INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2024.03.06
Rekolekcje szkolne, czyli kim są Osoby Trójcy Świętej?, czyli...
przygotowujemy się do Wielkanocy.

6 marca 2024 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. ks. Marcin Libera MS i Krzysztof Felsmann)
tekst: ks. Marcin Libera MS
Rekolekcje szkolne, czyli kim są Osoby Trójcy Świętej?
W dniach 4–6 marca 2024 r. odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne, które poprowadził dla nas ks. Grzegorz Szczygieł MS, superior i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie. Spotkania rekolekcyjne zostały podzielone na dwie grupy dla uczniów klas: I–IV i V–VIII.
W pierwszym dniu, czyli w poniedziałek, rozważaliśmy obraz Boga. Towarzyszył nam fragment przypowieści o miłosiernym Ojcu. Na jej podstawie wspólnie zestawialiśmy cechy ojca i syna. Mogliśmy zauważyć, że Bóg kocha nas jak dobry ojciec syna i jest to podstawowa Jego cecha. Przesłanie, które wówczas usłyszeliśmy, brzmiało: "Bóg jest naszym Ojcem, który kocha nas i się o nas troszczy".
We wtorek z kolei staraliśmy się najpierw podzielić z innymi refleksjami związanymi z następującymi pytaniami: "Jakich znamy bohaterów?" i "Co oni zrobili, że zostali bohaterami?". Wspólnie wymienialiśmy jak najwięcej cech, którymi właśnie charakteryzuje się osoba odznaczająca się męstwem. Podczas rozważań, przechodząc w nich do omawiania Drugiej Osoby Trójcy Świętej, ksiądz misjonarz zadał nam pytania: "Czy Jezus jest bohaterem?" i "Dlaczego nim jest?". Odwołując się do bohaterów z filmów, np. Batmana, dość często pojawiającego się w odpowiedziach, mogliśmy zauważyć, że tak naprawdę Jezus jest bohaterem, za którym wszyscy tęsknimy jako za kimś, kto ostatecznie pokona zło. W ramach podsumowania, ustalając to, co Syn Boży potrafi, dostrzegliśmy, że "Jezus jest prawdziwym bohaterem, bo oddał za nas życie z miłości".
W ostatnim dniu nauk rekolekcyjnych, a więc w środę, rozpoczęliśmy od pytań: "Co to jest natchnienie?" i "Jakimi słowami można zastąpić wyraz «natchnienie»?". Pojawiały się różne odpowiedzi: "wena", "chęć do działania", "pomysł". "Kto ma natchnienie?" i "Komu jest ono potrzebne?" — brzmiały kolejne pytania. Później próbowaliśmy ustalić, z jakich słów składa się wyraz "NATCHNIENIE". Słówko "tchnienie" doprowadziło nas do rozmyślań o Duchu Świętym. Omawiając symbole Trzeciej Osoby Boskiej, tj. wiatr czy szum, ksiądz rekolekcjonista postawił nam kolejne pytania: "Czy wiatr widać?" i "Skąd wiemy, że wieje wiatr?".
Aby jeszcze lepiej przedstawić działanie Ducha Bożego, ks. Grzegorz Szczygieł MS użył suszarki do włosów. Przedmiot, którym na co dzień nie posługujemy się w kościele, wywołał dużo radości wśród uczestników. Sami, a niektórzy na własnej skórze, mogliśmy poczuć, że tchnienie podobne jest do wiatru. Próbując zmierzyć się z pytaniem, jak wygląda Duch Święty, bardzo trafnie zauważył jeden z uczniów: "Duch Święty wygląda jak chce". Lekcję, którą odebraliśmy na zakończenie naszych spotkań wielkopostnych, streszczają słowa: "Niewidzialny Duch Święty daje nam natchnienia do czynienia dobra".
Rekolekcje zakończyliśmy radosnym śpiewem piosenki pt. "Bóg potrzebuje Ciebie" z wykorzystaniem symbolicznych gestów, a ta towarzyszyła nam przez cały czas w trakcie naszych spotkań.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com