Zespół Szkół Katolickich im św. s. Faustyny Kowalskiej w Trzciance
 
– Wydarzenia: rok szkolny 2014/2015
Galeria 900-1/1
Ogólnopolski Zjazd Orszaków, czyli...
...przedstawiciele Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich.

7 marca 2015 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. xxx)
tekst: Dorota Pawłowska
Wychodząc na ulice i idąc do szopki jesteśmy podobni do trzech króli, którzy z dalekich krajów przyszli, by pokłonić się Chrystusowi narodzonemu, a jednocześnie nie wstydzili się tego, że szli i klękali przed małym dzieckiem. — kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

W sobotę, 7 marca, w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich odbył się Ogólnopolski Zjazd Orszaków. Przyjechali na niego organizatorzy lokalnych orszaków z całej Polski. Nie zabrakło też przedstawicieli Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli, który reprezentowali: dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Bożena Wargin, prefekt szkoły ks. Piotr Stangricki MS, wicedyrektor Dorota Pawłowska i pedagog szkolny Jadwiga Górska. Spotkanie rozpoczął gospodarz miejsca JE ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. Powitał zgromadzonych gości oraz przekazał na ręce obecnych podziękowania i słowa błogosławieństwa dla wszystkich osób przygotowujących orszaki Trzech Króli w całej Polsce. W pierwszej części spotkania przedstawiciele Fundacji Orszak Trzech Króli, w tym prezes Maciej Marchewicz oraz przewodniczący rady fundacji Piotr Giertych, przedstawili podsumowanie 7. edycji Orszaku Trzech Króli.

Pierwszy Orszak wyruszył w 2010 roku. Przez pierwsze dwa lata przedsięwzięcie odbywało się tylko w Warszawie. W 2015 r. uroczyste przejścia były już w ponad 330 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach za granicą. Tegoroczny Orszak zgromadził na placach i ulicach w całej Polsce milion uczestników. Była to wielka manifestacja wiary w przynależność do Jezusa Chrystusa. Niektórzy uczestniczyli w Orszaku poprzez transmisję telewizyjną. Z tego przekazu informacji skorzystało 1 600 000 widzów.

W tym roku rozdano: 1 200 000 naklejek, 250 000 śpiewników, 40 000 obrazków św. Michała Archanioła oraz 600 000 koron. W Orszaku Trzech Króli uczestniczyły 42 diecezje i 180 parafii. Wśród organizatorów 60% stanowiły organizacje kościelne, a 40% — świeckie.

Orszak Trzech Króli miał wydźwięk ekumeniczny. Wzięli w nim udział katolicy, prawosławni, protestanci, polskokatolicy i unici. Z Orszakiem Trzech Króli wiążą się również konkursy, m.in. konkurs na wielbłąda, ogólnopolski konkurs szopek rodzinnych, „Święta Rodzina — Betlejem dziś” oraz konkurs na Gwiazdę Betlejemską.

W drugiej części spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów oraz upominków obecnym na spotkaniu organizatorom orszaków. Przy tej okazji każdy mógł opowiedzieć o Orszaku przeprowadzonym w swojej miejscowości, o jego przygotowaniu, jak i o ciekawych rozwiązaniach. Nie brakowało również anegdot. Była to bardzo miła oraz niezwykle interesująca część spotkania. Przedstawiciele z Puław zaprezentowali konkursową, zwycięską Gwiazdę Betlejemską. Można było dowiedzieć się, jak własnoręcznie wykonać smoka lub wielbłąda. Odbyła się też giełda informacyjna, podczas której zainteresowani uzyskiwali informacje o tym, skąd można pozyskać wielbłąda. Przedstawiciele Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława, organizatorzy Orszaku w Tczewie, przywieźli przepiękną kronikę tczewskiego orszaku.

Wszyscy przybyli uczestnicy zjazdu byli zgodni, że przeprowadzony orszak Trzech Króli był wielkim sukcesem i spotkał się z ciepłym przyjęciem w ich lokalnej społeczności. Bardzo cieszyły opowieści o inicjatywach, które powstały przy okazji tego wydarzenia i na potrzeby Orszaku. Wielu z organizatorów przywiozło pamiątki ze swoich uroczystych przejść ulicami miast.

Podczas zakończenia części oficjalnej przedstawiono propozycje projektów mających na celu podtrzymanie mobilizacji lokalnych społeczności, do propagowania innych wartościowych inicjatyw, a także promujących tradycje regionalne. Była to wspólna wymiana pomysłów i doświadczeń, kontynuowana także w części warsztatowej. Mamy nadzieję, że powstanie platforma współpracy i wymiany sprawdzonych koncepcji lokalnych, których celem jest kultywowanie polskiej kultury oraz promowanie życia zgodnego z wartościami ewangelicznymi.