INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY   PODSTAWÓWKA     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2016-17-060-1/1
Gra miejska Wyklęci, czyli...
... nasi uczniowie zakończyli rywalizację z dobrymi wynikami, zdobytą wiedzą i humorem.

1 marca 2017 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Andrzej Poniatowski)
tekst: Andrzej Poniatowski
Historia — świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.
(Cyceron, pisarz, mówca i filozof)
Gra miejska <i>Wyklęci</i>
W środę, 1 marca, nasi uczniowie zakończyli obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych udziałem w grze miejskiej Wyklęci przygotowanej przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.
W rywalizacji terenowej wzięło udział siedem szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy Trzcianka. Patrole w jej trakcie musiały dotrzeć do siedmiu punktów kontrolnych: kapliczki Boża Męka z 1811 roku, mauzoleum żołnierzy radzieckich, Liceum Ogólnokształcącego, „Sienkiewiczówki”, Urzędu Miasta, burmistrzówki — budynku należącego do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, i Biblioteki Publicznej. W każdej z tych lokalizacji należało rozwiązać ukryte zadania.
Większość wspomnianych miejsc historycznie wiąże się z latami powojennymi. Stanisław Wiza, pierwszy polski burmistrz po II wojnie światowej, był represjonowany za działalność polityczną, w jednej ze szkół na początku lat 50. XX w. młodzież zorganizowała strajk, a następnie organizację antykomunistyczną Grunwald. W bibliotece zaś znajdowały się hotel i restauracja Polonia, w której spotykali się członkowie Związku Byłych Partyzantów „Warta”.
Pomimo wielkiego zaangażowania naszym uczniom nie udało się wygrać, ale zakończyli rywalizację z dobrymi wynikami, zdobytą wiedzą i humorem.
Elementem gry ulicznej było spotkanie z Wandą Kaletką–Skrzyńską. Członkini tajnej młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Grunwald, działającej w Trzciance w latach 1950–1951, opowiedziała uczniom o swoich dramatycznych przeżyciach. Wspominała o areszcie, więzieniu, przesłuchaniach i innych formach represji stosowanych przez komunistów wobec niepokornej młodzieży. Wystąpienie pani Wandy Kaletki-Skrzyńskiej zostało nagrodzone gromkimi brawami.

KONTAKT