Zespół Szkół Katolickich im św. s. Faustyny Kowalskiej w Trzciance – Archiwum szkoły podstawowej
 
Archiwum wydarzeń roku szkolnego 2016/2017
W A K A C J E       W A K A C J E       W A K A C J E
Dnia 13 czerwca 2017 r. • III Turniej Tańca Towarzyskiego „Taniec na szóstkę”
III Turniej Tańca Towarzyskiego Taniec na szóstkę
W sobotę, 10 czerwca, w Hali Sportowo–Widowiskowej w Trzciance odbył się III Turniej Tańca Towarzyskiego „Taniec na szóstkę” o Puchar Przechodni Dyrektora Zespołu Szkół Katolickich. Nasi tancerze z klas III, IV, V i VI szkoły podstawowej i klasy I gimnazjum wspaniale zaprezentowali się podczas konkursu. Imprezę uświetnili tancerze Szkoły Tańca „Astra Luna” z Trzcianki, Krzyża Wielkopolskiego, Wałcza i Złotowa oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance.

Dnia 12 czerwca 2017 r. • Szkolne Koło Misyjne w Toruniu
Szkolne Koło Misyjne w Toruniu
W dniach 8–10 czerwca 12 osób działających w Szkolnym Kole Misyjnym w naszej szkole było pod opieką pedagog szkolnej Jadwigi Górskiej na wycieczce w Toruniu. Wyjazd był nagrodą za całoroczną pracę uczniów na rzecz misji Kościoła. Bogaty i bardzo ciekawy program zwiedzania sprawił, że czas biegł bardzo szybko, a na zakończenie wszyscy zgodnie orzekli, że chcieliby przyjechać do Torunia jeszcze raz!

Dnia 8 czerwca 2017 r. • Zajęcia przyrodnicze w szkolnym ogródku
Zajęcia przyrodnicze w szkolnym ogródku
W środę, 7 czerwca, zajęcia przyrodnicze odbyły się w szkolnym ogródku, którym opiekują się uczniowie należący do koła przyrodniczego. Opiekunem dzieci jest wychowawczyni edukacji wczesnoszkolnej Agnieszka Kapela. Mali ogrodnicy sprawdzili, czy wszystkie wcześniej zasiane warzywa wykiełkowały. Następnie zajęli się pielęgnacją grządek. Mały ogród zamienił się w prawdziwą dżunglę — udało im się wyhodować sałatę, rzodkiewkę, buraki czerwone, pietruszkę, koper i szczypiorek. To była wspaniała lekcja szkolnego ogrodnictwa.

Dnia 8 czerwca 2017 r. • Spotkanie integracyjne z przyszłą zerówką
Spotkanie integracyjne z przyszłą zerówką
W środę, 7 czerwca, spotkała się u nas nowa grupa zerówkowiczów, którzy będą z nami na zajęciach od września w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej. Pani dyrektor szkoły Bożena Wargin powitała rodziców i dzieci. Mamy i tatowie zostali zaproszeni na zebranie z panią dyrektor, natomiast dzieci wraz z wychowawczyniami zerówki postanowiły zabawić się. Na koniec zabawy każdy uczestnik spotkania otrzymał dyplom.

Dnia 7 czerwca 2017 r. • Olimpiada sportowa klas I–III szkół podstawowych
Olimpiada sportowa klas I–III szkół podstawowych
We wtorek, 6 czerwca, na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Trzciance odbyły się zawody w ramach XI Gminnej Olimpiady Sportowej Klas I–III Szkół Podstawowych. Rozgrywki opierały się na trójboju lekkoatletycznym — bieg na 60 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Zmierzyło się ze sobą osiem gminnych reprezentacji szkolnych. Miło nam ogłosić, że Anna Kadow i Julia Jaworska z klasy III zajęły II miejsce w kategorii indywidualnej dziewcząt.

Dnia 6 czerwca 2017 r. • Byliśmy w miasteczku westernowym
Byliśmy w miasteczku westernowym
W poniedziałek, 5 czerwca, dzieci z oddziału przedszkolnego i klasa I wyruszyły na wycieczkę autokarową do jedynego w swoim rodzaju miasteczka westernowego — Silverado City w Żninie. Celem naszego wyjazdu było właśnie przeniesienie się w świat Dzikiego Zachodu. Zerówka i pierwszoklasiści zwiedzili minizoo, arenę do rodeo, wioskę indiańską i kopalnię złota. Oglądali rodeo i „prawdziwy” napad na bank...

Dnia 6 czerwca 2017 r. • Wysokie miejsca w powiatowym konkursie muzycznym
Wysokie miejsca w powiatowym konkursie muzycznym
W poniedziałek, 5 czerwca, troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w XVI Powiatowym Konkursie Muzykujących Dzieci. Eliminacje odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Czarnkowie. Zmagania konkursowe przebiegały w trzech kategoriach wiekowych. W przedziale klas IV–VI naszą szkołę reprezentowały Weronika Kajkowska i Berenika Strzelecka, obie dziewczęta z klasy VI szkoły podstawowej. W gimnazjalnej grupie wiekowej naszą szkołę reprezentował Arkadiusz Zawalniak z klasy II gimnazjum. Cała nasza trójka uczniów stanęła na podium, uzyskując wysokie lokaty zgodnie ze swoją kategorią wiekową.

Dnia 3 czerwca 2017 r. • Jeszcze raz o festynie rodzinnym...
Jeszcze raz o festynie rodzinnym...
Jak pamiętamy, w czwartek, 1 czerwca, odbył się w naszej szkole festyn rodzinny. Na to wyjątkowe spotkanie licznie przybyli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Trzcianki, aby wspólnie przeżyć szczególny dzień — dzień rodziny, radości i zabaw. Prezentujemy drugą część relacji z tego wydarzenia, obejmującą m.in. fotorelację z przedstawienia teatralnego o Jasiu i Małgosi oraz wiedźmie, a także festynowe fotomigawki, zarejestrowane obiektywem aparatu fotograficznego Krzysztofa Zieńko.

Podziękowania za zaangażowanie w organizację
Festynu Rodzinnego
w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance
Serdecznie dziękuję za przygotowanie i organizację doskonałej imprezy rodzinnej, jakim był nasz szkolny Festyn Rodzinny.
Dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy pomagali w organizacji i wspierali rzeczowo całą imprezę.
Bez Waszego zaangażowania, Drodzy Przyjaciele, zorganizowanie Festynu Rodzinnego z tyloma atrakcjami nie byłoby możliwe.
Dziękuję Pracownikom szkoły — zarówno Nauczycielom, jak i Paniom oraz Panom z obsługi — za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Państwa pomysłowość i wsparcie oraz ciężka praca pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie imprezy.
Dziękuję Uczniom naszej szkoły za wspaniałą postawę, świetne zachowanie i udział w programie artystycznym.
Jestem z Was bardzo dumna.
Bożena Wargin
dyrektor Zespołu Szkół Katolickich
w Trzciance
Dnia 2 czerwca 2017 r. • Festyn rodzinny naszej szkoły
Festyn rodzinny naszej szkoły
Za nami Dzień Dziecka — czas rodzinnego przeżywania wspólnych chwil. Zespół Szkół Katolickich w Trzciance postanowił w tym roku właśnie w dniu 1 czerwca zorganizować festyn rodzinny. Na to wyjątkowe spotkanie licznie przybyli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Trzcianki. Wszyscy zgromadzili się na dziedzińcu szkolnym, aby wspólnie przeżyć niesamowity i pełen atrakcji czas integracji. Cieszymy się, że razem przeżywaliśmy nasz szczególny dzień — dzień rodziny, radości i zabaw.

Dnia 1 czerwca 2017 r. • III Turniej Piłki Nożnej Klas IV–VI „Lolek”
III Turniej Piłki Nożnej Klas IV–VI „Lolek”
We wtorek, 30 maja, rozegrano III Turniej Piłki Nożnej Klas IV–VI „Lolek”, którego organizatorem jest nasz Zespół Szkół Katolickich. O godz. 9.00 na zaproszenie gospodarza rozgrywek na naszym boisku stawiło się sześć reprezentacji szkół miasta i gminy Trzcianka. Zespoły piłkarskie zmierzyły się ze sobą, grając w systemie „każdy z każdym”. W trakcie kolejnych meczy turnieju można było zobaczyć, jak zawodnicy poszczególnych szkół grali zacięcie i fair play. Walka trwała do ostatnich minut turnieju, a losy poszczególnych reprezentacji ujawniły się w trakcie rzutów karnych. Ostatecznie w trzeciej edycji „Lolka” sukces odnieśli zawodnicy naszego Katolika, stając się mistrzami międzyszkolnych eliminacji piłkarskich.
Cieszymy się, że po raz trzeci mogliśmy gościć na naszym boisku tak wielu uzdolnionych zawodników. Dziękujemy za przybycie tak wielu reprezentacji. Zapraszamy za rok, by znów zmierzyć się w pojedynku o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Katolickich.
Dnia 1 czerwca 2017 r. • Gminny konkurs matematyczny — mamy mistrzów matematyki!
Mamy mistrzów matematyki
W poniedziałek, 29 maja, w Szkole Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Zespole Szkół w Siedlisku odbył się XIV Gminny Konkurs Matematyczny Szkół Podstawowych klas IV–VI. Eliminacje odbywały się w kategoriach klasowych reprezentowaną przez dwóch uczniów. Najlepszy matematyk w każdej kategorii otrzymuje nagrodę — Pióro Burmistrza Trzcianki. W tym roku wszyscy nasi reprezentanci zajęli wysokie lokaty i tym samym wszystkie trzy pióra trafiły do uczniów naszej szkoły!

• Wyniki sprawdzianu 2016 •
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
w dziale Sprawdzian kl. VI przedstawiamy średnie wyniki procentowe sprawdzianu klasy VI uzyskane przez naszych uczniów w 2016 r. Dane prezentowane są w układzie terytorialnym — z odniesieniem do wyników gminy Trzcianka, powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, województwa wielkopolskiego, okręgu egzaminacyjnego i kraju.
Dnia 30 maja 2017 r. • Dzień Mamy i Taty w klasie I
Dzień Mamy i Taty w klasie I
W czwartek, 25 maja, w szkole katolickiej pierwszoklasiści zaprosili swoich rodziców na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty. Dla rodziców był przygotowany specjalny występ. Dzieci prezentowały twórczość Jana Brzechwy, śpiewały wyjątkowo przygotowane na tę okazję piosenki w języku angielskim oraz zaprezentowały dwa tańce.

Dnia 30 maja 2017 r. • Zielona szkoła klas II i III w Ostrowcu
Zielona szkoła klas II i III w Ostrowcu
We wtorek, 23 maja, o godz. 8.00 klasy II i III wyruszyły do Ostrowca koło Wałcza na zajęcia zielonej szkoły. Dzieci kwaterowały w Ośrodku Charytatywnym St. Liborius, należącym do Caritas diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej. Program zielonej szkoły obejmował spotkania z leśnikiem i pszczelarzem, wizytę w ekologicznym gospodarstwie rolnym i zwiedzanie muzeum maszyn rolniczych. Nie zabrakło także czasu na gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz pływanie w wałeckim basenie. To był udany wyjazd!

Dnia 30 maja 2017 r. • II miejsce w regionalnym konkursie piosenki religijnej
II miejsce w regionalnym konkursie piosenki religijnej
W niedzielę, 21 maja, uczeń klasy VI Kacper Malicki zajął II miejsce w XI Regionalnym Konkursie Piosenki Religijnej „Barka 2017”. Eliminacje odbyły się w Wiejskim Domu Kultury w Rosku. Nasz reprezentant został przygotowany wokalnie przez instruktor Marię Gęsicką.

Dnia 30 maja 2017 r. • Mali pielgrzymi u stóp Maryi
Mali pielgrzymi u stóp Maryi
Jak co roku, tak i tym razem dzieci pierwszokomunijne z trzcianeckich szkół pojechały do Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej, by tam u stóp Matki w towarzystwie katechetek, księdza, wychowawczyń i swoich bliskich uczcić ten wyjątkowy czas. Zwyczaj ten w naszym mieście zapoczątkowała s. Beata Czop FRM i przez kilka ostatnich lat upowszechnia go wśród naszych małych przyjaciół Chrystusa Eucharystycznego. Również nasi trzecioklasiści ze szkoły katolickiej uczestniczyły w tym niecodziennym wydarzeniu.

Dnia 29 maja 2017 r. • Pierwsza Komunia Święta
Pierwsza Komunia Święta
W Niedzielę 14 maja klasa III Katolickiej Szkoły Podstawowej przeżywała uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Mszę świętą sprawował proboszcz ks. Wawrzyniec Skraba MS wraz z prefektem szkoły ks. Mariuszem Maćkowiakiem MS. Trzecioklasiści oraz ich bliscy przyjęli Jezusa obecnego w Najświętszej Hostii i dziękowali Mu za dar miłości. Ufamy, że dzieci we współpracy z najbliższymi zechcą pielęgnować głęboką relację z Panem Bogiem, przystępując często do ołtarza eucharystycznego, skąd promieniują liczne łaski Boże.

Dnia 29 maja 2017 r. • I miejsce w gminnym konkursie recytatorskim
I miejsce w gminnym konkursie recytatorskim
W dniu 27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzciance odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej uczniów klas IV–VI szkół podstawowych. Eliminacje miały na celu uwrażliwić młode pokolenie na piękno poezji polskiej. Do udziału w nich zgłosiło się sześć szkół z terenu miasta i gminy Trzcianka. 16 uczniów wyrecytowało utwory poetyckie znanych polskich literatów. Miło nam poinformować, że nasz przedstawiciel Kacper Malicki zajął I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Dnia 29 maja 2017 r. • Diecezjalny Dzień Dziecka w Skrzatuszu
Diecezjalny Dzień Dziecka w Skrzatuszu
W sobotę, 27 maja, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu miały miejsce obchody V Diecezjalnego Dnia Dziecka. Na tę uroczystość zostały zaproszone wszystkie dzieci ze szkół podstawowych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Również nasza szkoła miała liczną reprezentację w trakcie tego wydarzenia. Hasłem tej wyjątkowej pielgrzymki z udziałem najmłodszych wraz z rodzicami, bliskimi i nauczycielami były słowa „Dobrzy jak chleb” nawiązujące do życia św. brata Alberta.

Dnia 25 maja 2017 r. • Dzień Mamy i Taty w zerówce
Dzień Mamy i Taty w zerówce
W środę, 24 maja, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Mamy i Taty. Zerówkowicze wystąpili przed swoimi rodzicami. Na twarzach wszystkich mam i tatów gościł uśmiech, a nawet pojawiły się łzy wzruszenia, ponieważ ich pociechy zadały sobie wiele trudu, aby przygotować się do pięknej uroczystości. Były wierszyki, okolicznościowe piosenki o mamie i tacie, nie zabrakło również tańców.

Dnia 24 maja 2017 r. • II miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
II miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
Weronika Kapela z klasy IV zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Krew i szpik darem życia”, organizowanym przez powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Czarnkowie. Eliminacje przeprowadzono w ramach happeningu profilaktycznego Dzień dla życia.
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy!

Dnia 24 maja 2017 r. • Nasz udział w festiwalu piosenki przedszkolnej
Nasz udział w festiwalu piosenki przedszkolnej
We wtorek, 23 maja, w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbyły się eliminacje Powiatowego i Rejonowego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków „Czerwonak 2017”. W konkursie brało udział 21 solistów z miejscowych przedszkoli. Nasz oddział przedszkolny reprezentował Piotr Makarewicz, śpiewając piosenkę Bursztynek. Bardzo ładnie zaśpiewał wybrany przez siebie utwór, ale niestety nie udało mu się zakwalifikować do najlepszej piątki, która weźmie udział w eliminacjach rejonowych.

