólnie ruszyli do szkoły. Wyczekiwany Mikołaj odwiedził nas dopiero po śniadaniu.

Dnia 19 grudnia 2016 r. • Zerówkowe jasełka
Zerówkowe jasełka
W piątek, 16 grudnia, w naszym oddziale przedszkolnym w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance odbyło się spotkanie wigilijno–jasełkowe. Wzięli w nim udział pani dyrektor szkoły Bożena Wargin, rodzice oraz dziadkowie młodych artystów. Był to wyjątkowy wieczór — przedsmak rodzinnej Wigilii i Bożego Narodzenia.

Dnia 24 lutego 2017 r. • Koncert Majki Jeżowskiej
Koncert Majki Jeżowskiej
W czwartek, 15 grudnia, w Hali Sportowo-Widowiskowej odbył się koncert Majki Jeżowskiej. Ta polska piosenkarka i kompozytorka rozruszała nas podczas zabawy. Usłyszeliśmy znane piosenki. Zapewne kojarzymy chociażby A ja wolę moją mamę czy Wszystkie dzieci nasze są. Słysząc te utwory, nie można stać w miejscu, więc wszyscy wraz z Majką szaleliśmy na parkiecie!

Dnia 24 lutego 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
Do Klubu Czytających Rodziców naszej zerówki dołączyły kolejne osoby: w czwartek, 8 grudnia — pan Piotr Wieliński, oraz we wtorek 13 grudnia — pani Dorota Król. To wspaniale, że wspólnie możemy wkraczać w świat niezwykłych przygód zapisanych na kartach książek!

Dnia 24 lutego 2017 r. • Wykonaliśmy świąteczne pierniczki
Wykonaliśmy świąteczne pierniczki
W środę i czwartek, 14 i 15 grudnia, w naszym oddziale przedszkolnym odbyło się kolejne niesamowite spotkanie kulinarne. Zbliża się Boże Narodzenie, więc tym razem zaprosiliśmy dzieci i chętnych ich bliskich do wykonania świątecznych pierniczków, które napełniają mieszkanie intensywnym, korzennym zapachem.

Dnia 14 grudnia 2016 r. • Plastycznie ukazany Święty Mikołaj
Plastyczny konkurs świetlicowy „Mikołaj”
W dniach 1–6 grudnia 2016 r. trwał plastyczny konkurs świetlicowy „Mikołaj”. Dzieci przygotowały prace przedstawiające postać Świętego Mikołaja ( zobacz... ). Wszystkie rysunki były bardzo ładne i starannie wykonane. Jury wybrało trzy propozycje przedstawienia postaci:
  • I miejsce — Jolanta Stawicka,
  • II miejsce — Hanna Lisiak,
  • III miejsce ex aequo — Maria Piduch.
aut. Opiekun świetlicy szkolnej Justyna Drewnowska
Dnia 13 grudnia 2016 r. • Lalki pomocy
Lalki pomocy
W ramach realizacji hasła „odpowiedzialność” członkowie Samorządu Uczniowskiego zaprosili wszystkie dzieci z naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Uratuj dziecko w Afryce”, w trakcie której są pozyskiwane środki przeznaczone do walki z głodem na kontynencie afrykańskim. Poza zdobyciem informacji znajdujących się na plakatach rozwieszonych w szkole uczniowie mogli w konkretny sposób przyczynić się do wsparcia finansowego swoich rówieśników z krajów dotkniętych problemem głodu. Dzieci kupowały laleczki–cegiełki, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na zakup specjalistycznej żywności.
Lalki znalazły w bardzo szybkim tempie nowe domy.
Czekamy na kolejną dostawę szmacianek i zachęcamy do wsparcia naszej akcji. Każdy z nas może poczuć odpowiedzialność za dzieci żyjące w trudnych warunkach.
aut. Opiekun Samorządu Uczniowskiego Marzena Felsmann
Dnia 13 grudnia 2016 r. • Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Z okazji Dnia Pluszowego Misia opiekun biblioteki szkolnej Justyna Drewnowska zaprosił uczniów klasy zerowej do wspólnej zabawy. Każde dziecko opowiedziało o swojej ukochanej przytulance, o tym, w jakich okolicznościach ją dostało oraz jak ma na imię ulubiony miś. Następnie odbyło się wspólne czytanie książki o przygodach Kubusia Puchatka. Następnie mieliśmy zajęcia plastyczne. Na końcu spotkania każde dziecko otrzymało kolorowy balonik.

Dnia 13 grudnia 2016 r. • Kolędy i piosenki świąteczne
Kolędy i piosenki świąteczne
W poniedziałek, 12 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku odbył się IV Gminny Festiwal Kolęd i Piosenek Świątecznych dla Przedszkolaków. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 15 wykonawców. Nasz oddział przedszkolny reprezentowało dwóch wykonawców: Adrianna Kapela, śpiewając kolędę Świeć, gwiazdeczko, i Piotr Makarewicz, wykonując kolędę Dzisiaj w Betlejem. Miło nam poinformować, że nasz przedstawiciel Piotr został wyróżniony przez oceniających. Serdecznie gratulujemy i życzymy Piotrkowi dalszych sukcesów.

