INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY   PODSTAWÓWKA     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2016-17-042-1/1
Ponura rocznica wprowadzenia stanu wojennego, czyli...
... ciekawa opowieść świadka historii o wydarzeniach i realiach życia w Polsce lat 80. XX w.

13 grudnia 2016 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Andrzej Poniatowski)
tekst: Andrzej Poniatowski
Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu – jest przegraną.
(kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia)
Ponura rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w Publicznym Gimnazjum Katolickim w Trzciance gościliśmy Mieczysława Ślesickiego, członka NSZZ Solidarność, skazanego we wskazywanym czasie za działalność antypaństwową.
Kiedy wprowadzono stan wojenny, wszyscy czuliśmy zaskoczenie i strach. Nikt nie wiedział, o co chodzi. Czy ktoś napadł na Polskę? — opowiadał na spotkaniu gość.
Sytuacja była gorąca. Internowano szereg działaczy związkowych. Z Trzcianki byli to Edwin Klessa, Stanisław Oskierko, Adam Żyliński i Marek Król. Ograniczono prawa obywatelskie. Mieczysław Ślesicki w odruchu protestu wywiesił wraz z bratem na budynku popularnego „bunkra” odręcznie namalowany plakat podpisany hasłem „Solidarność”. Wisiał on na ścianie godzinę. Został zdjęty, a wieczorem jego twórców zatrzymano i aresztowano.
W czasie przeszukania mojego mieszkania znaleziono »dowody zbrodni«: przybory plastyczne należące do mojej córki, które zarekwirowano, i na ich podstawie mnie skazano — wspominał Mieczysław Ślesicki.
Za przywołany czyn został skazany wyrokiem sądu i osadzony w więzieniu. Przesiedział w nim ponad 13 miesięcy, co było dla niego ogromnym przeżyciem. Mieczysław Ślesicki nie był jedynym skazanym za działalność antypaństwową z Trzcianki. W 1982 r. wyrok za pomoc rodzinom działaczy oraz przygotowanie ulotki antypaństwowej otrzymał Jan Kozłowski.
Ciekawa opowieść świadka historii spotkała się z żywą reakcją uczniów pytających o realia życia w latach 80. minionego wieku.

KONTAKT