Dnia 23 maja 2017 r. • Byliśmy na miejskim placu zabaw
Byliśmy na miejskim placu zabaw
W poniedziałek, 22 maja, bawiliśmy się na największym placu zabaw w naszym mieście! To ostatnio zmodernizowany i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Trzciance, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic W. Broniewskiego i A. Mickiewicza. Najmłodsi korzystali z nowych huśtawek, karuzeli, zjeżdżalni i bujaków sprężynowych. Uśmiechom i zabawom nie było końca.

Dnia 19 maja 2017 r. • Byliśmy na gminnym konkursie matematycznym
Byliśmy na gminnym konkursie matematycznym
W czwartek, 18 maja, w Szkole Podstawowej w Rychliku odbył się IV Gminny Konkurs Matematyczny dla Przedszkolaków. Do eliminacji zgłosiło się dziewięć placówek. Nasze reprezentantki świetnie sobie poradziły z przygotowanymi zadaniami, ale to nie wystarczyło, aby stanąć na podium. Dziewczynki wróciły do szkoły z dyplomami i z drobnymi upominkami, a także z dużymi uśmiechami na twarzy.

Dnia 19 maja 2017 r. • Braliśmy udział w mistrzostwach czwórboju rejonu
Braliśmy udział w mistrzostwach czwórboju rejonu
W czwartek, 18 maja, odbyły się w XVIII Igrzyska Rejonu Pilskiego Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska” w Czwórboju Lekkoatletycznym chłopców. Zawody odbyły się na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile. Tym razem zajęliśmy VI miejsce. Podjęliśmy walkę z najlepszymi zespołami rejonu pilskiego. Na dodatek musieliśmy zmierzyć się z wielkim upałem. Mamy nadzieję, że w przyszłości zajmiemy eksponowaną lokatę w tych ważnych czwórbojowych zawodach.

Dnia 18 maja 2017 r. • Klasa VI w parku linowym w Rudnicy
Klasa VI w parku linowym w Rudnicy
W środę, 17 maja, uczniowie klasy VI wraz z panią wychowawczynią Marią Łaszkiewicz–Henszke wybrali się do Rudnicy k. Wałcza, aby się nieco „rozerwać” w parku linowym na łonie natury. Uczestnicy mieli do przejścia siedem tras. Wszystkim udało się zmierzyć z tym wyzwaniem. Każdy był bardzo zadowolony z wycieczki i chętnie by ją powtórzył.

Dnia 18 maja 2017 r. • Spotkanie z podróżniczką
Spotkanie z podróżniczką
W poniedziałek, 8 maja, gościliśmy w naszej szkole panią Jadwigę Witkowską, nauczyciela przyrody w Szkole Podstawowej w Białej, która opowiadała o pasjach podróżniczych. Pani Jadwiga powiedziała, że z wielką wdzięcznością i radością podziwia cuda, które stworzył Pan Bóg. Wierzy w wielkie wstawiennictwo świętych w jej życiu. Większość podróży odbyła ich śladami, np. św. Rity, o. Pio, św. Jana Marii Vianneya, św. Maksymiliana Marii Kolbego czy św. Antoniego. Zwiedziła m.in. Włochy, Francję, Hiszpanię i Ziemię Świętą. Odbyła daleką podróż trasą transsyberyjską, była w Korei i Japonii...

Dnia 17 maja 2017 r. • Warsztaty mydlarskie — zerówka
Warsztaty mydlarskie - zerówka
We wtorek, 16 maja, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wybrały się na warsztaty mydlarskie do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej znajdującego się w Trzciance. Podczas praktycznych zajęć najmłodsi najpierw poznali historię powstania mydła. Następnie każde dziecko mogło uczestniczyć we własnoręcznym wyrobie i ozdabianiu kostki będącej środkiem do mycia. Na końcu spotkania mydełka zostały pięknie zapakowane i zabrane przez dzieci.

Dnia 17 maja 2017 r. • Warsztaty mydlarskie
Warsztaty mydlarskie
W poniedziałek i wtorek, 15 i 16 maja, uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wybrali się na warsztaty mydlarskie do trzcianeckiego muzeum. Uczestnicy warsztatów poznawali historię mydła oraz samodzielnie wyrabiali swój unikatowy środek do mycia o niepowtarzalnym kształcie, zapachu i kolorze. Zabawa była wspaniała i wszyscy zaopatrzyli się we własnoręcznie wykonane mydełkowe upominki na Dzień Matki.

Dnia 16 maja 2017 r. • Dzień Polskiej Niezapominajki
Dzień Polskiej Niezapominajki
W poniedziałek, 15 maja, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance zaprosiła grupy przedszkolne na obchody Dnia Polskiej Niezapominajki. Podczas tych uroczystości przypominane są ważne treści o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Wszystkie przybyłe zespoły spotkały się przed budynkiem biblioteki, a potem pięknym korowodem udaliśmy się do parku 1 Maja w oczekiwaniu na włodarzy naszego miasta.

Dnia 16 maja 2017 r. • 100 rocznica objawień Matki Bożej Fatimskiej
100 rocznica objawień Matki Bożej Fatimskiej
W piękną słoneczną sobotę, 13 maja, w auli Katolickiej Szkoły Podstawowej odbyło się po południu spotkanie zorganizowane przez pana Bartosza Śliwińskiego wraz z jego podopiecznymi z klasy II. W tym dniu obchodziliśmy 100 rocznicę ukazania się Maryi w Fatimie. Mimo że był to dzień wolny od zajęć szkolnych i pracy, na spotkanie przybyli nie tylko drugoklasiści, ale i ich rodzice, babcie, dziadkowie oraz inni, którzy skorzystali z zaproszenia. Klasa II wraz ze swoim wychowawcą chciała być może nie dla milionów — jak to obchodzono w tym dniu w Fatimie w trakcie jubileuszu maryjnego — ale nam najbliższym ukazać, jak gorące i czyste są serca uczniów, gdy przy akompaniamencie skrzypiec, fletu czy też pianina śpiewają takie pieśni, jak Chwalcie łąki umajone, Była cicha i piękna jak wiosna, Maryjo, śliczna Pani czy też O fatimska nasza Pani...

Dnia 15 maja 2017 r. • W fabryce słodkości w Poznaniu
W fabryce słodkości w Poznaniu
W czwartek, 11 maja, dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I wybrały się na wycieczkę autokarową do manufaktury czekolady i lizaków w Poznaniu „Słodkie Czary–Mary”. W fabryce dzieci poznały proces produkcji czekolady. Dowiedziały się również, jak wygląda wtrabianie bajecznie kolorowych lizaków. Ogromną atrakcją dla wszystkich był własnoręczny udział w wyrabianiu słodkości. Nieodzownym punktem wycieczki było odwiedzenie Starego Rynku i McDonalda w Poznaniu.

Dnia 15 maja 2017 r. • Piękne czytanie z ks. Janem Twardowskim
Piękne czytanie z ks. Janem Twardowskim
W piątek, 5 maja, w naszej szkole odbył się wewnątrzszkolny konkurs pięknego czytania, tym razem zaadresowany do uczniów klasy III. Tematem przewodnim były teksty ks. Jana Twardowskiego zebrane w książce Pierwsza Komunia z białą kokardą. Uczestników konkursu oceniało jury złożone z nauczyciela nauczania początkowego p. Bartosza Śliwińskiego i dwojga uczniów klasy V. Wyłoniono czworo zwycięzców. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy zapału do czytelniczych poszukiwań w przyszłości.

Dnia 15 maja 2017 r. • Mistrzostwa Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym
Mistrzostwa Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym
W sobotę, 6 maja, na boisku wielofunkcyjnym Szkoły Podstawowej w Wieleniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Czarnkowsko–Trzcianeckiego w Czwórboju Lekkoatletycznym szkół podstawowych. Udział w zawodach wzięły cztery drużyny chłopców: z Wielenia, Krzyż Wielkopolskiego, Czarnkowa i nasza reprezentacja. Nasi zawodnicy zajęli II miejsce w kategorii chłopców, dzięki czemu zakwalifikowaliśmy się do eliminacji wyższego rzędu. Trzeba zaznaczyć, że pierwsze dwie drużyny z danej kategorii reprezentować będą nasz powiat czarnkowsko-trzcianecki w Mistrzostwach Rejonu Pilskiego w Czwórboju Lekkoatletycznym. Zostaną one przeprowadzone w dniu 18 maja br. w Pile.

Dnia 12 maja 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W środę, 10 maja, p. Paulina Piduch, mama naszej zerówkowiczki Marii, czytała dzieciom książkę o Maszy i Niedźwiedziu zatytułowaną Obraz olejny. Fascynująca przygoda bohaterki utworu pełna humoru i błysku zafascynowała dzieci i wprawiła w doskonały humor.

Dnia 12 maja 2017 r. • III miejsce w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
III miejsce w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
We wtorek, 4 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wzięły w nim udział szkoły podstawowe z terenu naszego miasta i gminy. Placówki reprezentowane były przez czteroosobowe drużyny — dwie dziewczęta i dwóch chłopców. Nasza reprezentacja odniosła spory sukces zajmując III miejsce.

Dnia 11 maja 2017 r. • Wiosenne kanapki
Wiosenne kanapki
W środę, 10 maja, uczniowie klasy I zgodnie z programem edukacyjnym „Zdrowo jem” mieli za zadanie własnoręcznie wykonać wiosenne kanapki. Efektem tych działań było pyszne i zdrowe śniadanie, podczas którego zostały zjedzone przez nas kanapki z wielkim apetytem.

Dnia 5 maja 2017 r. • Vivat 3 maja, vivat Konstytucja
Vivat 3 maja, vivat Konstytucja
Jak co roku w Zespole Szkół Katolickich obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W czasie poranku patriotycznego wysłuchaliśmy ciekawego programu artystycznego okraszonego informacjami dotyczącymi uchwalania wspomnianego aktu zasadniczego. O tych sprawach podczas szkolnego apelu mówili nasi uczniowie: Katarzyna Bagrowska, Zuzanna Patyniak, Aleksander Gajeński, Mateusz Wieczorek i Jakub Rybarczyk. Wszyscy po takim poranku czuliśmy moc hasła Vivat 3 maja, vivat Konstytucja.

Dnia 4 maja 2017 r. • Dzień Technika
Dzień Technika
We wtorek, 25 kwietnia, uczniowie klasy III zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Technicznych w Trzciance na wyjątkowe zajęcia zorganizowane z okazji Dnia Technika. To był miły dzień. Bardzo dziękujemy pani Angelice Jaworskiej, pani Joannie Rybarczyk i pani Julii Rodzik za zaproszenie nas do pobliskiej szkoły ponadgimnazjalnej, gdzie ciekawie i pożytecznie spędziliśmy czas.

Dnia 28 kwietnia 2017 r. • Z sukcesami w gminnym turnieju sportowym
Z sukcesami w gminnym turnieju sportowym
W środę, 26 kwietnia, uczniowie szkół podstawowych tłumnie przybyli do Hali Sportowo–Widowiskowej na Gminny Turniej Sportowy Klas I–III. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzciance. Dla uczestników z każdej grupy wiekowej przewidziane były inne konkurencje. Uczniowie naszej szkoły katolickiej wrócili z dwoma pucharami. II miejsce zajęła drużyna z klasy I i II miejsce zespół z klasy III. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 28 kwietnia 2017 r. • Z sukcesami w gminnym konkursie wokalnym
Z sukcesami w gminnym konkursie wokalnym
W środę, 26 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance odbył się V Gminny Konkurs Piosenki „Wiosenne Przebudzenie”. Był on skierowany do uczniów klas 0–III. Główną ideą spotkania było odkrywanie talentów wokalnych oraz integracja między szkołami i przedszkolami z terenu miasta i gminy. Nasi reprezentanci odnieśli sukces zajmując czołowe miejsca w swoich kategoriach!

Dnia 27 kwietnia 2017 r. • Sztukoteka — historia rock and rolla
Sztukoteka - historia rock and rolla
W środę, 26 kwietnia, w naszej szkole gościła grupa artystyczna Mozaika z Poznania. Tym razem uczniowie klas 0–III uczestniczyli w pokazie Kraciaste marynary — historia rock and rolla na perkusję i gitary! W naszej auli szkolnej pojawili się zawodowi muzycy — pasjonaci rock and rolla. Podczas występów połączonych z omówieniem wątków historycznokulturowych mieliśmy do czynienia z niezwykłym wokalem, mistrzowskimi solówkami gitarowymi oraz pełną energii sekcją rytmiczną.

Dnia 26 kwietnia 2017 r. • I i III miejsce w gminnych mistrzostwach lekkoatletycznych
I i III miejsce w gminnych mistrzostwach lekkoatletycznych
We wtorek, 25 kwietnia, na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Gminne Mistrzostwa w Czwórboju Lekkoatletycznym w kategorii klas szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło siedem szkół z gminy Trzcianka w kategoriach dziewcząt i chłopców. Po zaciętej rywalizacji nasz zespół dziewcząt uplasował się na III miejscu, zespół chłopców natomiast zajął ostatecznie I miejsce, awansując tym samym do Mistrzostw Powiatu Czarnkowsko–Trzcianeckiego w Czwórboju Lekkoatletycznym. Życzymy im więc dobrego kolejnego występu w zawodach.

Dnia 21 kwietnia 2017 r. • Wiosenne maślane ciasteczka
Wiosenne maślane ciasteczka
W czwartek, 20 kwietnia, uczniowie klasy VI, dokonali nietypowego sprawdzianu opanowania formy instrukcji kulinarnej, której sporządzania uczyli się na lekcji jęz. polskiego. Sprawdzian polegał na tym, że uczniowie według takiego przepisu, pod okiem wychowawczyni... własnoręcznie upiekli ciasteczka!

Dnia 21 kwietnia 2017 r. • Koszyczki wielkanocne
Koszyczki wielkanocne
W piątek, 14 kwietnia, został rozstrzygnięty konkurs na koszyczek wielkanocny, zorganizowany w naszej szkole w tym roku po raz pierwszy. Jego organizatorami byli wychowawca świetlicy szkolnej Małgorzata Grzyb i prefekt szkoły ks. Mariusz Maćkowiak MS. Wśród wykonanych prac dekoracyjnych można było zauważyć różnorodność technik i pomysłów ich wykonania. Laureaci otrzymali nagrody, wyróżnienia i dyplomy.

Dnia 21 kwietnia 2017 r. • Wielkanocne mazurki, wcale nie Szopena
Wielkanocne mazurki, wcale nie Szopena
W środę, 12 kwietnia, klasa IV dla uczczenia zbliżających się Świąt Wielkanocnych, zainspirowana omawianymi treściami lektury Akademia pana Kleksa Jana Brzechwy dotyczącymi nietuzinkowych doświadczeń kuchennych, wzięła udział w niecodziennej lekcji. Czwartoklasiści postanowili zająć się mazurkami, ale nie tymi pana Szopena, tylko pysznymi świątecznymi wypiekami.

Dnia 20 kwietnia 2017 r. • Najpiękniejszy baranek
Najpiękniejszy baranek
W poniedziałek, 10 kwietnia, rozstrzygnięto wewnątrzszkolny konkurs na Najpiękniejszego Baranka Wielkanocnego. Spośród prac uczniów uczęszczających do klas 0–VI przedstawiciele społeczności szkolnej wybrali przygotowane w najbardziej kreatywny sposób. Zwycięzcy indywidualni w kategoriach klas 0–III i IV–VI oraz w kategorii zbiorowej otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Laureatom gratulujemy i zapraszamy do dalszych artystycznych poszukiwań.