Dnia 12 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 5 grudnia do piątku 9 grudnia 2016 r. był Ksawery Strzelecki. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Zerówka na gminnych jasełkach
Zerówka na gminnych jasełkach
W czwartek, 8 grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do Hali Sportowo–Widowiskowej na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu podopiecznych z Gminnego Przedszkolna nr 1 w Trzciance. To było wspaniałe przedstawienie opowiadające historię narodzin małego Jezusa. Po spektaklu dzieci z pozostałych przedszkoli (w tym także i z naszego) prezentowały na scenie przygotowane kolędy i piosenki nawiązujące do świąt.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Wolontariacka zbiórka książek i gier
Wolontariacka zbiórka książek i gier
Od 1 do 5 grudnia trwała w naszej zerówce akcja wolontariatu na rzecz dzieci z oddziału Szpitala Powiatowego w Trzciance. Była to zbiórka książek, gier, puzzli, kolorowanek i kredek. „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych...” — powiedział św. Jan Paweł II. Dlatego pomagamy innym i zarazem odkrywamy sens znaczenia tej wartości.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Mikołaj z „Wyobraźnią Miłosierdzia” obdarował dzieci
Mikołaj z Wyobraźnią Miłosierdzia obdarował dzieci
We wtorek, 6 grudnia, w domu parafialnym przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela pojawił się długo oczekiwany Mikołaj z „Wyobraźnią Miłosierdzia”. By nie czuł się on osamotniony w zdobywaniu upragnionych zasobów dla najmłodszych, potrzebował on specjalnych pomocników. Taką rolę pośredniczącą spełniła w tym zakresie Fundacja „Wyobraźnia Miłosierdzia” działająca przy Zespole Szkół Katolickich.

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od dnia 28 listopada do dnia 2 grudnia 2016 r. była Maria Piduch. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 6 grudnia 2016 r. • Wizyta misia Samuela w zerówce
Wizyta misia Samuela w zerówce
W piątek, 18 listopada, miś Samuel odwiedził dzieci z oddziału przedszkolnego. Niecodzienny gość w piątkowy poranek wywołał wiele radości wśród naszych dzieci.

Dnia 5 grudnia 2016 r. • Młodsi uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości
Młodsi uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości
W czwartek, 10 listopada, w auli Katolickiej Szkoły Podstawowej odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy III przygotowali program artystyczny pt. Polsko, święte Twe imię. Był on adresowany do dzieci z klas 0–III. Podczas przedstawienia prezentowały się wszystkie klasy — śpiewając wybrane przez siebie utwory muzyczne związane z dniem 11 listopada, będący świętowaniem przez nas faktu odzyskania przez Polskę wolności.

Dnia 5 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W czasie od poniedziałku 21 listopada do piątku 25 listopada 2016 r. bohaterem tygodnia był Piotr Makarewicz. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 1 grudnia 2016 r. • Co tydzień mamy ćwiczenia gimnastyczne
Co tydzień mamy ćwiczenia gimnastyczne
Ćwiczenia gimnastyczne w oddziale przedszkolnym prowadzone są systematycznie dwa razy w tygodniu. Aby rozbudzić wśród naszych podopiecznych zamiłowanie do ruchu i sportu, proponujemy dzieciom różnorodne zabawy i zajęcia opierające się na aktywności ruchowej.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Przyrządziliśmy jabłka w cieście naleśnikowym
Przyrządziliśmy jabłka w cieście naleśnikowym
W piątek, 25 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z dziadkiem Marysi Piduch przygotowywały smaczne jabłuszka w cieście naleśnikowym, a także przepyszny deser jogurtowo–owocowy. Serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi Warginowi za bardzo miłą wizytę i dostarczenie dzieciom wielu wrażeń.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W piątek, 25 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej zerówce obchodzenie tej uroczystości jest już tradycją. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Opowiadały o swoich maskotkach, bawiły się z misiami.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Dzień Buraka
Dzień Buraka
W czwartek, 24 listopada, przypada Święto Buraka. Dlatego też, ucząc się pilnie w naszej zerówce, poświęciliśmy chwile temu warzywu. Nasz bohater burak jest cennym warzywem bogatym w wartości odżywcze, smakowe i barwnik. Mieliśmy mnóstwo pomysłów na świętowanie dnia tego czerwonego, smakowitego warzywa. Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach...

