Zespół Szkół Katolickich im św. s. Faustyny Kowalskiej w Trzciance
 
– Wydarzenia: rok szkolny 2014/2015
Galeria 893-1/4
Ratunek w Miłosierdziu Bożym — rekolekcje wielkopostne, czyli...
...nasze przygotowanie do przyjęcia z wiarą tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.

26–28 marca 2015 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. xxx)
tekst: Krzysztof Felsmann
A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.
(Mt 28, 20)

Kościół katolicki corocznie przygotowuje się do przyjęcia z wiarą tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Rok liturgiczny zmierza ku Triduum Paschalnemu. Z ufnością celebrujemy zbawczą moc Ofiary Jezusa Chrystusa, złożoną za ludzi na krzyżu cierpienia. Z otwartym sercem przyjmujemy fakt, że Bóg-Człowiek pokonał zło, porzucił całun śmierci i mocą odkupienia wrócił do apostołów, by zakomunikować słowa nadziei: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.” (Mt 28, 20)

W dniach 26–28 marca w naszym Zespole Szkół Katolickich w Trzciance odbywały się rekolekcje wielkopostne. Ks. Adam Paź, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Róży Wielkiej, prowadził nauki skoncentrowane na zagadnieniach grzechu i Miłości Bożej. Uczniowie z nauczycielami przyzywali Ducha Świętego. Prowadzący podkreślał przymioty Serca Zbawiciela. Chęć nieustannego wspierania człowieka przez Boga ukryta jest na kartach Pisma Świętego. Biblijne wersy skrywają zapis zbawczego działania Mesjasza. Nie zawsze w to wierzymy, często wręcz na skutek mnóstwa zranień i wyrządzonego zła przyjmujemy postawę buntu wobec napomnień Ojca Niebieskiego.

Klasy edukacji wczesnoszkolnej, klasy IV–VI szkoły podstawowej i klasy I–III gimnazjum uczestniczyły w konferencjach prowadzonych przez ks. Adama Pazia, pracach kreatywnych, dramach, debacie i projekcji filmów religijnych. Dzięki temu byliśmy w stanie dogłębnie i za pomocą różnych kanałów poznawczych skupiać się na dowodach okazywanej Miłości Bożej. Dzieci przygotowały wizytówki-dowody zaangażowania Pana w nasze codzienne zmagania dotyczące zachowania godności dziecięctwa Bożego. Opracowane symbole miłości zostały zaniesione przez uczniów do szpitala, Domu Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas”. Starsze klasy wsłuchiwały się w wyjaśnienia ewangeliczne rekolekcjonisty bądź brały udział w gorącej debacie, podczas której mocno starli się zwolennicy Bożego modelu życia i adwersarze, a wtórowali im prześmiewcy, którzy bagatelizowali wszelkie próby poddania dyskusji zbawczych tajemnic.

Uczniowie uczyli się wyszukiwać odpowiednich fragmentów w Księdze Życia, a następnie wyszukane sformułowania traktujące o Miłości Bożej były przez nich argumentowane. Zlokalizowane cytaty posłużyły też im do skonstruowania sugestywnych dram. Za pomocą tych narzędzi żywo wertowana Biblia stawała się źródłem zastanowienia się nad własnym życiem, podjęcia odpowiedzialności za dokonanie wyboru, a teatralnie ujawnione scenki w sugestywny sposób podawały ważkie treści chrześcijańskie.

W trakcie kolejnych spotkań poznaliśmy anatomię grzechu. Zobaczyliśmy, jak pełen nienawiści Kain zabił Abla czy dawny Szaweł, morderca wyznawców Jezusa, tknięty światłością Boga przemienił się w gorliwego naśladowcę Syna Bożego. Przemiana serca jest możliwa. Doskonale o tym wiedzą przedstawiciele Wspólnoty Cenacalo. Nazwa ta oznacza Wieczernik. Do szkoły przybyło dwóch wychowanków stowarzyszenia katolickiego niosącego pomoc zagubionej młodzieży, szukającej sensu życia. Wspólnota Cenacalo powstała w 1983 r. we Włoszech dzięki powołaniu s. Elwiry Petrozzi, która służy poranionym ludziom, zwłaszcza narkomanom. Działa ona na zasadzie zachowania prostego, chrześcijańskiego, rodzinnego życia w grupie. Wzajemne bycie ze sobą jest oparte na modlitwie i pracy traktowanej jako dar dobrze spożytkowanych sił. Świadectwa przedstawicieli Cenacalo wstrząsnęły gimnazjalistami i nauczycielami, wsłuchującymi się w historie nawrócenia chłopaków, którzy nie tak dawno tracili siebie w narkotycznych odmętach. Dwudziestoparoletni Chorwat i Polak interesująco przybliżyli swoją historię odrzucenia grzechu i skierowania kroków w stronę wyczekującego na nich Boga. Taką odpowiedź na całym świecie w ramach przynależności do Wspólnoty Cenacalo daje 2000 dziewcząt i chłopców rozdzielonych w 60 domach.

Na zakończenie rekolekcji szkolnych społeczność szkolna najpierw spotkała się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na liturgii pokutnej i spowiedzi, a następnie wyjechała do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Tam u stóp Maryi wszyscy wzięli udział w uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez rekolekcjonistę ks. Adama Pazia i prefekta szkoły ks. Piotra Stangrickiego MS. Podczas homilii kapłan mówił o cudowności Ofiary Jezusa. Wskazywał „drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata.” Dla chrześcijanina jest to najradośniejsza nowina.

Po Eucharystii w pobliskiej herbaciarni był poczęstunek. Gorąca zupa pomidorowa cudownie nas rozgrzewała. Okazało się, że akurat w tym samym czasie obok jest obecny Ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Biskup przybył do Sanktuarium w związku ze zniszczeniami plebanii, która uległa pożarowi w dniu 23 marca. Dzięki temu zbiegowi okoliczności otrzymaliśmy biskupie błogosławieństwo Boże. Ordynariusz diecezjalny na moment odwiedził nas zgromadzonych w herbaciarni.