Dnia 20 kwietnia 2017 r. • Przedstawienie o sile witamin
Przedstawienie o sile witamin
W piątek, 14 kwietnia, młodsi uczniowie naszej szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie Witaminowa przygoda w wykonaniu Iwony Fijałkowskiej i Grzegorza Ociepki. Przed widzami stanęły leśne zwierzęta: dwa zające, wilk i ptaszki. Jak to w bajkach bywa, wszystko kończy się pozytywnie. Pamiętajmy, że witaminowa przygoda powinna być nam bliska na co dzień.

Dnia 19 kwietnia 2017 r. • Dwa I miejsca w gminnym konkursie ortograficznym
Dwa I miejsca w gminnym konkursie ortograficznym
W czwartek, 6 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance odbył Gminny Konkurs Ortograficzny „Ortografii się nie damy”. W eliminacjach wzięło udział pięć reprezentacji szkół podstawowych należących do gminy Trzcianka. Zwycięzcy poszczególnych pionów edukacyjnych otrzymali tytuł „Mistrza Ortografii” naszej gminy. Cieszymy się, że nasze uczennice — Weronika Kapela i Julia Mikanowicz — zdobyły I miejsca! Nasze reprezentantki do eliminacji przygotowała nauczyciel języka polskiego Marzena Felsmann.

Dnia 18 kwietnia 2017 r. • Warsztaty wielkanocne w muzeum
Warsztaty wielkanocne w muzeum
We wtorek, 11 kwietnia, nasi zerówkowicze uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych w trzcianeckim muzeum. Rozmawiano tam o zwyczajach związanych z Wielkanocą, np. o robieniu palm, sposobach barwienia jajek i pisanek, wyglądzie świątecznego stołu i wiosennego koszyczka. Hitem dla dzieci było upieczenie ciasta, które nazywa się mazurkiem. Niespodzianką dla wszystkich była wizyta zajączka wielkanocnego z prezentami w ogrodzie muzeum.

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele szkoły,

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Stanowi niesamowite Misterium Miłości Zmartwychwstałej — odradzania się wiary w siłę Jezusa Chrystusa i drugiego człowieka, uzyskiwanego dzięki wyjątkowemu działaniu Ojca Niebieskiego, który dla zachowania przez nas godności poświęcił własnego Syna. Wskazał nam pewną drogę — „drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły Wam radość, wzajemną życzliwość oraz stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie Mesjasza, niosące nam odrodzenie pełni życia, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu doświadczanych trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość chrześcijańskiego posłannictwa.
w imieniu grona pedagogicznego i pracowników
Dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance
WIELKANOC A.D. 2017
Dnia 11 kwietnia 2017 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne — pielgrzymka do Skrzatusza
Szkolne rekolekcje wielkopostne - pielgrzymka do Skrzatusza
W sobotę 1 kwietnia, ostatnim dniu naszych rekolekcyjnych refleksji wielkanocnych, społeczność szkolna wyruszyła do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Tam wspólnie przeżyliśmy mszę świętą, prosząc Boga o wrażliwość w dostrzeganiu potrzeb drugiego człowieka. Szczególny czas skupienia kończyliśmy, wskazując na źródło Życia, jakim jest Eucharystia, dzięki której możemy stawać się „dobrymi jak chleb”.

Dnia 11 kwietnia 2017 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne
Szkolne rekolekcje wielkopostne
W dniach od 29 marca do 1 kwietnia w naszej szkole odbywały rekolekcje wielkopostne. Przebiegły one pod hasłem „Być dobrym jak chleb” — trwamy bowiem w Roku Świętego Brata Alberta. Z tej okazji gościliśmy u nas siostry Franciszkanki Rodziny Maryi: s. Magdę Weiman FRM i s. Kamilę Kondej, które skupiły się na naukach rekolekcyjnych. W trakcie naszych szkolnych rozważań omawialiśmy to, jak niezwykle ważne jest trwać przed Bogiem w postawie oddania Mu i kształtowania swojej wrażliwości w oparciu o służenie innym ludziom, zwłaszcza potrzebującym. Przybyła do nas również dyrektor Hospicjum św. Elżbiety Caritas Diecezji Bydgoskiej w Złotowie s. Piotra CSSE — Honorata Dorota Lisakowska. Trzeba zaznaczyć, że nasza szkoła w ramach akcji wielkopostnej prowadziła zbiórkę darów na rzecz wskazanej instytucji.

Dnia 10 kwietnia 2017 r. • Wzięliśmy udział w Wielkopolskim Turnieju Orlika Cup 2017
Wzięliśmy udział w Wielkopolskim Turnieju Orlika Cup 2017
W sobotę, 8 kwietnia, na trzcianeckim orliku przy Gimnazjum nr 1 odbył się Wielkopolski Turniej Orlika Cup zorganizowany przez animatora orlika Marcina Wiśniewskiego. Do rywalizacji przystąpiło siedem zespołów, w tym także i nasza reprezentacja. Niestety, tym razem nie zajęliśmy eksponowanego miejsca w klasyfikacji.

Dnia 7 kwietnia 2017 r. • Spróbuj z nami... — wiosenne koszyczki i kwiaty
Spróbuj z nami... - wiosenne koszyczki i kwiaty
Święta tuż, tuż i dlatego zapraszamy Was do wykonania wraz z nami koszyczka z kurczakiem i bukietu wiosennych kwiatów. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonacie się, że to wcale nie jest trudne i z powodzeniem możecie nas naśladować! W dołączonej galerii zdjęć zobaczcie kolorowy efekt naszych zajęć świetlicowych.

Dnia 6 kwietnia 2017 r. • Wzięliśmy udział w akcji „Pilska Paczka na Kresy”
Wzięliśmy udział w akcji Pilska Paczka na Kresy
Dwa lata temu w Pile i Trzciance gościły dzieci z polskich rodzin mieszkających na Litwie. W tym roku, aby pomóc najbardziej potrzebującym, zorganizowano akcję „Pilska Paczka na Kresy”. Nasza szkoła również wzięła udział w tym szczytnym przedsięwzięciu. Przez tydzień zbieraliśmy rzeczy dla rodzin żyjących na Kresach. Udało nam się zapełnić pokaźną skrzynię środkami czystości, proszkami do prania, szczoteczkami i pastami do zębów, a nawet zabawkami.

Dnia 3 kwietnia 2017 r. • Sztukoteka — instrumenty afrykańskie
Sztukoteka - instrumenty afrykańskie
W środę, 29 marca, w naszej szkole odbyła się kolejna sztukoteka poprowadzona przez poznańską grupę artystyczną Mozaika. Tym razem zajęcia miały następujący temat: Dzienniki z Afryki — od Sienkiewicza do muzyki! Barwna twórczość posłużyła przybyłym do zaprezentowania tradycyjnych, rzadko spotykanych instrumentów afrykańskich. Z tej racji, że przywoływany podczas zajęć artystycznych literat mistrzowsko operował słowem pisanym, muzyczna podróż zorganizowana przez goszczącą u nas grupę Mozaika była również obudowana wokół środków poetyckich, tym razem wykorzystanych przez prowadzącą.

Dnia 30 marca 2017 r. • Klasy I i III na basenie w Wałczu
Klasy I i III na basenie w Wałczu
W poniedziałek, 27 marca, uczniowie szkoły katolickiej z klas I i III kolejny już raz uczestniczyli w wyjeździe na basen. Gościliśmy na pływalni Delfin Centralnego Ośrodka Sportu — Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu. Dzieci nie tylko doskonaliły swoje umiejętności pływackie, ale również niekiedy pokonywały własne lęki związane z okiełznaniem wody. Podstawowym celem wyjazdu było ukazanie najmłodszym atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu oraz integracja uczniów.

Dnia 29 marca 2017 r. • Było śniadanie
Było śniadanie
Cecylka Knedelek — bohaterka książki kucharskiej dla dzieci autorstwa Joanny Krzyżanek, towarzyszy nam podczas nauki redagowania przepisu kulinarnego. Tym razem w piątek, 24 marca, wspólnie z nią uczniowie klasy IV utrwalili instrukcję przygotowania zdrowego śniadania. Przy tej okazji klasopracownię języka polskiego ubarwiły ilustracje prezentujące jedną z naszych ulubionych postaci literackich.

Dnia 28 marca 2017 r. • Degustowaliśmy czerwoną herbatę
Degustowaliśmy czerwoną herbatę
W piątek, 24 marca, nasza zerówka była w Zakątku Kawy i Herbaty. Pani Grażyna Czempińska już na nas czekała z pewną niespodzianką. Okazała się nią czerwona herbata. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji o pochodzeniu, sposobie przygotowania i właściwościach tego napoju...

Dnia 27 marca 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W piątek, 24 marca, pani Alina Marzec wpisała się do Klubu Czytających Rodziców zerówki. Nasz gość przygotował do wspólnej lektury ciekawą książkę o przygodach Kubusia Puchatka. Zainteresował dzieci swoim barwnym głosem, interpretacją tekstu i wspaniałymi ilustracjami...

Dnia 27 marca 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Od poniedziałku 13 marca do piątku 17 marca „Bohaterem Tygodnia” naszej zerówki była Natalia Bielej. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 24 marca 2017 r. • Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy Dzień Wiosny
We wtorek, 21 marca, obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W auli szkolnej odbyły się liczne okolicznościowe konkursy, zabawy i prezentacje, podczas których poszukiwaliśmy oznak wiosny w przyrodzie i poezji, a także prezentowaliśmy swoje wiosenne pasje oraz umiejętności. Reasumując, możemy stwierdzić, że wiosna nie ominęła naszej szkoły niezauważalnie!...

Dnia 21 marca 2017 r. • Imieniny dyrektor szkoły
Imieniny dyrektor szkoły
W środę, 15 marca, obchodziliśmy imieniny dyrektor szkoły Bożeny Wargin. Wszystkie klasy szkoły podstawowej zgromadziły się w auli szkolnej wyjątkowo o godz. 8.00. Poprzez to spotkanie uczniów i nauczycieli chcieliśmy podkreślić ważność roli osoby, która kieruje nami w trakcie realizowania różnych naszych zadań edukacyjnych.

Dnia 20 marca 2017 r. • Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka
W piątek, 17 marca, w szkole katolickiej po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Tego dnia dzieci, a także nauczyciele ubrani byli na zielono. Wszędzie rozwieszone były trójlistne koniczynki, flagi Irlandii oraz postacie leprechauna, złośliwego irlandzkiego skrzata. Świętowanie rozpoczęło się prezentacją przygotowaną przez uczniów klasy IV i przypominającą wszystkim, kim był św. Patryk. Kolejnym punktem programu było krótkie przedstawienie w wykonaniu uczniów z klasy III. W tym szczególnym dniu nie mogło również zabraknąć konkursów...

Dnia 20 marca 2017 r. • Dekoracje z materiałów wtórnych
Dekoracje z materiałów wtórnych
W czwartek, 16 marca, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Trzcianki odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastyczno-Ekologicznego „Przedmioty dekoracyjne z materiałów wtórnych” pod patronem Burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego. Dzieci z oddziału przedszkolnego Adrianna Kapela oraz Adam Król za wykonane prace otrzymały dyplomy za udział w konkursie.

Dnia 16 marca 2017 r. • Spróbuj z nami... — bazie
Spróbuj z nami... - bazie
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią święta Wielkiej Nocy. Zapraszamy was do zrobienia wraz z nami gałązek bazi. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonacie się, że to wcale nie jest trudne! W dołączonej galerii zdjęć możecie zobaczyć, jak podczas zajęć świetlicowych wykonaliśmy te efektowne symbole wielkanocne.

Dnia 16 marca 2017 r. • Zerówkowe II miejsce w gminnym konkursie tańca
Zerówkowe II miejsce w gminnym konkursie tańca
We wtorek, 14 marca, w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance odbył się III Gminny Międzyprzedszkolny Konkurs Tańca „Po prostu tańcz” dla dzieci 5- i 6-letnich. Głównym organizatorem i pomysłodawcą eliminacji było Gminne Przedszkole nr 4 w Trzciance. W konkursie zaprezentowało się dziewięć grup tanecznych z całej gminy, w tym również nasi zerówkowicze. Miło nam poinformować, że nasz odział przedszkolny wytańczył II miejsce!

Dnia 13 lutego 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 6 marca do piątku 10 marca 2017 r. był Jakub Matuszewski. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 13 marca 2017 r. • Spróbuj z nami... — koszyczki
Spróbuj z nami... - koszyczki
Dziś przedstawiamy Wam prosty sposób na zrobienie koszyczka, który może posłużyć do różnorodnych kompozycji. Po przeczytaniu naszej instrukcji przekonacie się, że wcale nie jest to trudne! W dołączonej galerii zdjęć możecie zobaczyć, jakie pomysłowe koszyczki wykonaliśmy podczas zajęć świetlicowych.

Dnia 10 marca 2017 r. • „Coś z niczego”
„Coś z niczego”
W czwartek, 9 marca, w naszej szkole odbył się finał świetlicowego konkursu plastyczno–ekologicznego „Coś z niczego”. Eliminacje były przeznaczone dla naszych uczniów oddziału przedszkolnego oraz dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej z klas I—IV szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką pracy plastyczno–technicznej z niepotrzebnych materiałów (odpadów). Pomysłowo przygotowane wytwory oceniała dwuosobowa komisja sędziowska. Organizatorem plastycznych eliminacji była opiekun świetlicy szkolnej p. Ewa Koniuszy.

Dnia 10 marca 2017 r. • Wycieczka do kotłowni szkolnej
Wycieczka do kotłowni szkolnej
W czwartek, 9 marca, dzieci z oddziału przedszkolnego na zajęciach dydaktycznych miały rozmowę na temat „Ogrzewania w zimie — skąd bierze się ciepło w domu i w szkole?”. Następnie po tej ciekawej lekcji dzieci wybrały się na wycieczkę do szkolnej kotłowni. Tam na miejscu najmłodsi dowiedzieli się dużo ciekawych informacji.

Dnia 9 marca 2017 r. • Dzień Kobiet w zerówce
Dzień Kobiet w zerówce
W środę, 8 marca, p. Marzena Jóźwiak gościła w naszej zerówce w ramach zajęć dotyczących Klubu Czytających Rodziców. Akurat w tym dniu oprócz uczestniczenia w lekcji czytelniczej obchodziliśmy też Dzień Kobiet. Nasi chłopcy swoje koleżanki obdarzyli kwiatami i słodyczami. Zaśpiewali piosenkę pt. Marcowy kwiatek, zatańczyli, a na koniec objadaliśmy się lodami. To był piękny dzień!

Dnia 9 marca 2017 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
W środę, 8 marca, p. Marzena Jóźwiak z wielką przyjemnością wstąpiła do Klubu Czytających Rodziców naszego oddziału przedszkolnego. Zaciekawiła dzieci rosyjską bajką o rezolutnej dziewczynce o imieniu Masza.

Dnia 9 marca 2017 r. • Dzień Kobiet w podstawówce
Dzień Kobiet w podstawówce
W środę, 8 marca, obchodziliśmy — zgodnie z kalendarzem świąt — Dzień Kobiet. Dziewczęta i panie nauczyciel usłyszały mnóstwo życzeń i przyjmowały kwiaty. Chłopcy oraz panowie nauczyciele, jak przystało na prawdziwych mężczyzn, swoimi staraniami docenili codzienną obecność swoich koleżanek, podkreślając ich niesamowite znaczenie i piękno.