Dnia 29 listopada 2016 r. • Taniec z parasolkami
Taniec z parasolkami
Tak się bawią dzieci z naszego oddziału przedszkolnego przy piosence:
Hej pada, pada deszczyk, pada dziś od rana,
Zmoczył domy, płoty, drzewa, teraz z nami śpiewa:
Kap, kap, kap, krople deszczu złap!
Kap, kap, kap, po kałużach skacz!
(słowa: Monika Kluza, muzyka: Mateusz Kluza)

Dnia 28 listopada 2016 r. • Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
Pani Izabela Bielej przystąpiła do Klubu Czytających Rodziców naszej zerówki. Cieszymy się, że wspólnie możemy rozwijać się, poznając różne ciekawe historie zapisane na kartach książek. Literatura jest naprawdę ciekawa.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Smak zielonej herbaty
Smak zielonej herbaty
W poniedziałek, 21 listopada, poznaliśmy historię i smak zielonej herbaty. To już trzecie nasze spotkanie w sklepie Zakątek Kawy i Herbaty. Tym razem poznaliśmy chińską legendę o powstaniu zwyczaju picia zielonej herbaty, a także dowiedzieliśmy się, że taka herbata oprócz wyjątkowego smaku ma także właściwości lecznicze. Zyskała uznanie w oczach naukowców, którzy wciąż odkrywają jej nowe właściwości.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Skorzystaliśmy z siłowni plenerowej
Skorzystaliśmy z siłowni plenerowej
W piękny jesienny dzień — 21 listopada, gdy na niebie świeciło złote słońce, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wybrały się na spacer do parku 1 Maja. Oprócz tego, że odprężaliśmy się, przebywając na świeżym powietrzu, to jeszcze wykorzystaliśmy ten czas na ćwiczenia wykonywane przez nas z wielkim zapałem na siłowni plenerowej.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Odpowiedzialność jest ważną wartością
Odpowiedzialność jest ważną wartością
Z nowym rokiem szkolnym wchodzimy z dziećmi oddziału przedszkolnego w zgłębianie świata wartości moralnych. Nasze rozważania zaczynamy od odpowiedzialności. Rozumiemy ją jako rzetelne wypełnianie swoich obowiązków, dbanie o dobro i zapobieganie złu, gotowość do ponoszenia konsekwencji własnych wyborów i zachowań.
Św. Jan Paweł II podkreślał, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za siebie, za drugiego człowieka i za cały świat. Jego nauka jest naszym drogowskazem, które wcielamy w nasze przedszkolne codzienne życie.
aut. Felicja Dobranowska
Dnia 25 listopada 2016 r. • Zerówka pomaga zwierzętom
Zerówka pomaga zwierzętom
W piątek, 28 października, odbyło się w naszej zerówce podsumowanie akcji wolontariatu związanej z pomocą potrzebującym zwierzętom. W jej ramach przeprowadzaliśmy zbiórkę karmy dla psów ze schroniska w Jędrzejewie oraz zbieraliśmy kasztany i żołędzie dla zwierząt leśnych, a także odwiedzaliśmy schronisko. Podczas akcji pomocowej uświadomiliśmy sobie, że bezdomność zwierząt jest spowodowana przez ludzi. Zrozumieliśmy także, że naszym zadaniem jest również wspomaganie zwierząt leśnych, by te przetrwały zimę.

Dnia 24 listopada 2016 r. • Reprezentowaliśmy zerówkę w gminnym konkursie piosenki
Reprezentowaliśmy zerówkę w gminnym konkursie piosenki
W piątek, 28 października, w Gminnym Przedszkolu w Siedlisku odbył się II Gminny Konkurs Piosenki „Jesień wokół nas”. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały: Adrianna Kapela, śpiewając piosenkę Leśna muzyka, i Hanna Jóźwiak, wykonując utwór Jabłka. Przygotowaniem naszych przedstawicielek zajęły się wychowawczynie Felicja Dobranowska i Ewa Koniuszy. Niestety, nie udało się nam zająć miejsca na podium. Cieszymy się jednak, że umiemy pięknie śpiewać.

Dnia 23 listopada 2016 r. • Głośne czytanie dzieciom
Głośne czytanie dzieciom
W czwartek, 27 października, w naszej zerówce odbyło się spotkanie dotyczące głośnego czytania dzieciom. Z tej okazji przybyła do nas p. Angelika Dąbrowska oraz dziewczyny z klasy I gimnazjum.
Wstąp do „Klubu Czytających Rodziców” działającego w naszym oddziale przedszkolnym! Wspólnie na pewno uda nam się zaszczepić naszym pociechom miłość do literatury, która uczy, bawi i wychowuje.
Serdecznie zapraszamy do naszego oddziału do czytania dzieciom!

Dnia 22 listopada 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W czasie od poniedziałku 14 listopada do piątku 18 listopada w naszej zerówce bohaterem tygodnia była Zofia Menska. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 17 listopada 2016 r. • Zerówkowy sukces recytatorski
Zerówkowy sukces recytatorski
We wtorek 15 listopada, w Gminnym Przedszkolu nr 3 w Trzciance odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Wiersze Brzechwy i Tuwima”. Na scenie zaprezentowało się 16 uczestników. Miło nam poinformować, że Jakub Matuszewski, przedstawiciel naszego oddziału przedszkolnego, zajął III miejsce, recytując wiersz pt. Arbuz autorstwa Jana Brzechwy. Gratulujemy!!!

Dnia 16 listopada 2016 r. • Gimnazjalistki czytały zerówkowiczom
Gimnazjalistki czytały zerówkowiczom
W październiku szkolne koło biblioteczne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowało akcję czytelniczą, podczas której członkinie klubu czytały w zerówce różne krótkie, humorystyczne wierszyki i opowiadania. Spotkania z lekturą były prowadzone zawsze na długiej przerwie międzylekcyjnej. Za każdym razem zerówkowicze przysłuchiwali się z wielką przykładnością innym tekstom odczytywanym na głos.

