Zespół Szkół Katolickich im św. s. Faustyny Kowalskiej w Trzciance
 
– Wydarzenia: rok szkolny 2014/2015
Galeria 837-1/1
Konferencja Nowe sposoby odurzania się dzieci i młodzieży, czyli...
...problem używania przez nieletnich środków odurzających,
substancji psychotropowych i środków zastępczych.

3 listopada 2014 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Krzysztof Felsmann)
tekst: Krzysztof Felsmann
Podobieństwo uzależnień jest bliźniacze. Różny pozostaje jedynie rodzaj trucizny.
(Barbara Rosiek, pisarka)

W poniedziałek, 3 listopada, o godz. 16.00 w auli naszego Zespołu Szkół Katolickich odbyła się blisko dwugodzinna konferencja Nowe sposoby odurzania się dzieci i młodzieży. Wśród słuchaczy byli rodzice i nauczyciele. Spotkanie okazało się bardzo ciekawe, ponieważ ujmowało to, co jest głośne w ostatnim czasie. Otóż młodzi ludzie nieodpowiedzialnie testują na sobie różne substancje chemiczne, np. farmaceutyki, dopalacze bądź naturalne środki spożywcze. Specyfiki te mają zmieniać ich świadomość, pobudzać, torować drogę mentalnej ucieczki, wzmagać kult siły. Przygotowane zgodnie ze śmiercionośnymi bądź zagrażającymi życiu sposobami sieją spustoszenie fizyczne, psychiczne i duchowe.

Prelegentem był Przemysław Siciarz — specjalista terapii uzależnień, posiadający certyfikat Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, biegły współpracujący z organami wymiaru sprawiedliwości w zakresie opiniowania i zbierania informacji na temat używania przez nieletnich środków odurzających, substancji psychotropowych i środków zastępczych. Od 2004 r. jest terapeutą młodzieży i dorosłych uzależnionych od środków psychoaktywnych. Prowadzi szkolenia dla personelu medycznego oddziałów psychiatrycznych i detoksykacyjnych oraz pracowników pedagogicznych szkół, miejskich ośrodków społecznych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

Przemysław Siciarz w związku z nasilającym się zjawiskiem odurzania się przez dzieci i młodzież lekami dostępnymi bez recepty oraz innymi środkami psychoaktywnymi (np. gazem do zapalniczek, preparatem do czyszczenia komputerów, GBL) zaproponował rodzicom uczniów naszej szkoły wzięcie udziału w szkoleniu, podczas którego można było uzyskać konkretną wiedzę na temat tego niezwykle niebezpiecznego zagrożenia, kiedy to odurzanie się niestandardowymi substancjami zyskuje na popularności wśród młodych ludzi. W trakcie spotkania nastąpiło omówienie powszechnie dostępnych preparatów używanych (bezpośrednio lub po domowej obróbce) przez młodych ludzi w celu uzyskania krótkiego (na dużej przerwie) lub dłuższego efektu (2,5-godzinnego) odurzenia. Najczęściej popołudniowe wyjścia z kolegami łączą się z ryzykownymi zachowaniami prowadzącymi do kompulsywnego zmieniania świadomości.

Powrót do domu następuje z mało widocznymi, maskowanymi objawami, dlatego też warto było uwrażliwić rodziców na podstawowe symptomy związane z odurzaniem się. Brak bowiem plastyczności twarzy i oczu, rozszerzone bądź zwężone źrenice, nadpobudliwość czy apatia mogą stanowić kluczowe wskazówki do zdiagnozowania występowania procederu narkotyzowania się. Zaproszony specjalista omówił powody sięgania przez dzieci i młodzież po środki zmieniające świadomość. Niezwykle istotna okazuje się być profilaktyka, będąca formą zapobiegania ryzykanckim posunięciom ludzi stojących u progu życia.

Z praktyki psychoterapeutycznej Przemysława Siciarza wynika, że narkomani często pochodzą z domów, w których rodzice nie otaczali swoje dzieci dostateczną opieką, uwagą, wsparciem emocjonalnym, poczuciem własnej wartości, bliskością, innymi słowy — miłością. Dlatego też osamotnieni młodzi, niejako osieroceni przez mamę i tatę — znaczące osoby, podejmują różne ryzykowne zachowania, poszukując własnej tożsamości na gruncie grząskim, naznaczonym chorobą czy śmiercią, wyzutym z bezpiecznego uwyraźniania siebie w świecie i we własnym wnętrzu.