Dnia 8 marca 2017 r. • Dyskoteka karnawałowa klasy V
Dyskoteka karnawałowa klasy V
Pod koniec karnawału w czwartek, 23 lutego, klasa V postanowiła zorganizować dyskotekę. Przybyła na nią w większości żeńska część zespołu klasowego. Uczniowie mieli okazję nie tylko potańczyć, ale również wziąć udział w różnych konkursach, które dostarczyły im wiele przyjemnych wrażeń. Uczestnicy aktywnie włączyli się we wspólną zabawę.

Dnia 8 marca 2017 r. •
Dnia 6 marca 2017 r. • Przedszkolaki mają wiedzę o Ziemi Trzcianeckiej
Przedszkolaki mają wiedzę o Ziemi Trzcianeckiej
Ślady czasów minionych to nie tylko źródło informacji o naszej historii,
ale także żywa zachęta do podtrzymywania i tworzenia wartości wspólczesnych.
(aut. ks. Andrzej Szklarski MS, proboszcz naszej parafii w latach 1991–1997)
W piątek, 3 marca, w Gminnym Przedszkolu nr 1 w Trzciance odbył się VII Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Ziemi Trzcianeckiej. W eliminacjach wzięło udział sześć dwuosobowych drużyn z miejscowych oddziałów przedszkolnych. Naszą zerówkę reprezentowali zespołowo Adrianna Kapela oraz Jakub Matuszewski.

Dnia 6 marca 2017 r. • Urodziny Trzcianki
Urodziny Trzcianki
W 1731 r. król August II Mocny nadał Trzciance prawa miejskie. W tym roku świętowaliśmy tę rocznicę w dwójnasób. Uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej oraz klas I–III gimnazjum zrealizowali projekt Skąd pochodzimy. W piątek, 3 marca, poczet szkolny reprezentował również naszą placówkę oświatową w miejskich obchodach rocznicy nadania praw miejskich Trzciance. Uczestniczyliśmy we wzniosłych chwilach złożenia kwiatów pod symbolami polskości na Ziemi Trzcianeckiej oraz mszy świętej.

Dnia 2 marca 2017 r. • Plastyczna ekspresja... — masa solna
Plastyczna ekspresja... - masa solna
Uczniowie klasy V naszej szkoły podstawowej pod okiem nauczyciel Małgorzaty Grzyb, analizując na lekcji plastyki temat rzeźby, wykonali je z masy solnej. Jest to doskonałe tworzywo plastyczne dla każdego, o czym przekonali się nasi uczniowie we wtorek, 28 lutego. Można z niego zrobić dużo pięknych i ciekawych ozdób. Zapraszamy wszystkich do zabawy twórczej oraz do obejrzenia naszej galerii ozdób z masy solnej wykonanych przez uczennice i uczniów klasy V. A jest co podziwiać!

Dnia 2 marca 2017 r. • Biała szkoła w Czechach
Biała szkoła w Czechach
W dniach 19–25 lutego klasa VI pojechała na białą szkołę. Wycieczka miała punkt docelowy w czeskim miasteczku Bozkov zlokalizowanym w powiecie Semily w kraju libereckim. Podróż przebiegła bez żadnych przeszkód. Na miejscu zakwaterowano się w Domu Pielgrzyma należącym do Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette. W taki oto sposób rozpoczęła się dla szóstoklasistów przygoda z narciarstwem i... Czechami. Jak przebiegała? Sami zobaczcie...

Dnia 1 marca 2017 r. • Ostatki w zerówce
Ostatki w zerówce
Nasze drogie dziatki dzisiaj są ostatki
więc suknie wkładajcie i na bal się wybierajcie.
(aut. NN)
Mamy ostatki — końcowe dni karnawału, ostatnie godziny zabaw przed Wielkim Postem! Pani Marzena Jóźwiak, mama naszej koleżanki Hani, we wtorek, 28 lutego, w godzinach porannych zajęć prowadziła w naszej zerówce warsztaty taneczne. Wszyscy daliśmy się ponieść niesamowitej zabawie i atmosferze.

Dnia 1 marca 2017 r. • Polskie legendy
Polskie legendy
Już od najmłodszych lat uczymy dzieci szacunku wobec polskiej historii i tradycji. Jednym z działań w tym kierunku było spotkanie uczniów klas 0–III z zespołem teatralnym należącym do grupy artystycznej Art and Music z Poznania, prezentującym polskie legendy. Przedstawienie teatralne odbyło się w piątek, 24 lutego. Artyści ze szczególną starannością zobrazowali dzieciom językiem teatralnym legendy: Orle gniazdo, Książę Popiel i myszy oraz O kwiecie paproci. Zapoznali również uczniów ze zwyczajami dawnej Polski. Na końcu przedstawienia uczniowie zatańczyli staropolskie tańce. Po raz kolejny dzieci miały możliwość przyswojenia nauk poprzez dobrą zabawę.

Dnia 28 lutego 2017 r. • Baśnie Charles’a Perraulta
Baśnie Charles’a Perraulta
We wtorek, 21 lutego, klasy I–III szkoły podstawowej uczestniczyły w spektaklu pt. Baśnie pana Perraulta. W tym celu udaliśmy się do Regionalnego Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile. Dobra gra aktorska i ciekawe efekty wywołały radość, wzruszenie, a nawet strach u naszych uczniów. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie z teatrem.

Dnia 27 lutego 2017 r. • Sukces naszego ucznia w lokalnym etapie konkursu pożarniczego
Sukces naszego ucznia w lokalnym etapie konkursu pożarniczego
Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum, jak co roku, wzięli udział w miejsko–gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowanego przez Państwową oraz Ochotniczą Straż Pożarną, który odbył się w piątek, 24 lutego, w Gimnazjum nr 1 w Trzciance. Nasi reprezentanci spisali się bardzo dobrze w konkursie. Wszyscy napisali test na wysokim poziomie, ocierając się o finał. Awansować udało się jedynie czwartoklasiście Mieszkowi Mazurowi, który zdobył 8 punktów i wygrał rywalizację w swojej grupie wiekowej. Ten sukces pozwolił mu na dostanie się do powiatowego etapu konkursu!

Dnia 24 lutego 2017 r. • Zerówkowy tłusty czwartek
Zerówkowy tłusty czwartek
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła i faworków nasmażyła!
(przysłowie polskie)
W tłusty czwartek, 23 lutego, przygotowaliśmy faworki. Sami je formowaliśmy, smażyliśmy, a potem zjedliśmy z wielkim apetytem. Dzieci pamiętały również o swoich rodzinach, zabierając chrusty do domu.

Dnia 23 lutego 2017 r. • Gra światłem i gestem — sztukoteka
Gra światłem i gestem - sztukoteka
W środę, 22 lutego, w auli naszej szkoły odbyło się kolejne spotkanie w ramach sztukoteki. Dzieci oddziału przedszkolnego i uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej przybyli na pokaz zatytułowany Ultrafiolet i pantomima — tu gra światłem i gestem się rozpoczyna! Grupa artystyczna Mozaika z Poznania tym razem skupiła się na uzyskaniu pozytywnych reakcji związanych z uzmysłowieniem nam roli światła i współgrającego z nim gestu aktorskiego.

Dnia 22 lutego 2017 r. • Międzynarodowy Dzień Pizzy
Międzynarodowy Dzień Pizzy
Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada 9 lutego. Dlatego też we wtorek, 21 lutego, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do pizzerii Mamma Mia znajdującej się przy ul. Żeromskiego w Trzciance. Dzięki temu wyjściu zerówkowicze mogli poznać tajniki powstawania pysznego ciasta do pizzy, etapy komponowania jej składników oraz skosztować upieczonej specjalnie dla nas potrawy w tradycyjnym włoskim piecu opalanym drewnem, jedynym takim w naszej miejscowości. Za tę wspaniałą wycieczkę i wszelkie doznania kulinarne dziękujemy właścicielowi pizzerii Mamma Mia w Trzciance.

Dnia 20 lutego 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 13 lutego do piątku 17 lutego 2017 r. była Adrianna Kapela. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 20 lutego 2017 r. • W Trzciance jest kociarnia
W Trzciance jest kociarnia
W piątek, 17 lutego, obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. W jego przeddzień zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezpańskich kotów przebywających w naszej miejscowej kociarni zorganizowanej w ramach punktu weterynaryjnego „Pogotowie dla Zwierząt”, zlokalizowanego na pl. Pocztowym. Podczas wizyty w tym „kocim królestwie” dowiedzieliśmy się, że przebywa tu 65 kotów w różnym wieku w doskonałej kondycji. Wysłuchaliśmy także wiele ciekawych opowiastek o tych zwierzętach, ich zwyczajach i miejscu, w którym obecnie przebywają. Pozwolono nam również na bliskie kontakty z kotami. Po kociarni oprowadzała nas pani Katarzyna Ratajczak.

Dnia 20 lutego 2017 r. • Bal karnawałowy klas 0–IV
Bal karnawałowy klas 0–IV
W tym roku w środę, 15 lutego, klasy 0–IV świętowały karnawał „owocowo”. W sali gościnnie udostępnionej nam przez Zespół Szkół Technicznych spotkać można było tego wyjątkowego popołudnia wiele postaci baśniowych. Wszystkie proponowane konkurencje zainspirowane były zdrową tematyką. Dzieci były zabawiane przez Pana Truskawkę, Panią Arbuz i DJ-a Banana. Nawet nagrodami w konkursach były nasze rodzime jabłuszka. Było kolorowo, wesoło i... „owocowo”!

Dnia 17 lutego 2017 r. • Dzieciaki kochają teatr
Dzieciaki kochają teatr
W drugim tygodniu ferii, we wtorek 7 lutego, wyruszyliśmy do Teatru Animacji w Poznaniu. Obejrzeliśmy spektakl Odlot. Po inscenizacji przyszła kolej na żywą lekcję teatralną. Znaleźliśmy się za kulisami. Wymyślony świat obserwowany przed chwilą na scenie tutaj — za kulisami, stał się rzeczywistością. Mali fascynaci teatru dopytywali o szczegóły techniczne, jak i sposób animowania lalek. Aktor odkrywał przed nami tajniki sztuki teatralnej. Dzieci mogły dotknąć lalek, animować je. W muzeum łączącym się z przestrzenią teatru odwiedziliśmy niejako kilka światów, to znaczy kompletów kukieł wykorzystanych w poprzednich spektaklach.

Dnia 17 lutego 2017 r. • Nad rzeką Trzcianka
Nad rzeką Trzcianka
W czwartek, 16 lutego, dzieci oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę nad rzekę Trzcianka, co ciekawe nazywającą się tak samo jak miasto. Nasza miejscowość oferuje wiele atrakcji turystycznych, a jedną z nich jest właśnie rzeka. Wije się ona przez nasza piękną okolicę, co dodaje uroku temu obszarowi geograficznemu. Idąc wytyczonym szlakiem, spotkaliśmy wiele kaczych rodzin i kruków. Obserwowaliśmy zachowania ptaków, słuchaliśmy ich głosów oraz podziwialiśmy umiejętności pływackie, rozróżnialiśmy płeć oraz rozmawialiśmy o żywieniu ujrzanych przedstawicieli zwierząt. Taki widok zauroczył nas wszystkich!

Dnia 16 lutego 2017 r. • W zerówce karnawałowo
W zerówce karnawałowo
Karnawał lubi zabawy, przebierańce, maskarady. Dlatego w środę, 15 lutego, w zerówce wykonaliśmy piękne maski na twarz do swobodnych zabaw. Własnoręcznie zrobione i przyozdobione stanowią dla nas ogromną wartość.

Plan lekcji
Informujemy, że na naszej stronie internetowej, w związku z rozpoczęciem II semestru nauki, zaktualizowaliśmy plan lekcji. Jest on dostępny pod zakładkami:
„Plan Lekcji kl. I-III” — zobaczcie...
„Plan Lekcji kl. IV-VI” — zobaczcie...
Redakcja
Dnia 14 lutego 2017 r. • W ferie byliśmy aktywni
W ferie byliśmy aktywni
W dniach od 30 stycznia do 3 lutego 2017 r., a więc w pierwszym tygodniu ferii zimowych, oraz we wtorek 7 lutego byliśmy niezwykle aktywni. Mimo tego, że czas wolny od lekcji i tradycyjnych obowiązków szkolnych kojarzy nam się z pewnym rozleniwieniem, były wśród nas osoby, które z wielką chęcią przychodziły do szkoły na zorganizowane przez nas zajęcia dodatkowe. W domach też wiele się działo. Jednoznacznie stwierdzamy, że ferie powinny trwać i trwać, i trwać, i trwać!...


Zakończyły się ferie zimowe!
Droga zbawienia przechodzi także przez ludzką pracę.
bł. Jan Paweł II
Witamy wszystkich po feriach zimowych! Były na pewno wspaniałe, choćby tylko ze względu na pogodę, która dała nam okazję do cieszenia się z uroków zimy... Wypoczęci, zregenerowani i pełni zapału wracamy do pracy!
Dnia 30 stycznia 2017 r. • Coroczne spotkanie dobroczynne
Coroczne spotkanie dobroczynne
Cieszymy się, że jak co roku, tak i teraz cała społeczność Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance mogła zebrać się w sali Szkoły Podstawowej nr 2. Wspólnie przeżywaliśmy spotkanie dobroczynne. Wszystkich przybyłych przywitała dyrektor szkoły katolickiej Bożena Wargin. Najpierw obejrzeliśmy inscenizację pt. Moc prezentów Izabeli Degórskiej w reżyserii nauczyciel języka polskiego Marzeny Felsmann w wykonaniu uczniów koła teatralnego. Następnie nauczyciel muzyki Bartosz Śliwiński zaprosił na scenę uczniów reprezentujących naszą szkołę w konkursach powiatowych i międzyszkolnych. Było też stoisko z ozdobami świątecznymi własnoręcznie przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli. Tradycją stało się już podczas naszych spotkań sprzedawanie cegiełek w postaci cytrynek św. Faustynki, przeznaczonych na budowę sali gimnastycznej.

Dnia 27 stycznia 2017 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 23 grudnia do piątku 27 grudnia 2016 r. był Bartosz Sosnowski. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 27 stycznia 2017 r. • Dzień Babci i Dziadka w zerówce
Dzień Babci i Dziadka w zerówce
W czwartek, 26 stycznia, w naszym oddziale przedszkolnym w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały upominki, ale oczywiście do podarków dołączyły część artystyczną. Po części oficjalnej babcie i dziadkowie wraz z wnukami udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych podopiecznych. Był to piękny wieczór, który stanowił dowód miłości i wdzięczności wobec ukochanych seniorów.

Dnia 27 stycznia 2017 r. • Graliśmy w mistrzostwach gminy piłki siatkowej
Graliśmy w mistrzostwach gminy piłki siatkowej
W czwartek, 26 stycznia, w Hali Sportowo–Widowiskowej odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej dziewcząt szkół podstawowych. W zawodach wzięło udział pięć reprezentacji: z Trzcianki, Siedliska i Białej. Zajęliśmy IV miejsce.

Dnia 23 stycznia 2017 r. • Przedstawienie o losach Kaja i Gerdy
Przedstawienie o losach Kaja i Gerdy
W piątek, 20 stycznia, w naszej szkole gościli aktorzy z Krakowa. Dzięki nim młodsi uczniowie mogli zobaczyć przedstawienie zachowane w zimowej scenerii. Poszczególne wydarzenia prowadziły nas do szczęśliwego zakończenia z udziałem głównych bohaterów Kaja i Gerdy. Na szczęście rodzeństwo pod koniec obrazowanej historii mogło na powrót połączyć się i cieszyć się sobą.