Zdjęcia klasowe
Informujemy, że na naszej stronie internetowej, pod zakładką „Uczniowie” są już od pewnego czasu zamieszczone zdjęcia klasowe dotyczące roku szkolnego 2016/2017 — zobaczcie...
Jednocześnie przypominamy, że zdjęcia klasowe z poprzednich lat możecie oglądać w naszym „Archiwum” →
Redakcja
Dnia 16 listopada 2016 r. • Zerówka na warsztatach paleontologicznych
Zerówka na warsztatach paleontologicznych
W czwartek, 20 października, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na warsztaty paleontologiczne do trzcianeckiego muzeum. To były bardzo udane warsztaty pełne atrakcji rodem z najdawniejszych czasów i wrażeń. Przepraszamy, że dopiero teraz prezentujemy relację z tego wydarzenia. Spowodowane zostało to przyczynami natury technicznej.

Dnia 4 listopada 2016 r. • W Dzień Zaduszny na cmentarzu
W Dzień Zaduszny na cmentarzu
W środę, 2 listopada — w Dzień Zaduszny, uczniowie klas 0–III wybrali się na cmentarz parafialny, aby tam polecać Bogu dusze zmarłych. Była wspólna modlitwa najmłodszych przy grobach i symboliczne zapalenie znicza. Razem dbamy oto, aby pamięć o naszych bliskich zmarłych i troska o ich dusze nie zostały zapomniane, a nasi uczniowie już za młodu okazywali szacunek i miłość do każdego człowieka.

Dnia 3 listopada 2016 r. • Bal wszystkich świętych
Bal wszystkich świętych
W piątek, 28 października, nasza aula szkolna zapełniła się tłumem świętych Bożych. W przededniu uroczystości związanych z przeżywaniem dnia 1 listopada w naszej szkole w klasach 0–III i IV–VI po raz drugi bawiono się na balu wszystkich świętych. W auli szkolnej maszerowały, przebiegały, spacerowały, tańczyły, a także czasami odpoczywały zastępy niezliczonych osób, które pokazały nam, jak pięknie jest żyć najważniejszymi wartościami oraz jak wspaniale karmić się Miłością i obdarzać ją innych. Chcąc uradować się obcowaniem świętych, uczniowie barwnie się poprzebierali, by w ten sposób przywołać niezliczone rzesze kanonizowanych i beatyfikowanych w historii Kościoła.

Dnia 3 listopada 2016 r. • Wizyta w schronisku dla zwierząt w Jędrzejewie
Wizyta w schronisku dla zwierząt w Jędrzejewie
W piątek, 28 października, uczniowie zerówki i klasy III szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Jędrzejewa. Przez kilka tygodni zbieraliśmy podarunki dla bezdomnych psów, m.in. karmę, koce, legowiska i zabawki. Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z weterynarzem, który opowiedział dzieciom, jak należy opiekować się psami. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po schronisku. Dowiedzieliśmy się wielu bardzo ważnych rzeczy. To była ciekawa i pouczająca wycieczka.

Dnia 3 listopada 2016 r. • Bal owocowo–warzywny
Bal owocowo-warzywny
W piątek, 28 października, w godzinach popołudniowych odbył się w zerówce bal owocowo–warzywny. W ten sposób podsumowaliśmy cykl naszych lekcji Owoce i warzywa jesienią. Nasz bal owocowo–warzywny był dobrym pomysłem na przeprowadzenie zajęć integracyjnych, a także formą aktywności służącą do wyrobienia nawyków zdrowego odżywiania i do dobrego spędzania wspólnego czasu.

Dnia 28 października 2016 r. • Sztukoteka: Skandynawskie dźwięki
Skandynawskie dźwięki
W środę, 26 października, po raz kolejny gościliśmy artystów z grupy Mozaika z Poznania. Tym razem sztukoteka miała następujący tytuł: Skandynawskie smaki na struny i smy(cz)ki. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I–III szkoły podstawowej zostały zaproszone w muzyczną podróż w głąb tradycyjnej muzyki skandynawskiej. Struny, smyczki i śpiew przeniosły nas w klimat północnych tańców i opowieści.

Dnia 28 października 2016 r. • Degustacja białej herbaty
Degustacja białej herbaty
W czwartek, 27 października, odbyło się drugie spotkanie z udziałem dzieci naszego oddziału przedszkolnego w sklepie „Zakątek Kawy i Herbaty” u państwa Grażyny i Roberta Czempińskich. Poznaliśmy białą herbatę i dowiedzieliśmy się o niej dużo niezwykle ciekawych rzeczy. I ktoby pomyślał, że na świecie jest tyle ciekawych herbat o różnych właściwościach i historiach związanych z ich plantacją i spożywaniem?

