Zespół Szkół Katolickich im św. s. Faustyny Kowalskiej w Trzciance
 
– Wydarzenia: rok szkolny 2014/2015
Galeria 826-1/2
Dzień Edukacji Narodowej w naszym Zespole Szkół Katolickich, czyli...
...pociąg do nauki — happening z aktywnym udziałem nauczycieli!

14 października 2014 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. xxx)
tekst: Krzysztof Felsmann
Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą — nauczać!
(Mark Twain, pisarz)

Nasze dzieciństwo i młodość kojarzymy z nauką w szkole. Przez wiele lat nauczyciele muszą się natrudzić, żeby w młodych głowach zostały przepastne pokłady wiedzy i umiejętności. Później bagaż tych doświadczeń edukacyjnych towarzyszy nam we wspomnieniach do końca życia.

We wtorek, 14 października, w naszym Zespole Szkół Katolickich obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wszyscy od samego rana byli podekscytowani, nieustannie do uszu dobiegały życzenia składane napotkanym pedagogom na korytarzach szkolnych, w całym budynku wirowały naręcza kwiatów.

Z okazji święta w auli szkolnej spotkało się całe grono nauczycielskie z uczniami. Zespół uczniowski pod kierunkiem matematyk Marii Łaszkiewicz–Henszke przygotował happening wykorzystujący grę aktorską podopiecznych i przede wszystkim aktywny udział nauczycieli w tym wyjątkowym wydarzeniu. Pracownicy szkoły zostali poproszeni o wcielenie się w role dziecięce. Najpierw w rytm utworu Jedzie pociąg z daleka nadjechał ekspres. Do wagonów wsiedli dorośli. Po drodze za oknami pędzącego pociągu pojawiały się kolejne stacje. Każdy przystanek wiązał się z koniecznością wykonania konkretnych zadań. Pedagodzy więc musieli pokazać, że potrafią wykonać bezbłędnie skoki z użyciem skakanki, umieją podbijać ping-ponga za pomocą rakietki tenisowej, błyskawicznie odpowiedzą na zadane pytania, stworzą dużą liczbę wyrazów z wykorzystaniem limitowanego zasobu liter, poradzą sobie z odczytaniem wiersza na wspak czy przejściem wytyczonego odcinka z zasłoniętymi oczami.

Oj, nie były to łatwe polecenia! Nauczyciele przekonali się zatem, że bycie uczniem nie jest wcale takie wygodne. Patrząc na zmagania toczone przez dorosłych, wszyscy wspaniale się bawili. Każde ćwiczenie spotkało się z gromkimi śmiechami publiczności. Pociąg w końcu dotarł do stacji docelowej, zawiadowca oznajmił koniec podróży kolejowej. Na końcu „duzi uczniowie” uczęszczający do szkoły życia otrzymali z rąk dzieci serdeczne życzenia i w nagrodę za swą pracę „ordery 199 uśmiechów”. Składający życzenia pedagogom uwyraźnili, że ich praca nauczycielska wiąże się z niesieniem światła dla chcących poradzić sobie w mrokach codzienności.