Dnia 23 stycznia 2017 r. • Dzień Babci i Dziadka w klasie I
Dzień Babci i Dziadka w klasie I
W piątek, 20 stycznia, do szkoły katolickiej licznie przybyli dziadkowie i babcie, aby podziwiać występ klasy I. Z tej okazji uczniowie odegrali inscenizację pt. Przyjaciele bałwanka. Każdy z pierwszaków wziął czynny udział w przedstawieniu, wzorowo odgrywając swoją rolę. Nie zabrakło również specjalnie przygotowanych na tę uroczystość piosenek, których część została wykonana w języku angielskim. Jednak największe wrażenie zrobiły na seniorach dwa tańce w wykonaniu dzieci. Na końcu spotkania solenizanci otrzymali własnoręcznie zrobione przez dzieci podarki, dzięki którym chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom.

Dnia 20 stycznia 2017 r. • Gala podsumowująca orszak Trzech Króli
Gala podsumowująca orszak Trzech Króli
W czwartek, 19 stycznia, w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się gala podsumowująca trzecią edycję Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli. Organizator tego przedsięwzięcia dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Bożena Wargin zaprosiła proboszcza ks. Wawrzyńca Skrabę MS, władze miasta, koordynatorów, wolontariuszy, służby porządkowe i wszystkich tych, którzy zaangażowali się w przygotowanie Orszaku. Na uroczystość przybyli też Trzej Królowie, którzy w dniu 6 stycznia razem z nami przemierzali ulice Trzcianki z okazji Objawienia Pańskiego. Uroczysa gala rozpoczęła się spektaklem Betlejem jest w nas, zaprezentowanym przez uczniów klasy VI.

Dnia 20 stycznia 2017 r. • Zajęcia na basenie
Zajęcia na basenie
W czwartek, 19 stycznia, klasa V wraz z wychowawcą p. Dorotą Pawłowską oraz pedagog szkolną p. Jadwigą Górską wybrała się na basen do Wałcza. Bez względu na wiek i stopień sprawności ruchowej zajęcia pływania wpływają pozytywnie na rozwój psychofizyczny i sprawność człowieka. Zajęcia na basenie są dla wielu uczniów ważnym uzupełnieniem zajęć z wychowania fizycznego. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić czas na pływalni.

Dnia 19 stycznia 2017 r. • Możliwości głosu — sztukoteka
Możliwości głosu — sztukoteka
W środę, 18 stycznia, odbyła się sztukoteka w wykonaniu poznańskiej grupy Mozaika. Temat tego spotkania był następujący: Głos od A do Z, czyli kalejdoskop głosu. Dzięki teatralno–muzycznym środkom przekazu mogliśmy zobaczyć i usłyszeć, w jaki sposób można scenicznie operować głosem, by był on ciekawy i budował przed nami nowe, wirtualne światy. Wraz z aktorem scen muzycznych oraz wokalistą poznaliśmy najróżniejsze możliwości kryjące się w głosie.

Dnia 19 stycznia 2017 r. • Kulig klas III i IV
Kulig klas III i IV
Korzystając z uroków zimy, której dawno już u nas nie było, w środę, 18 stycznia, wychowawczynie klas III i IV Agnieszka Kapela i Marzena Felsmann zabrały swoich wychowanków na kulig odbywający się leśnymi ostępami Stradunia i okolic. Sznur saneczek zaczepionych do dużych sań, wesoło podążał białymi trasami, aby przynieść radość swoim małym pasażerom. Na drodze zdarzały się miękkie śnieżne upadki, co przysparzało tym większego zadowolenia dzieciom.

Dnia 16 stycznia 2017 r. • Śnieżne zabawy zerówkowiczów
Śnieżne zabawy zerówkowiczów
Kiedy świat pokryje śnieżny puch, lepienie zimowego bałwanka jest atrakcyjnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu. W piątek, 13 stycznia, aura zapewniła idealne warunki do lepienia śnieżnej postaci. Odpowiedni śnieg musi być mokry, ciężki, lepki. Tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego śmiało ruszyły na boisko szkolne, aby wspólnie bawić się na świeżym zimowym powietrzu.

Dnia 16 stycznia 2017 r. • Wizyta saletynek z Madagaskaru i Filipin
Wizyta saletynek z Madagaskaru i Filipin
W piątek, 13 stycznia, w naszej szkole gościły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z La Salette. Przyszły do nas na zaproszenie, by opowiedzieć o swoim życiu, powołaniu, pracy, a zwłaszcza o krajach swojego pochodzenia. Mogliśmy posłuchać siostrę z Madagaskaru i siostrę z Filipin. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat życia ludzi w tych właśnie stronach świata, codziennych ich obowiązków i o tym, jak tam funkcjonuje chrześcijaństwo i jak radzą sobie rodziny, dbając o swój rozwój.

Dnia 12 stycznia 2017 r. • Bogowie greccy w klasie IV
Bogowie greccy w klasie IV
We wtorek, 3 stycznia, aby lepiej poznać greckich bogów — za które dziedziny życia odpowiadali, jakie mieli atrybuty i w końcu, jakie opowieści są z nimi związane, uczniowie klasy IV przygotowali na lekcji historii krótkie prezentacje tych mitologicznych postaci. Tło wystąpień tworzyły piękne stroje przygotowane przez młodych aktorów.

Dnia 12 stycznia 2017 r. • Zabawa karnawałowa w świetlicy szkolnej
Zabawa karnawałowa w świetlicy szkolnej
W karnawale są same bale, tak i my w środę, 11 stycznia, uczestniczyliśmy w naszej świetlicowej imprezie zorganizowanej z okazji nadejścia nowego roku. Zabawy było co nie miara! Myślimy, że to nie pierwszy i nie ostatni bal świetlicowy w tym karnawale...

Dnia 9 stycznia 2017 r. • III Trzcianecki Orszak Trzech Króli
III Trzcianecki Orszak Trzech Króli
W piątek, 6 stycznia, mieszkańcy miasta i gminy Trzcianka, w tym całe rodziny, wzięły udział w III Trzcianeckim Orszaku Trzech Króli — wspólnym, radosnym świętowaniu. W realizację orszaku zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie z trzech trzcianeckich szkół — ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół Katolickich. Rodzice dzieci przygotowali z tej okazji stroje aniołów i pasterzy oraz instrumenty perkusyjne dla najmłodszych. Mieliśmy świadomość, że nasza lokalna społeczność przyłączyła się do mnóstwa ludzi z całego globu, zamieszkałych na czterech kontynentach, gdzie w różnych miastach odbywały się orszaki Trzech Króli.

2 stycznia 2017 r. • Witamy po przerwie
Witamy wszystkich po przerwie świąteczno-noworocznej.
Pełni radości i zapału wracamy do swoich obowiązków ufni w to, że Boże Dziecię obdarzy nas swoim błogosławieństwem.
Życzymy także wszystkim, aby rozpoczynający się 2017 rok obfitował w sukcesy szkolne i osobiste.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Redakcja
Dnia 23 grudnia 2016 r. • W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas IV–VI
W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas IV-VI
W czwartek, 22 grudnia, uczniowie i nauczyciele klas IV–VI naszej szkoły przeżywali przedświąteczny dzień skupienia. W trakcie naszych rozważań dowiedzieliśmy się, że święta bożonarodzeniowe są po to, byśmy mogli — może bardziej uroczyście niż zazwyczaj — uczyć się miłości do Jezusa przychodzącego do nas w postaci bezbronnego, jak najbardziej ludzkiego i zwyczajnego Dziecięcia, mającego jednak moc samego Boga — mesjańskie namaszczenie.

Dnia 23 grudnia 2016 r. • W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas 0–III
W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia klas 0-III
W czwartek, 22 grudnia, uczniowie i nauczyciele klas 0–III naszej szkoły przeżywali przedświąteczny dzień skupienia. W trakcie naszych rozważań dowiedzieliśmy się, że święta bożonarodzeniowe są po to, byśmy mogli — może bardziej uroczyście niż zazwyczaj — uczyć się miłości do Jezusa przychodzącego do nas w postaci bezbronnego, jak najbardziej ludzkiego i zwyczajnego Dziecięcia, mającego jednak moc samego Boga — mesjańskie namaszczenie.

Dnia 23 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 19 grudnia do piątku 22 grudnia 2016 r. był Piotr Rutkowski. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 22 grudnia 2016 r. • Zerówka rozdaje pierniki dobroci
Zerówka rozdaje pierniki dobroci
W środę, 21 grudnia, w świątecznym nastroju poszliśmy z piernikami dobroci i życzeniami bożonarodzeniowymi do osób znaczących w naszym szkolnym i klasowym życiu. Wszyscy serdecznie nas przyjęli, choć byli nieco zaskoczeni naszym przyjściem, a my dumni ze swoich działań wróciliśmy do szkoły. Niech Boża Dziecina wszystkim nam błogosławi!

Dnia 22 grudnia 2016 r. • Gwiazda betlejemska zaświeciła — sztukoteka
Gwiazda betlejemska zaświeciła — sztukoteka
W środę, 21 grudnia, w naszej szkole gościł zespół artystyczny Mozaika z Poznania. Kolejny raz mieliśmy możliwość uczestniczenia w niezwykle ciekawych zajęciach sztukoteki. Tym razem najważniejsza była gwiazda betlejemska: „Szczodry wieczór, dobry wieczór! Trzej królowie przyjechali i o gwiazdę się pytali, a ta gwiazda śliczna pani, z jedwabnymi rękawami, swoje dwory omiatała, bo się gości spodziewała.” Wraz ze świecącą gwiazdą i ruchomą szopką mogliśmy wspólnie przybliżyć się do piękna wydobytego z dawnych, uświęconych w naszym kraju obrzędów bożonarodzeniowych.

Dnia 21 grudnia 2016 r. • Piosenki zimowo–świąteczne po angielsku
Piosenki zimowo–świąteczne po angielsku
We wtorek, 20 grudnia, w naszej szkole pierwszy raz odbył się szkolny Konkurs Piosenki Zimowo–Świątecznej w Języku Angielskim. Wzięli w nim udział uczniowie klas 0–III — z każdej klasy po dwóch reprezentantów. Po długiej naradzie szanowne jury ogłosiło swój werdykt, nagradzając wszystkich uczestników konkursu i przyznając dwa pierwsze miejsca dla Adrianny Kapeli i Anny Dziamskiej. Laureaci otrzymali dyplomy i słodkie świąteczne upominki, a zwyciężczynie — dodatkowo sześciomiesięczny kurs nauki języka angielskiego w prywatnej szkole językowej Centrum Helen Doron w Trzciance.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Najpiękniejsze łańcuchy choinkowe
Najpiękniejsze łańcuchy choinkowe
W poniedziałek, 19 grudnia, rozstrzygnięto międzyklasowy konkurs dla klas I–VI „Najpiękniejszy i najdłuższy łańcuch choinkowy”. Okazało się, że najdłuższy łańcuch wykonała klasa V! Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w naszych szkolnych eliminacjach i gratulujemy. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła świetlica szkolna.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • III miejsce w gminnych zawodach w piłce ręcznej szkół podstawowych
III miejsce w gminnych zawodach w piłce ręcznej szkół podstawowych
W sobotę, 17 grudnia, w hali sportowej Gimnazjum nr 2 w Trzciance odbyły się gminne zawody w piłce ręcznej szkół podstawowych. Zagrały następujące zespoły: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Łomnicy i Katolicka Szkoła Podstawowa. Po zaciętej rywalizacji nasza reprezentacja zajęła III miejsce. Organizatorem eliminacji była Szkoła Podstawowa nr 2.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Wyróżnienia w powiatowym festiwalu kolęd i piosenek świątecznych
Wyróżnienia w powiatowym festiwalu kolęd i piosenek świątecznych
W środę, 14 grudnia, w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbył się XIX Powiatowy Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych. Eliminacje były przeznaczone dla solistów oraz zespołów wokalnych. Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów: zerówkowicz Piotr Makarewicz i pierwszoklasistka Patrycja Czarnecka oraz szóstoklasiści Julia Dziamska i Kacper Malicki. Miło nam poinformować, że Julia Dziamska oraz Kacper Malicki zostali wyróżnieni przez oceniających.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 5 grudnia do piątku 9 grudnia 2016 r. był Ksawery Strzelecki. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Pierwszaki piekły świąteczne pierniki
Pierwszaki piekły świąteczne pierniki
We wtorek, 13 grudnia, uczniowie klasy I brali udział w warsztatach bożonarodzeniowych Pierniki lukrem malowane, zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Pierwszoklasiści w świątecznym klimacie dowiedzieli się, jak obchodzono Boże Narodzenie dawniej, gdy ich dziadkowie byli w tym wieku, co oni są obecnie. Przede wszystkim jednak mieli możliwość samodzielnego zrobienia pierników. Własnoręcznie wykonanymi słodkościami można było delektować się na miejscu lub zabrać je do domu. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tak twórczych zajęć.

Dnia 19 grudnia 2016 r. • Nocne oczekiwanie na Świętego Mikołaja
Nocne oczekiwanie na Świętego Mikołaja
Cóż robić w wieczór poprzedzający przyjście Świętego Mikołaja, gdy emocje nie pozwalają spać? Może można by spać w szkole... Tak też zrobili uczniowie klas II–IV, którzy oczekiwali na przybycie Mikołaja wraz ze swoimi wychowawcami. Podczas długiego wieczoru zespoły klasowe 0–IV wzięły udział w licznych zabawach związanych tematycznie ze świętami. Następnie każda klasa oprócz maluchów z zerówki i klasy I udała się do swojej sali lekcyjnej tej nocy pełniącej rolę sypialni. Rankiem zaspanym korowodem ruszyliśmy na roraty. Mikołaj odwiedził nas dopiero po śniadaniu.

Dnia 19 grudnia 2016 r. • Zerówkowe jasełka
Zerówkowe jasełka
W piątek, 16 grudnia, w naszym oddziale przedszkolnym w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance odbyło się spotkanie wigilijno–jasełkowe. Wzięli w nim udział pani dyrektor szkoły Bożena Wargin, rodzice oraz dziadkowie młodych artystów. Był to wyjątkowy wieczór — przedsmak rodzinnej Wigilii i Bożego Narodzenia.

Dnia 16 grudnia 2016 r. • Koncert Majki Jeżowskiej
Koncert Majki Jeżowskiej
W czwartek, 15 grudnia, w Hali Sportowo-Widowiskowej odbył się koncert Majki Jeżowskiej. Ta polska piosenkarka i kompozytorka rozruszała nas podczas zabawy. Usłyszeliśmy znane piosenki. Zapewne kojarzymy chociażby A ja wolę moją mamę czy Wszystkie dzieci nasze są. Słysząc te utwory, nie można stać w miejscu, więc wszyscy wraz z Majką szaleliśmy na parkiecie!

Dnia 16 grudnia 2016 r. • Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
Do Klubu Czytających Rodziców naszej zerówki dołączyły kolejne osoby: w czwartek, 8 grudnia — pan Piotr Wieliński, oraz we wtorek 13 grudnia — pani Dorota Król. To wspaniale, że wspólnie możemy wkraczać w świat niezwykłych przygód zapisanych na kartach książek!