Dnia 22 października 2016 r. • Konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”
Konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”
W naszej szkole odbył się szkolny konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”. Eliminacje były przeznaczone dla naszych uczniów oddziału przedszkolnego oraz szkoły podstawowej klas I–IV uczęszczających do świetlicy szkolnej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie portretu nauczyciela za pomocą dowolnej techniki plastycznej. Prace były wykonane z dużą starannością i odzwierciedlały oczami najmłodszych sylwetki pedagogów pracujących w Zespole Szkół Katolickich. Zostały one wyeksponowane na holu szkoły podstawowej. Prace oceniała dwuosobowa komisja. Organizatorem plastycznych eliminacji była opiekun świetlicy szkolnej p. Ewa Koniuszy.

Dnia 22 października 2016 r. • Zrobiliśmy sałatkę jarzynową
Zrobiliśmy sałatkę jarzynową
W piątek, 21 października, postanowiliśmy zrobić sałatkę jarzynową. Wcześniej nastąpił podział prac przygotowawczych, a potem z wielkim zapałem chwyciliśmy za noże i kroiliśmy warzywa w nieregularną kostkę. Nasza sałatka składała się z ośmiu składników warzywnych i czterech produktów smakowych. „Pycha!” — tak stwierdziły dzieci po degustacji sałatki. Kto chciał, to pozostałą nam potrawę mógł jeszcze zabrać do domu, aby poczęstować rodziców.

Dnia 17 października 2016 r. • Rodzinne czytanie Biblii
Rodzinne czytanie Biblii
W niedzielę, 16 października, mając na uwadze ogromne znaczenie ksiąg kanonicznych dla wzrostu naszej wiary, Zespół Szkół Katolickich w Trzciance zorganizował rodzinne czytanie Biblii. Wszyscy zebraliśmy się o godz. 12.00 na deptaku przy ul. T. Kościuszki — w miejscu tzw. amfiteatru (naprzeciwko kościoła) w ramach akcji „Czytam, bo chcę”. Zaprosiliśmy chętnych, w tym rodziny wraz z dziećmi, do wspólnego uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu. W ten sposób świętowaliśmy 38 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Dnia 15 października 2016 r. • Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek, 14 października, przeżywaliśmy święto wszystkich pracowników oświaty — nauczycieli i przedstawicieli administracji i obsługi. W Dniu Edukacji Narodowej cała szkoła zapełniła się niezliczoną ilością bukietów kwiatów i wypowiadanych słów pomyślności zawodowej. To uczniowie pędzili korytarzami szkolnymi do pedagogów, by im podziękować za codzienny trud dydaktyczno–wychowawczy.

Dnia 12 października 2016 r. • „Na straganie w dzień targowy...”
Na straganie w dzień targowy...
Już po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs „Postacie z owoców i warzyw”. Eliminacje były przeznaczone dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Mogliśmy podziwiać cudaki, jakie dzieci niejednokrotnie wraz z rodzicami wyczarowały z owoców i warzyw. Tego samego dnia odbył się również I szkolny konkurs recytatorski „Owoce i warzywa w literaturze”. W konkursie brali udział uczniowie klas 0–III. Serdecznie gratulujemy laureatom, uczestnikom i organizatorom obu konkursów.

Dnia 9 października 2016 r. • Dwie Dorotki — przedstawienie o wyborze dobra
Dwie Dorotki
W czwartek, 6 października, w naszej szkole gościł zespół artystyczny Studia Małych Form Teatralnych Art–Re ze spektaklem Dwie Dorotki. Aktorzy z Krakowa odwiedzili dzieci z klas 0–III i przenieśli widzów w scenerię biednej rodziny, której bohaterkami były dwie siostry i macocha. Po obejrzeniu przedstawienia w sercach najmniejszych zostało przesłanie dotyczące wielkiego znaczenia pełnienia w życiu dobrych uczynków. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania grupy Art–Re!

Dnia 6 października 2016 r. • Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły
W środę, 5 października, nasz Zespół Szkół Katolickich obchodził Dzień Patrona. Jest nim św. s. Faustyna, głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego. Aby podkreślić wyjątkowość tego dnia, normalne zajęcia szkolne zostały zastąpione przez okolicznościowe zajęcia (m.in. prezentacje i filmy poświęcone św. Faustynie), gry i zabawy.

Dnia 5 października 2016 r. • Bogactwo herbat
Bogactwo herbat
W piątek, 30 września, nasz oddział przedszkolny odwiedził sklep „Zakątek Kawy i Herbaty” w Trzciance. Dzięki właścicielom sklepu państwu Grażynie i Robertowi Czempińskim będziemy sukcesywnie poznawać gatunki różnych aromatycznych napojów przyrządzanych z suszonych liści herbacianych i ich smaki. Podczas pierwszej wizyty z wielką ciekawością omówiliśmy dwie chińskie kwitnące herbaty. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni nowinkami i zostali obdarowani różnymi gatunkami herbat.

