INFORMACJE   PATRON • INSYGNIA     PODSTAWÓWKA   GIMNAZJUM   M E N U
     
Historia szkoły

Szkoła podstawowa

Katolicka Szkoła Podstawowa w Trzciance została utworzona w 2003 r. Powstała z inicjatywy ludzi świeckich, przy aktywnym wsparciu parafii p.w. św. Jana Chrzciciela, prowadzonej przez Księży Misjonarzy Saletynów. Na siedzibę Szkoły wybrano opustoszały budynek po byłej komendzie policji. Obiekt znajdował się w stanie całkowitej ruiny. Remont i przystosowanie budynku do roli szkoły rozpoczęto 20 marca 2003 r. Każdy, kto tylko chciał wspomagać wielkie dzieło Boże, znalazł odpowiednie dla siebie zajęcie. Odnowiono dwie kondygnacje: wymieniono cały dach wraz z pokryciem, przebudowano ściany działowe wnętrza, zbudowano zaplecze sanitarne, wymieniono intalacje elektryczne, odgrzybiono, otynkowano i pomalowano ściany, odrestaurowano hol. W miarę postępu prac chętnych do bezinteresownej pomocy przybywało i remont przebiegał coraz sprawniej. Okazało się, że w Trzciance nie brakuje ludzi chcących służyć dobru innych, pracować dla innych i modlić się. To właśnie dzięki całej rzeszy sponsorów i pracowników można było w terminie ukończyć większość prac.

30 sierpnia 2003 roku budynek został uroczyście oddany do użytku. W obecności licznie zgromadzonych mieszkańców Trzcianki, władz miasta oraz duchowieństwa z dekanatu i z parafii, ks. bp Marian Gołębiewski, ordynariusz koszalińsko – kołobrzeski, dokonał poświęcenia nowej szkoły.

Akt założycielski szkoły

Funkcję pierwszego dyrektora szkoły powierzono pani mgr Bożenie Wargin, która po dokonaniu wszystkich procedur prawnych ogłosiła nabór do klas I.-III. w roku 2003/2004. Powstała wówczas I. i II. klasa. 20 dzieci rozpoczęło naukę. Oprócz pani Dyrektor pracę zaczęła również pani Agnieszka Drozdowicz, jako wychowawczyni klasy I.

Podczas ferii roku 2004 rozpoczęliśmy remont pomieszczeń parterowych mieszczących się w drugiej części budynku. Prace te zakończyły się jeszcze przed wakacjami. Powstała sala przeznaczona do nauczania oddziału zerowego, nowy pokój nauczycielski, sekretariat oraz gabinet dyrektora.

W marcu 2004 ogłoszono nabór do klasy 0., I, II i III. W wyniku rekrutacji 60. dzieci rozpoczęło naukę w roku szkolnym 2004/2005:

  • Klasa 0. – 18 dzieci, wychowawczyni p. Patrycja Kaczyńska;
  • Klasa I – 17 dzieci, wychowawczyni p. Dorota Pawłowska;
  • Klasa II – 10 dzieci, wychowawczyni p. Agnieszka Drozdowicz;
  • Klasa III – 15 dzieci, wychowawczyni p. Bożena Wargin.

aut. Bożena Wargin

Gimnazjum

Dnia 29 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Publicznego Gimnazjum Katolickiego w Trzciance. Zaproszeni goście i mieszkańcy miasta uczestniczyli we wspólnej Eucharystii sprawowanej przez J.E. Ks. Biskupa Edwarda Dajczaka, Ordynariusza Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Trzcianeckie Gimnazjum Katolickie jest kontynuacją Katolickiej Szkoły Podstawowej, która powstała w Trzciance 5 lat wcześniej. W ubiegłym roku szkolnym jej mury opuścili pierwsi absolwenci, a dziś dzięki Bożej pomocy i wsparciu ludzi dobrego serca mogą dalej się uczyć w szkole, która poza rzetelną edukacją, przekazuje także wiarę i wychowuje do życia zgodnie z zasadami Ewangelii. Katolickie gimnazjum jest szkołą publiczną, w przeciwieństwie do szkoły podstawowej, więc za naukę w nim nie jest pobierane czesne. Organem prowadzącym obu szkół jest parafia pw. św. Jana Chrzciciela, którą reprezentuje prefekt szkoły delegowany przez ks. proboszcza, a dyrektorem szkół jest mgr Bożena Wargin.

Idea stworzenia gimnazjum pojawiła się w 2007 roku, a decyzji jego powstania sprzyjało posiadanie drugiego budynku, znajdującego się obok Katolickiej Szkoły Podstawowej. Remont szkoły trwał od września 2007. Jego finansowanie opierało się o dobrowolne datki przyjaciół szkoły. Wiele prac fizycznych było wykonywanych przez ochotników, którzy chcieli poświęcić swój czas i umiejętności. Do użytku oddano pierwszą kondygnację, w której naukę rozpoczęło 15 dzieci.

Na otwarcie szkoły przybyli księża z całego dekanatu, władze miasta z burmistrzem Markiem Kupsiem na czele, wizytator oświaty w Poznaniu Beata Maszewska, przedstawiciele starostwa czarnkowsko-trzcianeckiego oraz dyrektorzy szkół z miasta i gminy. Po uroczystej Eucharystii odbyło się procesyjne przejście na plac przed szkołą i tu Biskup Ordynariusz wraz z burmistrzem Trzcianki i panią wizytator przecięli wstęgę, by w murach nowej szkoły mógł oficjalnie zabrzmieć pierwszy dzwonek. Uroczystość uświetniły przemowy zaproszonych gości oraz wręczanie pamiątkowych tabliczek i nadawanie tytułu Przyjaciela szkoły tym wszystkim, którzy przysłużyli się do powstania gimnazjum. Następnie można było zwiedzić szkołę, a na końcu wymienić doświadczenia i spostrzeżenia przy wspólnym poczęstunku.

Wiele pięknych słów, które padły podczas uroczystości otwarcia gimnazjum pozostanie w pamięci. Biskup Ordynariusz życzył, by szkoła była po prostu miejscem radości, do której uczniowie będą przychodzić uśmiechnięci każdego ranka. Z ufnością spoglądamy więc w przyszłość i wierzymy, że patronka szkoły św. s. Faustyna Kowalska wyprosi u Boga potrzebne łaski.

aut. Karolina Wargin

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com