Dnia 16 grudnia 2016 r. • Wykonaliśmy świąteczne pierniczki
Wykonaliśmy świąteczne pierniczki
W środę i czwartek, 14 i 15 grudnia, w naszym oddziale przedszkolnym odbyło się kolejne niesamowite spotkanie kulinarne. Zbliża się Boże Narodzenie, więc tym razem zaprosiliśmy dzieci i chętnych ich bliskich do wykonania świątecznych pierniczków, które napełniają mieszkanie intensywnym, korzennym zapachem.

Dnia 15 grudnia 2016 r. • Klasa III przygotowała świąteczne pierniki
Klasa III przygotowała świąteczne pierniki
W czwartek, 8 grudnia, uczniowie klasy III szkoły podstawowej wybrali się do trzcianeckiego muzeum na zajęcia kulinarne z pieczenia świątecznych pierników. Po upieczeniu się wszystkich ciasteczek trzecioklasiści zabrali się do dekorowania: gwiazdek, choineczek, aniołków. Następnie wszystkie pierniczki zostały zapakowane uczniom do torebek i z własnoręcznie przygotowanymi pysznościami wrócili do szkoły. To były smakowite zajęcia!

Dnia 14 grudnia 2016 r. • Plastycznie ukazany Święty Mikołaj
Plastyczny konkurs świetlicowy „Mikołaj”
W dniach 1–6 grudnia 2016 r. trwał plastyczny konkurs świetlicowy „Mikołaj”. Dzieci przygotowały prace przedstawiające postać Świętego Mikołaja ( zobacz... ). Wszystkie rysunki były bardzo ładne i starannie wykonane. Jury wybrało trzy propozycje przedstawienia postaci:
  • I miejsce — Jolanta Stawicka,
  • II miejsce — Hanna Lisiak,
  • III miejsce ex aequo — Maria Piduch.
aut. Opiekun świetlicy szkolnej Justyna Drewnowska
Dnia 14 grudnia 2016 r. • Wspomnienie św. Franciszka — kl. IV–VI
Wspomnienie św. Franciszka - kl. IV-VI
W piątek, 18 listopada, wzorem roku ubiegłego, wspominaliśmy w naszej szkole św. Franciszka. W tym roku zastanawialiśmy się, czy jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta. Każda klasa przygotowywała plakat przedstawiający zwierzęta, za które uczniowie jako zespół klasowy wzięli odpowiedzialność. Zwieńczeniem spotkania było wysłuchanie Modlitw zwierząt autorstwa francuskiej pisarki Carmen Bernos de Gasztold w wykonaniu uczniów klas IV–VI.

Dnia 14 grudnia 2016 r. • Wspomnienie św. Franciszka — kl. I–III
Wspomnienie św. Franciszka - kl. I-III
W piątek, 18 listopada, wzorem roku ubiegłego, wspominaliśmy w naszej szkole św. Franciszka. W tym roku zastanawialiśmy się, czy jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta. Każda klasa przygotowywała plakat przedstawiający zwierzęta, za które uczniowie jako zespół klasowy wzięli odpowiedzialność.

Dnia 13 grudnia 2016 r. • Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Z okazji Dnia Pluszowego Misia opiekun biblioteki szkolnej Justyna Drewnowska zaprosił uczniów klasy zerowej do wspólnej zabawy. Każde dziecko opowiedziało o swojej ukochanej przytulance, o tym, w jakich okolicznościach ją dostało oraz jak ma na imię ulubiony miś. Następnie odbyło się wspólne czytanie książki o przygodach Kubusia Puchatka. Następnie mieliśmy zajęcia plastyczne. Na końcu spotkania każde dziecko otrzymało kolorowy balonik.

Dnia 13 grudnia 2016 r. • Lalki pomocy
Lalki pomocy
W ramach realizacji hasła „odpowiedzialność” członkowie Samorządu Uczniowskiego zaprosili wszystkie dzieci z naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Uratuj dziecko w Afryce”, w trakcie której są pozyskiwane środki przeznaczone do walki z głodem na kontynencie afrykańskim. Poza zdobyciem informacji znajdujących się na plakatach rozwieszonych w szkole uczniowie mogli w konkretny sposób przyczynić się do wsparcia finansowego swoich rówieśników z krajów dotkniętych problemem głodu. Dzieci kupowały laleczki–cegiełki, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na zakup specjalistycznej żywności.
Lalki znalazły w bardzo szybkim tempie nowe domy.
Czekamy na kolejną dostawę szmacianek i zachęcamy do wsparcia naszej akcji. Każdy z nas może poczuć odpowiedzialność za dzieci żyjące w trudnych warunkach.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego Marzena Felsmann
Dnia 13 grudnia 2016 r. • Najładniejsze szopki bożonarodzeniowe
Najładniejsze szopki bożonarodzeniowe
W poniedziałek, 12 grudnia, w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance odbyło się podsumowanie IV Rodzinnego Konkursu na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. W tym roku dostarczono do naszej szkoły 11 szopek z przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu gminy Trzcianka. Zgłoszone prace wykonane były z najprzeróżniejszych materiałów — papieru, makaronu, czekolady, piernika, słomy czy plasteliny.

Dnia 13 grudnia 2016 r. • Kolędy i piosenki świąteczne
Kolędy i piosenki świąteczne
W poniedziałek, 12 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku odbył się IV Gminny Festiwal Kolęd i Piosenek Świątecznych dla Przedszkolaków. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 15 wykonawców. Nasz oddział przedszkolny reprezentowało dwóch wykonawców: Adrianna Kapela, śpiewając kolędę Świeć, gwiazdeczko, i Piotr Makarewicz, wykonując kolędę Dzisiaj w Betlejem. Miło nam poinformować, że nasz przedstawiciel Piotr został wyróżniony przez oceniających. Serdecznie gratulujemy i życzymy Piotrkowi dalszych sukcesów.

Dnia 12 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od poniedziałku 5 grudnia do piątku 9 grudnia 2016 r. był Ksawery Strzelecki. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Zerówka na gminnych jasełkach
Zerówka na gminnych jasełkach
W czwartek, 8 grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do Hali Sportowo–Widowiskowej na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu podopiecznych z Gminnego Przedszkolna nr 1 w Trzciance. To było wspaniałe przedstawienie opowiadające historię narodzin małego Jezusa. Po spektaklu dzieci z pozostałych przedszkoli (w tym także i z naszego) prezentowały na scenie przygotowane kolędy i piosenki nawiązujące do świąt.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Wolontariacka zbiórka książek i gier
Wolontariacka zbiórka książek i gier
Od 1 do 5 grudnia trwała w naszej zerówce akcja wolontariatu na rzecz dzieci z oddziału Szpitala Powiatowego w Trzciance. Była to zbiórka książek, gier, puzzli, kolorowanek i kredek. „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych...” — powiedział św. Jan Paweł II. Dlatego pomagamy innym i zarazem odkrywamy sens znaczenia tej wartości.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Mikołaj z „Wyobraźnią Miłosierdzia” obdarował dzieci
Mikołaj z Wyobraźnią Miłosierdzia obdarował dzieci
We wtorek, 6 grudnia, w domu parafialnym przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela pojawił się długo oczekiwany Mikołaj z „Wyobraźnią Miłosierdzia”. By nie czuł się on osamotniony w zdobywaniu upragnionych zasobów dla najmłodszych, potrzebował on specjalnych pomocników. Taką rolę pośredniczącą spełniła w tym zakresie Fundacja „Wyobraźnia Miłosierdzia” działająca przy Zespole Szkół Katolickich.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Wizyta Świętego Mikołaja
Wizyta Świętego Mikołaja
Święty Mikołaj odwiedził nas, zgodnie z przyjętym przez siebie harmonogramem postępowania, w dniu 6 grudnia. Jak się okazało, wielu z nas zna ściśle jego szczegółowy plan działań, ponieważ w tym czasie już od samego rana wszyscy z wielką niecierpliwością oczekiwali na wejście do klasy biskupa z Miry. Mijały dłuuuugie minuty, ale się doczekaliśmy...

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Kolędnicy na scenie
Kolędnicy na scenie
We wtorek, 6 grudnia, na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance odbyło się przedstawienie Kolędnicy zaprezentowane przez Teatr pod Orzełkiem z Białegostoku. Mogliśmy zobaczyć, jak widzowie przebrani w stroje tradycyjnych kolędników są prowadzeni przez Anioła z Gwiazdą. Młodzi aktorzy odgrywali scenki z historii Bożego Narodzenia. Było też wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Przygotowanie cytrynek św. Faustynki
Przygotowanie cytrynek św. Faustynki
W piątek, 2 grudnia, po południu w naszej szkolnej jadalni spotkali się chętni rodzice i uczniowie, aby przygotować w ramach akcji wolontariackiej cytrynki św. Faustynki. Dzięki wyjątkowej recepturze uzyskuje się bardzo gęsty syrop o smaku cytrynowo–waniliowym, który można wykorzystać na różne sposoby. Cieszymy się, że wspólnymi siłami i w miłej atmosferze mogliśmy przygotować tak wiele cytrynek św. Faustynki. Niedługo będziemy je rozprowadzać jako cegiełkę ufundowaną na rzecz budowy sali gimnastycznej.

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Klasa V odwiedziła Gminne Przedszkole nr 4
Klasa V odwiedziła Gminne Przedszkole nr 4
W poniedziałek, 28 listopada, klasa V wraz z wicedyrektor szkoły i wychowawczynią Dorotą Pawłowską odwiedziła Gminne Przedszkole nr 4 w Trzciance. Wyjście uczniów było połączone z akcją wolontariacką prowadzoną w naszej szkole. Różne zespoły klasowe angażują się w pomoc udzielaną innym, kontaktują się z miejscowymi instytucjami i dzielą się swoimi umiejętnościami, poświęcają swój czas potrzebującym. Nasi piątoklasiści zaprezentowali przedszkolakom sztukę teatralną Francuskie dyrdymały, czyli rzecz o pieczeniu chleba.

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Mikołajkowa spartakiada
Mikołajkowa spartakiada
We wtorek, 6 grudnia, w Hali Sportowo-Widowiskowej odbyła się II Mikołajkowa Spartakiada Szkół Podstawowych. Zmagały się ze sobą klasy IV–VI. W eliminacjach wzięły udział wszystkie placówki z terenu naszej gminy. Organizatorem imprezy był Urząd Miejski Trzcianki i Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzciance.

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
Bohaterem tygodnia od dnia 28 listopada do dnia 2 grudnia 2016 r. była Maria Piduch. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 7 grudnia 2016 r. • Czołowe miejsca w powiatowych konkursach o Janie Pawle II
Czołowe miejsca w powiatowych konkursach o Janie Pawle II
W czwartek, 24 listopada, w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Powiatowy Konkurs o Janie Pawle II „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Dzielił się on na eliminacje plastyczne oraz na temat wiedzy o życiu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła II. Cieszymy się, że reprezentanci naszej szkoły zajęli czołowe miejsca: III miejsce w Konkursie Plastycznym, a także I oraz III w Konkursie Wiedzy.

Dnia 6 grudnia 2016 r. • Wizyta misia Samuela w zerówce
Wizyta misia Samuela w zerówce
W piątek, 18 listopada, miś Samuel odwiedził dzieci z oddziału przedszkolnego. Niecodzienny gość w piątkowy poranek wywołał wiele radości wśród naszych dzieci.

Dnia 5 grudnia 2016 r. • Młodsi uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości
Młodsi uczniowie uczcili Narodowe Święto Niepodległości
W czwartek, 10 listopada, w auli Katolickiej Szkoły Podstawowej odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy III przygotowali program artystyczny pt. Polsko, święte Twe imię. Był on adresowany do dzieci z klas 0–III. Podczas przedstawienia prezentowały się wszystkie klasy — śpiewając wybrane przez siebie utwory muzyczne związane z dniem 11 listopada, będący świętowaniem przez nas faktu odzyskania przez Polskę wolności.

Dnia 5 grudnia 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W czasie od poniedziałku 21 listopada do piątku 25 listopada 2016 r. bohaterem tygodnia był Piotr Makarewicz. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 1 grudnia 2016 r. • Co tydzień mamy ćwiczenia gimnastyczne
Co tydzień mamy ćwiczenia gimnastyczne
Ćwiczenia gimnastyczne w oddziale przedszkolnym prowadzone są systematycznie dwa razy w tygodniu. Aby rozbudzić wśród naszych podopiecznych zamiłowanie do ruchu i sportu, proponujemy dzieciom różnorodne zabawy i zajęcia opierające się na aktywności ruchowej.

Dnia 1 grudnia 2016 r. • Mistrzowie głośnego czytania w naszej szkole
Mistrzowie głośnego czytania w naszej szkole
We wtorek 22 listopada, podczas gdy większość uczniów naszej szkoły przysłuchiwała się wokalnym zmaganiom uczestników Cecyliady, nasi czwartoklasiści obserwowali potyczki swoich rówieśników w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Trzcianka. Przedmiotem rywalizacji było interpretowanie tekstu książki Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści Łukasza Wierzbickiego. Dwoje naszych uczniów zostało wyróżnionych w konkursie. Są nimi: Nina Król oraz Mieszko Mazur, który tego dnia reprezentował filię Biblioteki Publicznej zlokalizowaną w Nowej Wsi. Po części konkursowej odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim.

Dnia 1 grudnia 2016 r. • Cecyliada 2016
Cecyliada 2016
We wtorek, 22 listopada, odbył się VII Powiatowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej Cecyliada 2016. Eliminacje są organizowane przez Zespół Szkół Katolickich w Trzciance. Cecyliadowa scena mieściła się tradycyjnie w trzcianeckiej Hali Sportowo–Widowiskowej. Charakter corocznych przesłuchań ma na celu wyłonienie najlepszych wykonawców w kategoriach indywidualnej i zespołowej wśród klas I–III oraz IV–VI szkoły podstawowej w zakresie pieśni i piosenek religijnych.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Przyrządziliśmy jabłka w cieście naleśnikowym
Przyrządziliśmy jabłka w cieście naleśnikowym
W piątek, 25 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z dziadkiem Marysi Piduch przygotowywały smaczne jabłuszka w cieście naleśnikowym, a także przepyszny deser jogurtowo–owocowy. Serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi Warginowi za bardzo miłą wizytę i dostarczenie dzieciom wielu wrażeń.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W piątek, 25 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej zerówce obchodzenie tej uroczystości jest już tradycją. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Opowiadały o swoich maskotkach, bawiły się z misiami.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Dzień Buraka
Dzień Buraka
W czwartek, 24 listopada, przypada Święto Buraka. Dlatego też, ucząc się pilnie w naszej zerówce, poświęciliśmy chwile temu warzywu. Nasz bohater burak jest cennym warzywem bogatym w wartości odżywcze, smakowe i barwnik. Mieliśmy mnóstwo pomysłów na świętowanie dnia tego czerwonego, smakowitego warzywa. Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach...