Dnia 4 października 2016 r. • Zerówka świętowała Dzień Chłopaka
Zerówka świętowała Dzień Chłopaka
W piątek, 30 września, w oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. W tym szczególnym czasie dziewczynki składały swoim kolegom życzenia i zaśpiewały im Życzymy, życzymy. Były także konkursy na zręczność, wytrzymałość i pamięć, a także tańce i zabawy. Na zakończenie wszyscy otrzymali truskawkową galaretkę w kubeczku. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

Dnia 27 września 2016 r. • Spotkanie z saletynami
Spotkanie z saletynami
Jak co roku z okazji 170 rocznicy objawienia Matki Bożej w La Salette uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich — jako wyraz wdzięczności za ich pracę duszpasterską skierowaną także do społeczności szkolnej — zaprosili księży misjonarzy saletynów na uroczystość zainaugurowaną w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Pierwszym elementem tego spotkania był program poetycko–muzyczny Totus Tuus skomponowany z utworów dotyczących biografii Jana Pawła II oraz wierszy ks. Jana Twardowskiego. Drugim — wspólny poczęstunek przygotowany przez pracowników szkoły w domu parafialnym.

Dnia 26 września 2016 r. • Szaszłyki owocowe
Szaszłyki owocowe
W piątek, 23 września, dzieci z oddziału przedszkolnego wykonywały szaszłyki z owoców sezonowych i egzotycznych. Ich przygotowanie dało zerówkowiczom wiele satysfakcji i radości. Wszystkim posiłek bardzo smakował i był pożywny, gdyż zawierał mnóstwo witamin. W obecnym roku szkolnym zajęcia kulinarne w naszym oddziale przedszkolnym będą prowadzone raz w miesiącu.

Dnia 23 września 2016 r. • Z wizytą na poczcie
Z wizytą na poczcie
W czwartek, 22 września, byliśmy z wizytą na poczcie. Mieliśmy cel, gdyż wcześniej utrwaliliśmy znajomość własnego adresu zamieszkania, rozmawialiśmy o pracy listonosza i funkcjonowaniu poczty, a potem rysowaliśmy pocztówki dla mamy i taty według własnego pomysłu. Będąc na poczcie, każde dziecko kupiło znaczek, przykleiło go w odpowiednie miejsce i wrzuciło kartkę z pozdrowieniami do skrzynki pocztowej. Teraz czekamy w domu na wizytę listonosza z upragnioną przesyłką!

Dnia 12 września 2016 r. • Przybory szkolne dla Madagaskaru
Przybory szkolne dla Madagaskaru
W dniach 5–9 września w naszej szkole przedstawiciele Szkolnego Koła Misyjnego wraz z opiekun pedagog szkolną Jadwigą Górską zorganizowali sprzedaż cegiełek przeznaczonych na pomoc finansową na rzecz szkół na Madagaskarze. Przypominamy, że nasz Zespół Szkół Katolickich od 4 lat współpracuje z ks. Marianem Sajdakiem MS, członkiem Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, m.in. finansując naukę dziewczynki Marii Franciszki z Madagaskaru w ramach akcji „Adopcja Serca”. Obecnie współdziałający z nami saletyn opiekujący się ośrodkami szkolno–wychowawczymi dla sierot znajdujących się na wyspie na Oceanie Indyjskim poprosił o pomoc finansową na rzecz tamtejszych szkół. Udało nam się zebrać kwotę 420 zł. Dzięki przekazanym dobrowolnym ofiarom biedni Madagaskarczycy zostaną wyposażeni w potrzebne przybory szkolne.

Dbamy o zdrowie jamy ustnej
Od dnia 28 kwietnia 2016 r. nasz oddział przedszkolny bierze udział w projekcie Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców, realizowanym dzięki Funduszom Szwajcarskim — Swiss Contribution. Działania odbywają się także dzięki Ministerstwu Zdrowia i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Naszym celem jest to, aby dzieci poprawiły zdrowie jamy ustnej i uzyskały wzrost świadomości i utrwalenia prawidłowych nawyków w zakresie jej higieny w grupach docelowych.
Szczegóły odnoszące się do programu znajdują się na stronie: www.zebymalegodziecka.pl.
Krzysztof Felsmann
Dnia 7 września 2016 r. • „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”
Bezpiecznie to wiedzieć i znać
We wtorek, 6 września, w naszej szkole gościliśmy panią policjantkę Esterę Bartol w ramach programu profilaktycznego „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”. Uczniowie klas 0–III szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu i dowiedzieli się o rozpoznawaniu zagrożeń występujących w środowisku. Najmłodsi usłyszeli wiele cennych wskazówek dotyczących zachowania bezpieczeństwa w drodze do szkoły i domu.

Dnia 5 września 2016 r. • Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
W czwartek 1 września 2016 r. przeżywaliśmy inaugurację roku szkolnego 2016/2017. Cała społeczność szkolna zgromadziła się o godz. 10.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Wspólnie powierzyliśmy początek naszych zmagań dydaktyczno-wychowawczych Panu Bogu i Maryi. Mszę świętą odprawili ks. proboszcz Wawrzyniec Skraba MS i ks. Mariusz Maćkowiak MS, nowy prefekt naszej szkoły.

