INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   podstawowka   M E N U
     
– Z życia zerówki:
Galeria 2016-17-077-1/1
Polskie legendy, czyli...
... spotkanie teatralne z zespołem grupy artystycznej Art and Music z Poznania.

24 lutego 2017 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. xxx)
tekst: Agnieszka Werte
– Czy znaleźliśmy się w świecie legend, czy też chodzimy po zielonej ziemi w blasku dnia?
– Można żyć w obu tych światach naraz, bo nie my, lecz ci, co przyjdą po nas,
   stworzą legendę naszych czasów.
(John Ronald Reuel Tolkien, pisarz)
Polskie legendy
Już od najmłodszych lat uczymy dzieci szacunku wobec polskiej historii i tradycji. Jednym z działań w tym kierunku było spotkanie uczniów klas 0–III z zespołem teatralnym należącym do grupy artystycznej Art and Music z Poznania, prezentującym polskie legendy. Przedstawienie teatralne odbyło się w piątek, 24 lutego.
Artyści ze szczególną starannością zobrazowali dzieciom językiem teatralnym legendy: Orle gniazdo, Książę Popiel i myszy oraz O kwiecie paproci. Zapoznali również uczniów ze zwyczajami dawnej Polski, sposobami obchodzenia świąt, a nawet z dawnym zwyczajem wydawania córek za mąż. Wszystko to odbyło się przy dźwiękach grającej w tle liry. Legendy nie tylko przybliżają dzieciom historię naszego narodu, np. o początkach budowy rodzimych miast, ale uczą również tego, co jest dobre, a co złe. Pokazują właściwe sposoby postępowania, negują tych bohaterów, którzy wybrali niewłaściwe drogi życiowe i akcentują, jak za to spotyka ich sroga kara.
Na końcu przedstawienia uczniowie zatańczyli staropolskie tańce. Po raz kolejny dzieci miały możliwość przyswojenia nauk poprzez dobrą zabawę.

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com