INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY   PODSTAWÓWKA     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2016-17-025-1/1
„Czy wiem, co jem?” — uwaga na niezdrową żywność, czyli...
... projekty uczniów klasy I przygotowane w ramach szkolnego tygodnia
działań profilaktycznych.

15 listopada 2016 r.
fot. 1–15 Archiwum Szkoły (aut. xxx)
tekst: Patryk Tomkalski
Można nie jeść w ogóle, ale nie można jeść źle.
(Salvador Dali, artysta malarz)
We wtorek, 15 listopada, w ramach szkolnego tygodnia działań profilaktycznych odbyła się w gimnazjum prezentacja wyników projektu uczniów klasy I pt. Czy wiem, co jem?. Zadaniem młodzieży było nakręcenie kilkuminutowych filmików udowadniających to, że w wielu spożywanych przez nas produktach znajdują się substancje szkodliwe dla naszego zdrowia.
Tego dnia zobaczyliśmy, że ilość tłuszczu w jednym kawałku chipsa jest tak duża, iż wystarcza na jego intensywne spalanie nawet przez kilka minut. Mogliśmy się przekonać, że zawarty w Coca–Coli kwas fosforowy (V) może być stosowany do usuwania rdzy. A co na to nasz żołądek, zęby...?! Po podgrzaniu tego napoju obserwowaliśmy, że intensywnie się pieni, a w naczyniu pozostaje bardzo duża ilość ciemnobrunatnego osadu o nieprzyjemnym zapachu. To karmel, czyli cukier uzyskiwany pod wpływem działania wysokiej temperatury. Spożywany z napojami typu cola zwiększa ryzyko otyłości i chorób układu krążenia. Uczniowie zaprezentowali również, jak zawarty w tym napoju kwas działa na skorupkę jajka kurzego, której skład jest podobny do składu chemicznego ludzkich kości. Okazało się, że ona zmiękła i stała się do tego stopnia elastyczna, że jajko zachowywało się jak piłeczka pingpongowa.
Uczennice klasy I porównały natomiast ilość kilokalorii występującą w różnych rodzajach drożdżówek. W swoim filmiku starały się nas przekonać, iż słodka bułka drożdżowa nie jest odpowiednim pokarmem na śniadanie, gdyż nie dostarcza białka potrzebnego do budowy i rozwoju ciała oraz makro– i mikroelementów pełniących funkcje regulacyjne i budulcowe. Zaskoczeniem dla niektórych okazała się prezentacja, z której dowiedzieliśmy się, że wielu producentów, np. galaretek, umieszcza w swoich produktach sztuczne barwniki i dodatki, których częste spożywanie może być przyczyną osłabienia pamięci, zmęczenia, a w przyszłości nawet chorób nowotworowych. Takie działania niektórych firm podyktowane są niestety chęcią większego zysku, bowiem naturalne i nieszkodliwe barwniki są droższe. Czy warto jednak oszczędzać na zdrowiu?
Mamy nadzieję, że wykonane filmiki i zaprezentowane treści były okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale nauczyły nas tego, że przed zakupem danego produktu zawsze warto czytać jego etykietkę i wybierać ten, który nie będzie zawierał szkodliwych związków chemicznych.

KONTAKT