Dnia 25 czerwca 2016 r. • Uroczystość zakończenia zajęć szkolnych 2015/2016
Uroczystość zakończenia zajęć szkolnych 2015-2016
Właśnie dotrwaliśmy dzielnie do piątku 24 czerwca 2016 r. — dnia uroczystości zakończenia zajęć szkolnych w roku szkolnym 2015/2016. Wszyscy zwarci i gotowi przybyliśmy na godz. 10.00 do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Tu odbyła się msza święta podsumowująca nasze całoroczne działania dydaktyczno-wychowawcze. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. Wawrzyniec Skraba MS, przedstawiciel organu prowadzącego szkołę. Po Eucharystii przyszedł czas na wręczenie świadectw szkolnych, wyróżnień, dyplomów, przyznania tytułów „Przyjaciela Szkoły”. Były okolicznościowe przemowy dyrektor szkoły Bożeny Wargin, prefekta szkoły ks. Piotra Stangrickiego MS, burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego i przedstawicieli Rady Rodziców.

Dnia 23 czerwca 2016 r. • Pielgrzymka szkolna do Łomnicy
Pielgrzymka szkolna do Łomnicy
We wtorek, 21 czerwca, o godz. 9.00 wyruszyła do Łomnicy IV Dziękczynna Piesza Pielgrzymka Szkolna z udziałem uczniów, rodziców, przyjaciół szkoły i nauczycieli naszego Zespołu Szkół Katolickich. Celem naszej wędrówki było wspólne uczestniczenie w modlitwie i integrowanie się społeczności szkolnej z okazji kończącej się nauki w roku szkolnym 2015/2016. Trasa do wsi Łomnica mierzyła 9,6 km. Dzielnie przeszliśmy tę odległość na własnych nogach, modląc się do Pana Boga i Maryi. Będąc u celu, wspólnie przeżyliśmy dziękczynną Eucharystię celebrowaną przez prefekta szkoły ks. Piotra Stangrickiego MS w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz po mszy świętej spędziliśmy czas na pobliskim placu zabaw.

Dnia 21 czerwca 2016 r. • Zerówka i klasa III w jednostce ratowniczo-gaśniczej
Zerówka i klasa III w jednostce ratowniczo-gaśniczej
W piątek, 17 czerwca, dzieci z oddziału przedszkolnego i klasa III odwiedziły Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Trzciance. Celem wycieczki było spotkanie z pracownikami straży, poznanie specyfiki ich pracy oraz obejrzenie sprzętu, jakimi dysponują na co dzień w trakcie wykonywania czynności ratowniczych. Niech ta zdobyta wiedza zachowa się jak najdłużej w pamięci uczniów naszej szkoły. To była wspaniała wycieczka!!!

Dnia 21 czerwca 2016 r. • Zerówka coraz bliżej wakacji
Zerówka coraz bliżej wakacji
W piątek, 17 czerwca, o godz. 17.00 zebraliśmy się integracyjnie z dziećmi naszej zerówki i ich rodzicami u państwa Agnieszki i Wojciecha Kapelów w Straduniu w gospodarstwie agroturystycznym Wojada, aby podziękować za miniony dobry rok szkolny. Pomimo ekstremalnych warunków pogodowych nie zabrakło dobrej woli, chęci, zrozumienia i dobrego ducha, aby wspólnie przyjemnie spędzić ten czas. Wszystkim rodzicom i wychowankom życzymy dobrego wypoczynku w rękach Boga.

Dnia 20 czerwca 2016 r. • Nauka udzielania pomocy przedmedycznej w zerówce
Nauka udzielania pomocy przedmedycznej w zerówce
W czwartek, 16 czerwca, w związku ze zbliżającymi się wakacjami, w naszym oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas lekcji dzieci utrwalały sobie znajomość numerów alarmowych, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy. Potem zerówkowicze poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia w przypadku nieobecności osób dorosłych w pobliżu. Największe emocje wśród dzieci wzbudziło układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, a także pokaz czynności resuscytacji wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę.

Dnia 16 czerwca 2016 r. • Zajęcia logopedyczne
Zajęcia logopedyczne
Dzieci z zaciekawieniem zaglądają do wnętrza gabinetu logopedycznego znajdującego się na drugim piętrze budynku naszej szkoły. Niektóre z nich nigdy tam nie były. Za to dobrze znają ten pokoik ze spadzistym dachem te uczestniczące w terapii pedagogicznej. A jak wyglądają nasze zajęcia logopedyczne? Otóż spotykamy się raz w tygodniu, aby ćwiczyć, ale też by sprawdzić, co zostało utrwalone podczas prac domowych, a także zaplanować terapię na następne dni. Zapraszamy Was do obejrzenia naszego gabinetu i zgromadzonych w nim pomocy. Nauka mówienia naprawdę może być ciekawą przygodą!

Dnia 13 czerwca 2016 r. • Spotkanie integracyjne w oddziale przedszkolnym
Spotkanie integracyjne w oddziale przedszkolnym
W środę, 8 czerwca, w ciągu przedpołudniowych godzin odbyło się spotkanie z koleżankami i kolegami, którzy chcą być w naszym oddziale przedszkolnym od początku roku szkolnego 2016/2017. Na to spotkanie zaplanowaliśmy zajęcia kulinarne. W ich trakcie poznaliśmy dobroczynną rolę koktajli dla organizmu człowieka. Z wyborem tematu trafiliśmy w upodobania przybyłych gości. Czas przeznaczony na wspólne przebywanie upłynął wesoło, ciekawie i przyjaźnie. Do zobaczenia 1 września. Czekamy na Was!