Dnia 29 listopada 2016 r. • Taniec z parasolkami
Taniec z parasolkami
Tak się bawią dzieci z naszego oddziału przedszkolnego przy piosence:
Hej pada, pada deszczyk, pada dziś od rana,
Zmoczył domy, płoty, drzewa, teraz z nami śpiewa:
Kap, kap, kap, krople deszczu złap!
Kap, kap, kap, po kałużach skacz!
(słowa: Monika Kluza, muzyka: Mateusz Kluza)

Dnia 28 listopada 2016 r. • Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Klub Czytających Rodziców zerówkowiczów
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
(Wisława Szymborska, poetka)
Pani Izabela Bielej przystąpiła do Klubu Czytających Rodziców naszej zerówki. Cieszymy się, że wspólnie możemy rozwijać się, poznając różne ciekawe historie zapisane na kartach książek. Literatura jest naprawdę ciekawa.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Smak zielonej herbaty
Smak zielonej herbaty
W poniedziałek, 21 listopada, poznaliśmy historię i smak zielonej herbaty. To już trzecie nasze spotkanie w sklepie Zakątek Kawy i Herbaty. Tym razem poznaliśmy chińską legendę o powstaniu zwyczaju picia zielonej herbaty, a także dowiedzieliśmy się, że taka herbata oprócz wyjątkowego smaku ma także właściwości lecznicze. Zyskała uznanie w oczach naukowców, którzy wciąż odkrywają jej nowe właściwości.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Skorzystaliśmy z siłowni plenerowej
Skorzystaliśmy z siłowni plenerowej
W piękny jesienny dzień — 21 listopada, gdy na niebie świeciło złote słońce, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wybrały się na spacer do parku 1 Maja. Oprócz tego, że odprężaliśmy się, przebywając na świeżym powietrzu, to jeszcze wykorzystaliśmy ten czas na ćwiczenia wykonywane przez nas z wielkim zapałem na siłowni plenerowej.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Odpowiedzialność jest ważną wartością
Odpowiedzialność jest ważną wartością
Z nowym rokiem szkolnym wchodzimy z dziećmi oddziału przedszkolnego w zgłębianie świata wartości moralnych. Nasze rozważania zaczynamy od odpowiedzialności. Rozumiemy ją jako rzetelne wypełnianie swoich obowiązków, dbanie o dobro i zapobieganie złu, gotowość do ponoszenia konsekwencji własnych wyborów i zachowań.
Św. Jan Paweł II podkreślał, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za siebie, za drugiego człowieka i za cały świat. Jego nauka jest naszym drogowskazem, które wcielamy w nasze przedszkolne codzienne życie.
aut. Felicja Dobranowska
Dnia 25 listopada 2016 r. • Niecodzienne postacie w klasie VI
Niecodzienne postacie w klasie VI
W piątek, 18 listopada, odbył się konkurs klasy VI. Pomysłodawczynią i autorką formuły eliminacji była przewodnicząca klasy Weronika Kajkowska. Zmagania konkursowe polegały na przebraniu się za postać z bajki, książki lub filmu.

Dnia 25 listopada 2016 r. • Zajęcia dietetyczne z klasą V
Zajęcia dietetyczne z klasą V
Na lekcji wychowawczej klasa V gościła panią dietetyk Paulinę Jagiełę–Śliwińską. Uczniowie dowiedzieli się, że zdrowe odżywianie staje się coraz popularniejsze. Pani dietetyk zapoznała nas z nową piramidą żywienia. Na podstawie zgromadzonych informacji podczas lekcji uczniowie tworzyli samodzielnie jadłospisy poszczególnych posiłków. Zajęcia te uświadomiły dzieciom zagrożenia związane z nieodpowiednim żywieniem oraz wdrożyły do stosowania zdrowej żywności i właściwego stylu życia.

Dnia 25 listopada 2016 r. • Zerówka pomaga zwierzętom
Zerówka pomaga zwierzętom
W piątek, 28 października, odbyło się w naszej zerówce podsumowanie akcji wolontariatu związanej z pomocą potrzebującym zwierzętom. W jej ramach przeprowadzaliśmy zbiórkę karmy dla psów ze schroniska w Jędrzejewie oraz zbieraliśmy kasztany i żołędzie dla zwierząt leśnych, a także odwiedzaliśmy schronisko. Podczas akcji pomocowej uświadomiliśmy sobie, że bezdomność zwierząt jest spowodowana przez ludzi. Zrozumieliśmy także, że naszym zadaniem jest również wspomaganie zwierząt leśnych, by te przetrwały zimę.

Dnia 24 listopada 2016 r. • Reprezentowali zerówkę w gminnym konkursie piosenki
Reprezentowali zerówkę w gminnym konkursie piosenki
W piątek, 28 października, w Gminnym Przedszkolu w Siedlisku odbył się II Gminny Konkurs Piosenki „Jesień wokół nas”. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały: Adrianna Kapela, śpiewając piosenkę Leśna muzyka, i Hanna Jóźwiak, wykonując utwór Jabłka. Przygotowaniem naszych przedstawicielek zajęły się wychowawczynie Felicja Dobranowska i Ewa Koniuszy. Niestety, nie udało się nam zająć miejsca na podium. Cieszymy się jednak, że umiemy pięknie śpiewać.

Dnia 23 listopada 2016 r. • Głośne czytanie dzieciom
Głośne czytanie dzieciom
W czwartek, 27 października, w naszej zerówce odbyło się spotkanie dotyczące głośnego czytania dzieciom. Z tej okazji przybyła do nas p. Angelika Dąbrowska oraz dziewczyny z klasy I gimnazjum.
Wstąp do „Klubu Czytających Dzieciom” działającego w naszym oddziale przedszkolnym! Wspólnie na pewno uda nam się zaszczepić naszym pociechom miłość do literatury, która uczy, bawi i wychowuje.
Serdecznie zapraszamy do naszego oddziału do czytania dzieciom!

Dnia 23 listopada 2016 r. • Narodowe Święto Niepodległości — klasy IV–VI
Narodowe Święto Niepodległości - klasy IV-VI
W czwartek 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w naszej szkole odbyły się uroczyste apele poświęcone tematyce walki o niepodległość Ojczyzny. W klasach IV–VI uczniowie mieli możliwość obejrzenia montażu słowno–muzycznego przygotowanego przez dzieci z klas II i IV. Podsumowaniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był ogłoszony przez Samorząd Uczniowski konkurs na najpiękniejszą kokardę narodową.

Dnia 23 listopada 2016 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W czasie od poniedziałku 14 listopada do piątku 18 listopada w naszej zerówce bohaterem tygodnia była Zofia Menska. Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich: dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum grupy. Poprzez zajęcia i zabawy realizowane w ciągu kolejnych danych dni powszednich, których głównym bohaterem jest jedno z dzieci w grupie, tworzymy przyjazną atmosferę w oddziale przedszkolnym.

Dnia 17 listopada 2016 r. • Zerówkowy sukces recytatorski
Zerówkowy sukces recytatorski
We wtorek 15 listopada, w Gminnym Przedszkolu nr 3 w Trzciance odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Wiersze Brzechwy i Tuwima”. Na scenie zaprezentowało się 16 uczestników. Miło nam poinformować, że Jakub Matuszewski, przedstawiciel naszego oddziału przedszkolnego, zajął III miejsce, recytując wiersz pt. Arbuz autorstwa Jana Brzechwy. Gratulujemy!!!

Dnia 16 listopada 2016 r. • Gimnazjalistki czytały zerówkowiczom
Gimnazjalistki czytały zerówkowiczom
W październiku szkolne koło biblioteczne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowało akcję czytelniczą, podczas której członkinie klubu czytały w zerówce różne krótkie, humorystyczne wierszyki i opowiadania. Spotkania z lekturą były prowadzone zawsze na długiej przerwie międzylekcyjnej. Za każdym razem zerówkowicze przysłuchiwali się z wielką przykładnością innym tekstom odczytywanym na głos.

Zdjęcia klasowe
Informujemy, że na naszej stronie internetowej, pod zakładką „Uczniowie” są już od pewnego czasu zamieszczone zdjęcia klasowe dotyczące roku szkolnego 2016/2017 — zobaczcie...
Jednocześnie przypominamy, że zdjęcia klasowe z poprzednich lat możecie oglądać w naszym „Archiwum” →
Redakcja
Dnia 14 listopada 2016 r. • Sukces na festiwalu piosenek patriotycznych
Sukces na festiwalu piosenek patriotycznych
W czwartek, 10 listopada, uczniowie reprezentowali naszą szkołę na XIX Powiatowym Festiwalu Piosenki Patriotycznej, Żołnierskiej i Harcerskiej. Przesłuchania konkursowe odbywały się w czterech grupach wiekowych. Pierwszą z nich, a więc klasy I–III, reprezentowały dwie uczennice z klasy II. Marta Bryk oraz Wiktoria Weilandt wyśpiewały II miejsce pieśnią Warszawo, ma. Niestety, starsze zespoły uczniowskie z innych szkół były lepsze od naszych reprezentacji.

Dnia 14 listopada 2016 r. • „Wygraj szansę” — III miejsce dla Julii Dziamskiej
Wygraj szansę - III miejsce dla Julii Dziamskiej
W niedzielę, 27 października, odbył się Ogólnopolski Program Dydaktyczno-Kulturalny „Wygraj szansę” w ramach programu „Trzeźwość na co dzień” dla dzieci i młodzieży uzdolnionej muzycznie. Wydarzenie miało miejsce w auli Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Agencja Telewizyjno–Estradowa TV Media. Niezwykle miło nam poinformować, że uczennica klasy VI naszej szkoły Julia Dziamska zdobyła III miejsce w konkursie. W tej wyjątkowej chwili towarzyszyło jej w Pile w trakcie programu estradowego 35 koleżanek i kolegów. Wszyscy dzielnie kibicowali swojej faworytce. W czwartek, 10 listopada, nasza uczennica wraz z dyrektor szkoły Bożeną Wargin gościła w Urzędzie Miejskim, gdzie przyjęła słowa wsparcia, serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów wokalnych i szkolnych.

Dnia 4 listopada 2016 r. • W Dzień Zaduszny na cmentarzu
W Dzień Zaduszny na cmentarzu
W środę, 2 listopada — w Dzień Zaduszny, uczniowie klas 0–III wybrali się na cmentarz parafialny, aby tam polecać Bogu dusze zmarłych. Była wspólna modlitwa najmłodszych przy grobach i symboliczne zapalenie znicza. Razem dbamy oto, aby pamięć o naszych bliskich zmarłych i troska o ich dusze nie zostały zapomniane, a nasi uczniowie już za młodu okazywali szacunek i miłość do każdego człowieka.

Dnia 4 listopada 2016 r. • Graliśmy w turnieju Tymbarku
Graliśmy w turnieju Tymbarku
W Niedzielę, 30 października, odbył się Turniej o Puchar Tymbarku. Piłkarze zagrali na orliku przy Gimnazjum nr 1 w Trzciance. Wystąpiliśmy w następującym składzie: Fabian Kaczmarek, Maciej Bednarek, Tomasz Staszków, Stanisław Kubacki i Patryk Stankiewicz. Nasza szkoła corocznie bierze udział w turnieju Tymbarku.

Dnia 3 listopada 2016 r. • Bal wszystkich świętych
Bal wszystkich świętych
W piątek, 28 października, nasza aula szkolna zapełniła się tłumem świętych Bożych. W przededniu uroczystości związanych z przeżywaniem dnia 1 listopada w naszej szkole w klasach 0–III i IV–VI po raz drugi bawiono się na balu wszystkich świętych. W auli szkolnej maszerowały, przebiegały, spacerowały, tańczyły, a także czasami odpoczywały zastępy niezliczonych osób, które pokazały nam, jak pięknie jest żyć najważniejszymi wartościami oraz jak wspaniale karmić się Miłością i obdarzać ją innych. Chcąc uradować się obcowaniem świętych, uczniowie barwnie się poprzebierali, by w ten sposób przywołać niezliczone rzesze kanonizowanych i beatyfikowanych w historii Kościoła.

Dnia 3 listopada 2016 r. • Wizyta w schronisku dla zwierząt w Jędrzejewie
Wizyta w schronisku dla zwierząt w Jędrzejewie
W piątek, 28 października, uczniowie zerówki i klasy III szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Jędrzejewa. Przez kilka tygodni zbieraliśmy podarunki dla bezdomnych psów, m.in. karmę, koce, legowiska i zabawki. Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z weterynarzem, który opowiedział dzieciom, jak należy opiekować się psami. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po schronisku. Dowiedzieliśmy się wielu bardzo ważnych rzeczy. To była ciekawa i pouczająca wycieczka.

Dnia 3 listopada 2016 r. • Bal owocowo–warzywny w zerówce
Bal owocowo-warzywny w zerówce
W piątek, 28 października, w godzinach popołudniowych odbył się w zerówce bal owocowo–warzywny. W ten sposób podsumowaliśmy cykl naszych lekcji Owoce i warzywa jesienią. Nasz bal owocowo–warzywny był dobrym pomysłem na przeprowadzenie zajęć integracyjnych, a także formą aktywności służącą do wyrobienia nawyków zdrowego odżywiania i do dobrego spędzania wspólnego czasu.

Dnia 2 listopada 2016 r. • Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
W czwartek, 27 października, uroczyście zawitała do Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance Pani Jesień z zadaniami dla naszych pierwszoklasistów. Dzieci, by zostać pełnoprawnymi uczniami, musiały wyruszyć do czterech krain: muzyki, tańca, miłości i mądrości. W każdej z nich czekały na nich zadania do wykonania. Właśnie w taki sposób przebiegło w naszej szkole wyjątkowe spotkanie z okazji pasowania na ucznia.

Dnia 28 października 2016 r. • III miejsce w Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej
III miejsce w Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej
W czwartek, 27 października, odbyły się Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej szkół podstawowych. Rozgrywki miały miejsce w Gimnazjum w Siedlisku. Jesteśmy dumni, ponieważ nasza reprezentacja zdobyła III miejsce, a trzeba zaznaczyć, że zajęliśmy tę lokatę, mierząc się z ośmioma zespołami. Poziom gry był wysoki.

Dnia 28 października 2016 r. • Zajęcia przyrodnicze
Zajęcia przyrodnicze
Od października 2016 r. w naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia z przyrody. Uczęszcza na nie 17 uczniów z klas I–III naszej szkoły podstawowej. Na zajęciach uczniowie odkrywają tajemnice przyrody, wykonują eksperymenty, hodują rośliny. Podczas ostatniego spotkania dzieci zebrały się w szkolnym ogrodzie założonym specjalnie na potrzeby koła przyrodniczego. Uczniowie zasadzili cebulki tulipanów, które wiosną wykiełkują i zakwitną.

Dnia 28 października 2016 r. • Sztukoteka: Skandynawskie dźwięki
Skandynawskie dźwięki
W środę, 26 października, po raz kolejny gościliśmy artystów z grupy Mozaika z Poznania. Tym razem sztukoteka miała następujący tytuł: Skandynawskie smaki na struny i smy(cz)ki. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I–III szkoły podstawowej zostały zaproszone w muzyczną podróż w głąb tradycyjnej muzyki skandynawskiej. Struny, smyczki i śpiew przeniosły nas w klimat północnych tańców i opowieści.

Dnia 28 października 2016 r. • Degustacja białej herbaty
Degustacja białej herbaty
W czwartek, 27 października, odbyło się drugie spotkanie z udziałem dzieci naszego oddziału przedszkolnego w sklepie „Zakątek Kawy i Herbaty” u państwa Grażyny i Roberta Czempińskich. Poznaliśmy białą herbatę i dowiedzieliśmy się o niej dużo niezwykle ciekawych rzeczy. I ktoby pomyślał, że na świecie jest tyle ciekawych herbat o różnych właściwościach i historiach związanych z ich plantacją i spożywaniem?