Dnia 13 czerwca 2016 r. • Przedszkolne sukcesy matematyczne
Przedszkolne sukcesy matematyczne
W środę, 8 czerwca, Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Lasu w Rychliku zorganizowała III Gminny Konkurs Matematyczny dla Przedszkolaków. Każda ze szkół mogła wytypować dwoje uczestników eliminacji. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Matuszewski i Miłosz Król. W konkursie indywidualnym Jakub Matuszewski zdobył II miejsce, a Miłosz KrólIII miejsce. Jako drużyna nasi reprezentanci byli niepokonani i wrócili z zawodów z I miejscem.

Dnia 13 czerwca 2016 r. • Sztukoteka — tym razem instrumenty dęte
Sztukoteka - Instrumenty Dęte
W środę, 8 czerwca, w szkole podstawowej odbyła się sztukoteka w wykonaniu grupy artystycznej Mozaika z Poznania. Tym razem zajęliśmy się zagadnieniem instrumentów dętych obecnych w polskiej muzyce tradycyjnej. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się wielu ciekawych szczegółów dotyczących klarnetu. Również usłyszeliśmy, jak pięknie wybrzmiewa ten instrument. Zastanawialiśmy się wspólnie, skąd wzięły się tuby, saksofony i trąbki. Po tym spotkaniu pełnym akcentów muzycznych jesteśmy znów bogatsi w wiedzę o kulturze.

Dnia 10 czerwca 2016 r. • Festyn rodzinny
Festyn rodzinny
W poniedziałek, 6 czerwca, w godz. 16.30–19.00 nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance zaprosili uczniów, ich rodziców, przyjaciół szkoły i mieszkańców Trzcianki do wspólnego świętowania. Razem przeżywaliśmy nasz szczególny dzień — dzień rodziny, czas radości i zabaw. Podczas naszego integracyjnego spotkania było wiele atrakcji i zabaw dla młodszych oraz starszych. Zainteresowanie wzbudziły pokazy tańca towarzyskiego i festiwal mody. Wszyscy spragnieni sztuki teatralnej obejrzeli spektakl Francuskie dyrdymały, czyli rzecz o pieczeniu chleba. Dla wzmocnienia sił raczyliśmy się chlebem ze smalcem, ogórkiem małosolnym, grillowaną kiełbasą, sałatkami, ciastami i napojami. Wesołym atrakcjom nie było końca i wszyscy bawili się kapitalnie!

Dnia 10 czerwca 2016 r. • Wspólne czytanie w zerówce
Wspólne czytanie w zerówce
Zakończyliśmy zerówkowy projekt „Czytamy razem”, który trwał od września 2015 r. do czerwca 2016 r. i dotyczył rozwijania kompetencji w zakresie czytania i zainteresowania książką. Istnieje związek pomiędzy zamiłowaniami czytelniczymi a czytaniem dzieciom literatury w dzieciństwie. W kontekście wychowania najmłodszych na przyszłych świadomych czytelników z pomocą przyszli rodzice naszych dzieciuczniowie z klasy III szkoły podstawowej. Znaczący wpływ na kształtowanie kultury czytelniczej miały też cotygodniowe spotkania z książką w Publicznej Bibliotece Miasta i Gminy Trzcianka prowadzone przez p. Wiolettę Kasztelan.

Dnia 9 czerwca 2016 r. • Pomysłowe zakładki książkowe
Pomysłowe zakładki książkowe
W poniedziałek, 30 maja, ogłoszono wyniki II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zakładka do książki” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Przyjaciół Lasu w Rychliku oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Trzcianka Filię w Rychliku. Miło nam poinformować, że III miejsce w kategorii klas I–III otrzymała uczennica klasy III Matylda Zieńko. Z kolei w kategorii dzieci mających 5–6 lat Feliks Wieliński z naszego oddziału przedszkolnego został wyróżniony.
Opiekunami naszych laureatów są panie Magdalena Sienkiewicz i Ewa Koniuszy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
aut. Ewa Koniuszy

Dnia 7 czerwca 2016 r. • Mali zerówkowicze wśród olbrzymich owadów
Mali zerówkowicze wśród olbrzymich owadów
W środę, 1 czerwca, z samego rana nasza zerówka pojechała na wycieczkę do Rodzinnego Parku Rozrywki Parku Owadów „Owadogigant” w Lubnicy w powiecie złotowskim. Jest to miejsce o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym, w którym można spotkać realistyczne modele owadów, wykonane w gigantycznym powiększeniu. Zwiedzanie parku owadów, to wspaniała okazja do aktywnego wypoczynku i fascynującego spędzenia czasu wolnego. Nasi zerówkowicze i ich wychowawczynie naprawdę nie mogli narzekać na nudę!

Więcej relacji z wydarzeń roku szkolnego 2015/2016 znajdziecie w Archiwum

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com