Dnia 24 października 2016 r. • Wygraliśmy Puchar Burmistrza w turnieju piłkarskim
Wygraliśmy Puchar Burmistrza w turnieju piłkarskim
W niedzielę, 23 października, mimo chłodu zagraliśmy na trzcianeckim orliku przy Gimnazjum nr 1. Wzięliśmy udział w Turnieju Piłkarskim Klas IV–VI o Puchar Burmistrza Trzcianki. W zawodach zagrało pięć drużyn z czterech trzcianeckich szkół podstawowych. Najlepszą okazała się nasza reprezentacja — zajęliśmy I miejsce! Organizatorami zawodów byli animatorzy orlika bracia Daniel i Marcin Wiśniewscy, obaj nauczyciele wychowania fizycznego, wraz z Urzędem Miejskim Trzcianki. Zawodników dopingował burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki oraz zastępca burmistrza niemieckiego Lehrte Burkhard Hoppe.

Dnia 22 października 2016 r. • Konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”
Konkurs plastyczny Mój ulubiony nauczyciel
W naszej szkole odbył się szkolny konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”. Eliminacje były przeznaczone dla naszych uczniów oddziału przedszkolnego oraz szkoły podstawowej klas I–IV uczęszczających do świetlicy szkolnej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie portretu nauczyciela za pomocą dowolnej techniki plastycznej. Prace były wykonane z dużą starannością i odzwierciedlały oczami najmłodszych sylwetki pedagogów pracujących w Zespole Szkół Katolickich. Zostały one wyeksponowane na holu szkoły podstawowej. Prace oceniała dwuosobowa komisja. Organizatorem plastycznych eliminacji była opiekun świetlicy szkolnej p. Ewa Koniuszy.

Dnia 22 października 2016 r. • Zrobiliśmy sałatkę jarzynową
Zrobiliśmy sałatkę jarzynową
W piątek, 21 października, postanowiliśmy zrobić sałatkę jarzynową. Wcześniej nastąpił podział prac przygotowawczych, a potem z wielkim zapałem chwyciliśmy za noże i kroiliśmy warzywa w nieregularną kostkę. Nasza sałatka składała się z ośmiu składników warzywnych i czterech produktów smakowych. „Pycha!” — tak stwierdziły dzieci po degustacji sałatki. Kto chciał, to pozostałą nam potrawę mógł jeszcze zabrać do domu, aby poczęstować rodziców.

Dnia 20 października 2016 r. • Jesień z książką
Jesień z książką
W środę, 19 października, odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu dla klas I–III „Jesień z książką w tle”. Został on zorganizowany przez bibliotekarkę szkolną Justynę Drewnowską z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczestnicy eliminacji mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną obrazującą zasadniczy element, jakim jest książka, na tle wyobrażonej scenerii ukazującej znamiona pory jesiennej.
Nagrodzone zostały następujące osoby: Weronika Marzec, Zuzanna Rybarczyk, Jano Felsmann, Julia Jaworska, Anna Dziamska, Amelia Brodziak i Anna Kadow. Wszyscy ci przedstawiciele uczniów edukacji wczesnoszkolnej są z klasy III.
aut. Krzysztof Felsmann

Dnia 17 października 2016 r. • Rodzinne czytanie Biblii
Rodzinne czytanie Biblii
W niedzielę, 16 października, mając na uwadze ogromne znaczenie ksiąg kanonicznych dla wzrostu naszej wiary, Zespół Szkół Katolickich w Trzciance zorganizował rodzinne czytanie Biblii. Wszyscy zebraliśmy się o godz. 12.00 na deptaku przy ul. T. Kościuszki — w miejscu tzw. amfiteatru (naprzeciwko kościoła) w ramach akcji „Czytam, bo chcę”. Zaprosiliśmy chętnych, w tym rodziny wraz z dziećmi, do wspólnego uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu. W ten sposób świętowaliśmy 38 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Dnia 15 października 2016 r. • Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek, 14 października, przeżywaliśmy święto wszystkich pracowników oświaty — nauczycieli i przedstawicieli administracji i obsługi. W Dniu Edukacji Narodowej cała szkoła zapełniła się niezliczoną ilością bukietów kwiatów i wypowiadanych słów pomyślności zawodowej. To uczniowie pędzili korytarzami szkolnymi do pedagogów, by im podziękować za codzienny trud dydaktyczno–wychowawczy.

Dnia 13 października 2016 r. • Mistrzowie tabliczki mnożenia
Mistrzowie tabliczki mnożenia
Wraz z początkiem roku szkolnego 2016/2017, wzorem lat ubiegłych, uczniowie klas IV–VI rozpoczęli zmagania w Szkolnym Konkursie Matematycznym „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Celem eliminacji jest zdopingowanie naszych podopiecznych do nauki i systematycznego utrwalania tabliczki mnożenia.
We wrześniowej edycji konkursu zwycięzcami zostali: Maciej Wicher, Lidia Wojciechowska, Weronika Kajkowska, Michał Zakrzewski, Mateusz Sumiński, Jan Romanowicz, Marta Krychowiak, Wiktoria Henyk, Jan Paszkiel, Hanna Wikieł, Maciej Bednarek, Julia Mikanowicz, Aleksander Gorczyński i Zuzanna Soboń. Wymienieni uczniowie w bardzo szybkim tempie bezbłędnie rozwiązali wszystkie konkursowe zadania.
Maria Łaszkiewicz–Henszke

Dnia 12 października 2016 r. • „Na straganie w dzień targowy...”
Na straganie w dzień targowy...
Już po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs „Postacie z owoców i warzyw”. Eliminacje były przeznaczone dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Mogliśmy podziwiać cudaki, jakie dzieci niejednokrotnie wraz z rodzicami wyczarowały z owoców i warzyw. Tego samego dnia odbył się również I szkolny konkurs recytatorski „Owoce i warzywa w literaturze”. W konkursie brali udział uczniowie klas 0–III. Serdecznie gratulujemy laureatom, uczestnikom i organizatorom obu konkursów.

Dnia 9 października 2016 r. • Dwie Dorotki — przedstawienie o wyborze dobra
Dwie Dorotki
W czwartek, 6 października, w naszej szkole gościł zespół artystyczny Studia Małych Form Teatralnych Art–Re ze spektaklem Dwie Dorotki. Aktorzy z Krakowa odwiedzili dzieci z klas 0–III i przenieśli widzów w scenerię biednej rodziny, której bohaterkami były dwie siostry i macocha. Po obejrzeniu przedstawienia w sercach najmniejszych zostało przesłanie dotyczące wielkiego znaczenia pełnienia w życiu dobrych uczynków. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania grupy Art–Re!

Dnia 7 października 2016 r. • Warsztaty paleontologiczne
Warsztaty paleontologiczne
We wtorek, 4 października, uczniowie klasy III wybrali się na warsztaty paleontologiczne do trzcianeckiego muzeum. Na początku obejrzeli wystawę i dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z życiem dinozaurów. Następnie otrzymali różne narzędzia i zabrali się do odkopywania szkieletu prehistorycznego stwora. Kolejnym punktem warsztatów była prezentacja multimedialna, a z niej uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca paleontologa. Następnie nasi młodzi badacze historii życia na Ziemi mogli „wydobyć ze skalnego bloku” szkielet dinozaura. To były bardzo udane zajęcia przywołujące prehistoryczne dzieje.

Dnia 6 października 2016 r. • Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły
W środę, 5 października, nasz Zespół Szkół Katolickich obchodził Dzień Patrona. Jest nim św. s. Faustyna, głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego. Aby podkreślić wyjątkowość tego dnia, normalne zajęcia szkolne zostały zastąpione przez okolicznościowe zajęcia (m.in. prezentacje i filmy poświęcone św. Faustynie), gry i zabawy.

Dnia 5 października 2016 r. • Bogactwo herbat
Bogactwo herbat
W piątek, 30 września, nasz oddział przedszkolny odwiedził sklep „Zakątek Kawy i Herbaty” w Trzciance. Dzięki właścicielom sklepu państwu Grażynie i Robertowi Czempińskim będziemy sukcesywnie poznawać gatunki różnych aromatycznych napojów przyrządzanych z suszonych liści herbacianych i ich smaki. Podczas pierwszej wizyty z wielką ciekawością omówiliśmy dwie chińskie kwitnące herbaty. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni nowinkami i zostali obdarowani różnymi gatunkami herbat.

Dnia 4 października 2016 r. • Zerówka świętowała Dzień Chłopaka
Zerówka świętowała Dzień Chłopaka
W piątek, 30 września, w oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. W tym szczególnym czasie dziewczynki składały swoim kolegom życzenia i zaśpiewały im Życzymy, życzymy. Były także konkursy na zręczność, wytrzymałość i pamięć, a także tańce i zabawy. Na zakończenie wszyscy otrzymali truskawkową galaretkę w kubeczku. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

Dnia 4 października 2016 r. • Dzień Chłopaka w klasie VI
Dzień Chłopaka w klasie VI
W czwartek, 29 września, w klasie VI odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczyny przygotowały poczęstunek, wesołe konkursy i upominki. Mają nadzieję, że spotkanie podobało się kolegom i miło będą wspominać ten dzień.

Dnia 3 października 2016 r. • Wizyta saletyna ks. Łukasza Nowaka MS
Wizyta saletyna ks. Łukasza Nowaka MS
W środę, 28 września, w naszej szkole gościł ks. Łukasz Nowak MS. Jest to saletyn, który urodził się w Trzciance, a obecnie posługuje w Liechtensteinie. Znamy go przede wszystkim z umiłowania do historii. Jest on odpowiedzialny za tłumaczenie i historyczne opracowanie Kroniki parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914–1918 pióra ówczesnego proboszcza ks. Aloysiusa Bucksa. Ks. Łukasz Nowak MS opowiadał uczniom o tym, jak się żyje w Liechtensteinie, wskazując na różnice w porównaniu z Polską. Cieszymy się, że mogliśmy poznać saletyna na co dzień działającego poza granicami naszego kraju.

Dnia 3 października 2016 r. • I miejsce w biegu im. Tadeusza Zielińskiego
I miejsce w biegu im. Tadeusza Zielińskiego
W niedzielę, 25 września, odbył się XXXIV Międzynarodowy Bieg Uliczny im. Tadeusza Zielińskiego. Jeśli chodzi o naszych uczniów, w zawodach wzięło udział ponad 10 zawodników. Niezwykle miło nam poinformować, że I miejsce w kategorii klas IV–VI chłopców zdobył Dawid Kazirodek z klasy VI. Z kolei jego rówieśnicy Mikołaj Kanoniuk zajął III miejsce, a Maciej Wicher — IV miejsce. Natomiast w kategorii chłopców gimnazjum Roman Wróblewski z klasy III naszego gimnazjum ukończył trasę, zajmując IV miejsce.

Dnia 30 września 2016 r. • Powstanie listopadowe — lekcja historii w klasie VI
Powstanie listopadowe - lekcja historii w klasie VI
Powstanie listopadowe wybuchło w Warszawie w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. Jego celem była walka o niepodległość Polski. Zryw skończył się klęską, ale przeszedł do historii jako jedno z największych naszych powstań narodowych. Uczniowie klasy VI, aby poznać przyczyny i przebieg omawianego wydarzenia, przygotowali na lekcję historii scenki, w których przedstawili najważniejsze wydarzenia z tego okresu.

Dnia 29 września 2016 r. • Prymicje ks. Piotra Sofija MS
Prymicje ks. Piotra Sofija MS
W Niedzielę, 25 września, przeżywaliśmy w naszej parafii pw. św. Jana Chrzciciela prymicje ks. Piotra Sofija MS, czyli uroczyste powitanie nowo wyświęconego kapłana i Mszę św. odprawianą przez neoprezbitera po raz pierwszy w jego rodzinnej parafii. Również nasz Zespół Szkół Katolickich miał swój udział w uroczystościach, a był nim przygotowany przez nas program modlitewno–poetycki Totus Tuus. Przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczyli także w prymicyjnej Mszy św. i otrzymali okolicznościowe błogosławieństwo.

Dnia 27 września 2016 r. • Spotkanie z saletynami
Spotkanie z saletynami
Jak co roku z okazji 170 rocznicy objawienia Matki Bożej w La Salette uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich — jako wyraz wdzięczności za ich pracę duszpasterską skierowaną także do społeczności szkolnej — zaprosili księży misjonarzy saletynów na uroczystość zainaugurowaną w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Pierwszym elementem tego spotkania był program poetycko–muzyczny Totus Tuus skomponowany z utworów dotyczących biografii Jana Pawła II oraz wierszy ks. Jana Twardowskiego. Drugim — wspólny poczęstunek przygotowany przez pracowników szkoły w domu parafialnym.

Dnia 26 września 2016 r. • Szaszłyki owocowe
Szaszłyki owocowe
W piątek, 23 września, dzieci z oddziału przedszkolnego wykonywały szaszłyki z owoców sezonowych i egzotycznych. Ich przygotowanie dało zerówkowiczom wiele satysfakcji i radości. Wszystkim posiłek bardzo smakował i był pożywny, gdyż zawierał mnóstwo witamin. W obecnym roku szkolnym zajęcia kulinarne w naszym oddziale przedszkolnym będą prowadzone raz w miesiącu.

Dnia 23 września 2016 r. • Z wizytą na poczcie
Z wizytą na poczcie
W czwartek, 22 września, byliśmy z wizytą na poczcie. Mieliśmy cel, gdyż wcześniej utrwaliliśmy znajomość własnego adresu zamieszkania, rozmawialiśmy o pracy listonosza i funkcjonowaniu poczty, a potem rysowaliśmy pocztówki dla mamy i taty według własnego pomysłu. Będąc na poczcie, każde dziecko kupiło znaczek, przykleiło go w odpowiednie miejsce i wrzuciło kartkę z pozdrowieniami do skrzynki pocztowej. Teraz czekamy w domu na wizytę listonosza z upragnioną przesyłką!

Dnia 12 września 2016 r. • Przybory szkolne dla Madagaskaru
Przybory szkolne dla Madagaskaru
W dniach 5–9 września w naszej szkole przedstawiciele Szkolnego Koła Misyjnego wraz z opiekun pedagog szkolną Jadwigą Górską zorganizowali sprzedaż cegiełek przeznaczonych na pomoc finansową na rzecz szkół na Madagaskarze. Przypominamy, że nasz Zespół Szkół Katolickich od 4 lat współpracuje z ks. Marianem Sajdakiem MS, członkiem Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, m.in. finansując naukę dziewczynki Marii Franciszki z Madagaskaru w ramach akcji „Adopcja Serca”. Obecnie współdziałający z nami saletyn opiekujący się ośrodkami szkolno–wychowawczymi dla sierot znajdujących się na wyspie na Oceanie Indyjskim poprosił o pomoc finansową na rzecz tamtejszych szkół. Udało nam się zebrać kwotę 420 zł. Dzięki przekazanym dobrowolnym ofiarom biedni Madagaskarczycy zostaną wyposażeni w potrzebne przybory szkolne.

Dnia 7 września 2016 r. • „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”
Bezpiecznie to wiedzieć i znać
We wtorek, 6 września, w naszej szkole gościliśmy panią policjantkę Esterę Bartol w ramach programu profilaktycznego „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”. Uczniowie klas 0–III szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu i dowiedzieli się o rozpoznawaniu zagrożeń występujących w środowisku. Najmłodsi usłyszeli wiele cennych wskazówek dotyczących zachowania bezpieczeństwa w drodze do szkoły i domu.

Dnia 5 września 2016 r. • Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
W czwartek 1 września 2016 r. przeżywaliśmy inaugurację roku szkolnego 2016/2017. Cała społeczność szkolna zgromadziła się o godz. 10.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Wspólnie powierzyliśmy początek naszych zmagań dydaktyczno-wychowawczych Panu Bogu i Maryi. Mszę świętą odprawili ks. proboszcz Wawrzyniec Skraba MS i ks. Mariusz Maćkowiak MS, nowy prefekt naszej szkoły.